شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷

آیت‌الله رضا استادی:

مردم دین را از عمل علما فرا می‌گیرند

ایت الله استادی

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مردم باید بتوانند با تمام وجود زندگی و شخصیت علمای دین را ببینند چرا که مردم دین را از عمل علما فرا می‌گیرند.

به گزارش قدس آنلاین، آیت‌الله رضا استادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سید محمدسعید حکیم که از سوی دفتر مقام معظم رهبری در مدرسه فیضیه برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این مراسم پیام مهمی دارد که ارتباط نظام با حوزه علمیه نجف، حوزه علمیه قم با حوزه علمیه نجف و مراجع قم با مراجع معظم نجف، بسیار نزدیک و تنگاتنگ است.

استاد حوزه علمیه قم افزود: بعد از غیب کبری فقها و مجتهدین بودند که از اسلام نگهداری کردند و این از وظایف مهم فقهای بزرگ شیعه است و ده‌ها هزار روایت از معصومین که در کتاب‌ها موجود است بعد از غیبت امام زمان(عج) در اختیار فقها قرار گرفت تا این میراث عظیم و ارزشمند را امروز به دست ما برسانند.

آیت‌الله استادی ادامه داد: گسترش مرزهای تشیع رسالت دیگر علمای شیعه است که از آغاز غیبت کبری حضرت بر دوش علمای شیعه قرار گرفته و تا امروز ادامه داشته است. شیخ کلینی ۲۰ سال وقت صرف کرد تا کافی را تدوین کند و خود در این مسیر مهذب گردید. برای بقای مکتب تشیع در طول بیش از هزار سال بسیار کوشش شده است و در عصر حاضر میلیون‌ها شیعه با همین تلاش‌ها در جهان وجود دارد.

وی گفت: شیخ کلینی‌ها، شیخ مفیدها، صدوق‌ها و ... در راستای گسترش این فقه و ابقاء مکتب، تلاش‌ها کردند و کتب اربعه را به ما رساندند و در این راه شهیدان زیادی داده‌ایم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: در هر زمانی به اقتضای شرایط، برای اعتقادات مردم و گرایش به این مکتب گام‌های بلندی از سوی علما برداشته شد و آثار گرانمایه‌ای به نسل امروز رسید، البته کتاب در عین لازم بودن، به تنهایی کافی نیست؛ بلکه باید علمایی باشند که مردم بتوانند با تمام وجود این علما را حس کرده و باور کنند.

آیت‌الله استادی با تاکید بر اینکه مردم دین را از عمل علما فرا می‌گیرند، افزود: مردم باید بتوانند با تمام وجود زندگی و شخصیت علمای دین را ببینند چرا که مردم دین را از عمل علما فرا می‌گیرند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه علم همراه با عمل نیاز امروز طلاب علوم دینی است بیان کرد: باید به جای تبلیغ با زبان، با عمل خود مردم را به دین تشویق کرد. دیانت تشیع وامدار سلسله فقهاست، حفظ احکام، جلوگیری از انحراف و تجلی مبانی دینی در زندگی عالمان برجسته موجب حفظ، استمرار و دیانت مردم در طول قرن‌های گذشته بوده است.

وی با اشاره به شخصیت علمی و اخلاقی آیت‌الله سیدمحمدسعید حکیم گفت: دستاوردهای علمی حوزه‌های علمیه از زمان تاسیس تاکنون همواره رو به رشد بوده، ولی آنچه امروز اهمیت دارد، تبیین ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری علمای بزرگ و الگوگیری از سبک زندگی این عالمان برجسته است.

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه عمل علما و فقهای گذشته به گونه‌ای بوده است که مردم با نگاه به زندگی آن‌ها متدین شده‌اند، افزود: زندگی، سبک رفتاری و شخصیتی مرحوم آیت‌الله حکیم برای طلاب امروز درس‌آموز است.

آیت‌الله استادی گفت: تألیف بیش از ۶۰ عنوان کتاب فقهی، اصولی و در دیگر موضوعات از توفیقات ارزشمند این عالم ربانی بوده است که تا سالیان متمادی می‌تواند منبعی علمی برای طلاب علوم دینی باشد، همانطور که رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیت خودشان به آثار علمی ایشان در فقه و اصول تأکید داشتند، نشان از زحمات دیرینه این عالم بزرگوار شیعه است.

وی با بیان اینکه خداترسی نه در زبان بلکه باید در عمل باشد، افزود: بی‌توجهی به مظاهر دنیا ازجمله ویژگی‌های مشترک تمام علمای بزرگ حوزه علمیه بوده است که باید این موضوع، الگویی برای تمام طلاب باشد.

آیت‌الله استادی، دوری از مادیات را لازمه طلاب علوم دینی دانست و اظهار کرد: علمای بزرگ شیعه در طول تاریخ برای گسترش اسلام و مکتب اهل‌بیت(ع)، سختی‌های فراوان را به جان خریده و در این دوران شکنجه‌ها را تحمل کرده و تعدادی از آن‌ها نیز به شهادت رسیده‌اند همانطور که آیت‌الله حکیم بسیاری از آثار علمی خود را در دوران زندان به ثمر رسانید.

لازم به ذکر است، در این مراسم رئیس دفتر مقام معظم رهبری، اعضای شورای عالی حوزه علمیه، جمعی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، فقهای شورای نگهبان، اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، فرمانده سپاه قدس و نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید حضور داشتند.

منبع: ایکنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.