همه‌ی خبرهای امروز
 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۰۹:۲۵

  یادداشت/

  خصوصی‌سازی، فقط عرضه سهام نیست

  سید جلال فیاضی

  عزم جزم دولت برای عرضه سهام بنگاه‌های اقتصادی در بورس و اقبال مردم اتفاق خوبی برای اقتصاد کشور است. دستور رئیس‌جمهور برای واگذاری معادن و املاک بزرگ دولتی به مردم نیز می‌تواند گام‌های خوبی برای مردمی کردن اقتصاد و کاهش تصدی‌گری دولت باشد، اما خصوصی سازی و مشارکت مردم در اقتصاد صرفاً با عرضه سهام تحقق پیدا نمی‌کند.

 • حجت الاسلام مرویان حسینی ۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۰۹:۱۴

  یادداشت روز

  آدرس های غلط زیارتی

  سید محمود مرویان حسینی

  از اواخر اسـفند ماه پس از آنکه بیماری خطرناک کرونا در کشور فراگیر شد و تکلیف شــرعی به همراه ابلاغیه قانونی ستاد ملی کرونا، درب‌های حرم مطهر رضوی را بست، میلیون‌ها جان مشتاق زیارت، چشم‌هایشان با دیدن درب‌های بســته حرم، اشــک‌آلود شــد و دل‌هایشـان غمبار؛ و توفیق زیارت حضوری از ارادتمندان ثامن الحجج (ع) سلب شد.

 • دکتر امیر سلمانی رحیمی ۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۰۲:۳۵

  یادداشت/

  توفیق روزه داری در کلام امام هشتم(ع)

  دکتر امیر سلمانی رحیمی پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی

  نباید آن را کوچک شمرد؛ کاری دشوار و مهم به فرجام رسیده است. روزه‌داری، عبادتی دیگر است؛ اخلاص، همراه بودن با کار و حضور در جریان زندگی و دریغ داشتن جرعه‌ای آب از خود در میانه روزی گرم، از ویژگی‌های این ریاضت شرعی است.

 • حجت‌الاسلام دکتر فرج‌الله هدایت‌نیا ۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۰۲:۳۳

  یادداشت/

   نقش روزه‌داری در تقویت خودکنترلی

  دکتر فرج الله هدایت‌نیا

  خودکنترلی (Self- control/ Self- regulation) یک نیروی درونی و ارادی کنترل تمایلات، وسوسه‌ها، هیجان‌های درونی و رفتارهای بیرونی است.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۰۱:۲۴

  مهم‌ترین گردهمایی‌های شعر کشور امسال برگزار نشد

  حلقه ادبی «امین»

  محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر

  طبق یک رسم نیکو، هر سال و در شب ولادت امام حسن‌مجتبی(ع) دیدار سالانه شاعران با رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شد، اما امسال به دلیل وضعیت خاص و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، این جلسه که یکی از مهم‌ترین گردهمایی‌های شعری کشور است، برگزار نمی‌شود.

 • ابوالفضل ظهره‌وند ۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۰۱:۱۷

  یادداشت

  «خلیل‌زاد» در افغانستان به دنبال چیست؟

  ابوالفضل ظهره وند، سفیر سابق ایران در افغانستان

  «زلمی خلیل‌زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، با سفر به قطر، هند و پاکستان، دور تازه رایزنی‌های منطقه‌ای خود را با هدف نجات توافق نامه صلح شکننده آمریکایی – طالبانی از بن بست آغاز کرده است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۰۰:۴۱

  یادداشت/

  وقتی مسئولان ارشد بدل به اپوزیسیون می‌شوند!

  محمدحسین جعفریان

  یکی از مقام‌های ارشد دولت سخنان بسیار مثبتی در خصوص بورس گفته و وعده‌هایی داده بود. فایل خبر مربوط در فضای مجازی، عمده یادداشت‌های مردم حول این محور بود که بعد از این تأکید باید ترسید.

