همه‌ی خبرهای امروز
 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۲-۱۲ ۰۹:۲۷

  یادداشت/

  برای بد بودن بهانه نتراشیم!

  محمد حسین جعفریان

  همیشه از نصیحت کردن گریزان بوده‌ام. باورم آن بوده که خداوند کاینات را چنان آفریده تا با نگریستن به هر طرفش هر درسی را که انسان نیاز دارد به عینه ببیند و بیاموزد.

 • کرونا ۱۳۹۸-۱۲-۱۱ ۱۶:۲۷

  روند تصاعدی اپیدمی کرونا و ضرورت بازبینی دولت در سیاستهای مقابله

  آرش خلیل خانه

  روند رشد و افزایش آمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا در کشور بیسانگر رشد اپیدمی به صورت تصادعد هندسی است، بدین ترتیب در روزهای اینده باید شاهد افزایش و رشد انفجاری شمار بیماران در کشور و به ویژه تهران باشیم. چیزی که وزیر بهداشت از آن با عنوان هفته سخت و پیک اپیدمی کرونا یاد کرده است.

 •  لطفعلی بخشی ۱۳۹۸-۱۲-۱۱ ۰۹:۳۳

  یادداشت

  دولت چگونه از اصناف حمایت کند؟

  لطفعلی بخشی، کارشناس بازار کار

  شیوع بیماری کرونا بسیاری از کسب‌وکارها را در حالت تعطیل یا نیمه‌تعطیل گذاشته است. بسیاری از اصناف در پایان سال که اوج کاری آن‌ها به شمار می‌رود دست از تولید کشیده و در حال ضرر و زیان دادن هستند به نحوی که برخی از آن‌ها حتی قادر به پرداخت حقوق وعیدی کارگران خود به طور کامل نیستند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۸-۱۲-۱۱ ۰۹:۰۹

  یادداشت/

  هوای هم را داشته باشیم!

  سید جلال فیاضی

  در روزهای سخت کرونایی آنچه بیش و پیش از هر چیز حال مردم را خوب می‌کند و اراده‌ها را برای شکست میهمان ناخوانده چینی کشورمان مصمم‌تر می‌سازد، این است که «همه هوای هم را داشته باشیم».

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۲-۱۰ ۰۸:۲۲

  مشت بر سندان

  چرا فضای مجازی مرجع شد؟

  *محمدحسین جعفریان

  تصور می‌کنم بیشتر شما که خواننده این سطور هستید با من هم عقیده باشید که هر وقت در این سرزمین، به ویژه در ۱۰ سال اخیر، با مشکلی روبه‌رو شده‌ایم، صدها برابر آسیب و تلفاتی که در فضای میدانی و حقیقی داشته‌ایم، در فضای مجازی تخریب و کشته ساخته‌ایم.

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۱۲-۰۸ ۰۳:۱۹

  یادداشت/

  ملکه عروس‌کش

  سینا واحد

  دو پاداش میلیون دلاری برای دو خدمتکار درجه یک! خدمتکار نخستین، کرمیت روزولت بود که طراح و نقشه‌ریز کودتای ۲۸ مرداد بود و خدمتکار دوم، سرهنگ زاهدی- که بعداً به سرلشکری ارتقای درجه پیدا کرد- که مدیر اجرایی و خیابانی کودتا بود؛ و پس از کودتا چندی نخست وزیر شاه هم شد و سپس به سوئیس رفت و به استراحت بی‌پایان مشغول شد.

 • محمدرضا جواهری ۱۳۹۸-۱۲-۰۸ ۰۲:۳۸

  یادداشت/

  «اهل شرّ» در بیان امام هادی(ع)

  حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا جواهری

  از چه افرادی باید احساس خطر کرد و دوری نمود؟ از چه کسانی امید خیر نمی‌رود و شرّ در آنان جاری است؟ در احادیث اهل‌بیت(ع) پاسخ این پرسش وجود دارد.

