شب یلدا

کل اخبار:102

 • بازار میوه ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۳:۰۵

  از روز یکشنبه؛

  ۷۵۰ تن میوه شب یلدا در بازارهای شهرداری مشهد عرضه می شود

  مشهد- مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری مشهد از آغاز ۷۵۰ تن میوه ویژه شب یلدا در بازارهای «شهر ما» شهرداری آغاز شد.

 • شب یلدا ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۱۱:۳۲

  طرح نظارتی ویژه شب یلدا در ساوجبلاغ آغاز شد

  کرج- رئیس بازرسی و نظارت اتاق اصناف ساوجبلاغ از آغاز طرح نظارت و بازرسی واحدهای صنفی ویژه شب یلدا در این شهرستان خبر داد.

 • گرانی شب يلدا ۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۰۷:۴۸

  قدس آنلاین گزارش می‌دهد؛

  یلدای گرانی با خشکبار ۶۰۰ هزار ریالی/آناناس سلطان بازار شب چله

  مشهد- در حالی که شمارش معکوس برای هم نشینی در بلندترین شب سال آغاز شده است در بازار نیز به نظر می رسد قیمت ها شتاب بیشتری گرفته است تا آنجا که آناناس با قیمت ۳۰ هزار تومان سلطان بازار شب چله شده است.

 • کراپ‌شده - آجیل بازار ۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۲۳:۱۷

  با هدف تامین نیاز های شهروندان در آستانه شب یلدا؛

  نمایشگاه عرضه مستقیم مواد غذایی در قزوین گشایش یافت

  قزوین- با هدف تامین نیاز های شهروندان در آستانه فرا رسیدن شب یلدا نمایشگاه عرضه مواد غذایی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی قزوین برپا شد.

 • تعزیرات ۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۱۲:۳۴

  حسن بیگی:

  گشت تعزیرات ویژه شب یلدا/مردم گرانفروشی‌ها را به سامانه ۱۳۵ گزارش کنند

  رئیس گشت مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران از برگزاری گشت‌های مشترک تعزیرات به همراه سایر دستگاه‌های نظارتی خبر داد.

 • شب یلدا ۱۳۹۵-۰۹-۲۱ ۱۲:۵۲

  توسط اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران؛

  قصه های شب یلدا کتاب می شود

  ساری- اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران فراخوان بزرگ قصه های کهن ویژه شب یلدا را منتشر کرد.

 • عکس ۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۲:۴۷

  تاخیر در پرداخت حقوق آذرماه گروهی از بازنشستگان

  بازنشستگان لشکری با شرمندگی به استقبال یلدا رفتند

  قدس آنلاین- احمد فیاض: در پی تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح، این قشر با جیب خالی و شرمندگی ناشی از آن به استقبال طولانی ترین شب سال رفتند

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۶

  طولانی‌ترین شب سال در گذر زمان

  رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان زنجان گفت: یلدا، شب تولد مسیح، انقلاب زمستانی، حنوکا، خرم روزو یا سَرِد، نام آخرین روز فصل رنگ‌ها(پاییز) را هر چه که بنامیم وجه مشترک آن در فرهنگ‌های مختلف دنیا با اختلافی ۱۰ روزه به وضوح دیده می‌شود و مهم‌ترین آداب مشترک دیدار یکدیگر و صرف خوردنی‌های خاص و ویژه در چارچوبی ریشه‌دار و گرم به نام خانواده برای سپری کردن بلندترین شب سال است.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۶

  شه‌ و چله، از نشستن دور کرسی تا خوردن کالک ترش

  شب یلدا با عنوان طولانی‌ترین شب سال از جمله جشن‌های مرسوم ایران باستان بوده و در گذشته تنها هدف از جشن گرفتن این شب، بهره‌گیری از آن به‌عنوان فرصتی بیشتر برای با هم بودن بود.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۵

  "کَف" شب چله خراسان‌جنوبی چه مزه‌ای است؟

  شب یلدا یا "شب چله" شب اول زمستان و درازترین شب سال است و فردای آن با دمیدن خورشید، روزها بزرگتر شده و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد و این بود که ایرانیان باستان، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بر پا می‌کردند.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۵