 • دکتر اکبر نصراللهی ۱۳۹۹-۰۲-۱۸ ۱۲:۱۵

  یادداشت/

  ضرورت اتخاذ راهبرد مناسب رسانه ای برای پساکرونا

  دکتر اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی

  راهبرد رسانه‌ها پیش از کرونا تحت تأثیر فضای اجتماعی و سیاسی و همچنین سیاست‌های متولیان‌بحران، انفعالی و واکنشی بوده است اما اگر برای ایام پساکرونا راهبرد فعال و فوق فعال‌داشته باشند، می‌توانند مرجعیت‌خبری از دست رفته را برگردانند.

 • حمید عبداللهیان ۱۳۹۹-۰۲-۱۸ ۱۲:۰۵

  یادداشت/

  چرا جهان مجازی مهم است؟

  حمید عبداللهیان، استاد علوم ارتباطات اجتماعی

  فکرش را کنید که دیگر داستان‌های جنگ ستارگان، مرد عنکبوتی، مرد خفاشی، تبدیل شوندگان (ترانسفورمرها) و... و بازی‌های آن‌ها فقط داستان یا بازی نیستند بلکه بخشی از زندگی عینی کاربرانشان شده‌اند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۱۸ ۱۱:۵۸

  یادداشت روز

  آیا موج دوم کرونا در راه است؟

  سیدجلال فیاضی

  یک ماه پس از آغاز سیر نزولی ابتلای روزانه به کرونا، این آمار به طور فزاینده و نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است.

 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۹-۰۲-۱۸ ۰۹:۳۴

  یادداشت

  امروز بهترین زمان برای جهش تولید است

  وحید شهری شقاقی اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی

  دولت با مدیریت صحیح نقدینگی کشور سرمایه های سرگردان جامعه را به سمت تولید هدایت نکند نمی توان امیدی به جهش یا رونق تولید داشت.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۱۷ ۱۱:۰۰

  به انگیزه درگذشت «نجف دریابندری» نویسنده و مترجم

  پیرمرد به دریا زد

  آرش شفاعی

  بیش از ۱۵ سال قبل، به سفری دعوت شدم که موضوع و مناسبتش ادبیات در آبادان بود و شرکت نفت برگزار می‌کرد. تا جایی که یادم هست از همسفران آن زمان، محمد ایوبی و کوروش اسدی به دیار باقی رفته‌اند و البته نجف دریابندری که این یادداشت برای او و به نام اوست. روح همگی‌شان شاد.

 • امیرعلی ابوالفتح ۱۳۹۹-۰۲-۱۷ ۱۰:۰۹

  یادداشت/

  ضرورت بالا بردن هزینه آمریکا در صورت سوء استفاده از برجام

  امیر علی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا

  ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه واشنگتن بر اساس بند ۱۰ قطعنامه ۲۲۳۱ کماکان عضو مشارکت کننده در این قطعنامه به شمار می‌رود، بهانه‌ای شده است که این کشور با وجود تحریم‌های گسترده علیه کشورمان، همچنان به دنبال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران باشد که تا چند ماه دیگر طبق توافق برجام به پایان می‌رسد. ب

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۱۷ ۱۰:۰۴

  یادداشت/

  چه کسانی از برادری تهران و کابل هراسانند؟

  محمدحسین جعفریان- کارشناس ارشد مسائل افغانستان

  چند سالی است که اخبار مربوط به مهاجران افغانستانی در ایران به‌طور خاص مورد توجه گروهی از رسانه‌های فارسی زبان خارج کشور قرار گرفته است و آن‌ها از کوچک‌ترین اتفاقات این حوزه، خبرها و گزارش‌هایی مفصل تولید می‌کنند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۱۶ ۱۱:۵۳

  یادداشت/

  ضرورت تمرکز همه انتخاب‌ها در یک «انتخابات»

  سید جلال فیاضی

  اگرچه اصلاح قانون انتخابات در آخرین روزهای مجلس دهم با هدف برخی تغییرات در نظارت استصوابی و تأیید صلاحیت‌ها در دستور کار مجلس قرار گرفته است، اما از آنجا که قانون مهم انتخابات را نمی‌توان هر روزبرای اصلاح به صحن مجلس آورد، طرح یک پیشنهاد در همین ایام ضروری به نظر می‌رسد.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۹-۰۲-۱۵ ۱۲:۳۵