 • جامعه کبيره ۱۳۹۸-۱۲-۰۸ ۰۲:۳۴

  یادداشت/

  «جامعه کبیره» فرهنگ امام شناسی است

  حجت‌الاسلام موسی دانش

  از خلفای معاصر امام هادی(ع)، متوکل عباسی بود که یکی از جنایت‌کارترین خلفای تاریخ به شمار می‌رود و عقاید فاسد و مخالف قرآن از جمله دشمنی و تحقیر اهل بیت(ع) را در میان مردم ترویج می‌کرد.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۸-۱۲-۰۸ ۰۲:۱۶

  یادداشت/

  با منتخبان مجلس یازدهم

  سید جلال فیاضی

  قطعی شدن نتایج انتخابات و تعیین تکلیف حدود ۲۵۰ کرسی پارلمان آینده نشان از تغییر اساسی در ترکیب مجلس یازدهم دارد، به طوری که فقط حدود ۵۰ نماینده از مجلس دهم در دوره آینده عضو پارلمان خواهند بود و بقیه اعضا را نمایندگان تازه نفس تشکیل می‌دهند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۲-۰۷ ۰۹:۴۱

  آیا «ترامپ» با «طالبان» معامله کرده است؟

  محمدحسین جعفریان، کارشناس ارشد مسائل افغانستان

 • مرتضی مکی ۱۳۹۸-۱۲-۰۵ ۱۰:۰۷

  یادداشت/

  بازگشت «شورشی پیر»

  مرتضی مکی، تحلیلگر مسائل آمریکا

  نتایج رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها در ایالت «نوادا» از پیروزی سناتور «برنی سندرز» در این دور از ماراتن انتخابات آمریکا حکایت دارد. سندرز که به منتهی‌الیه جناح چپ حزب دموکرات تعلق دارد پیش از این هم در انتخابات دو ایالات آیووا و نیوهمپشایر خوش درخشیده و به نظر می‌رسد توانسته نظر مردم را به سمت خود جلب کند.

 • امیرحسین کاکایی ۱۳۹۸-۱۲-۰۵ ۰۹:۵۱

  یادداشت/

  گرانی خودرو برای ترس از دست دادن سرمایه است

  امیرحسین کاکایی، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی‌خودرو

  بازار خودرو تا پیش از کاهش ارزش پول‌ملی به شکل کنونی و افزایش نرخ ارز و تنش‌های سیاسی که این روزها شاهد آن هستیم، بازاری مصرفی بود، به این معنا که خرید و فروش‌های ماه‌های پایانی سال‌های قبل مبتنی بر نیاز واقعی بازار و خرید واقعی مردمی بود که برای مسافرت اقدام به خرید خودرو می‌کردند در حالی که آنچه در بازار امروز خودرو رخ می‌دهد و تنش‌های قیمتی از روزهای پس از خروج آمریکا از برجام و افزایش نرخ ارز آغاز شده نشان می‌دهد بازار خودرو شب‌عید بازاری مصرفی نیست.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۲-۰۵ ۰۹:۳۳

  یادداشت/

  فضای «مجازی» و عقوبت «واقعی»

  محمدحسین جعفریان

  بسیاری برآنند که فضای مجازی همه چیزش مجازی است. واردش که می‌شوند، هر جمله‌ای را که در لحظه به مخیله‌شان خطور می‌کند به نام هر شاعر، متفکر و آدم سرشناسی که نامش را شنیده‌اند نسبت داده و برای یک کرور آدم دیگر می‌فرستند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۸-۱۲-۰۴ ۰۸:۰۶

  یادداشت

  کرونای دیگران و کرونای ما!

  سیدجلال فیاضی

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۲-۰۳ ۰۹:۵۰

  یادداشت/

  مردم همتشان را نشان دادند، حالا نوبت شماست

  محمدحسین جعفریان

  مردم باز هم آمدند. با تمام دلخوری‌ها، گرانی‌های کمرشکن، دعواهای مهوع سیاسیون بر سر لیست‌های بی‌پایان، کرونا، بیکاری، اخبار فساد این آقازاده و آن مسئول سابق و هزار و یک مشکل دیگر که هر کدام می‌توانست سبب شود آن‌ها که در شعبه‌های رأی‌گیری صف کشیدند، پا از خانه بیرون نگذارند.

