همه‌ی خبرهای امروز
 • مهدی پناهی ۱۳۹۸-۱۱-۲۳ ۰۱:۳۸

  یادداشت/

  صندلی سبز مجلس برای سیاستمداران یا متخصصان؟

  مهدی پناهی

  همزمان با اعلام رسمی نتایج احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم، گروه‌های سیاسی نیز لیست نهایی نامزدهایشان را در شهرهای مهم اعلام کردند، بی‌شک تهران با توجه به تمرکز سیاسی و تأثیر قابل ‌توجه بر همه کشور، اهمیتی دوچندان دارد (که در جای خود نشان‌دهنده ضعف بزرگ در انتخابات و فرایند تقنین در کشورمان است؛ چرا که ۳۰ نماینده تهران در حالی بر کل کشور تأثیر می‌گذارند که ۸میلیون شهروند تهرانی بدون امکان ارتباط مستقیم، بایستی آن‌ها را برگزینند).

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۱۱-۲۱ ۱۱:۲۷

  یادداشت/

  ۳ کلمه حرف‌حساب با سازمان «اوج»

  آرش شفاعی

  سازمان هنری رسانه‌ای اوج یکی از فعال‌ترین مؤسسات در عرصه فرهنگی و هنری کشور است. این مؤسسه امسال با فیلم‌های «خروج»، «روز بلوا»، «آبادان یازده شصت» و «لباس‌شخصی» در جشنواره فیلم فجر حضور پررنگی دارد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۲۱ ۱۰:۴۲

  مشت بر سندان/

  چشم دنیا فردا به خیابان‌های ماست

  محمدحسین جعفریان

  یکی از کسالت‌بارترین کارهای روزنامه‌نگاری مناسبت‌نویسی است. برخلاف آنچه شاید عموم مخاطبان مطبوعات تصور می‌کنند، کاری است به غایت سهل و ممتنع. سهل است زیرا جمع کثیری از نویسندگان رسانه‌های ما کاری جز این بلد نیستند.

 • سید هادی سید افقهی ۱۳۹۸-۱۱-۲۱ ۱۰:۳۵

  یادداشت/

  هراس آمریکا از سردار قاآنی

  هادی سیدافقهی/ کارشناس بین‌الملل

  حاج‌قاسم سلیمانی به شهادت رسید اما این ترور نه ‌تنها راه و مکتب وی را قطع نکرد بلکه با روشن کردن ابعاد شخصیتی و مکتب بیداری ملت‌ها که در پس سال‌ها مجاهدت وی بود حاج قاسم‌های بسیاری در امت اسلام به وجود آورد.

 • علی اکبر نیکو اقبال ۱۳۹۸-۱۱-۱۶ ۱۰:۳۹

  یادداشت/

  کاهش هزینه‌های دولت واجب است نه تحمیل فشار بر مردم!

  علی‌اکبر نیکواقبال، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

  سرمنشأ تحول یا عقب‌ماندگی اقتصاد هر کشوری، سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذاران یا دولت است که می‌تواند عامل مهمی در ایجاد رونق و توسعه تولید یا رکود وعقب ماندن از بازارهای تولیدی و رقابتی جهان شود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۱۶ ۱۰:۱۵

  یادداشت/

  نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در کابل و عواقب آن

  محمدحسین جعفریان- کارشناس ارشد مسائل افغانستان

  پس از گذشت ماه‌ها از مذاکرات «دوحه» بار دیگر هر دو طرف اذعان کرده‌اند به بن‌بست رسیده و هر کدام دیگری را متهم به زیاده‌خواهی و کارشکنی می‌کند. هدف نگارنده از این مکتوب شرح این مذاکرات و بررسی این مهم نیست که کدام یک از طرفین حقیقت را می‌گویند؛ بلکه آن است که توقف این گفت‌وگوها چه تأثیری بر روند اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و حوادث احتمالی پس از آن خواهد گذاشت.