  یادداشت

  پشت پرده جنگ قدرت در پیونگ یانگ

  پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسائل جنوب شرق آسیا

  تحولات عرصه سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده انگار آنچنان که دونالد ترامپ طالبش بود پیش نمی‌رود. رئیس جمهور آمریکا این روزها در عرصه داخلی، با مدیریت ضعیف خود در بحران کرونا با چالش مهمی برای رأی آوردن در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۹۹) مواجه شده است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۱۵ ۱۱:۲۳

  یادداشت/

  گرانی‌ها نفس مردم را گرفته است یا کرونا؟

  محمدحسین جعفریان

  به عنوان یک اقتصاد خوانده، نمی‌دانم اوضاعی که مردم در آن قرار گرفته و از اواخر سال گذشته شروع شده و هر چه پیشتر می‌رویم شتاب آن بیشتر می‌شود، چگونه قرار است پایان یابد.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۲-۱۵ ۱۰:۵۶

  یادداشت

  تأثیر شب‌شعرهای مجازی بر شعر و شاعر

  محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر

  در وضعیت کنونی و تعطیلی قریب به اتفاق همه جلسات شعر، گام دیگری از حضور شعر در فضای‌مجازی برداشته شده است. البته گام اول آنگاه برداشته شد که ارتباطات اجتماعی مجازی پدید آمد و انتشار شکل مکتوب شعر در وبلاگ‌ها و سپس شبکه‌های اجتماعی شروع شد ولی در یکی، دو ماه اخیر انتشار شعر به صورت صوتی و تصویری و حتی زنده هم به انتشار مکتوب افزوده شد و به نظر می‌رسد که پس از برگشتن به وضعیت عادی نیز این شیوه برقرار بماند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۶

  مشت بـر سندان

  فکر زمستانتان هم باشید

  محمدحسین جعفریان

  اگر نگوییم بزرگ‌ترین، اما بی‌گمان یکی از بزرگ‌ترین اشتباه‌های اقتصادی ما در دهه‌های اخیر، پرداخت سپرده و در مواردی سود سپرده‌گذاران برخی مراکز مالی ورشکسته از جیب مردم بود.

 • دکتر امیر سلمانی رحیمی ۱۳۹۹-۰۲-۱۳ ۱۰:۰۳

  یادداشت/

  حضور مؤمنانه در سیاست

  دکتر امیر سلمانی رحیمی/ پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسالمی آستان قدس رضوی

  عصمت، شجاعت، داناترین و باتقواترینِ روزگار خود بودن، داشتن نشانه، آگاه‌ترین به سیاست، تعیین و معرفی به بیانی آشکار از سوی پیامبر(ص)، شماری از صفات امامان معصوم(ع) است. (شیخ طوسی، الاقتصاد، الهادی الی طریق الرشاد، ص۱۸۹ به بعد)

 • احمدی فرد - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۱۳ ۰۹:۴۷

  میراث نیاکان

  سنت‌های خداخوانی

  حسن احمدی‌فرد، روزنامه نگار و پژوهشگر

  رمضان برای ما مردم، ماه خداخواهی و خداخوانی است، و ماه همزیستی مومنانه. فرارسیدن این ماه بویژه در روزگاران پیش از این، برای پدران و مادران ما پیغام‌آور همراهی و همدلی بوده است.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۹-۰۲-۱۲ ۲۰:۱۷

  متولی سریال‌های نمایش خانگی کیست؟

  مسعود بصیری

 • حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار ۱۳۹۹-۰۲-۱۱ ۰۸:۴۵

  یادداشت

  کسب و کارهای بی شناسنامه، همچنان حمایت نمی‌شوند

  حمید حاج اسماعیلی/ فعال کار و کارگری

  کسب و کارهای بی‌شناسنامه معمولاً کسب و کارهایی هستند که در جایی ثبت نشده‌اند، کسب و کارهایی چون مربیان ورزشی فاقد بیمه، فعالیت‌های روز مزدی که امروز برای خرید و تأمین نان شب مانده‌اند جایی برای ثبت شدن ندارند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۱۰ ۱۲:۱۵

  یادداشت/

  کابل و روزهای سخت و مبهم پیش رو

  محمدحسین جعفریان- کارشناس ارشد مسائل افغانستان

  چنان‌که هفته‌های پیشین در همین ستون یادآوری کرده‌ام و از چشم‌اندازهای مختلف به مسئله توافق‌نامه صلح با طالبان از یک‌سو و نیز توافق‌های میان دکتر عبدالله و اشرف غنی از سوی دیگر پرداخته‌ام، هیچ چشم‌انداز مثبتی در هیچ طرفی دیده نمی‌شود.

