همه‌ی خبرهای امروز
 • حسن عابدینی ۱۳۹۹-۰۲-۰۷ ۱۱:۳۶

  یادداشت

  جنگ زرگری فیل و الاغ این بار بر سر ماراتن ۲۰۲۰

  حسن عابدینی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل

  جنگ زرگری دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکایی با نزدیک شدن به ماراتن انتخابات ۱۳ آبان ۹۹ (سوم نوامبر ۲۰۲۰) هر روز ابعاد بیشتر و رنگ و بوی جدی‌تری به خود می‌گیرد.

 • بهمن عشقی ۱۳۹۹-۰۲-۰۶ ۱۱:۳۹

  یادداشت/

  دولت فاقد انسجام در حمایت از مردم است

  بهمن عشقی، دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و  کشاورزی تهران

  بخش خصوصی از ابتدای همه‌گیری و شیوع ویروس کرونا و تأثیرگذاری آن بر روند کسب‌وکارها، حمایت‌های قابل‌توجهی از کارگران و دولت به عمل آورده است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۰۶ ۱۱:۲۱

  یادداشت/

  مدیر دلسوز و امتحان الهی!

  محمدحسین جعفریان

  از روزی که مبلغ حداقل دستمزدها را برای کارگران تعیین کرده‌اند، خواب و خوراک ندارم. مرتب به سال‌هایی فکر می‌کنم که پدرم کارگر بود و به ناچار در چنین اوقاتی او باید با رقم اعلامی برای سال بعد اعضای یک خانواده هفت نفره که چهار نفرشان دانشجو بودند و خود او کارگر ساده، تقویم مالی‌اش را نظم می‌بخشید.

 • فرزانه غلامی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۰۳ ۱۱:۴۴

  یادداشت

  نمایندگان پاسخنگو! با خودتان و وجدان­تان چند چندید؟

  فرزانه غلامی

  عمر مجلس دهم تقریباً تمام شده اما نمایندگان به لطف کرونا کمتر از حد معمول در جلسات علنی حضور می‌یابند.

 • مهدی مطهرنیا ۱۳۹۹-۰۲-۰۳ ۱۰:۵۴

  یادداشت/

  ترامپ همچنان نگران انتخابات است!

  مهدی مطهرنیا، تحلیلگر مسائل آمریکا

  اقتصاد جهانی نفت ظاهراً کرونا گرفته و دچار رکود شدید شده است. ایالات متحده به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این کالا که امروز با تولید نزدیک به ۱۳ میلیون بشکه نفت در روز به بزرگ‌ترین تولیدکننده آن نیز تبدیل شده، بازار این حوزه را به وضعیت نابسامانی تبدیل و ناقوس ورشکستگی اوپک را به صدا درآورده؛ هر چند با تلاش برخی کشورها و ادامه رایزنی، این نهاد در ‌آی سی یوی سیاست بین‌الملل نگه داشته شده است.

 • حجت‌الاسلام محمدحسین فلاح‌زاده ۱۳۹۹-۰۲-۰۳ ۱۰:۴۲

  یادداشت/

  هیچ مکتبی مانند اسلام درباره حیوانات قانون وضع نکرده است

  حجت‌الاسلام محمدحسین فلاح‌زاده

  این روزها در فضای مجازی سخن از کشتن حیوانات و ارتباط این عمل با دین مقدس است.

 • دکتر امیر سلمانی رحیمی ۱۳۹۹-۰۲-۰۳ ۱۰:۴۰

  استقبال از میهمانی خدا با دو حدیث که از امام رضا(ع) نقل شده است

  شمیم رمضان بر خوان کرامت رضوی

  دکتر امیر سلمانی‌ رحیمی

   استقبال از ماه مبارک رمضان، حضور و مناجات در آن و نماز عید، در تراث رضوی جایگاهی ویژه و ممتاز دارد که به رسم ادب و افتخار جوار، دو حدیث، پیشکش منتظران هلال ماه خدا و دلدادگان امام رأفت و معرفت، حضرت علیّ بن موسی الرضا(ع) می‌شود.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۹-۰۲-۰۳ ۰۱:۲۳

