سه‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵

بایدن: هنوز خیلی مانده تا طالبان را به رسمیت بشناسیم

جو بایدن

همزمان با تحولات افغانستان و اعلام طالبان مبنی بر تشکیل قریب الوقوع دولت جدید در این کشور، رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که تا به رسمیت شناختن این گروه و دولتش راه زیادی در پیش است.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از اسپوتنیک، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با تاکید بر آنچه که وی عدم قطعیت موجود پیرامون آینده افغانستان خواند، مدعی شد که او تا تصمیم برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت جدید این کشور فاصله زیادی دارد.

بایدن در پاسخ به پرسش خبرنگاری در همین رابطه، گفت که تصمیمی فوری جهت آغاز به رسمیت شناختن دولت طالبان ندارد. وی تأکید کرد: هنوز خیلی مانده است.

صحبت های کوتاه بایدن در حالی بیان شده است که پیشتر نیز «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود که دولت بایدن «هیچ عجله ای» برای به رسمیت شناختن طالبان (به عنوان دولت جدید افغانستان) ندارد.

ساکی در این باره مدعی شده بود: این بسیار به رفتار طالبان بستگی دارد و اینکه آیا آنها انتظارات جامعه جهانی را برآورده می کنند یا خیر.

وی همچنین مدعی شد که آمریکا همچنان قصد کاهش تحریم‌های اعمال شده بر گروه طالبان را ندارد.

این در حالی است که طالبان اعلام کرده که مقدمات اعلام ساختار جدید دولت افغانستان تکمیل شده است و این کار به زودی انجام می شود.

پیشتر نیز پس از ادعای طالبان مبنی بر تسلط کامل بر پنجشیر، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی این گروه، در کنفرانسی خبری اعلام کرد: جنگ در افغانستان خاتمه یافت و انتظار می رود خبر اعلان تشکیل دولت جدید طی چند روز آینده اعلام شود.

این در حالی است که همزمان جبهه مقاومت پنجشیر ادعای طالبان مبنی بر سقوط کامل این ولایت را به چالش کشیده و می گوید مبارزه همچنان ادامه دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.