اقتصاد ایران

کل اخبار:250

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۲۰:۵۳

  یک اقتصاددان در مصاحبه اختصاصی با «قدس»:

  یقه سفیدهایی که روزگار اقتصاد را سیاه کرده اند

  همه دولت ها تاکنون فرمان هشت ماده ای رهبر انقلاب را روی زمین گذاشته اند

 • تجارت زیرپله ای ۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۲۰:۵۸

  کارشناسان از فربه شدن «کسب و کار پنهان» سخن می گویند؛

  رونق تجارت زیرپله ای در فضای مه آلود اقتصاد ایران

  گروه اقتصادي- محمد هرمزی: ادامه سایه رکود بر اقتصاد کشور و افزایش هزینه‌های تولید در قبال کاهش درآمدها و همچنین تشدید بیکاری در کشور، ...

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۸:۲۸

  بانک مرکزی:

  اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۳ از رکود خارج شد

  بانک مرکزی تاکید کرد: اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۳ از رکود خارج شد.

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۲۱:۱۱

  گزارش «قدس» از دورانی که بزودی از راه می‌رسد؛

  فرصت ها و تهدیدهای «برجام» پیش روی اقتصاد ایران

  گروه اقتصادي- زهرا طوسی - «برجام» در ادبیات سیاسی ایران قرار است سوت پایان بر یک بازی۱۲ساله باشد که به گفته طرف ایرانی، به تحریم‌ها پایان می دهد،...

 • آلمان ۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۱۰:۲۰

  آلمان‌ها چه کمکی به اقتصاد ایران می‌کنند؟/ ورود آلمان‌ها بازار لوازم خانگی را می‌لرزاند؟

  آلمان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکای اقتصادی ایران حدود چهار روز پس از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ با هیئت اقتصادی ۱۰۰نفره خود به ایران آمدند و مورد استقبال وزیر صنعت قرار گرفت.

 •  اقتصاد ایران 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۷:۲۵

  جدیدترین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران در ۲۰۱۵

  جدیدترین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران در ۲۰۱۵

  صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش اعلام کرد: رشد اقتصادی ایران به ۰.۸ درصد کاهش می‌یابد و تورم با کاهش به ۱۵.۱ و بیکاری با افزایش به ۱۱.۷ درصد می‌رسد.

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۲۲:۲۰

  پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی؛

  دیپلماسی بانکی و دو ظرفیت مهم در اقتصاد ایران

  گروه اقتصادي- فرزانه غلامي: پیش‌بینی‌های صاحب‌نظران نویدبخش روزهایی روشن برای نظام بانکی کشور در دوران پساتحریم است؛ نظامی که به اذعان مدیرانش در این سالها دست بسته و با حداقل اختیار عمل فعالیت کرده است.

 • سهم نفت ۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۲۲:۱۶

  محمد هرمزی:

  پس از ۵۰ سال؛ سهم نفت در اقتصاد ایران کاهش یافت

  گروه اقتصادی- روزنامه گاردین درگزارشی نوشت، پس از ۵۰ سال درآمدهای مالیاتی کشور بیشتر از درآمد نفت شد.

 • عضو تشخیص مصلحت نظام ۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۲۰:۱۹

  عضو تشخیص مصلحت نظام:

  اقتصاد ایران دچار عقب ماندگی است

  قدس آنلاین: عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران از نظر اقتصادی دچارعقب ماندگی است و اگر همین روند را ادامه دهیم تنها به یک سوم اهداف در چشم انداز خواهیم رسید.

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۲۳:۳۳

  کارشناسان، عملکرد دو ساله رئیس جمهور و کابینه‌اش را بررسی کردند؛

  دولت، اقتصاد و زخم کهنه «مشکلات ساختاری»

  گروه اقتصادي- فرزانه غلامي - کابینه یازدهم همزمان با هفته دولت دو ساله شد؛ کابینه‌ای که تیم اقتصادی‌اش تحریمها را چشم اسفندیار و پاشنه آشیل اقتصاد ملی می‌داند.

