همه‌ی خبرهای امروز
 • جمعیت ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۱۰:۲۰

  افزایش سالمندان و کمبود نیروی کار جوان دغدغه‌های اساسی فردا

  قدر فرصت طلایی «پنجره جمعیتی» را بدانیم

  محمود مصدق

  کاهش جمعیت جوان تهدیدی جدی و دغدغه‌ای اساسی برای برنامه‌ریزان هر جامعه است. براساس پیش‌بینی کارشناسان، اگر فرایند افزایش جمعیت همچنان به گونه حاضر پیش رود، کشور ما نیز در آینده‌ای نه چندان دور با افزایش تعداد سالمندان و کمبود نیروی کار جوان در سال‌های آینده مواجه خواهد شد که این مهم آسیب‌های جدی و خطرناکی برای کشور ایجاد خواهد کرد. بی‌تردید پیش‌بینی تغییرات جمعیتی و برنامه‌ریزی اصولی برای مقابله با تهدیدهای آن می‌تواند روند توسعه کشور را در تمامی شئون آن تضمین کند.

 • ب ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۹:۱۵

  طرح ترافیک خبرنگاران تعیین تکلیف شد

  دبیرکارگروه بررسی مدارک طرح ترافیک خبرنگاری با بیان اینکه وضعیت طرح ترافیک خبرنگاران رسانه‌ها تعین تکلیف شده است،‌ گفت: طرح‌های قبلی تا ارائه طرح‌های جدید معتبر است.

 • فیلم رضا ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۹:۱۴

  علیرضا معتمدی، کارگردان فیلم «رضا» در گفت‌وگو با قدس:

  فیلم من در ستایش عشق و خانواده است/ «اصفهان» افسون و افسانه دارد

  زهره کهندل

  فیلم «رضا» درامی درباره یک زوج است که از هم جدا می‌شوند، اما اتفاقاتی سبب می‌شود این دو به هم برگردند. علیرضا معتمدی در نخستین تجربه فیلمسازی خود، حکایت یک زندگی واقعی را به تصویر کشیده است که مورد توجه منتقدان سینما بوده است. به گزارش قدس آنلاین او درباره انگیزه ساخت این فیلم گفته است: «همیشه دلم می‌خواست درباره‌ عاشقی که هرگز از عشق خود دست نمی‌کشد، فیلمی بسازم. مدت‌ها درگیر این فکر بودم که مجنون، فرهاد، رامین و سایر عاشقان قصه‌های کهن اگر مردی مدرن در روزگار ما بودند داستان‌ عشقشان چگونه بود و «رضا» نتیجه همین خیال‌پردازی و آن رؤیاست». این فیلم هم‌اکنون در گروه هنر و تجربه روی پرده سینماهای کشور است. با علیرضا معتمدی، کارگردان فیلم «رضا» درباره جزئیات این اثر گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید: 

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۹:۱۱

  یادداشت/

  ارزش سختگیرها

  گفت آســانگیر بر خود کارها کز روی طبع/ سخت میگیرد جهان بر مردمان سختکوش! شاید حافظ به ضرورت قافیه سختگیر را سختکوش گفته است و شاید اصلا کلمه ســختگیر در آن دوره تاریخی وجود نداشته است.

 • دستگیری ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۸:۴۸

  در پی انجام اقدامات فنی و پلیسی

  عامل فرو کردن چاقو در چشم دانش‌آموز مشهدی دستگیر شد

  عقیل رحمانی

  فرمانده انتظامی مشهد درحالی از دستگیری عامل وارد آمدن ضربه چاقو به چشم یک دانش‌آموز خبر داد که چند روز پیش او در پی یک نزاع خیابانی، سبب آسیب جدی به بینایی فرد مجروح شده بود.

