همه‌ی خبرهای امروز
 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۶

  صندوق توسعه ملی به سمت خالی شدن می‌رود

  وحید شقاقی شهری -اقتصاددان

  صندوق توسعه ملی تکامل یافته حساب ذخیره ارزی است، هنگامی که شعار قطع وابستگی یا کاهش وابستگی به نفت صادر شد، تحت این شعار حسابی تحت عنوان حساب ذخیره ارزی ایجاد شد که با برداشت‌های مداوم از این حساب مسئولان برآن شدند تا با اعمال فشار بیشتری مانع برداشت از این حساب یاد شده شوند.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۳۸

  ناتوی مضحک عربی

  مسعود بصیری

  گاوشیرده غرب آسیا این روزها بشدت دنبال آن اســت که با جمع کردن یک عده درکنار خود یک ناتو عربی شکل داده و در برابر آنچه نفوذ ایران در منطقه مینامد، ایستادگی کند.

 • دکترحسن هانی زاده ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۴۲

  تحولات سودان؛ انقلاب یا کودتا؟

  حسن هانی زاده/کارشناس مسائل بین المللی

  تحولات سودان و برکناری عمرالبشیر از قدرت که از سوی ارتش و پس از چهار ماه اعتراضات مردمی به اوضاع نامناسب اقتصادی صورت گرفت، بیانگر آغاز فصلی جدید در تاریخ این کشــور اســت.

 • جعفرقنادباشی
۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۱۳

  هراس نتانیاهو از استکبارستیزی سپاه

  جعفر قنادباشی تحلیلگر مسائل بین‌الملل

  تروریست خواندن سپاه توسط دولت آمریکا در سطوح مختلف، معانی مختلفی دارد و به عبارتی باید از منظرهای مختلفی به این موضوع نگاه کنیم. اتهام آمریکا به سپاه پاسداران از منظر داخلی به این معنی است که دولت آمریکا در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل نیست.

 • سعدالله زارعی ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۸:۲۰

  سعدالله زارعی تشریح کرد

  راهکار ارتش سودان برای پایان دادن به اعتراضات

  یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که ارتش سودان در برابر اعتراضات مردمی علیه شورای نظامی انتقالی و درخواست آنها برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، سه گزینه پیش رو دارد.

 • تحلیل سیاسی ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۱۳:۲۷

  ما ایرانی‌ها چرا این قدر سیاسی‌ایم!؟

  م. ظرافتی

  اگر بنا را بگذاریم بر صحبت‌های سیاسی در سطح اجتماع، ایران بدون شک یکی از سیاسی‌ترین جوامع دنیاست. از بقال، راننده تاکسی، کارمند بانک و دانشجو بگیر تا سلبریتی، فوتبالیست و خواننده؛ همه دوست دارند در مورد سیاست اظهارنظر کنند!

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۹:۱۰

  اتحادی که اتحادیه اروپا را می لرزاند

  علیرضا رضاخواه

  اتحادی که اتحادیه اروپا را میلرزاند پوپولیســم یک رویکرد به دولت داری است که بر پایه وعده‌های بزرگی استوار است که امکان برآورده شدن آنها وجود ندارد. مشهودترین نمونه‌های آن در تاریخ از سال ۱۹۴۵ تاکنون بیشتر در آمریکای لاتین قابل مشاهده بوده اند.

 • مجید شاکری ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۲

  مرجعیت ارزی باید از دبی خارج شود

  دکتر مجید شاکری اقتصاددان

  تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ اقتصادی عملاً نکته‌ای بیش از تحریم‌های کاتسا را به دنبال ندارد، در واقع می‌توان گفت آنچه که پیش از این به عنوان تحریم اقتصادی سپاه در سال‌های گذشته اعمال و بیان شده در حال حاضر مجدد بسته‌بندی شده تا وحشت دوباره‌ای از این تحریم به بازار ایران تحمیل شود تا بازار یک بار دیگر دچار تنش‌های ارزی شود.

 • مجلس ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۸:۳۴

  علت غیبت وزرا در جلسه مجلس درباره سیل چه بود؟

  آرش خلیل‌خانه

  معاون پارلمانی رئیس جمهور به انتقاد نمایندگان مجلس از عدم حضور وزرا در جلسه بررسی سیل اخیر واکنش نشان داد و گفت: برداشت اشتباهی در مورد اینکه قرار است اعضای کابینه به خوزستان بروند در مجلس صورت گرفته بود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۸:۲۵

  معلم آن پیرمرد خوزستانی کیست؟

  محمد حسین جعفریان

  خاطرم هست چند سال پیشتر، برنامه‌ای در صدا و سیما پخش شد که هدف آن بیشتر نمایش عدم اقبال مردم به کتابخوانی و رویکرد عامه به اخبار زرد بود. اما نتیجه کار چیزی شده بود در مایه‌های محاکمه صدا و سیما، چرا؟

 • سیدجعفر قنادباشی ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۲:۲۱

  بازی غرب در لیبی

  جعفر قنادباشی؛ سفیر اسبق ایران در لیبی

  هشــت سال پس از مداخله نظامی غرب در لیبی که به سرنگونی حکومت سرهنگ معمر قذافی در ســال ۲۰۱۱ منتهی شد؛ لیبی به کشوری ویران، بدون امنیت و به صحنه کشمکش داخلی تبدیل و با یک بحران سیاسی گسترده دست به گریبان است.

