دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶

فراخوان کشوری پژوهشگاه قوه قضائیه برای حل "چالش اطاله دادرسی"

قوه قضاییه

پژوهشگاه قوه قضائیه در راستای حل چالش دوم از فصل دوم سند تحول قضائی، فراخوان کشوری به منظور دریافت ایده‌های صاحب‌نظران برای حل "چالش اطاله دادرسی" منتشر کرد.

به گزارش قدس آنلاین؛ در اجرای مبحث هشتم سند تحول قوه قضائیه مبنی بر استقرار نظام نوآوری و پیشنهادها، پژوهشگاه قوه قضائیه نسبت به دریافت ایده‌های صاحب‌نظران سراسر کشور با محوریت «اطاله در فرآیند دادرسی» مستند به چالش دوم از فصل دوم سند تحول قضائی، اقدام کرد.

توسعه روش‌های حل اختلاف جایگزین رسیدگی قضائی، ارتقا و توسعه جایگاه نهادهای شبه قضائی و غیر قضائی در نظام حقوقی ایران، روش‌های کاستن از مراحل غیر ضرور دادرسی، قضازدایی و روش‌های کاهش ورودی پرونده به قوه قضائیه، روش‌های کاهش خطا در فرآیندهای رسیدگی، روش‌های مواجهه با ادعاهای اعسار، روش‌های اطمینان‌بخش در ابلاغ آرای قضائی، روش‌های چابک‌سازی فرآیند کارشناسی، روش‌های هوشمندسازی فرآیند رسیدگی و تسهیل پرداخت هزینه دادرسی از جمله محورهای این فراخوان به منظور دریافت ایده‌های نوآورانه در کاهش اطاله دادرسی به شمار می‌رود.

بر این اساس، افرادی که ایده‌های نو برای کاهش اطاله دادرسی دارند می‌توانند تا 10 مهر ماه امسال با مراجعه به سامانه ایده قوه قضائیه به آدرس http://Idea.adliran.ir نسبت به ارائه پیشنهادات و ایده‌های نوآورانه خود اقدام کنند.

ایده‌های برتر در رابطه با راهکارهای کاهش فرایندهای دادرسی، تا پایان مهر ماه اعلام و ایده‌های منتخب پس از ارزیابی و اعلام نظر داوران به رویداد «دادنگار ایده» راه‌یافته و از ایده‌های برتر در جشنواره شهید بهشتی تقدیر خواهد شد.

امکان ارسال ایده‌ها به صورت فردی و گروهی وجود دارد و هیچگونه محدودیتی در تعداد ایده‌های ارسالی وجود ندارد اما ضروری است پیش از ارسال ایده‌ها، در سامانه ثبت نام کنید.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.