  عربستان؛ پایان ماه عسل آمریکایی

  مسعود بصیری

 • کامران ندری اقتصاددان ۱۳۹۹-۰۲-۰۲ ۰۱:۴۴

  یادداشت/

  انتظارات‌تورمی به افزایش قیمت ارز منتهی می‌شود

  کامران ندری، عضو پژوهشکده پولی و بانکی و کارشناس بانکی

  شاید تا چهار ماه پیش در سطح بین‌المللی هیچ کشوری قادر به پیش‌بینی وضعیت فعلی اقتصاد جهانی نبود. کشورها نمی‌دانستند که بیماری منحوسی به نام کرونا بسیاری از اقتصادها حتی اقتصادهای پیشرفته و توسعه‌یافته را در سطح بین‌المللی با رکود و کاهش رشد اقتصادی قابل‌توجهی روبه‌رو می‌کند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۰۲ ۰۱:۲۴

  یادداشت روز/

  اسامی «ارزخواران» را منتشر کنید!

  سید جلال فیاضی

  شاید پس از کرونا مهم‌ترین موضوع بحث این روزها مناقشه دولت و دیوان محاسبات کشور درباره گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ باشد، که مهم‌ترین بخش آن مربوط به ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز دولتی ۴هزار و ۲۰۰ تومانی است که بنابر این گزارش منجر به واردات کالا و یا خرید خدماتی از خارج کشور نشده است.

 • سینا واحد ۱۳۹۹-۰۲-۰۱ ۱۱:۳۹

  نامه فرهنگ

  رسانه‌های سلاخ!

  سینا واحد

  پس از آن نیمه شب سهمگین و طولانی که «سردار سلیمانی» ترور و با موشک جنگی قطعه قطعه شد، رسانه‌های ایران‌ستیز به‌سرعت خود را با شرایط جدید روانی منطقه همساز کرده و با ایجاد تغییرات بنیادی در روش‌های رسانه‌ای علیه ایران بزرگ، تلاش کردند خود را همسطح و همتراز کاخ سفید که مدیریت کامل ترور را به عهده داشت، قرار دهند و از آن سطح کمتر جلوه نکنند!

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۰۱ ۱۱:۱۸

  امروز چهلمین سالروز درگذشت شاعر و نقاش معاصر است

  درباره اقبال«سپهری»

  آرش شفاعی

  اگر از هر کدام از ما بپرسند نام یکی از پنج،6 شاعر برگزیده شعر نو را بگوییم، بی‌گمان یکی از این نام‌ها سهراب سپهری خواهد بود. باز اگر از ما بپرسند نام یکی از مهم‌ترین نقاشان چند دهه اخیر ایران را بگوییم، نام سهراب سپهری یکی از این نام‌هاست.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۰۱ ۱۱:۱۴

  یادداشت/

  آسیب‌های یک خبر جعلی

  محمدحسین جعفریان

  وقتی در ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ بچه‌های ما را در مزار شریف و در زیرزمینی سفارت خودمان قتل عام کردند، من سراپا حیرت و سؤال بودم. دو سال پیشتر به عنوان وابسته فرهنگی کشورم در آنجا مأمور شدم و تا یکی دو روز پیش از شهادت دوستانم آنجا بودم.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۱-۳۱ ۰۹:۴۷

  یادداشت/

  دغدغه جان و نان و فاصله‌گذاری هوشمند

  سید جلال فیاضی

  شیوع کرونا در جهان علاوه بر همه گیری دغدغه جان، دولت‌ها و ملت‌ها را نگران نان نیز کرده است. اقتصاد جهانی بیش از هر بحرانی در تاریخ لطمه دیده و میزان خسارت‌های اقتصادی هنوز قابل برآورد نیست و اعداد و ارقام منتشره از حدس و گمان فراتر نرفته است. در برخی کشورها صفوف دریافت بسته‌های غذایی طولانی شده و بسیاری از صاحبان مشاغل کار خود را از دست داده‌اند و سونامی بیکاری بعضی کشورها را تهدید می‌کند.

 • کرونای چینی ۱۳۹۹-۰۱-۳۰ ۰۹:۵۶

  آمریکا موج جهانی درخواست غرامت تریلیونی از چین بابت انتشار کرونا در جهان را کلید زد

  بنی آدم اعضای یک پیکرند به جز چینی‌ها!