 • حسین صمصامی ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ ۱۰:۲۱

  یادداشت/

  سیاست‌های غلط بانکی و مالیاتی، نقدینگی بی‌خاصیت تورم‌زا را افزایش می‌دهد

  حسین صمصامی، اقتصاددان و استاد دانشگاه

  بانک مرکزی حجم نقدینگی در آذر ماه ۹۸ را بیش از ۲ هزار و ۲۶۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲/۲۸ درصد رشد داشته است.

 • میثم موسایی ۱۳۹۸-۱۱-۲۷ ۱۰:۳۶

  یادداشت/

  دولت بزرگ، اقتصاد را کوچک می‌کند

  میثم‌موسایی، اقتصاددان و استاد دانشگاه

  افزایش نقدینگی مسئله‌ای علمی در اقتصاد است که نشان‌دهنده رابطه بین سطح قیمت‌ها و حجم پول مثبت است. به این معنا که با افزایش حجم پول، افزایش قیمت قطعی است در حالی که این رابطه درباره تولید اثری منفی دارد. به این معنا که افزایش تولید موجب کاهش نقدینگی و به تبع آن کاهش تورم می‌شود.

 • محمدرضا جواهری ۱۳۹۸-۱۱-۲۷ ۱۰:۳۱

  یادداشت/

  صراط بهشت در گفتار صدیقه طاهره(س)

  حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا جواهری

  قرآن و حدیث اهل‌بیت(ع) بهترین منبع الهام‌بخش حقوق مادران است. پیامبر خدا (ص) و دختر پیامبر حضرت فاطمه زهرا (س) مادر امامان (ع) نیز بهترین آموزگاران روش مناسب برخورد فرزندان با مادران‌اند.

 • دکتر باغگلی ۱۳۹۸-۱۱-۲۷ ۱۰:۲۶

  گفتار

  علت موفقیت مربیان تربیتی دهه ۶۰ پیوند تربیت با جامعه و مسجد بود

  دکتر حسین باغگلی، استادیار پژوهشکده مطالعات اسلامی دانشگاه فردوسی

  اگر با همدیگر توافق کنیم که مسئله ما این است که جریان روشنی در فضای تعلیم و تربیت در جامعه وجود ندارد، و افقی نیز دیده نمی‌شود و بعد به این سؤال پاسخ دهیم که نقطه شروع ما کجاست و نقطه رفت و برگشت ما میان عرصه سیاست و عمل کجاست، شاید بتوانیم به راه حلی برای موضوع تعلیم و تربیت دینی برسیم.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۱۰:۳۰

  مشت بر سندان/

  حاشیه‌ای بر اتفاقات عجیب انتخاباتی این روزها

  از دو روز پیش تبلیغات نامزدهای مجلس شورای اسلامی آغاز شده و این در حالی است که هیچ‌کدام از دو گروه شناخته شده سیاسی کشور حتی در پایتخت که باید نماد وحدت و نمونه‌ای برای عملکرد دیگر شهرها باشد، به لیست واحدی نرسیده‌اند.

 • تهران ۱۳۹۸-۱۱-۲۶ ۰۹:۳۱

  تهران؛ شهر بی‌صاحب و رهاشده

  متأسفانه دولت روحانی و مسئولین شهری تهران با کم‌لطفی، کم‌کاری، تصمیمات نادرست، سوءمدیریت و بی‌توجهی خود به مردم شریف ایران، شهر تهران را بی‌صاحب رها و مردم بزرگوار و همشهریان عزیزمان را دلخور و ناراحت کردند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۸-۱۱-۲۴ ۱۱:۱۳

  یادداشت/

  موسم تبلیغات و سنجش مردمی داوطلبان

  سید جلال فیاضی

  با اعلام فهرست نهایی داوطلبان تأیید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان تبلیغات انتخاباتی داوطلبان از صبح امروز آغاز و تا یک روز قبل از رأی‌گیری ادامه خواهد داشت.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۱۱-۲۳ ۲۰:۵۰

