جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸

پوتین: عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان نداریم

پوتین

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه در حال تعامل با طالبان در افغانستان هستند اما تاکید کرد که فعلا نیازی به تعجیل برای به رسمیت شناختن طالبان به‌عنوان دولت کابل نیست.

به گزارش قدس آنلاین، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز (جمعه) گفت مسکو برای برگزاری جلساتی جهت حل‌وفصل اوضاع بحرانی افغانستان که در ماه اکتبر در مسکو برگزار می‌شود، آماده است.

پوتین طی سخنرانی در جلسه شورای سران «کشورهای مستقل همسود» (CIS)، توضیح داد:‌ «ما باید از روند آشتی بین افغان‌ها حمایت کنیم و به طور کلی برای عادی‌سازی وضعیت در این کشور تلاش کنیم. همه ما می‌توانیم در از سرگیری کار گروه تروئیکای بزرگ سهیم باشیم».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی در این نشست ویدئوکنفرانسی اظهار داشت: «من از شما می‌خواهم که از این امر حمایت کنید. منظور من روسیه، آمریکا، چین با مشارکت پاکستان و همچنین "قالب مسکو" است که کشورهای کلیدی منطقه از جمله کشورهای آسیای مرکزی در آن شرکت می‌کنند».

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه با بیان اینکه در حال تعامل با کابینه طالبان در افغانستان هستند اما تاکید کرد که فعلا عجله‌ای در به رسمیت شناختن طالبان به‌عنوان دولت کابل ندارند.

خبرگزاری «اسپوتنیک»‌به نقل از پوتین نوشت: «در حال حاضر نیازی به عجله برای به‌رسمیت شناختن طالبان نیست. ما درک می‌کنیم که باید با آنها تعامل داشته باشیم، اما نباید عجله کنیم. ما با هم بحث می‌کنیم همانطور که با شما مشورت می‌کنیم».

روز گذشته بود که وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که هفته آینده یک هیأت از طالبان برای گفت‌وگو درباره اوضاع افغانستان به مسکو سفر می‌کنند و ایران نیز در این گفت‌وگوها مشارکت دارد.

مسکو پیش از این نیز میزبان کنفرانس‌هایی درباره افغانستان بوده است و در ماه مارس سال جاری میلادی، کنفرانسی با حضور نمایندگان آمریکا، چین و پاکستان درباره افغانستان برگزار کرد و در بیانیه پایانی این نشست خواهان صلح بین طرف‌های درگیر در افغانستان شدند و بر لزوم توقف خشونت در این کشور تأکید کردند که در نهایت طالبان کنترل قدرت در افغانستان را برعهده گرفتند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.