 •  اطلاعات حساب های بانکی ۱۳۹۴-۰۵-۳۰ ۲۳:۳۹

  رییس جمهور قانون افشای اطلاعات محرمانه حساب های بانکی را ابلاغ کرد؛

   اقتصاد ایران در آستانه انقلاب مالیاتی

  گروه اقتصادي/ هرمزی  - مهمترین گام برای شفاف‌سازی  فعالیت‌های اقتصادی با ابلاغ متن کامل قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم از سوی رئیس جمهور منتشر شد.

 • خودکفایی، یک تکلیف است! ۱۳۹۴-۰۵-۱۳ ۱۰:۴۲

  امام خمینی (ره):

  خودکفایی، یک تکلیف است!

  قدس انلاین: یکی از ویژگی های ممتاز امام خمینی (ره)سخنانِ کوبنده، بیدار کننده و هشدار دهنده ایشان به مردم ایران بوده است که تنها نمود یکی از آن ها در باره ی تاثیر خودباوری بر سرنوشت مردم ایران می باشد.

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۵-۰۲ ۲۳:۱۵

  قدس از فرصت ۱۰۰۰ میلیارد دلاری اقتصاد ایران برای قاره سبز گزارش می دهد؛

   سرمایه گذاری خارجی به شرط انتقال دانش فنی

  گروه اقتصادي-  زهرا طوسی - برآورد طرفهای غربی بیانگر این است که ایران برای ارتقای ابزارهای رقابتی‌اش در تجارت جهانی و به‌روزرسانی ظرفیتهای اکتشاف، ...

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۲۲:۴۶

  از سوی مسؤولان ارشد بانک مرکزی؛

  آخرین مهلت حذف ارز چند نرخی از اقتصاد ایران اعلام شد

   گروه اقتصادي-  محمد هرمزی - زمزمه‌های یکسان سازی قیمت ارز با حذف ارز چند نرخی  که از دوسال گذشته از سوی برخی از مسؤولان شنیده می‌شد، ...

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۱:۵۶

  یک کارشناس:

  مشکل بهره‌وری ایران پول نیست

  یک کارشناس با بیان این‌که پایین بودن بهره‌وری در اقتصاد ایران به پول مربوط نمی‌شود گفت: مشکل بزرگ اقتصاد کلان ما و بخش کشاورزی، کم‌توجهی به اندیشه‌های خلاق است.

 • یحیی آل اسحاق ۱۳۹۴-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۵

  یحیی آل اسحاق

  اقتصاد ایران با تولید ملی به توسعه می رسد

  توسعه و رفاه هر کشور از نظر مادی و معنوی به توان تولید و صادرات به کشورهای منطقه و جهان بستگی دارد. زمانی که کشوری بتواند به بازارهای مختلف دسترسی پیدا کند قطعاً به موضوع مهم توسعه یافتگی دست پیدا کرده است اما کالای یک کشور موقعی توان صادراتی خواهد داشت که به لحاظ کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش قابل رقابت باشد در غیر این صورت آن کالا نمی تواند در بازارهای هدف صاحب جایگاه شود و در نهایت به مصرف داخلی می رسد.

 • صنایع کوچک ۱۳۹۴-۰۲-۰۹ ۱۷:۲۷

  بررسی مشکلات صنایع کوچک درگفتگوی قدس انلاین با کارشناسان

  صنایع کوچک ؛راهکار محرومیت زدایی اما محروم از حمایت دولتی/ بانکها فقط به شرکتهای بزرگ ودلالان وام میدهند نه صنایع کوچک/دولت قبل فاتحه صنایع کوچک را خواند

  قدس آنلاین-ساحل عباسی:صنایع کوچک به دلیل راه اندازی سریع قابلیت محرومیت زدایی و کارآفرینی دارند.سال گذشته 1100 میلیارد تومان و امسال 5200 میلیارد تومان به تولید و صنایع کوچک اختصاص داده شده است .صنایع بزرگ در اختیار دولتی ها و شبه دولتی ها قرار دارند و مانع رسیدن منابع مالی به صنایع کوچک می شوند .صنایع کوچک به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و تغییر نیازهای بازار در نقشی اساسی در اقتصاد کشور بازی می کنند.هنگام یکه تاجر،کارمند و زن خانه دار  به سمت خرید ارز و طلا هدایت می شود باید فاتحه اقتصاد کشور خوانده شود.

