جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱

نشست چهار جانبه روسیه، آمریکا، چین و پاکستان درباره افغانستان

نشست افغانستان

منابع روسی از برگزاری یک نشست چهار جانبه درباره افغانستان با حضور روسیه، آمریکا، چین و پاکستان به میزبانی مسکو خبر دادند.

به گزارش قدس آنلاین، خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه های روس گزارش داد که روسیه قصد دارد نشستی درباره افغانستان با حضور آمریکا، چین و پاکستان برگزار کند. 

براساس این گزارش، این نشست قرار است روز ۱۹ اکتبر(۲۷ مهر ماه) در مسکو برگزار شود. 

هنوز مشخص نیست که این نشست در چه سطحی قرار است برگزار شود و آیا از حکومت طالبان نیز نماینده‌ای در آن حضور دارد یا نه.

اما وزارت خارجه روسیه روز گذشته اعلام کرد که هفته آینده یک هیأت از طالبان برای گفت‌وگو درباره اوضاع افغانستان به مسکو سفر می‌کنند و ایران نیز در این گفت‌وگوها مشارکت دارد. این نشست برای روز ۲۰ اکتبر برنامه ریزی شده است.

مسکو پیش از این نیز میزبان کنفرانس‌هایی درباره افغانستان بوده است و در ماه مارس سال جاری میلادی، کنفرانسی با حضور نمایندگان آمریکا، چین و پاکستان درباره افغانستان برگزار کرد و در بیانیه پایانی این نشست خواهان صلح بین طرف‌های درگیر در افغانستان شدند و بر لزوم توقف خشونت در این کشور تأکید کردند که در نهایت طالبان کنترل قدرت در افغانستان را برعهده گرفتند.

«سید رسول موسوی» دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا در توئیتی از برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران در آینده نزدیک خبر داد.

وی در این باره نوشت: تحرک دیپلماتیک قابل توجهی برای درک تحولات افغانستان و تاثیرگذاری بر آینده آن وجود دارد. کشورهای مختلف در سازوکارهای مختلف دیپلماسی خود را پیش می‌برند.

موسوی با ذکر این نکته که آینده افغانستان در همکاری‌های منطقه‌ای و با همسایگان است، اعلام کرد: بزودی نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان در تهران برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.