همه‌ی خبرهای امروز
 • جلیلی ۱۳۹۷-۰۵-۰۱ ۱۵:۳۳

  مهاجرت بزرگ به سواحل مکران 

  امیر جلیلی‌نژاد

  هر چند در سال گذشته همایشی با عنوان توسعه سواحل مکران برگزار شد و معاون اول رئیس جمهور هم در آن به اهمیت این سواحل اذعان کرد اما هنوز عزمی جدی برای ساخت شهرهای جدید که نیاز مبرم در مهاجرت بزرگ خواهد بود در عمل دیده نمی‌شود.

 • سرمایه گذاری ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۴۴

  راهکاری برای تبدیل تهدید نقدینگی به آبادانی

  مقدسه فلاح‌زاده

  صندوق سرمایه‌گذاری پروژه راهکاری جدید، برای هدایت نقدینگی و مشارکت مردم در تکمیل پروژه‌های زیرساختی است که سرمایه‌گذاران را در مالکیت پروژه سهیم می‌کند و برای بانیان صندوق هم مزایایی همچون امکان پرداخت سود به سرمایه‌گذار از محل عواید پروژه را دارد.

 • اصلاح الگوی مصرف ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۴۳

  حسن مرادی؛ کارشناس اقتصاد انرژی

  برخی مسئولان به اصلاح الگوی مصرف باور ندارند

  اشکالات بسیاری در مصرف انرژی داریم که سبب شده علاوه بر به وجود آمدن قطعی در این حوزه، این شائبه در کشور به وجود بیاید که دلیل اصلی آن صادرات بی‌رویه برق است. در صورتی که این طور نیست.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۸

  جلوی مفسدان داخلی را بگیرید!

  محمدحسین جعفریان

  اگر ریشه مفسدان را از این ادارات بیرون می‌کشیدند و یک بار برای همیشه این معضل چاره می‌شد، اکنون این حال و روزمان نبود. مگر درخصوص واردات هزاران ماشین و ثبت سفارش غیرقانونی آن‌ها، صد جور حرف نزدند.

 • احمد صفری ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۸

  شبه رایگان بودن انرژی به مصرف بی‌رویه انجامیده است

  احمد صفری

  معضل مصرف بی‌رویه انرژی ارتباطی با نبود یا کمبود قانون ندارد. بزرگ‌ترین مشکل در این راه، عدم وجود فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه است. باید بدانیم که مبالغ مصرف شده برای فرهنگ‌سازی هزینه نیست.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۷

  جای نق زدن مدیریت مصرف را آغاز کنیم

   سعید مهذب ترابی

  بارش‌های اخیر در ذخیره آب پشت سدها و مشکلات پیش رو در حوزه تأمین انرژی تأثیر بسزایی داشت. ضمن اینکه صنعت برق بر روی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی به میزان 9000 مگاوات برنامه‌ریزی کرده بود، اما با کاهش بارش و کم شدن آب پشت سدها این میزان محقق نشد و حالا حدود 5000 مگاوات کمبود وجود دارد.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۷

  ایران از تمدن‌کاریزی تا بحران آب

  دکتر مرتضی فرهادی

  چرا یک ملتی که پیش از این، این همه به آب اهمیت می‌داد این‌قدر«آب گم کن» شده است. آیا این معنی‌اش آن نیست که ایرانی خودش را گم کرده است؟

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۶

  اقتصاد جمع گرای آبرو محور

  نعمت الله سعیدی

  مصرف و مصرف زدگی برای هیچکس شخصیت نمی‌آورد، زیرا می‌دانیم بخش عمده‌ای از اقتصاد واقعی آدم ها، نوعی نیازهای روحی- روانی و فرهنگی است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۷

  آقای کرباسیان! این یادداشت را بخوانید!

  محمدحسین جعفریان

  حالا فهمیدید چرا مردم در حد سپردن چند بطری آب معدنی برای رساندن به زلزله زدگان کرمانشاه به کل شما دولتمردان اعتماد نداشتند؟ از بس به آن‌ها دروغ گفته‌اید! هر بار چیزی گفته و بعد مثل آب خوردن حرفتان را عوض کرده‌اید.

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۱۲:۳۹

  واردات گوشی‌های آخرین مدل و صادرات فیلم‌های اعتراضی

  نعمت الله سعیدی

  در این همه اعتصاب‌ها و تظاهرات تا به حال شنیده‌اید یک گروه فرانسوی شعار بدهند، مرگ بر اصل دموکراسی؟ تا به حال شنیده‌اید در انواع اعتراض‌ها و تظاهرات آمریکا یک گروه فریاد بزنند نه اسرائیل نه قبرس... جانم فدای لس آنجلس!

