محرم

محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در شهادت حضرت امام حسین علیه‌السلام است. اين ماه يادآور دلاورمردی‌های ياران باوفای ابا عبدالله الحسين عليه‌السلام، فداكاری‌های حضرت زینب كبری سلام الله عليها، حضرت امام سجاد عليه‌السلام و همه‌ اسرای كاروان امام حسين عليه‌السلام است. اين ماه يادآور خطبه‌‌ها و شعارهای آگاهی‌بخش سالار شهيدان، نطق آتشين حضرت زينب سلام الله عليها و خطابه‌ غرای امام زين العابدين عليه‌السلام است. اين ماه يادآور استقامت حبيب بن مظاهر و شهادت عون و جعفر است. این ماه، ماه پيروزی حق بر باطل است.

امام هشتم شیعیان امام رضا علیه‌السلام در خصوص این ماه فرمود: در جاهلیت، حرمت این ماه نگاه داشته می‌‌شد و در آن نمی‌‌جنگیدند ولی در این ماه، خون‌‌های ما را ریختند و حرمت ما را شكستند و فرزندان و زنان ما را اسیر كردند و خیمه‌‌ها را آتش زدند و غارت كردند و حرمت پیامبر را درباره ذریه‌اش رعایت نكردند. همچنین از آن امام همام نقل شده است: «وقتی محرم فرامیرسيد، پدرم خندان ديده نمیشد، حزن و اندوه تا پايان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصيبت و گريه ايشان بود».

کل اخبار:165

 • آیت‌الله اعرافی: ۱۳۹۶-۰۷-۰۳ ۱۰:۱۵

  اهمیت قیام حسینی در پیچ تاریخی صدر اسلام

  آیت الله علیرضا اعرافی

  هر بخشی از نهضت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) را که بنگریم، سرشار از درس‌های ناب زندگی است؛ چه در عرصه زندگی فردی و چه زندگی اجتماعی و مبارزه با ظلم و ستم در مسیر برقراری کلمه «الله» در جامعه.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۷-۰۳ ۰۹:۰۲

  نازدانه، نینوا را سیراب می کند

  نه...! از گوشواره نمی گویم... از مَشک های تشنه و سیلی های سرخ... از خیمه های سوزان و هیاهوی نیزه ها و تازیانه ها...

 • مازندران ۱۳۹۶-۰۷-۰۳ ۰۸:۵۲

  مازندران با تنوع آئین‌های مذهبی همراه است

  «قلک شکنی» آئینی عاشورایی و یادگار دفاع مقدس

  مازندران- آئین قلک شکنی، ازجمله آداب و سنن مازندران در ایام محرم است که با شور و حال خاصی در هر گوشه از استان به عشق امام حسین(ع) در شب اول ماه محرم برگزار می‌شود.

 • عزاداری محرم ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۱۳:۲۲

  اصلی ترین انعکاس مجالس امام حسین(ع) آماده سازی برای ظهور است

  نیشابور- معاون سازمان تبلیغات اسلامی گفت: اصلی ترین انعکاس مجالس امام حسین(ع) آماده سازی برای ظهور است و خروجی مجالس روضه، انسان هایی است که هر جا اسلام به خطر افتاد برای دفاع جان خود فدا می کند.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۱۲:۱۴

  لبیک یا حسین(ع)...

  در خانه، خیابان، مدرسه و هیئت، خبرهائیست... در سینه مان... می بینیم چطور زیارت عاشورا، دست بزرگترها می چرخد... و به لباس مشکی های شسته، عطرگل محمدی می زنند...