 • اقتصاد ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۹

  سه "باید" برای رونق تولید

  میثم مهرپور

  یکی از الزامات افزایش تولید به صورت پیوســته و نه مقطعی، توجه به تولید صادرات محور است؛ اگر چه در ماه‌های اخیر به لطف افزایش نرخ ارز صادرات غیر نفتی ایران با افزایش قابل توجهی مواجه بوده، اما این افزایش تولید ارتباطی به نحوه تولیدات ما نداشته و صرفاً به واسطه کاهش ارزش پول ملی ما رخ داده است.

 • امیرعلی حسنلو ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۳

  مکارم اخلاق در سیره امام حسین(ع)

  حجت الاسلام امیر علی حسنلو

  اگر مکتب اهل بیت امروز پویا و زنده است فقط گوشه‌ای از سیره و حیات امام (ع) برای مردم تبیین شده که این همه عاشق از پیروان ادیان مختلف دارد. از مسیحیان و یهودیان و زرتشتیان و حتی از مردمان غیرموحد مانند هندوها عاشق مرام امام حسین(ع) شده اند.

 • 1 ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۳:۵۱

  جای خالی شهید صدر درگشودن مسیر جدید گفتمان اقتصاد اسلامی  

  اصغر بالسینی

  شاید بتوان نگارش کتاب اقتصادنا شهید صدر که بیش از نیم قرن پیش ودر حال و هوای مقابله تفکرات جهان اسلام با رویکردهای غربی و شرقی به حیات بشری که در قالب کاپیتالیسم و سوسیالیسم ظهور کرده بود را طلیعه کشف و ارائه منسجم مبانی استخراج مفهوم اقتصاد اسلامی از دل آموزه های دینی دانست.

 • شهید صدر ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۲:۲۸

  یادی از مغز متفکر اسلامی، شهید مجاهد آیت الله سیدمحمدباقر صدر و خواهر بزرگوارش در سی و نهمین سالروز شهادتشان

  قدرِ صدر

  غلامرضا محمدی

  آنچه از شاهدان عینی دریافتم، این است که جنایتکار خیره سر، صدام تکریتی، خود، سیدِ شهید و خواهر گرامی اش را پس از شکنجه های فراوان و با بدترین شیوه ها به قتل رساند.

 • لیبی ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۱:۲۳

  پشت پرده بحران در لیبی چیست؟

  علیرضا رضا خواه

  پس از آنکه روز پنجشنبه ژنرال خلیفه حفتر دستور حمله به طرابلس را صادر کرد، اوضاع این شــهر به ســمت بحران جدی پیش رفته است....

 • پرداخت تسهیلات بانکی ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۰۹:۵۸

  تسهیلات بانکی و بی‌ثباتی نرخ ارز ضد تولید عمل می‌کنند

  سید بهاء الدین حسینی هاشمی

  محدودیت منابع مالی و عدم ســرمایه گذاری خارجی در ایران موضوعی است که تولید را با چالش‌های جدی مواجه کرده اســت، چر ا که تولید ایران در برخی از کالاهای راهبردی و ضروری نیازمند اســتفاده از مواد اولیه و کالاهای واسطه ای وارداتی است.

 • زارعی ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۰۹:۴۹

  گام دوم انقلاب موج دوم بیداری

  سعدالله زارعی

  کاملاً واضح است که ندای انقلاب اسلامی و آرمان آن برای تغییر قواعد حاکم بر جهان و به تعبیر دقیق‌تر برای تغییر دستور کاری که جنگ افروزان جنگ‌های خانمان‌ برانداز اول و دوم جهانی نوشته‌اند، کاملاً درست و شدنی بوده است.

 • میثم ظهوریان ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۰۹:۳۰

  حلقه گمشده در فناوری امدادرسانی

  میثم ظهوریان

  پس از زلزله کرمانشــاه همراه جمعی از دوســتان مدت کوتاهی برای کمک به مناطق ســانحه دیده رفته بودیم. در روســتایی در حالی کــه یکی از گروه های جهادی در حال ســاخت دستشویی و مدرسه بود، جوانان روستا در فاصله ای کم در چادری کنار جاده نشســته بودند و هنگام رســیدن ماشین های حامل کمک برای کســب سهم بیشتر از کمک های رسیده از چادر خارج می شدند و دوباره به جای نخســت بازمی گشتند.

 • مهدی فضائلی ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۰۹:۰۷

  من جانم را برای ایشان می‌دهم!

  مهدی فضائلی

  محضر سید حسن نصرالله، محضر یک انسان مؤمن است و آرامش او جلوه ای از آرامش ناشی از ایمان به خداوند، الا بذکر الله تطمئن القلوب.