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۱۲:۴۳

  گناه قاچاق کالاهای اساسی بر عهده کیست؟

  محمدحسین جعفریان

  با این تصمیم بعید نیست (بویژه اگر طولانی شود) تمام تولیدکنندگان کالاهای اساسی در داخل، ورشکسته و محو شوند. چطور وقتی چنین تصمیمی می‌گرفتید، به عواقب آن فکر نکردید؟

 • حسن سبحانی ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۱۲:۴۲

  مالیات بر ارزش افزوده اصلاح شود

  دکتر حسن سبحانی

  خرج بیش از درآمد (مالیات) به هر دلیلی در واقع هزینه تأمین امکانات برای نسل فعلی را بر دوش نسل آینده می‌گذارد و از این حیث قطعاً می‌توان گفت که منصفانه نیست.

 • نفت ۱۳۹۷-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۵

  عرضه ریالی نفت در بورس، برای دورزدن تحریم ها

  مجتبی مرادی

  با توجه به وابستگی شدید اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی و همچنین نزدیک شدن به زمان بازگشت‌تحریم‌های آمریکا در زمینه فروش نفت کشورمان، بررسی راهکارهای مقابله و کم‌اثر کردن این تحریم‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

 • دکتر«ابراهیم رزاقی» ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۱۱:۳۵

  تهاجم به اقتصاد ازدرون مرزها

  دکتر ابراهیم رزاقی

  در کنار نگرش سود جویی برخی از فعالان اقتصادی، متأسفانه‌ اعتقادبرخی مدیران و مسئولان به اجرای نظام سرمایه داری لیبرال ازیک طرف و رشد طبقه ثروتمند درطول سه دهه اخیر، سود پرستی تبدیل به فرهنگ شده است...

 • ظهوریان ۱۳۹۷-۰۴-۱۹ ۱۲:۰۰

  مسئله بحران اقتصادی و اختراع مجدد چرخ

  دکتر میثم ظهوریان

  کمیاب شدن برخی کالاهایی که به آن‌ها ارز دولتی تخصیص یافته بود و همچنین سو استفاده برخی آژانس‌های مسافرتی در گرفتن ارز یارانه‌ای مسافران در ازای رایگان کردن سفر خارجی برای آن ها، تنها نمونه‌ای از آثار مخرب این سیاست در فضای اقتصادی کشور است.

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۹ ۱۱:۵۹

  مصیبت وارده

  نعمت الله سعیدی

  حال معنوی خاصی داشتیم. ۲۵۰ ضرب در ۱۵ میلیون می‌شود، آپارتمانی ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان! در چنین محیطی، به احتمال زیاد آدم می‌تواند بدون خوردن آن نصف بربری هم زنده بماند!

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۴-۱۵ ۰۱:۰۴

  اعتباردلار و چشم‌بندی استعمار

  نعمت الله سعیدی

  تئوری‌ها فقط وقتی از جنس حجاب باشند، ممکن است خطرناک شوند! تئوری‌های خطرناکی که البته براحتی می‌توان هنگام انتخابات‌های سیاسی، خنثی شان کرد!

 • ۱۳۹۷-۰۴-۱۳ ۱۱:۵۶

  رستگاری نقدینگی با مالیات بر عواید سرمایه‌ای

  سیدمسعود احمدی

  متأسفانه به دلیل نبود سیاست‌گذاری هدفمند برای هدایت سرمایه، خصوصاً در سال‌های اخیر، بازارهای غیرمولد موازی با بخش تولید بسیار رونق گرفته‌ و باعث ایجاد رکود در بخش مولد اقتصاد شده‌اند. 

 • ارز ۱۳۹۷-۰۴-۱۲ ۱۲:۴۶

  لزوم تجدید نظر در ساختار سامانه ثبت سفارش کالا

  میر هادی رهگشای

  حالا که دولت ارز دولتی به بخش خصوصی داده است باید فرایند واردات و عرضه کالا را رصد کند تا ببیند این ارز منجر به کاهش قیمت در بازار شده یا به جیب برخی سودجویان واریز شده است.

 • شعرباف ۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۱۰:۳۸

  بهبود اقتصادی، با وجود گل به خودی ها!

  سعید شعرباف

  خواص، رسانه‌ها و مجامع مؤثر در ساخت تصویر اقتصاد ایران، به‌هیچ‌وجه نتوانسته‌اند نقش خود را در بازنمایی بخش قابل دفاع حرکت اقتصادی نظام به‌درستی انجام دهند.

 • میلاد شکری ۱۳۹۷-۰۴-۰۷ ۱۳:۳۶

  ارز در دام سفته بازان

  میلاد شکری

  در نظام بانکداری، سپرده گذار به عنوان دارنده منابع، بانک به عنوان واسطه وجوه و وام گیرنده به عنوان متقاضی دریافت منابع سه ضلع اصلی مثلث نظام بانکداری را تشکیل می دهند، در اقتصاد ایران به واسطه کاهش اعتماد مردم به بانک ها بین این سه ضلع فاصله افتاده است. چرا که به واسطه رکود و شرایط خاص اقتصادی کشور نه بانک ها توان پرداخت سود های قطعی به سپرده گذاران را داشته و نه دیگر وام بگیران تمایلی برای فعالیت های اقتصادی مولد با منابع بانکی دارند. با این تفاسیر سپرده گذاران و مردم با وجود سود پایین بانکی منابع مالی خود را از بانک ها خارج و به دنبال بازاری با سود بیشتر و البته حاشیه امنیت بالاتر هستند و در این شرایط چه بازاری بهتر از بازار ارز!؟

