چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱

ادامه فوران آتشفشان در اسپانیا؛ صدها خانه زیر گدازه ها خاکستر شد

آتشفشان

طبق برآورد سامانه کوپرنیک (برنامه اروپایی دیدبانی زمین) فوران گدازه های آتشفشانی در اسپانیا، در مسیر ریزش خود حدود ۲۰۰ منزل مسکونی را علاوه بر صدها هکتار زمین به خاکستر نشاند.

به گزارش قدس آنلاین، ایرنا به نقل از خبرگزاری افه اسپانیا نوشت:

بارش گدازه های مذابی که از یکشنبه گذشته از آتشفشان منطقه لا پالما اسپانیا به بیرون فوران کرده، همچنان بر سر خانه ها و زمین های جزایر قناری ادامه دارد. گدازه های آتشینی که با وجود کاهش سرعت خود تا حدود ۱۲۰ متر در ساعت، در مسیر ریزش از ساختمان ها و لوازم زندگی هرچه می یابد فرو می بلعد و به پیش می تازد.

اگرچه پیگیری های فضایی برنامه کوپرنیک بیش از ۱۸۰ خانه تخریب شده بر اثر فوران آتشفشانی را ثبت کرده، اما این آمار در پی فوران بی امان گدازه ها در منطقه تودوکه جزایر قناری خیلی بیشتر و تا حدود ۲۰۰ ساختمان برآورد می شود. جلگه وسیعی که روز سه شنبه ساکنانش تمام لوازم اولیه و شخصی خود را پیش از ترک آنجا برداشته و خانه هایشان را بر جا گذاشتند.

«پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا ساعاتی قبل از سفر به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن بازدید از منطقه و در دیدار با «آنخل ویکتور تورس» رئیس منطقه ای جزایر قناری، لا پالما را منطقه بحرانی و با شرایط اضطراری اعلام کرد.

مقامات محلی اظهار داشتند: همزمان با فوران آتشفشان، تخلیه ساکنان منطقه آغاز شد.تا کنون شمار افرادی که مجبور به ترک خانه های خود شده اند، افزون بر شش هزار نفر اعلام شده است.

در همین حال کارشناسان و مسئولان درباره فوران گدازه ها تا سطح دریا و ریزش مواد مذاب هشدار داده اند.     

آتشفشان «کومبره ویخا» در جزایر قناری اسپانیا برای اولین بار پس از سال ۱۹۷۱میلادی فوران کرد.

منطقه لاپالما اسپانیا، یکشنبه (۲۸ شهریور) پس از هفت فوران آتشفشانی از قرن ۱۵ میلادی، شاهد هشتمین خروش آتشفشانی تاریخی خود بود.

به دنبال وقوع بیش از ۲۵ هزار زمین لرزه ضعیف که در هشت روز گذشته جزیره پالما در جزایر قناری اسپانیا را لرزاند، از ساعت ۱۵:۱۳ دقیقه به وقت محلی روز یکشنبه، آتشفشان «کومبره ویِخا» فعال شد و هزاران نفر را مجبور به ترک منازلشان کرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.