 • ایران و آفریقا ۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۲۲:۴۸

  دکترحسین محمودی اصل 

  آفریقا ، مقصد مهم اقتصاد ایران

  هم اکنون ضرورت گسترش تجارت با آفریقا یکی از مهمترین مباحث اقتصادی کشور است، بازار آفریقا و تجارت با آفریقا می‌تواند برای اقتصاد ایران یک اولویت به شماررود.

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۴-۰۱-۲۲ ۰۹:۴۶

  امیدواری ها از رنگ قشنگی که اقتصاد ایران به خود می گیرد

  تلاش های ارزنده تیم مذاکره کننده هسته ای دولت در صدور بیانیه سیاسی سوییس، آحاد جامعه به خصوص تحلیلگران و صاحبنظران علوم اقتصادی را به آینده و رسیدن به روزهای به مراتب قشنگ تر اقتصادی امیدوار کرده است.

 • فرهنگ اقتصادی ۱۳۹۴-۰۱-۱۷ ۱۸:۴۴

  در گفتگوی با قدس آنلاین با کارشناس مسائل اقتصادی بررسی شد

  سرنوشت اقتصاد ایران پس از لغو تحریمها

  قدس آنلاین-ساحل عباسی:لغو تحریم ها منجر به سرازیر شدن بخشی از نقدینگی به سوی بازار سرمایه خواهد شد.تولید داخلی به جهت فضای کسب و کار و کاهش بهای  تمام شده و ایجاد فضای رقابت نفسی تازه خواهد کشید.بخش نفت و  گاز با صد میلیارد دلار سرمایه گذاری در پنج سال آینده رونق می گیرد و شرکت پتروشیمی  هم با جذب سی میلیارد دلار روزهای خوبی را در پیش رو خواهد داشت.

 • نفت ۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۱۲:۳۴

  یک اقتصاددان؛

  نفت تقریبا اهمیت خود را در اقتصاد ایران از دست داده است

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه نفت تقریبا اهمیت خود را در اقتصاد ایران از دست داده است، گفت: یک میلیون بشکه نفت ما در مقایسه با 80 میلیون بشکه نفت صادراتی کشورهای صادرکننده، بسیار ناچیز و حدود 2 درصد است و از این منظر، جایگاه جهانی ما در حوزه نفت نیز کمرنگ شده است.

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۳-۱۱-۱۸ ۱۴:۰۳

  گفتگوی قدس انلاین با دو کارشناس اقتصادی

  با حذف تحریم ها هم به رشد اقتصادی قابل قبول نمی رسیم/ با همین قیمت پایین نفت هم می توان مشکلات اقتصادی را حل کرد/فروش نفت و رفع تحریم مشکل ما نیست مشکل اقتصاد، مدیریت است

  قدس آنلاین _ هنگامه طاهری_ کارشناسان اقتصادی در خصوص حل مشکلات اقتصادی ایران با توجه به کاهش قیمت نفت نظرات متضادی دارند!

 • هادی قوامی ۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۳:۱۳

  قوامی: تلفات در اقتصاد ایران بالا است

  یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواستار اجرایی شدن اصل 43 قانون اساسی شد و گفت: اقتصاد کشور بر اساس ضابطه‌هایی استوار شده که تلفات را در اقتصاد ایران افزایش داده است.