  یلدا شب بلند غزل‌های مشرقی است

  در میان ما ایرانیان هنوز این رسم هر چند در ضمیرمان بر جای مانده که در بلندترین شب سال یا شب چله باید افراد خانواده گرد هم آیند و آجیل و شیرینی خورند آنها که گرم مزاجند خنکی مانند هندوانه و آنها که سرد مزاج‌اند گرمی مانند خرما، انجیر، ارده و شیره خورند تا طبع و مزاج‌شان برگردد. با حرف و خاطره و فال حافظ تا دیرگاه و نزدیک سحر و گاه تا طلوع آفتاب بیدار نشینند تا برآمدن آفتاب و تولد خورشید را نظاره کنند. رسمی که در غبار رنگ باخته و نام و نشان از دست داده و آیینی که صدا و سیمایش در هیاهو زندگی این رو

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۴

  کرسی مادربزرگ شب یلدا یادتونه ...

  خونه مادربزرگ و پدربزرگ از چند روز قبل برای پذیرایی از بچه‎ها و نوه‎ها آماده می‎شد، بوی گندم شادونه‎های بو داده فضای اتاق رو پر می‎کرد.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۴

  یلدا، رسم مبارکی که از یک اختلاف آغاز می‌شود

  یلدا از اختلاف شب و روز آغاز می شود و زمانی که این اختلاف به اوج خود می‌رسد و شب با می خواهد با قدرت‌نمایی از روز پیشی بگیرد، انقلابی پدیدار می‌شود.

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۴

  یلدای مرصع...

  یلدا بلندترین شب سال است؛ سر آغازی برای شکسته شدن شب و رسیدن به روشنایی روز. یلدا پاسداشت فرهنگ و سنت‌های خوب ایرانیان است که در کنار هم بودن را طلیعه می‌دهد؛ کنار هم بودن، انار و هندوانه خوردن و فال حافظ گرفتن...

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۴

  مراقب سلامت خود باشید/"یلدا" شام نخورید

  یک کارشناس تغذیه گفت: خوراکی‌های شب یلدا به اندازه کافی متنوع و حجیم هستند، لذا توصیه می‌شود یا شام را حذف کنید یا شام بسیار سبکی میل کنید.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۳

  شب چله و شیراز

  شب اول چله بزرگ زمستان را که مقارن با شب اول دیماه است، شب یلدا می‌گویند و در این شب که بلندترین شب سال است، اکثر خانواده‌ها در شیراز به شب زنده‌داری می‌پردازند.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۲۰:۰۲

  این یک دقیقه‌ی روشنی‌بخش را درک کنیم

  امشب یلدا است، بزرگ‌ترین شب سال، شب دور هم‌نشینی و گل گفتن و گل‌شنفتن، شب حافظ‌خوانی و دیدار بزرگ‌ترها، بزرگ‌ترهایی که هیچگاه مانند امروز صدای موبایل‌ها و آهنگ‌های تلگرام و واتساپ مانع آن نشد تا چهره در چهره‌ی همدیگر شب زایش خورشید را جشن بگیرند و صله‌ی رحم را به معنای واقعی در این شب ارجمند به جا آورند.

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۹:۲۸

  كريسمس همان يلداي نفوذ كرده در فرهنگ غرب است

  یک ایران‌شناس گفت: کریسمس همان یلدای نفوذ کرده در فرهنگ غرب است.

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۷:۰۶

  مدیرکل کانون پرورش فکری استان چهارمحال و بختیاری:

  آیین بزرگداشت شب یلدا در چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود

  مدیرکل کانون پرورش فکری استان چهارمحال و بختیاری گفت: آیین بزرگداشت شب یلدا با عنوان "یلدای قصه‌ها" در کانون‌های پرورش فکری استان برگزار می‌شود.

 • آزادی زندانی ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۷:۰۴

  آرزوهای یک خانواده زندانی در یک شب یلدایی

  یک مادر و ۶ فرزند اعضای یک خانواده زندانی را تشکیل می دهند که شاید با نگاه خیرین و مسئولان داستان زندگی آنها در شب یلدا از تلخی به شیرینی تبدیل شود.