 • افزایش جمعیت  ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۸:۴۷

  افزایش سالمندان و کمبود نیروی کار جوان دغدغه های اساسی فردا

  فرصت طلایی «پنجره جمعیتی» را قدر بدانیم

  کاهش جمعیت جوان تهدیدی جدی و دغدغه‌ای اساسی برای برنامه‌ریزان هر جامعه است. براساس پیش‌بینی کارشناسان، اگر فرایند افزایش جمعیت همچنان به گونه حاضر پیش رود، کشور ما نیز در آینده‌ای نه چندان دور با افزایش تعداد سالمندان و کمبود نیروی کار جوان در سال‌های آینده مواجه خواهد شد که این مهم آسیب‌های جدی و خطرناکی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

 • ا ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۸:۴۵

  هشدار! وارد این پاساژ نشوید، پلاسکویی دیگر در راه است

  ناایمن بودن سیم کشی برق پاساژ شقایق زنگ خطر آتش‌سوزی احتمالی در این ساختمان را به صدا درآورده است.

 • ل ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۸:۳۸

  بطحایی: «نوجوانان و جوانان» اولین هدف دشمنان هر جامعه‌ای هستند

  وزیر آموزش و پرورش گفت: ارزشمندترین نسل هر جامعه‌ای، نسل جوان است و شاید به همین دلیل دشمنان اولین هدفی که نشانه می‌روند، نوجوانان و جوانان هستند.

 • ب ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۵:۵۱

  جامعه آمریکایی در آستانه فروپاشی با نامشروع بودن ۵۰ درصد نوزادان + جدول

  در حالیکه نرخ تولد نوزادان ناشی از ارتباط‌هایی خارج از ازدواج در سال ۱۹۶۰ تنها ۵ درصد بوده، در سال ۱۹۹۵ به رقم ۳۲ درصد و در سال ۲۰۰۸ به رقم حیرت‌انگیز ۴۱ درصد و بنابر برخی آمار در دو سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ به ۵۱ درصد نیز رسیده است!

 • قرآن ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۱:۵۷

  یادداشت/

  خواب مانده‌ایم

   نشســته‌ام روی صندلی دوم و «ملامت خانوم» تمام طول راه دارد هیتلروار پوستم را میکند. غُــر میزند به جانم که چرا بدوبدوهای تو تمامی نــدارد؟ چرا این قدر کم حرفی؟ چرا دهانت را باز نمیکنی لشکر سکوت آزاد شود؟ ...

 • ت ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۱:۵۴

  گزارش| آخرین وضعیت ۱+۵ سد حاشیه پایتخت

  بارش‌های خوب بهار ۹۸ باعث شد تا بیش از ۱۰۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای حاشیه پایتخت جمع شود و بهانه‌ای شد تا به سراغ مجری پروژه در حال ساخت نمرود و مدیران ۵ سد دیگر برویم و وضعیت این‌روزهای ۶ سازه‌ی آبی حاشیه پایتخت را جویا شویم.

 • ا ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۱:۴۹

  اعتراض معلمان به عدم افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق + سند

  معلمان جدیدالاستخدام نسبت به عدم اعمال قانون مصوب مجلس برای افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق اعتراض دارند در همین رابطه آموزش‌وپرورش از خطا در صدور احکام و اصلاح آن در این هفته خبر می‌دهد.

 • میثم مرادی بیناباج ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۱:۳۵

  یادداشت/

  فردوسی؛ نماد حماسه یا صلح؟

  ما امروز درباره فردوسی با دو مسئله مواجه‌ایم؛ نخست روایتِ فردوسی، دوم روایت از فردوسی!  مقصــود از روایــتِ فردوســی، روح حاکم بر اثر ســترگ او یعنی شاهنامه اســت. به باور همه اندیشــمندان و اهل فرهنگ، روح حاکم بر شاهنامه، روح حماسی است.

 • لیگ برتر فوتبال/مسابقه پدیده شهرخودرو و سپاهان اصفهان ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۴۹

  «شهرخودرو» در آستانه یک موفقیت بزرگ

  آسیا به مشهدالرضا (ع) سلام می‌دهد

  شهر خودرو حالا در آستانه یک موفقیت بزرگ قرار دارد، شاگردان یحیی گل محمدی با شکست ماشین سازی تبریز در آخرین دیدار خود در رقابت‌های لیگ برتر روی سکوی چهارمی رقابت‌های لیگ برتر ایستادند .