 • باز این چه شورش است ۱۳۹۶-۰۷-۰۲ ۱۰:۵۰

  روضه

  زینب به پیشواز شهیدان خود نرفت

  احمد عبداله‌زاده مهنه

  اگه دو تا جوون رو ببینی که یکی پس از دیگری می‌رن در راه خدا شهید می‌شن، می‌گی: «رحمت به شیر مادرتون! عجب بچه‌شیرهایی تربیت کرده! » اگه با مادرشون روبه‌رو بشی، کم می‌آری. از خودت خجالت می‌کشی. به صبر و عظمت چنین بانویی آفرین می‌گی:

 • محرم ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۱۰:۵۹

  سلام بر پرچم و علم، سلام بر محرم/ کوچه‌های شهر سیاه‌پوش شد

  با فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، کوچه‌های شهر سیاه‌پوش شد.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۱۰:۳۳

  روزهای کربلاست...

  روزهای کربلاست... جز مُحرم و بنی هاشم و تاول و اشک، قلم نمی نویسد... جز اسب هایی که می تازند و تیرهایی که سه شعبه اند... جز علقمه ای که پریشان زلف ترین نهرِ عالم است...

 • نهضت حسینی ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۱۰:۰۲

  نهضت حسینی؛ بزرگ‌ترین راهنمایِ حق طلبی

  ابوالقاسم علیدوست،

  آغاز ماه محرم حسینی توأم است با شروع شور و حرارتی عظیم و عجیب در سراسر کشور و همه جوامع شیعی دنیا که البته ما باید بکوشیم سال به سال این شور و عشق و حرارت با بصیرت و معرفت حسینی عجین‌تر و ممزوج‌تر گردد که بی شک از تلفیق این شور و شعور برکات بسیاری نصیب جامعه اسلامی ما خواهد شد، همچنان که یکی از برکات عظیم آن را در دفاع مقدس و آن حماسه‌ها و رشادت‌های ماندگار به خوبی مشاهده کردیم.

 • شيرخوارگان حسيني در ديشموك1 ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ ۱۱:۳۹

  همایش شیرخوارگان حسینی در دیشموک برگزار شد

  دیشموک_در نخستین روز از ماه محرم در دیشموک غوغایی به پا بود و شاهد حضور شیرخوارگان، کودکان، مادران داغدار و طفلان معصومی بودیم که با سربندهای منقش به نام زیبای یا زهرا (س) یا علی اصغر (ع) و ملبس به لباس های سبز و سیاه به یاد کوچکترین شهید کربلا ناله کردند.

 • رشتخوار ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ ۰۸:۱۸

  دشمن در عزاداری محرم به دنبال اختلاف بین مسلمانان است

  رشتخوار -امام جمعه شهرستان رشتخوار گفت: دشمن در زمان برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم به دنبال این است که اختلاف بین مسلمانان ایجاد کند.

 • مداحی ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۶:۵۹

  مداحی‌های ایام محرم باید دارای محتوا و قابل فهم باشند

  دیشموک-امام جمعه دیشموک با اشاره به اهمیت حفظ شان برگزاری مراسم ایام محرم، گفت: مداحی ها باید دارای محتوا و قابل فهم باشد.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۶-۲۹ ۱۶:۱۹

  برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در محرم امسال در فارس

  شیراز- مدیر کل اوقاف وامور خیریه فارس از برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در فارس خبر داد و افزود:استان فارس به  تبع فعالیت های سال گذشته برنامه های خاصی در سطح شیراز و استان فارس دارد.

 • محفل شیرخوارگان حسینی درکرمان ۱۳۹۶-۰۶-۲۶ ۱۷:۴۹

  رئیس اداره اوقاف ناحیه ۲ اصفهان:

  همایش شیرخوارگان حسینی در امام‌زاده کرار(ع) اصفهان برگزار می‌شود

  اصفهان- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه ۲ اصفهان گفت: همزمان با آغاز محرم همایش شیرخوارگان حسینی در جوار حرم مطهر امام‌زاده کرار(ع) خوراسگان اصفهان برگزار می‌شود.