 • پارسی نژاد ۱۳۹۸-۱۱-۱۶ ۱۰:۰۳

  پیرامون ادعای یک نویسنده

  آیا «کتیبه ژنرال» جنگ و صلح انقلاب اسلامی است؟

  کامران پارسی‌نژاد، نویسنده و منتقد

  رمان دوجلدی «کتیبه ژنرال» که به نوعی روایتگر تاریخ انقلاب‌اسلامی ایران و جنگ‌تحمیلی است، چندی است توسط اکبر صحرایی وارد بازار کتاب شده است.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۸-۱۱-۱۴ ۰۲:۰۶

  یادداشت/

  دیده شدن جریان های شعر امروز در جشنواره چهاردهم

  محمدکاظم کاظمی، شاعر، منتقد و پژوهشگر

  چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعرفجر سرانجام پس از فرازوفرودهای بسیار به ایستگاه پایانی خود رسید. این جشنواره از همان بامداد صبح پس از افتتاحیه اصفهان، با شهادت سردار حاج قاسم‌سلیمانی به طرز ویژه‌ای با مسائل روز پیوند خورد. محفل شعر «نگین سلیمانی» در کرمان ادای‌دین جشنواره به سردار بود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۱۴ ۰۱:۲۳

  مشت بر سندان/

  نسبت جشنواره‌های فجر با انقلاب اسلامی چیست؟

  محمدحسین جعفریان

  دوست و دشمن اذعان دارند که «انقلاب اسلامی» در مرحله نخست یک پویش عظیم فرهنگی بود و با تأسف همه می‌دانیم که برخلاف توصیه بزرگان انقلاب، این حوزه، یعنی فرهنگ در تمام این سال‌ها غریب‌ترین بوده و همواره در اولویت‌های آخر. نتیجه آن شده است که چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با آن به مشتی جشنواره و همایش‌های اغلب بی‌ارتباط با این مقوله در مناسبت‌هایی سالانه منحصر شده و تمام!

 • سه کام حبس ۱۳۹۸-۱۱-۱۳ ۱۰:۰۲

  یادداشت های جشنواره سی و هشتم/ ۱

  مثل همیشه

  ایمان شمسایی

  تحلیل این واقعه نیازی به تشریح و تفسیر ندارد چرا که فاصله ی برخی هنرمندان با فضای عمومی جامعه در گذشته هم ثابت شده بود و این بار بین نخبگان و هنردوستان هم نمایان شد.

 • الله‌وردی رجایی سلماسی ۱۳۹۸-۱۱-۱۳ ۰۹:۵۳

  یادداشت/

  کاهش پولشویی و شفافیت مالیاتی، ثمرات مصوبه جدید بانک مرکزی

  الله‌وردی رجایی سلماسی، کارشناس بانکی

  مصوبه بانک مرکزی مبنی بر اخذ اسناد معتبر در نقل وانتقال‌های بیش از یک میلیارد تومان به شبکه و سیستم بانکی کشور، موضوع مهم و اتفاق نوینی در مبارزه با پولشویی، فرار مالیاتی و ثبات بازار ارزی است.

 • حسین محمودی اصل ۱۳۹۸-۱۱-۱۲ ۱۰:۰۷

  یادداشت/

  تورم نوظهور در بازارهای مختلف با سیاست‌گذاری‌های نامدبرانه

  حسین محمودی‌اصل، اقتصاددان و استاد دانشگاه

  بخشی از تورم این روزهای ما ناشی از انتظارات تورمی التهاب‌گونه‌ای است که بازارهای مختلف را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. التهابی بی‌منطق در حالی که برخی از انتظارات تورمی منطقی و براساس مشاهدات آماری قابل تجزیه و تحلیل منطقی است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۱۲ ۰۹:۴۲

  یادداشت/

  حاشیه‌ای بر مظلومیت انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن

  محمدحسین جعفریان

  چهار دهه گذشته است، اما به‌راستی ما با تمام ابزار پیشرفته و امروزی که در اختیار داریم، از شرح آنچه در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ بر این مردم و سرزمین گذشت ناتوانیم.