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۵:۵۶

  رسوم خراسانی‌ها در شب یلدا؛ از "کف زدن" تا "شب چله‌ای"

  مردم استان خراسان خود را مهیای برگزاری بلندترین شب سال با آداب و رسوم و خاص آن می‌کنند.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۱:۲۲

  آن یلداها یادش بخیر

  هنوز صدای پدربزرگ در گوش مان حافظ می خواند

  رقیه توسلی : پنجره های چوبی خانه از تمیزی برق می زنند و گردسوز مادربزرگ روی کرسی روشن است و مجمعه های مسی از خرمالو و ازگیل و انار رنگارنگ شده اند .

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۰:۴۹

  یک خانواده مشهدی با ساخت وسیله‌ای نوستالوژیک، گذشته‌ها را زنده می‌کنند

  شب چله زیر کرسی

  زندگی/ زهره کهندل: نه به خاطر آن یک دقیقه طولانی‌تر بودنش که به خاطر بهانه با هم بودنش، شبی به یادماندنی است! شب یلدا یا همان شب چله خودمان، دورهمی خانواده‌ها در شبی سرد است. شبی که باریدن برف و باران گهگاهی‌اش، به خاطره انگیزی آن می‌افزاید.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۰:۴۵

  پژوهشگر فرهنگ باستان در گفت و گو با «خط زندگی»:

  شب چله شب امید به روشنایی است

  زندگی/ مریم احمدی شیروان: دكتر فریدون جنیدی، ۷۶ سال دارد و متولد «ریوند» نیشابور است. او پژوهشگر فرهنگ باستان، اسطوره شناس و البته بنیانگذار بنیاد فرهنگی «نیشابور» است؛ بنیادی که فرهنگ ریشه‌دار ایران را به جوانان یادآوری می‌كند و سعی در شناساندن آن فرهنگ غنی دارد. از او، مقالات متعددی منتشر شده که تمامی آن‌ها درباره غنای فرهنگ ایرانی است.

 • یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۱۰:۰۲

  آداب و رسوم شب یلدا در خراسان شمالی

  بجنورد/ زهره محمدی: خراسان شمالی به دلیل دارا بودن اقوام مختلف، آیین‌های گوناگونی را در هر یک از ایام سال دارد، به همین علت در برگزاری شب یلدا اشتراک‌های فراوانی بین اقوام گوناگون استان به چشم می‌خورد.

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۲۰:۰۲

  بازگشت ضیاء و پخش «کلاه‌قرمزی» و «خندوانه»

  یلدای تلویزیون چه رنگی است؟

  تلویزیون همانند سال‌های گذشته تلاش می‌کند با حضور هنرمندان پیشکسوت و چهره‌های شناخته شده، شب یلدا را در کنار خانواده‌های ایرانی جشن بگیرد.

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۱۹:۲۱

  شب یلدا را دور هم لایک کنیم

  شب یلدا فرصتی مغتنم است تا اعضای خانواده بدور از مسائل و هیاهوهای زندگی، برای تنها یک شب هم که شده از وسایل ارتباطی نظیر موبایل فاصله گرفته و قدر جمع مهربان خود را بدانند.

 • شب یلدا ۱۳۹۴-۰۹-۲۹ ۰۹:۵۲

  سايه سنگين تجملات بر يلدا

  مهناز خجسته نيا فردا شب قرار است طولاني‌ترين شب سال را جشن بگيريم و با آماده کردن وسايل پذيرايي، بهانه‌اي براي دور هم بودن و پاسداشت بزرگان خانواده را فراهم آوريم، ...

 • خندوانه ۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۹:۴۴

  پخش گلچین «خندوانه» در بلندترین شب سال

  گوشه‌ای از فصل دوم برنامه "خندوانه" شبکه نسیم گلچین شده و به مدت دو ساعت در بلندترین شب سال پخش می‌شود.

 • هندوانه ۱۳۹۴-۰۹-۲۸ ۱۳:۰۸

  احتکار، هندوانه را گران کرده است

  مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید هندوانه برای شب یلدا بیش از نیاز است و هیچ کمبودی وجود ندارد اما عده‌ای در این ایام اقدام به احتکار این محصول می‌کنند که دستگاه‌های نظارتی باید با آن‌ها برخورد کنند.