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۱۴:۲۹

  از بی اعتمادی مردم بترسید 

  محمدحسین جعفریان

  آیا فکر نمی‌کنید بعد از این مردم به هیچ طرح شما اعتماد نمی‌کنند. بلکه به طرح‌های شما به چشم تله‌ای نگاه می‌کنند که با کمک آن درصدد گذراندن خر خودتان از پل هستید؟

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۱۴:۲۱

  سوداگری مسکن را به مالیات ببندید

  مهدی غلامی

  هزینه مسکن در سبد هزینه‌های خانوارهای شهری سهم قابل توجهی دارد. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از بودجه و هزینه خانوارهای شهری در سال ۹۵، مسکن به صورت میانگین بیش از ۳۵ درصد هزینه‌های یک خانوار را به خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین افزایش قیمت مسکن تأثیر جدی در زندگی مردم دارد.

 • سبحانی ۱۳۹۷-۰۴-۰۳ ۱۴:۲۶

  دردی به نام   «نقدینگی  گل آفتابگردانی»  

  دکتر سبحانی

  باید مردم را هوشیارکرد که نمی‌شود نسبت به درآمدهای غیرمتناسب با کارمولد بی تفاوت باشند و انتظار اصلاح در زندگی اجتماعی خود را هم داشته باشند.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۳-۳۱ ۲۰:۰۹

  «خبر خوب» از آسمان نمی‌افتد!

  محمدحسین جعفریان

  بگذارید مردم دزدان را بشناسند. اگر این کار را بکنید، خبر خوب خود به  خود شکل گرفته و مردم شادمان می‌شوند، اگر نه از این تأیید و تکذیب‌ها چیزی درنمی‌آید.

 • وحید ارشدی ۱۳۹۷-۰۳-۳۱ ۲۰:۰۵

  چه کسی مقصر بازار پر نوسان امروز است؟

  وحید ارشدی

  در آخرین اظهارات منتشر شده از طرف رئیس محترم دولت، عملکرد دولت نهم و دهم، رسانه‌ها و فضای روانی عامل وضع موجود بازار شناخته شده و هنوز هم بر سیاست‌های خود اصرار می‌ورزند.

 • نجفی منش ۱۳۹۷-۰۳-۳۰ ۱۰:۳۸

  عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان خودرو در گفت و گو با قدس آنلاین:

  ترامپهای داخلی، کمر به نابودی صنعت خودرو بسته اند/ خودرو از ۹۵ تاکنون گران نشده/تحریم گران فروشان، خیال است

  فرزانه غلامی

  نجفی منش گفت: از سال ۹۵ تاکنون خودرو گران نشده بود امروز هم این انتظار وجود دارد که قیمت خودرو فقط حدود ۵ تا ۶ درصد افزایش یابد حال آن که در این دو سال مواد اولیه ۷۲ درصد، دستمزد ۵۶ درصد و هزینه های سر بار ۲۱ درصد رشد کرده است.

 • میزگرد اقتصادی 1 ۱۳۹۷-۰۳-۲۹ ۰۹:۵۹

  دولت اعتقادی به کنترل بازار ندارد

  ابراهیم رزاقی 

  هفته‌های اخیر گرانی کالاها ومحصولات مختلف مانند موادغذایی، مسکن، خودرو، پوشاک، لوازم خانگی و... کاملاً مشهود است، اما برخلاف نص قانون اساسی، به نظر می‌رسد، دولت اعتقادی به کنترل بازار ندارد و بیشتر تمرکز خود را بر تعیین و کنترل حقوق و دستمزد قرار داده است.

 • سید محمود واعظی ۱۳۹۷-۰۳-۲۳ ۱۵:۴۷

  واعظی خبر داد:

  هنوز با اروپا به توافق نرسیده‌ایم/ جلسه ویژه دولت برای گرانی

  آرش خلیل خانه

  قدس آنلاین: محمود واعظی با بیان اینکه گزارش‌ها و بررسی های دولت نشان می‌دهد حتی بخش‌هایی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، در فروش اجناس خود قیمت گذاری را با نرخ بالاتر انجام می‌دهند گفت: رئیس جمهور به دستگاه‌های ذیربط دستور داده است به این موضوع رسیدگی کنند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۳-۲۳ ۱۴:۵۵

  بانک مرکزی و سارقان ایمان مردم

  محمدحسین جعفریان

  آیا در این سرزمین که خون ده‌ها هزار نفر برای اعتلای شعار عدالت بر زمین ریخته است، چنین هزار توهای فسادی وجود دارد؟ چرا اسامی آن 90 نماینده مجلس اعلام نمی‌شود؟