همه‌ی خبرهای امروز
 • کریمی قدوسی ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۰۹:۳۴

  یادداشت

  پشت پرده درخواست های مکرر آمریکا برای مذاکره

  جواد کریمی قدوسی/ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

   مقامات دوروی کاخ ســفید این روزها در حالی بارها از تمایل خود برای مذاکره با ایران دم زده و این ادعا را در بوق و کرنا کرده‌اند که جهت‌گیری سیاســت خارجی آمریکا در ضدیت با نظام و مردم جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بیش از هر زمانی آشــکار شده است.

 • صبوحی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۰۲:۰۷

  چرا با وجود تربیت انبوه متخصصان ارتباطات، دیکته رسانه ملی پر غلط است؟

  جذب «منابع مالی» یا جلب «اعتماد مردمی»

  جواد صبوحی

   صدا و سیما از منظر امام خمینی(ره)، دستگاه عظیم آموزشی و تربیتی و به منزله یک «دانشگاه عمومی» است. رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز صداوسیما را عمده ترین مرکز هدایت فکر دانسته و با تأیید چنین دیدگاهی  می‌فرمایند: «اینکه امام گفتند صداوسیما دانشگاه است، تعارف نکردند. انتظار از صدا و سیما این است که درس‌های گوناگون زندگی به سمت مردم سرازیر شود».

 • خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۱۵:۳۰

  روحانی و سیاست «یکی به نعل یکی به میخ»

  آرش خلیل‌خانه

  حسن روحانی رئیس جهوری شامگاه شنبه در دیدار با ورزشکاران و قهرمانان ملی کشور گفته است که ما اهل منطق و مذاکره‌ایم اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی سر میز مذاکره بنشینند، نه اینکه فرمان مذاکره صادر کنند.

 • بیژن عبدی ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۰۱:۰۶

  یادداشت

  دولت، بی‌اختیار است یا بی برنامه؟

  بیژن عبدی – اقتصاددان

  به نظر می‌رســد موضوع اختیارات رئیس جمهور و برنامه داشتن دولت در عبور از بحران‌های اقتصادی باید به صورت تفکیکی از هم بحث و بررســی شود، چرا که رئیس جمهور و دولت اختیارات قابل توجهی دارند که با توجه به آن می‌توانند یا می‌توانستند عامل محرک و شادابی اقتصاد کشور باشند.

 • رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان خراسان‌ رضوی ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۱۸:۱۲

  عملیات غیر ممکن یک طرح ملی !

  سعید کوشافر

  طرح اقدام ملی برای ساخت 400هزار واحد مسکونی جدیدترین پروژه تبلیغاتی وزارت راه وشهرسازی است ، اقای وزیر ومعاونانشان چنان از این طرح سخن به میان میاورند که گویی کاری عجیب وجدید را آغازکرده و اینده ای تضمین شده برای ان پیش بینی میکنند.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۱۵:۵۹

  نگاهی به مجموعه شعر «پرچم صلح» سرودۀ شهریار شفیعی

  هیاهوی میدان مرکزی شهر

  آرش شفاعی

  «پرچم صلح» مجموعه‎‌ای است از شعرهای سپید شهریار شفیعی که انتشارات شهرستان ادب آن را به تازگی منتشر کرده است. شعرهای این مجموعه از نظر تنوع مضمونی و برخورداری از عنصر عاطفه، در مجموع مخاطب را به آیندۀ شعری شاعر امیدوار می‌‎کند چرا که «شفیعی» در این مجموعه نشان داده است نقاط قوت شعرش از نقاط ضعف کارش بیشتر است.

 • محسن جلال پور رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران  ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۰۱:۰۷

  یادداشت

  چرا «کاله» در آتش سوخت؟

  محسن جلال‌پور رئیس پیشین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

   یــک کارخانه موفق ایرانی در عراق ســوخت و خاکستر شد. بعید میدانم در میان ایرانیان کسی باشد که محصولات برند کاله را نشناسد. متأسفانه براســاس گزارش‌ها، کارخانه کاله در کربلا دچار آتش‌سوزی گسترده شده و بخش‌های اصلی آن سوخته است.

 • خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۱۵:۰۲

  یادداشت

  درس‌هایی از انعکاس رسانه‌ای اعتراف «نجفی» به قتل

  آرش خلیل‌خانه

  در ماجرای قتل میترا استاد همسر محمد نجفی شهردار سابق تهران به دست وی چند نکته مهم حائز توجه است. نکاتی که بعضاً می‌تواند و باید درس اخلاق هم باشد.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۰۴:۰۶

  یادداشت

  ضعف داشتن، ضعیف بودن نیست  

  علی محمد مودب

  هیچ‌کس نمی‌داند شما چه وضعیتی دارید، فقط شما هستید که از ‌ضعف‌های خودتان باخبرید، اما همین خبر همه جا شما را اذیت می‌کند. این حکایت در تاریخ تصوف ایرانی شنیدنی است که پیری به یکی از شاگردان خود دستور داد شکمبه آلوده گوسفندی را به دوش بگیرد و از بازار بگذرد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۰۲:۵۷

  یادداشت/

  کمبود کدام اختیارات؟

  محمد حسین جعفریان

  بیشتر سیاست‌مداران توهم کمبود اختیارات دارند. این در حالی است که آنها در طول عمر مسئولیت خود، هرگز موفق نمی‌شدند بخش حتی اندکی از اختیارات موجود را استفاده یا دســت‌کم استفاده بهینه کنند.

 • خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۷:۲۸

  عارف، مطهری؛ هردو مقصر بودند

  آرش خلیل‌خانه

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۲:۵۹

  سربازان جنگ نرم قلب‌ها و اذهان جامعه را نشانه رفته‌اند

  جنگ کثیف شایعات

  جواد صبوحی

  تصویر هواپیمای گرافیکی در گیم را به جای ورود جنگنده فوق پیشرفته آمریکا به خلیج فارس منتشر می‌کنند وعکسی از کارکنان ناو USS Iwo Jima سال ۲۰۱۵ در خلیج عدن را به نام تصویر شنای سربازان آمریکایی در خلیج فارس بارگذاری می‌کنند. روزی هم از فتوای مخالفت یک مرجع تقلید با پرداخت فطریه به کمیته امداد می گویند و... .

 • مسعود بصیری - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۰۶ ۱۷:۱۶

  قوه قضاییه باید با دستگاه های نظارتی برخورد کند

  چه کسی به مفسدان اقتصادی کمک کرده است؟

  مسعود بصیری

 • انتخابات مجلس ۱۳۹۸-۰۳-۰۶ ۱۵:۳۸

  یازدهمین انتخاب سرنوشت‌ساز

  حمید یزدانیان(دکترای امنیت ملی)

  البرز- هفتم خردادماه سالروز افتتاح اولین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۵۹ است و قریب به ۹ ماه تا انتخابات سرنوشت ساز و نقش آفرین مجلس یازدهم فرصت باقی است.

 • مراسم شب های قدر ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۳:۴۸

  مومنان شب های قدر را قدر بدانند

  حجت الاسلام محمد باقر فرزانه امام جمعه موقت شهر مقدس مشهد

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۰:۵۴

  تأثیرپذیری بیشتر دختران و زنان از آسیب های فضای مجازی

  دختران به سواد رسانه ای بیشتری نیاز دارند

   جواد صبوحی

  کارشناسان علوم رفتاری وقتی از مرزبندی میان زن و مرد، کودک و بزرگسال و یا حتی تفاوت‌های رفتاری میان کهنسالان با دیگر گروه‌های سنی در یک جامعه صحبت می‌کنند در پی ایجاد محدودیت‌های سلیقه‌ای نیستند. با این حال هنوز هم حساسیت در خصوص این مرزبندی وقتی بیشتر می‌شود که بخواهیم تفاوت‌های تأثیرپذیری مردان و زنان را در مواجهه با موضوعات مختلف اجتماعی مورد تحلیل قرار داده و نسبت به عواقب سوء آن هشدار دهیم.

 • اصغر مهاجری ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۸:۰۲

  یادداشت

  برای پیشگیری از جرم سرمایه‌گذاری کنیم

  دکتر اصغر مهاجری/ جامعه‌شناس، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل اجتماعی

  براساس یافته‌های پژوهشی، در شرایط اقتصادی جامعه ما، حمایت از خانواده زندانیان موضوعی کاملاً ضروری است و به همین دلیل لازم است به هر شکل ممکن، خواه به صورت رسمی و دولتی و یا به صورت غیررسمی و در قالب حمایت‌های مردمی و تشکل‌های مدنی این خانواده‌ها تحت پوشش قرار گیرند.

 • پیمان طالبی ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۱:۴۹

  شعری از «پیمان طالبی» به مناسبت ایام شهادت مولا علی(ع)

  دنیا دگر رنگ عدالت را نخواهد دید

  پیمان طالبی

  «پیمان طالبی» شاعر جوان معاصر، به مناسبت ایام شهادت مولاعلی(ع) شعری در اختیار گروه فرهنگی قدس آنلاین قرار داده است که با هم می‌خوانیم:

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۰۱:۰۳

  در حاشیه یک تصادف جنجالی

  نوکیسه ها و مانور تجمل با ارابه های لوکس

  جواد صبوحی

  «چگونه یکشبه پولدار شویم»، « ۱۶ راه پولدار شدن که باید بدانید»، ۱۰ حرکت برای ۱۰ رقمی شدن موجودی، ۲۲ نکته طلایی برای پولدار شدن در ایران و...!