 • اربعین حسینی ۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۶:۳۹

  قلب مان از اشک نمی افتد

  قدس آنلاین / رقیه توسلی: قلب مان خیز برداشته است در بادیه و از اشک نمی افتد... خارِ مغیلان می بیند... امان نامه ها و تیرهای سه شعبه را...

 • امام زمان عج ۱۳۹۵-۰۸-۱۳ ۱۰:۰۸

  آقاجان! بغض ها تمام نمی شوند

  قدس آنلاین / رقیه توسلی: می گویند می شود با شما حرف زد. وضو ساخت، سجاده پهن کرد و نشست به گفتگو. گفتگویی که هردو نفر در آن حی و حاضرند. می گویند شما شیعیان تان را می شنوید...

 • گذرنامه ۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۱۶:۳۴

  رئیس پلیس گذرنامه ناجا

  صدور 800 هزار گذرنامه از ابتدای سال تاکنون/ افزایش 87 درصدی صدور گذرنامه در محرم

  رئیس پلیس گذرنامه ناجا گفت: از ابتدای محرم تاکنون میزان تقاضا و صدور گذرنامه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸۷ درصدی داشته است.

 • آیت الله رییسی ۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۱۴:۴۴

  تولیت آستان قدس رضوی:

  خون مدافعان حرم جهل زدایی می‎کند/شعارهای عاشورا نه تنها برای شیعیان بلکه برای همه بشریت است

  قدس آنلاین - ساری – حسین احمدی: تولیت آستان قدس رضوی گفت: خون مدافعان حرم جهل‌زدایی می‎کند.

 • مسافر محرم ۱۳۹۵-۰۸-۰۵ ۱۸:۲۳

  فیلم / مسافر محرم

 • حجت الاسلام پناهیان ۱۳۹۵-۰۸-۰۵ ۱۴:۱۶

  فیلم / فقط به من نگاه کن!

  یکی از سخت‌ترین جاهایی که می‌شود نبض رابطۀ شما با خدا را گرفت، نبض! چقدر با خدا ارتباط دارید؟ هنگامی است که با دیگران عصبانی می‌شوی یا خوشحال می‌شوی یا ناراحت می‌شوی یا می‌رنجی! یا می‌رنجانی! روابط اجتماعی‌ام را چه‌کار کنم؟ روابط عبادی‌ام را چه‌کار کنم؟ مسائل تغذیه را چه‌کار کنم؟ خدا می‌آید می‌فرماید من! می‌فرماید من! تو فقط به من نگاه کن! من همه چیز را مرتب می‌کنم! می‌فرماید تو رابطه‌ات را با من درست کن، من رابطۀ تو را با خلق خودم درست خواهم کرد. هرکی مشکلات در روابط اجتماعی داشت برگردد سر نماز، فقط بگوید خدایا من و تو. او با دیگران مهربان است، او از مردم انتظاری ندارد که با مردم خوب است. او رها شده از مردم که بد و خوب بودن با او برایش فرقی نمی‌کند. او رها شده و پیوسته به جای دیگری، نقطۀ دیگری توجه او را جلب کرده، دائماً با اوست! که با همه خوب است! دوستانِ من دردسر بهتان ندهم، هرکسی دید در روابط اجتماعی‌اش مشکل دارد، یا می‌رنجد یا می‌رنجاند او روابطش با خدا درست نیست، همین، همین، همین بس. آقا من دعوا دارم با دیگران، می‌رنجم، افسرده شدم، می‌رنجانم! ظالم شدم! نگاهت به خدا خیلی خراب است، توکلت کم است! خدا را رازق نمی‌دانی! زندگی‌ات را دست این و آن می‌دانی که عصبانی می‌شوی از دست دیگران و غمگین می‌شوی و می‌رنجی! اگر آن رابطه قشنگ شد این رابطه‌ها خورده‌ریز همه درست خواهد شد.

 • امام زمان عج ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۹:۲۲

  امان از غربت این روزهایتان... مَهدی جان!