 • معامله قرن ۱۳۹۸-۱۱-۰۹ ۱۴:۱۱

  این عکس را فراموش نکنید

  مسعود بصیری

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۱۰:۰۱

  یادداشت/

  حاشیه‌ای بر یک خبر تأسف بار

  محمدحسین جعفریان

  در یادداشت پیشین از آشفتگی رسانه‌های مملکت و تأثیرات مخرب آن بر تمام شئون زندگی انسان ایرانی گفتم. باری هنوز در حال و هوای همان نوشته بودم که شاهد از غیب رسید. جمعه گذشته رسانه‌ها خبر از احضار سفیر کشورمان در «کویت» دادند. علت!؟ اعلام مراتب اعتراض به سخنان فرمانده هوافضای سپاه پاسداران. ا

 • رحماندوست ۱۳۹۸-۱۱-۰۷ ۰۹:۵۱

  به بهانه رسانه‌ای شدن شعری از «مصطفی رحماندوست»

  با یک شعر، استادی را قضاوت نکنیم

  عباسعلی سپاهی یونسی

  خاصیت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی این است که می‌توانند یکروزه موضوعی را پررنگ و توجه‌ها را به آن موضوع جلب کنند و خیلی‌ها یک نوشته یا یک خبر را بدون کنکاش در واقعیت ماجرا دست به دست کنند که از قافله بازنشری‌ها عقب نمانند.

 • دکتر تقی پارسامهر ۱۳۹۸-۱۱-۰۶ ۱۰:۱۰

  یادداشت/

  افزایش تاب‌آوری جامعه ایرانی زمینه ظهور تمدن نوین را فراهم می‌کند

  دکتر تقی پارسامهر

  جمهوری اسلامی دولت تمدنی است، زیرا با کنش‌هایی که در سطح بین‌الملل صورت می‌دهد، تلاش می‌کند به نیازهای تمدنی پاسخ دهد. انقلاب اسلامی که به پیروزی رسید، توانست حکومت و دولت اسلامی تشکیل دهد و در حال پی‌ریزی جامعه و اعتلای تمدن اسلامی است.

 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۸-۱۱-۰۶ ۰۹:۴۸

  یادداشت

  کمیسیون تلفیق دو پله بیشتر به عدالت اجتماعی نزدیک شد

  وحید شقاقی شهری

  به نظر می‌رسد کمیسیون تلفیق از سیاست غلط دوره قبلی خود کوتاه آمده و با افزایش دو پله مالیات بر حقوق و دستمزدها به سمت بهبود سیاست‌گذاری مالیاتی حرکت کرده است.

 • ترامپ نتانیاهو ۱۳۹۸-۱۱-۰۶ ۰۹:۴۴

  آیا «معامله قرن» ترامپ به کمک نتانیاهو و حزب لیکود می‌آید؟

  صابر گل عنبری کارشناس ارشد مسائل فلسطین

  به نظر می‌رسد که در چند ماه اخیر دولت ترامپ تغییراتی بنیادین در طرح معامله قرن داده باشد که کاملا برای راستگرایان اسرائیلی رضایت‌بخش باشد و سبد انتخاباتی نتانیاهو را سنگین‌تر کند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۸-۱۱-۰۶ ۰۸:۲۲

  یادداشت/

  جوشش خون حاج قاسم در بهمن عراق

  سید جلال فیاضی

  تظاهرات میلیونی و کم نظیر مردم عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا از و دفاع از حاکمیت ملی این کشور نمادی از جوشش خون حاج قاسم در قیام ملت عراق بود.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۱۰:۲۲

  یادداشت/

  از چهاردهمین جشنواره شعر فجر چه خبر؟

  محمدکاظم کاظمی

  چهاردهمین جشــنواره شعر فجر به ایســتگاه پایانی‌اش نزدیک می‌شود و اختتامیه آن قرار است در ۱۲ بهمن ۹۸ در زاهدان برگزار شود که چه انتخاب شایسته‌ای اســت و تصور می‌کنم تاکنون این جشنواره برنامه قابل توجهی در آن اســتان نداشته اســت.