  محمد تربت‌زاده

  احتمالاً دلِ شما هم کم و بیش از عملکرد بعضی از فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف بازرگانی در سوءاستفاده از کرونا پر است. چه آن فروشگاه‌هایی که کرونا را بهانه کرده‌اند برای افزایش فروششان و چه آن‌هایی که مشکلات اقتصادی مردم در این روزها را دستاویزی برای سودجویی بیشتر قرار داده‌اند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۱-۳۰ ۰۹:۴۱

  یادداشت/

  آیا کرونا چیزی را نزد انسان تغییر داده است؟

  محمدحسین جعفریان

  نمی‌دانم برای نخستین بار چه کسی تعبیر «پسا کرونا» را به کار برد، البته می‌توانم حدس بزنم نظیر بسیاری از ترکیبات مشابه، گرته‌برداری از قلمی فرنگی باشد، باری پس از وضع این مقوله، سیل اظهارنظرها آغاز شد. از باسواد و بی‌سواد و حکیم و جاهل و شیمیدان و جامعه‌شناس و اقتصاددان و... خلاصه همه و همه اظهارنظری در این خصوص نمودند. برآن شدم تا نه درباره این موضوع به طور مشخص، بلکه در حاشیه آن چیزی بنگارم، مبادا ما عقب بمانیم.

 • تاریخ ۱۳۹۹-۰۱-۲۸ ۱۲:۴۷

  کرونا، فوکویاما و تاریخی که پایان ندارد!

  «بعد از اینکه طوفان کرونا مسلمات کتاب اول فوکویاما (پایان تاریخ) را با خود برد، بار دیگر از فوکویاما خواسته می‌شود که در این مسلمات تجدید نظر کند. چرا که جهان در آستانه ورود به نظامات متناقضی است. نظاماتی ممکن است بعضی از ارکان مورد نظر فوکویاما را منهدم کنند.»

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۱-۲۸ ۱۰:۴۱

  یادداشت/

  تفریغ بودجه و ۴۲۰۰ تومانی لعنتی!

  سید جلال فیاضی

  کمتر از سه ماه پس از آغاز تخصیص ارز 4هزار و 200 تومانی در نظام ارزی کشور -تیرماه ۹۷- در یادداشتی(*) با عنوان «این ۴۲۰۰ تومانی لعنتی» در خصوص فساد ناشی از تخصیص بی‌ضابطه ارز دولتی و سوءاستفاده «از ما بهتران» و صاحبان رانت‌های اطلاعاتی، سیاسی و اقتصادی هشدار دادم و خواستم تا به این روند فسادآفرین پایان دهند.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۱-۲۷ ۰۹:۳۹

  یادداشت

  آموزش فنون شاعری را در مدارس تعطیل کنید!

  محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر

  مدتی پیش کودک کلاس پنجمی ما شکایت داشت از اینکه معلمش چیزهای بسیار سختی به آن‌ها درس می‌دهد که در کتابشان نیست. وقتی دیدم که به آن‌ها چه یاد داده‌اند، حیرت کردم. و

 • آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست ۱۳۹۹-۰۱-۲۷ ۰۹:۲۱

  یادداشت شفاهی/

  اساس زیارت از راه دور و نزدیک با هم تفاوتی نمی‌کند

  آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست

  در آموزه‌های دینی زیارت از راه دور و نزدیک وجود دارد و این دو از نظر ویژگی و آداب تفاوت اساسی با هم ندارند؛ البته شاید فتوایی برای برخی احکام و اعمال مانند غسل زیارت کردن یا لباس پاکیزه پوشیدن در زیارت از راه دور وجود نداشته باشد، اما در کیفیت ارتباط برقرار کردن یا سلام دادن تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد.

 • حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد ۱۳۹۹-۰۱-۲۷ ۰۹:۱۱

  یادداشت/

  بایسته‌های نهضت مواسات

  حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد

  به لطف خدا از ابتدای دوره کرونا تاکنون روحیه خدمت و دستگیری مردم به ویژه توسط کادر درمانی و گروه‌های جهادی طلاب، دانشجویان و اقشار مختلف در سطح خوبی محقق شد که هم الفت و محبت مردمی را افزایش داد و هم روند درمان و گره‌گشایی را تسهیل نمود و هم رضایت رهبر معظم انقلاب را شاهد بودیم. اما اکنون که در تداوم مدیریت کرونا هستیم و ماه مبارک رمضان هم در پیش است، برای هرچه بهتر برگزار شدن نهضت خدمت و امداد و مواسات مطالبی است که خوب است مورد توجه قرار گیرد:

 • مسعود دانشمند ۱۳۹۹-۰۱-۲۶ ۱۱:۳۸

  یادداشت/

  طراحی صندوق حمایت از کسب و کارها

  مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی و فعال اقتصادی

  حمایت از کسب و کارهای تولیدی و خدماتی مؤلفه مهمی در حفظ اشتغال و تولید کشور است، بنابراین در حال حاضر نیازمند تنظیم و طراحی بسته‌های حمایتی برای اکنون و دوران پساکرونا هستیم تا روال عادی به بازار و کسب‌وکارها بازگردد. ‌

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۱-۲۶ ۱۱:۰۹

  یادداشت/

  جهش تولید؛ درون زا و برون نگر!