 • پیش نیازهای اقتصاد ۱۳۹۳-۱۱-۰۱ ۲۲:۳۴

  دکتر سید حسین محمودی اصل *

  پیش نیازهای اقتصاد با ثبات

  در راستای دستیابی به اقتصاد با ثبات، لازم است در سبد اقتصادی و صادراتی کشور انواع مختلفی از محصولات  گنجانده شود. 

 • محنت فر ۱۳۹۳-۱۰-۳۰ ۲۰:۰۷

  دکترمحنت فر درگفتگو با قدس انلاین بیان کرد

  معوقات بانکی چه ربطی به تحریم دارد؟/امنیت شرط توسعه اقتصادی است/ امروز یکی از مشکلات ما پرداخت یارانه به اقشاری است که نیازی به آن ندارند

  قدس آنلاین – هنگامه طاهری- یک کارشناس اقتصادی: مسایل سیاسی باعث می شود قیمت نفت تحت تاثیر متغییرهایی قرار بگیرد که خارج از نظریات اقتصادی است و شاید روزی عربستان برای اخلال در قیمت نفت و ضربه زدن به کشور ما این محصول را رایگان در اختیار سایر کشورها قرار دهد.

 • ایرانی ۱۳۹۳-۱۰-۲۸ ۲۳:۰۶

  حسن حسینی *

  انحراف سرمایه ایرانی، چرا؟ (2)

  چنانچه این اتفاق به نحو مطلوبی محقق شود، علاوه بر جایگزینی و رشد فرهنگ سهامداری به جای دلال بازی سهام، شاهد چند رویداد مهم و مبارک خواهیم بود: نخست اینکه مردم با علاقه بیشتری سرمایه‌های خود را به جای فعالیتهای کاذب و واسطه‌ای به بورس تزریق می‌کنند.

 • پژویان ۱۳۹۳-۱۰-۲۸ ۱۴:۲۹

  جمشید پژویان در گفتگو با قدس آنلاین:

  رفع تحریمها مشکل اقتصاد را حل نمیکند/شاید دیگر هیچوقت نفت گران نشود/کسری بودجه با بنزین 1300تومانی جبران شود

  قدس آنلاین – هنگامه طاهری – دکتر پژویان: علایم غلطی به اقتصاد داده می شود که برای اصلاحش در درجه اول به یک نظام مالیاتی کارآمد نیازمندیم نه این نظام مالیاتی فلج!

 •  باتلاق اقتصادی ایران ۱۳۹۳-۱۰-۲۳ ۰۰:۱۲

  دکتر بهمن آرمان

  اقتصاد غیر مولد باتلاق اقتصادی ایران

  امروزه اقتصاد ایران با چالش جدی در زمینه هدایت سرمایه ها به سمت اقتصاد غیر مولد روبه‌رو شده است و همین مهم نه تنها در معادلات تعیین کننده ای همچون بورس، تولید، بانک و... نقش منفی گذاشته است،

 • اقتصاد ایران ۱۳۹۳-۱۰-۲۱ ۲۲:۴۷

  دکتر مصطفی پرتو افکنان

  چسبندگی قیمت در اقتصاد ایران

  ریشه‌های رکود تورمی‌را باید در ویژگی‌های ساختاری اقتصاد کشور، میزان کارآیی سیاستهای پولی و مالی ،ساختار بودجه ای دولت، میزان کشش پذیری سرمایه‌گذاری نسبت به نرخ بهره ، ...

 • سرمایه گذاری اقتصادی ۱۳۹۳-۱۰-۰۹ ۰۰:۱۵

  دکتر مهدی تقوی

  ضرورت تغییر مسیر در سرمایه گذاری اقتصادی

  در کشور ما به دلیل برخی سیاستهای اشتباه و عدم برنامه ریزی مطلوب، نفت نه تنها به عنوان یک فرصت در دستور توسعه قرار نگرفت، بلکه به دلیل تن دادن اقتصاد به این سرمایه در دسترس، در بسیاری مواقع به تهدیدی جدی تبدیل شده است.