  با بیانیه گام دوم شعار ندهید

  مسعود بصیری

 • مهدی پناهی ۱۳۹۸-۱۱-۲۳ ۰۱:۳۸

  یادداشت/

  صندلی سبز مجلس برای سیاستمداران یا متخصصان؟

  مهدی پناهی

  همزمان با اعلام رسمی نتایج احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم، گروه‌های سیاسی نیز لیست نهایی نامزدهایشان را در شهرهای مهم اعلام کردند، بی‌شک تهران با توجه به تمرکز سیاسی و تأثیر قابل ‌توجه بر همه کشور، اهمیتی دوچندان دارد (که در جای خود نشان‌دهنده ضعف بزرگ در انتخابات و فرایند تقنین در کشورمان است؛ چرا که ۳۰ نماینده تهران در حالی بر کل کشور تأثیر می‌گذارند که ۸میلیون شهروند تهرانی بدون امکان ارتباط مستقیم، بایستی آن‌ها را برگزینند).

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۱۱-۲۱ ۱۱:۲۷

  یادداشت/

  ۳ کلمه حرف‌حساب با سازمان «اوج»

  آرش شفاعی

  سازمان هنری رسانه‌ای اوج یکی از فعال‌ترین مؤسسات در عرصه فرهنگی و هنری کشور است. این مؤسسه امسال با فیلم‌های «خروج»، «روز بلوا»، «آبادان یازده شصت» و «لباس‌شخصی» در جشنواره فیلم فجر حضور پررنگی دارد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۲۱ ۱۰:۴۲

  مشت بر سندان/

  چشم دنیا فردا به خیابان‌های ماست

  محمدحسین جعفریان

  یکی از کسالت‌بارترین کارهای روزنامه‌نگاری مناسبت‌نویسی است. برخلاف آنچه شاید عموم مخاطبان مطبوعات تصور می‌کنند، کاری است به غایت سهل و ممتنع. سهل است زیرا جمع کثیری از نویسندگان رسانه‌های ما کاری جز این بلد نیستند.

 • سید هادی سید افقهی ۱۳۹۸-۱۱-۲۱ ۱۰:۳۵

  یادداشت/

  هراس آمریکا از سردار قاآنی

  هادی سیدافقهی/ کارشناس بین‌الملل

  حاج‌قاسم سلیمانی به شهادت رسید اما این ترور نه ‌تنها راه و مکتب وی را قطع نکرد بلکه با روشن کردن ابعاد شخصیتی و مکتب بیداری ملت‌ها که در پس سال‌ها مجاهدت وی بود حاج قاسم‌های بسیاری در امت اسلام به وجود آورد.

 • علی اکبر نیکو اقبال ۱۳۹۸-۱۱-۱۶ ۱۰:۳۹

  یادداشت/

  کاهش هزینه‌های دولت واجب است نه تحمیل فشار بر مردم!

  علی‌اکبر نیکواقبال، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

  سرمنشأ تحول یا عقب‌ماندگی اقتصاد هر کشوری، سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذاران یا دولت است که می‌تواند عامل مهمی در ایجاد رونق و توسعه تولید یا رکود وعقب ماندن از بازارهای تولیدی و رقابتی جهان شود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۱۶ ۱۰:۱۵

  یادداشت/

  نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در کابل و عواقب آن

  محمدحسین جعفریان- کارشناس ارشد مسائل افغانستان

  پس از گذشت ماه‌ها از مذاکرات «دوحه» بار دیگر هر دو طرف اذعان کرده‌اند به بن‌بست رسیده و هر کدام دیگری را متهم به زیاده‌خواهی و کارشکنی می‌کند. هدف نگارنده از این مکتوب شرح این مذاکرات و بررسی این مهم نیست که کدام یک از طرفین حقیقت را می‌گویند؛ بلکه آن است که توقف این گفت‌وگوها چه تأثیری بر روند اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و حوادث احتمالی پس از آن خواهد گذاشت.

 • پارسی نژاد ۱۳۹۸-۱۱-۱۶ ۱۰:۰۳

  پیرامون ادعای یک نویسنده

  آیا «کتیبه ژنرال» جنگ و صلح انقلاب اسلامی است؟

  کامران پارسی‌نژاد، نویسنده و منتقد

  رمان دوجلدی «کتیبه ژنرال» که به نوعی روایتگر تاریخ انقلاب‌اسلامی ایران و جنگ‌تحمیلی است، چندی است توسط اکبر صحرایی وارد بازار کتاب شده است.