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۰۱ ۱۱:۵۱

  یادداشت

  گزارشگران ورزشی را به کلاس آموزش زبان فارسی بفرستید

  آرش شفاعی

  امروز در خبرها آمده بود که رئیس سازمان صداوسیما در دستوری ویژه، وظایف جدیدی برای شورای تخصصی مجریان و دفتر موسیقی و سرود جهت نظارت دقیق تر در صیانت از زبان فارسی اصیل، مشخص کرد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۴

  یادداشت

  آیا ترامپ به دنبال یک جنگ جدید است؟

  دکتر علیرضا رضاخواه

  این روزها یکی از ســرخط‌های اصلی رســانه‌های جهان و بویژه منطقه خلیج‌فارس، احتمال جنگ افروزی دوباره آمریکایی‌ها در این منطقه اســت. دغدغهای که تقریباً بسیاری از تحولات و رفتارهای سیاسی منطقه را تحت تأثیر خود قرار داده است. اما آیا آمریکا به واقع به دنبال یک جنگ جدید است. در این یادداشت تلاش خواهیم کرد پاسخ این پرسش را از طریق بررسی سنت‌های سیاست خارجی آمریکا ارائه دهیم.

 • شفاعی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۱۴:۲۲

  یادداشت

  درس‌هایی از یک دیدار سالانه

  آرش شفاعی

  پانزدهم رمضان هرسال، گروهی از شاعران کشور همراه با مدیران فرهنگی فرصت می‌یابند که با رهبر معظم انقلاب اسلامی‌دیدار کنند. این دیدار که به دلیل تکرار هرساله آن، به یک سنت تبدیل شده است می‌تواند درس‌هایی برای شاعران، مدیران فرهنگی و مردم داشته باشد.

 • مسعود بصیری - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۲-۲۷ ۱۶:۲۰

  آیا اسنپ هم از روی گوگل حذف می‌شود؟

  مسعود بصیری

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۰۹:۴۰

  مشت بر سندان

  بازی مافیای خودرو با زندگی مردم

  محمدحسین جعفریان

  اگر بنا به طبقه‌بندی دردهای عاجل این سرزمین و تلاش برای درمان آن‌ها باشد، نتیجه مثنوی هفتاد من خواهد شد، ولی تردید نکنید که در صدر این طبقه‌بندی شما با فاجعه کهنسال و اسفباری با عنوان تولید خودرو مواجه خواهید شد.

 • امیر حسن کاکایی ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۳:۰۳

  آنالیز بازار خودرو و پیش‌بینی آیندۀ سرمایه‌گذاری

  امیر حسن کاکایی کارشناس خودرو و استاد دانشگاه علم و صنعت

  برای ارائه آنالیزی تکنیکال از بازار خودرو در گذشته، حال و آینده با هدف تنویر افکار صاحبان سرمایه که به فکر حفظ ارزش دارایی خود هستند، هم باید به حوزه تولید خودرو و هدایت سرمایه به بورس اشاره کرد و هم بازار خودرو که گزینه اول را مفیدتر به حال اقتصاد مولد و تضمین کننده سود منطقی و بهتر از گزینه دوم می‌دانم اما در حال حاضر آن چه مورد اقبال مردم واقع شده، بازار خودرو و به تعبیری خرید و فروش و چه بسا سوداگری است.

 • فرهمند ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۰۹:۲۴

  بدهکاری بزرگِ همه ما به «عالیجناب فردوسی»

  بهروز فرهمند

  امروز روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی، شاعر بزرگ زبان فارسی و دنیای ادبیات است.

 • آرش خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۸:۵۹

  طرحی برای شکستن ضرب‌الاجل ایران

  پشت پرده درخواست مهلت ۱۲۰ روزه اروپا

  آرش خلیل خانه

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۴:۱۴

  آشیانۀ‌ مهر در باغ رمضان

  مهدی توکلیان

  یک دعوت سه بعدی، با کمال و اقتدار، نه برای این قرن بلکه برای قرن‌های متمادی نه برای جان‌های خسته برای اعماق روح بشه نه برای جان‌های خسته بلکه برای تمام انسان‌های تشنه، دعوت برای میلیون‌ها نفر، برای ضیافتی به قدمت چهارده قرن، ضیافتی برای از بین بردن، ضیافتی برای سامان دهی خواسته‌های بی‌نهایت انسان. یک مهمانی ساده در دنیای متمدن و صنعتی

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۰:۳۲

  یادداشت /

  پشت پرده ماجرای «فجیره» چیست؟

  محمد صادق کوشکی، تحلیلگر مسائل منطقه

   روز یکشنبه بود که در میان تنش و درگیری های هر روزه خاورمیانه، انتشار خبری از امارات متحده عربی به سرخط اخبار رسانه‌های منطقه و جهان تبدیل شد.

 • دکتر سعدالله زارعی ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۰۹:۰۰

  یادداشت

  « ادلب» آغازی بر یک پایان

  سعدالله زارعی، تحلیلگر مسائل سوریه

   در اقدامی که میتوان آن را گامی مهم از سوی دمشق در راستای آزادسازی کامل خاک سوریه از لوث تروریست‌ها تلقی کرد، ارتش این کشور از چند روز پیش با آغاز عملیاتی در شهرک‌های شمال غربی استان حماه و حلب، پس از درگیری با عناصر جبهه النصره و عقب راندن آنها وارد مرزهای اداری جنوب اســتان ادلب شــد.