 • محسن صرامي فروشاني ۱۳۹۹-۰۲-۱۰ ۱۲:۱۳

  یادداشت/

  مافیای قدرت و ثروت درکی از ناتوانی خرید یک کیلوگرم گوشت ندارد

  محسن صرامی، کارشناس اقتصادی

  دستمزد کارگران همواره محل بحث و نظر بوده که نوعی فشار به کارفرما قلمداد شده است، در حالی که در پاسخ به این شبهه باید گفت مگر زمانی که کارفرما و تولیدکننده تولیداتشان را چند برابر قیمت و مطابق با نرخ ارز می‌فروشند و سود بیشتری می‌برند، از این محل سودی برای کارگر حساب می‌شود؟

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۲-۱۰ ۱۲:۰۷

  یادداشت 

  نقش کمرنگ نظام آموزشی در شناساندن شاعران برجسته

  محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر

  در این سومین یادداشت از سلسله یادداشت‌هایی که به متون آموزش ادبیات فارسی در مدارس می‌پردازد، به این می‌نگریم که سهم و نقش این نظام آموزشی در شناساندن شاعران برجستۀ زبان فارسی به دانش‌آموزان چیست.

 • محمد اخباری ۱۳۹۹-۰۲-۰۹ ۱۱:۳۵

  یادداشت/

  چرا تلاش آمریکا برای قطع ارتباط گازی ایران و عراق بیهوده است؟

  محمد اخباری، رئیس انجمن ژئوپلتیک ایران

  روز گذشته مهلت همراه با هشدار آمریکا به عراق برای  جایگزینی گاز وارداتی از ایران و تأمین آن از کشورهای دیگر بار دیگر برای ۳۰ روز تمدید شد. تا پیش از این، مدت زمان معافیت تحریمی عراق برای خرید گاز و برق از ایران، ۴۵ روزه بود، اما با تصمیم جدید واشنگتن، این مدت به یک ماه کاهش یافته است.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۰۹ ۱۱:۲۵

  یادداشت روز

  بازار سرمایه؛ اقبال مردم، مراقبت دولت

  سید جلال فیاضی

  اقبال بی‌نظیر مردم از بازار سرمایه، شاید در طول تاریخ بورس ایران بی‌سابقه باشد. حضور متراکم مردم در پیشخوان‌ها و کارگزاری‌ها برای ورود به بازاربورس _ حتی گاهی با فراموشی فاصله‌گذاری اجتماعی_ روزهاست ادامه دارد، به طوری که مقام‌های بورسی در تلاش هستند تا روند نام‌نویسی را ساده‌تر کنند.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۹-۰۲-۰۸ ۰۹:۴۱

  به انگیزه برگزاری جلسات شعری مجازی

  شرحی چند در فضایل لایو اینستا

  آرش شفاعی

  در دنیای امروز که همه شؤون زندگی آدمیزاد به فناوری و بخصوص فناوری‌های ارتباطاتی گره خورده است، هیچ چیز حتی کرونا نمی‌تواند باعث شود انسان‌ها از نیاز خود به ارتباط دست بکشند.

 • حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی ۱۳۹۹-۰۲-۰۷ ۱۴:۵۱

  یادداشت

  قرن ۲۱ قرن زایش ایسم‎‌ها نیست، قرن سازش ایسم‌هاست

  حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری سهروردی استاد حوزه و پژوهشگر بین‌الملل

   قرن ۱۹، قرن تولید ایسم‌ها بود؛ بشر هر روز مکتب‌هایی را دنبال می‌کرد؛ هر مکتب دنبال برتر جلوه دادن خود بود. در قرن ۲۰ زایش مکتب‌ها را نداشتیم؛ در قرن ۲۰ نبرد ایسم‌ها را داشتیم! در قرن ۲۱، نه قرن زایش و نه نبرد ایسم‌ها ست.