 • میثم موسایی ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۱۰:۰۷

  یادداشت/

  نقش کمرنگ مجلس و قوه قضائیه در جنگ اقتصادی و بحران ارزی

  میثم موسایی، اقتصاددان و استاد دانشگاه

  واردات غیرضروری در بحران ارزی کشور و در زمانی که درهای بانکی و تجارت دنیا به دلیل تحریم‌ها به روی ایران بسته شده، یکی از موضوعات مهمی است که تبعات فراوانی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۰۹:۵۴

  یادداشت/

  تنها در حلقه آتش ارباب رسانه‌ها

  محمدحسین جعفریان

  از یک قرن پیشتر و حتی قبل از آن، نیروهای مهاجم در هر کجای جهان که خیال شیطنت داشتند، نخست لشکر رسانه‌ای خود را فعال کرده و بیشتر در همین مرحله طعم پیروزی را می‌چشیدند و اگر نه دست‌کم همپای قوای نظامی، دستگاه رسانه‌ای خویش را در نبردهای پنهان و پیدا به کار می‌گرفتند.

 • محمدحسن قدیری ابیانه ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۵:۵۱

  یادداشت

  افزایش اقتدار منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران در حمله به پایگاه عین الاسد

  یادداشت

  محمد حسن قدیری ابیانه / استراتژیست و کارشناس بین الملل

 • جواد رستم زاده ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۱:۰۸

  یادداشت/

  سلام نظامی به سردار ملی

  جواد رستم‌زاده

  تیم ملی هندبال مردان ایران در اقدامی تاریخی با یک تیر دو نشان زد. هندبالیست‌های کشورمان که در رقابت‌های انتخابی جهان از دور مقدماتی صعود و در دور دوم در گروه مرگ و زندگی با تیم‌های پرقدرت قاره همگروه شدند مقابل کویت میزبان کولاک کردند. ج

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۰:۵۲

  یادداشت/

  ماجرای سیل و جاده‌ها

  عباسعلی سپاهی یونسی

  مشکل اصلی بیشتر روستاهایی که در این چند روزه سیل به آن‌ها سر زده‌ایم نداشتن جاده آسفالته و گیر افتادن آن‌ها در محاصره آب حتی پس از عبور سیل بوده است. شاید این موضوع ناشی از این باشد که کوچک بودن خیلی از این روستاها با جمعیت ۳۰ یا ۴۰ خانواری موجب شده متولیان امر از خیر جاده‌سازی برای روستاهای پراکنده و بسیار زیاد منصرف شوند، اما این غفلت خود را در زمان سیل خوب نشان داده است.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۳:۳۷

  علاوه بر جشنواره از وام و مدرک معادل هم انصراف بدهید

  آرش شفاعی

  چهاردهمین جشنوارۀ شعر فجر شنبه 12 بهمن سالجاری و در نخستین روز دهه فجر در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان به کار خود پایان خواهد داد.

 • احمد دستمالچیان ۱۳۹۸-۱۰-۳۰ ۰۹:۲۶

  یادداشت

  چرا معترضان لبنانی بار دیگر حضور در خیابان را انتخاب کردند؟

  احمد دستمالچیان/ سفیر سابق ایران در لبنان/

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۱۰-۳۰ ۰۸:۵۸

  یادداشت/

  گرانی و پشت پرده‌هایش

  محمدحسین جعفریان

  «نرخ خودرو ترمز برید!»، «افزایش نرخ مواد لبنی»، «موادخوراکی گران‌تر از ماه پیش» و... تیترهای مشابه که همه روزه بر ترن رسانه‌های مکتوب می‌نشیند و از رسانه‌های دیداری و شنیداری دیده و شنیده می‌شوند.

 • حسین محمودی اصل ۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۰۹:۵۹

  یادداشت/

  عملیات بازارباز عبور از سنت به سمت مدرن‌سازی بانکی

  حسین محمودی‌اصل، اقتصاددان و استاد دانشگاه

  عملیات بازارباز در دنیا از طریق معامله اوراق مالی دولتی یا اوراق قرضه صورت می‌گیرد که به عنوان یکی از سیاست‌های پولی در سطح جهان مطرح است.