  قدس آنلاین / رقیه توسلی: در هر فرازِ ناحیه مقدسه و در لحظه به لحظه عاشورا، کنارمان بودید... در شب های هیئت، که می رفتیم زیارتِ کربلا؛ آقاجان...!

 • بیلبوردهای پایتخت ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۹:۲۱

  در پاسخ به انتقادات مطرح شده در خصوص بیلبوردهای محرم در مشهد بیان شد:

  خواص بدانند؛ نمی‌توان از قضاوت تاریخ فرار کرد

  قدس آنلاین: یک محقق حوزه و دانشگاه با اشاره به بیلبوردهایی که در ایام محرم توسط سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد اکران شدند، بیان کرد: خواص بدانند؛ نمی توان از قضاوت تاریخ فرار کرد. این بیلبوردها تنها نمایانگر شخصیت تاریخی افراد بودند.

 • روحانی ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۲:۱۶

  روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی‎:

  ماه محرم فرصتی بزرگ برای زدودن تحریف‌های فرهنگ حسینی است/ تاکید بر اهتمام به حفظ و انتقال شیوه‌های سنتی عزاداری

  رئیس جمهور ضمن تأکید بر اهتمام به حفظ و انتقال شیوه‌های سنتی عزاداری، گفت: ماه محرم فرصتی بزرگ برای اصلاح و زدودن تحریف‌ها و تبیین و غنی سازی فرهنگی حسینی است.

 • شهید مدافع حرم محمد بلباسی ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۰:۴۷

  انتصاب فرزندان شهید مدافع حرم بعنوان مشاور مدیرکل کتابخانه ها

  قدس آنلاین - ساری - حسین احمدی: مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در مراسم ویژه ای که به مناسبت تقارن هفته کودک و ایام محرم در کتابخانه عمومی آزادگان ساری برگزار گردید، مشاورین خود در بخش ویژه کودک کتابخانه های عمومی را منصوب کرد.

 • نذری ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۱۲:۲۹

  رقیه توسلی

  این نذرهای عاشقانه...

 • حضرت رقیه ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۱۲:۲۷

  السلام علیک روشنای دیده ی ثارالله...

  قدس آنلاین / رقیه توسلی: مُهلت شوریدگی و دلتنگی ست... حکایت خرابه های شام و نازدانه است... گفتن از سیلی ست... نوشتن از حضرت سه ساله ای که آب نمی نوشد به یاد لبانِ کبودِ پدر...

 • عاشورا ۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۲:۰۸

  عضو شورای شهر مشهد؛

  اکران‌های شهری به مناسبت محرم، به لحاظ هنری و مفهومی شایسته تقدیر است

  عضو شورای شهر مشهد با اشاره به نصب بیلبوردهای شهری در ماه محرم، بیان کرد: این اکران‌های شهری به لحاظ هنری و مفهومی موفق بوده و شایسته تقدیر است.

 • سید مهدی میرداماد ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۹:۱۵

  صوت / سید مهدی میرداماد؛ شب نهم محرم 95

  تو این شبایی که حیرونم، نفس کشیدن و به تو مدیونم، مثل همیشه از شما ممنونم

 • معلولان ذهنی ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۷:۲۳

  عزاداری معلولان ذهنی در میدان تره بار قائم شهر

  قدس آنلاین – قائم شهر- حسین احمدی: به مناسبت ایام محرم، معلولان ذهنی "مرکز توانبخشی شهدای بالالموک قائم شهر" با حضور در میدان بزرگ تره بار به عزاداری پرداختند.

 • 139507121106216828829804.jpg ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۵:۰۴

  با موضوع «عاشورا، نگاهی دیگر» برگزار می‌شود

  برنامه‌ متفاوت یک مسجد در محرم ۹۵

  بنیاد اندیشه و احسان توحید با همکاری انجمن اندیشه و قلم، سلسله نشستهایی را با عنوان «عاشورا، نگاهی دیگر» برگزار می‌کند.