 • فیلم به دنیا آمدن ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۴۳

  نقد فیلم «به دنیا آمدن»؛ گذر از خود به خانواده

  دعوت به تعهد و توکل

  «به دنیا آمدن» دومین ساخته محسن عبدالوهاب است؛ کارگردانی که پیش از این در مقام فیلمنامه‌نویس، آثاری همچون گیلانه و خون بازی را در کارنامه خود دارد. او علاقه‌مند به روایت موضوعات اجتماعیِ روز در بستر خانواده است.

 • محمد قهرمان ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۴۱

  نیم نگاهی به زندگی و شاعرانگی «محمد قهرمان»

  ... که ‌رفته‌ای چو روشنایی

  مجید تربت‌زاده

  آن «بارک الله شازده»‌ای که دبیر ادبیات، هر بار در پایان شعر ‌خوانی‌های «محمد» می‌گفت، شاید در شاعر شدن دانش‌آموز نوجوانش خیلی نقش داشت، اما آغاز و همه ماجرای شاعری «محمد قهرمان» نبود. شاعرانگی احتمالاً از هشت یا 9 سالگی سراغش آمده بود.

 • اعزام نیروی کار ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۲۱

  فوری فوتی

  پرولتاریا، مارکس و کوروش کبیر!

  فوری/ خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: «کشورهای اروپایی در حسرت نیروی کار ایرانی به سر می‌برند»! سایر رسانه‌ها نیز اعلام کرده‌اند این حسرت در پی درز اطلاعات مربوط به روابط کارگر- کارفرما در کشورمان رخ داده است.

 • ب ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۱۹

  امروز؛ بارش‌های رگباری و سیلابی شدن ناگهانی رودخانه‌ها و مسیل‌ها

  سازمان هواشناسی کشور برای امروز در برخی از استان‌های کشورمان، بارش‌های رگباری همراه با رعدو برق و وزش باد شدید موقت، احتمال وقوع تگرگ و سیلابی شدن ناگهانی و موقتی رودخانه‌ها و مسیل‌ها پیش‌بینی کرد.

 • شبگرد ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۱۸

  ربنا و رطب

  محله، غزل باران می‌شود

  «سحرخوان» بیدارباش می‌دهد و محله را غزل باران می‌کند.

 • جرایم سایبری ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۱۱

  ۱۲ جوان و نوجوان عامل برداشت از۲۱۰۰ کارت بانکی بودند

  ۴۶ میلیارد ریال کلاهبرداری به روش فیشینگ!

  سرپرست دادسرای ویژه فضای مجازی مرکز خراسان رضوی از کلاهبرداری چند میلیارد ریالی خبرداد. وی عنوان کرد: عاملان این باند سازمان یافته از 2100 اطلاعات کارت بانکی سوءاستفاده کرده‌اند.

 • جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۰۸

  سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در گفت و گو با «قدس‌آنلاین»:

  ادعای ارتباط توییت مهناز افشار با انگیزه قاتل همدانی ثابت نشده است/ شاهد اجرای سند ۲۰۳۰ در فضای مجازی هستیم

  مسعود بصیری

  می‌گویند تلگرام در ایران نزدیک به ۵۰ میلیون نفر کاربر دارد و بیش از ۱۸ میلیون نفر هم در اینستاگرام حضور دارند و جالب آنکه هیچ کدام از این دو اپلیکیشن ایرانی نیستند و اساساً فضای کار هم فضای ایرانی و اسلامی نیست. به همین دلیل تاکنون شاهد اتفاقات ناگوار زیادی بوده‌ایم که آخرین آن‌ها که البته فاش شده است، موضوع شهادت طلبه همدانی به دست یکی از اراذل این شهر بود. او با دوگلوله یک روحانی را بدون هیچ دلیل واضحی به شهادت رساند و سپس ویدئوی اعتراف خودش از این جنایت را در ایسنتاگرام منتشر کرد. حالا پرسش اینجاست که این گونه ماجراها تا کجا باید ادامه پیدا کند؟ آیا قرار نیست کسی به فکر آشفته بازاری که فرزندان خانواده ها را تهدید می‌کند، باشد؟