  سید جلال فیاضی

  مهم‌ترین مشخصه اقتصاد ایران در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی «درون زا و برون نگر» بودن آن است. جهش تولید هم در همین چارچوب قابل تحقق است.

 • مسعود بصیری - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۱۷:۰۸

  ماجرای ما و پرداخت قسط با گاو

  مسعود بصیری

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۱۰:۱۸

  یادداشت

  بازنگری در آموزش زبان فارسی کتاب‌های درسی

  محمدکاظم کاظمی/ شاعر و پژوهشگر

  در این روزها بر اثر تغییراتی که در شکل آموزش دانش‌آموزان رخ داده است، والدین بیش از پیش در جریان مطالب آموزشی فرزندانشان قرار می‌گیرند چون به پل انتقال مطالب میان معلم و دانش‌آموز بدل شده‌اند.

 • عطار ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۰۹:۵۵

  به انگیزه روز بزرگداشت شاعر بزرگ

  چگونه باید از فریدالدین عطار نیشابوری تجلیل کرد؟

  آرش شفاعی

  امروز روز ملی بزرگداشت شیخ فریدالدین عطار نیشابوری است. احتمالاً اگر همه‌گیری کرونا در کشور نبود، امروز نشست‌هایی در دانشگاه‌ها و در شهر نیشابور برگزار می‌شد، استادان دانشگاه، مقام‌های محلی و کشوری و گروهی از میهمانان همیشگی مراسم بزرگداشت در کشور، گرد هم جمع می‌شدند و شعری می‌خواندند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۱-۲۵ ۰۸:۵۷

  مشت بر سندان

  این سلبریتی‌ها را فراموش نکنید!

  محمدحسین جعفریان

  تعدادی از اهالی سرشناس سینما در نامه‌ای خواستار مساعدت در احوال یک متهم مالی مشهور شده‌اند. البته گند این کار چنان مشام همه را آزار می‌دهد که خیلی زود چند نفرشان پا پس کشیدند و امضایشان را انکار کردند و برخی هم مدعی شدند از سر انسان دوستی چنین کرده‌اند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۱-۲۴ ۱۱:۱۱

  یادداشت/

  جهش تولید؛ مشکل اما ممکن

  سید جلال فیاضی

  عنوان «جهش تولید» برای سال ۹۹ از سوی رهبر فرزانه انقلاب و بررسی روند نام‌گذاری ۱۲ سال اخیر نشانگر دغدغه اصلاح ساختار اقتصادی کشور در این نام‌گذاری‌هاست.

 • زارع - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۱-۲۳ ۱۱:۱۷

  یادداشت/

  کرونا، لیبرالیسم و شهروندان درجه دو

  مهدی زارع

   این روزها اخبار و اتفاقات درباره کرونا و شیوع و گسترش آن در جهان زیاد است. ویروس کوچکی که قطر آن حدود 400نانومتر (0.00000000400 متر) است و آن‌قدر سریع شیوع پیدا می‌کند که فقط در 6 ماه همه کشورهای جهان را گشته و تاکنون حدود 100هزار کشته برجا گذاشته است.

 • جمشید عدالتیان ۱۳۹۹-۰۱-۲۳ ۰۹:۳۰

  یادداشت/

  تولید مرکز ثقل اقتصاد 

  جمشید عدالتیان، فعال اقتصادی

  نام‌گذاری هر سال نشان‌دهنده تفکر، جهت‌گیری و سیاست‌گذاری‌هاست و وقتی صحبت از رونق و بعد جهش تولید می‌شود، یعنی یک پیام بسیار مهم برای کل مسئولان، تولیدکنندگان و سیاست‌گذاران اقتصادی دارد و آن اینکه «بدون تولید، ما اقتصادی نخواهیم داشت»؛ چرا که تولید مرکز ثقل اقتصاد است و این نام‌گذاری ها هم بر اهمیت این موضوع تأکید دارد.