 • فضای مجازی ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۱۰:۰۱

  کارشناسان از فرصتها و تهدیدهای گسترش فضاهای نوین ارتباطی می‌گویند

  پیوست فرهنگی نیاز فعالیت درفضای مجازی

  محمود مصدق

  ابزارها و فناوری‌های نوین ارتباطی هر روز بیش از پیش فراگیر می‌شوند و نوع ارتباط روزمره افراد، سازمان‌ها، برنامه‌ریزی‌ها، مدیریت کلان جامعه و... را دستخوش تغییر و تحول می‌کنند. این فناوری‌ها دو روی یک سکه‌اند؛ هم می‌توانند آثار مطلوب و هم آثار زیانبار به دنبال داشته باشند.

 • ف ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۰۸:۳۸

  مهریه ۵ هزار مرد را به بند کشید

  مردان افغانستانی، زندانی کابین زنان ایرانی

  مهریه دینی است که بر عهده مرد قرار دارد و در صورت مطالبه زن باید پرداخت شود.

 • ی ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۰۸:۳۴

  وزیر بهداشت: مخالف ادامه تحصیل پزشکان عمومی نیستم

  وزیر بهداشت در خصوص اخبار منتشر شده درباره ممنوعیت ادامه تحصیل پزشکان عمومی، گفت: مخالف ادامه تحصیل پزشکان عمومی نیستم.

 • قتل ۱۳۹۸-۰۲-۲۷ ۱۷:۳۲

  قتل پدر و مادر شهید نجفی در بهشهر

  جسد این زوج بهشهری به پزشکی قانونی ساری منتقل و علت مرگ آنان گویا بریدن شاهرگ آنها توسط قاتل یا قاتلین بوده است

 • رئیسی ۱۳۹۸-۰۲-۲۷ ۱۱:۴۰

  دانشجویان از رئیس قوه قضائیه خواستار برخورد جدی با فساد شدند

  نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در دیدار با ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه خواستار برخورد جدی با فساد در زمینه‌های مختلف از جمله حوزه خصوصی سازی شدند.

 • علم ۱۳۹۸-۰۲-۲۷ ۱۰:۱۹

  "ایران" اثرگذارترین کشور علمی در غرب آسیا

  تجزیه و تحلیل آمار و ارقام ۵ سال گذشته نظام رتبه‌بندی سایمگو علاوه بر اینکه پیشرفت دانشمندان ایرانی در تولید و ارائه مقالات علمی در آسیای غربی را نشان می‌دهد، حکایت از صدرنشینی ایران در سال‌های پیاپی دارد.

 • رضا رویگری ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۱۰:۴۶

  رضا رویگری در گفت‌وگو با «قدس آنلاین»:

  نقش‌های سینما در دورهمی‌های شبانه تقسیم می‌شود

  تقریباً دیگر مدتی طولانی شده است که روی پرده سینما یا حتی در سریال‌های تلویزیونی حضور ندارد و اگر نامی از او باشد به‌واسطه پیگیری‌های اهالی رسانه و مطبوعات است.

 • دانشگاه تهران ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۱۰:۴۴

  سیر تا پیازِ حواشی اخیر دانشگاه تهران

  ‌چپ‌ها «برند» نمی‌پوشند!

  به قول یارو گفتنی «چپ هم چپ‌های قدیم»! همان‌هایی که عینک کائوچویی می‌زدند و پیراهن چهارخانه گشاد، شلوار یشمی و پوتین نظامی می‌پوشیدند. همان‌هایی که عشق چریک‌بازی و مبارزه مسلحانه بودند.

 • خانواده ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۱۰:۳۹

  پاسخ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به یک پرسش

  چرا خانواده‌های ایرانی کمتر با هم حرف می‌زنند؟

   اعظم طیرانی

  در دو دهه اخیر تغییر در سبک زندگی، فرم‌های ارتباطی و نیز صنعتی شدن و افزایش مشغله‌های خانواده‌ها، سبب شده است تعاملات و ارتباطات میان اعضای خانواده با یکدیگر کاهش یابد، چنانکه بر اساس ادعای کارشناسان میانگین گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی ۱۵ دقیقه و با کودکان حدود 22 دقیقه در روز است.