همه‌ی خبرهای امروز
 • احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۰۹:۲۲

  یادداشت/

  ما و سلاطین یارانه‌های پنهان

  احسان سلطانی/پژوهشگر اقتصادی

   دولــت دوازدهم و مجلس دهم در یکی دو ســال پایانــی عمر خود، حذف یارانه‌های پنهان، هدایت درســت یارانه نقدی به سمت طبقات «فرودست» جامعه، حذف مرفهــان از دریافت یارانه نقدی و اصــاح قیمت حامل‌های انرژی را بــا جدیت پیگیری می‌کنند.

 • سید کمیل طبیبی ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۰۹:۱۵

  یادداشت/

  بازارنشناسی رایزنان اقتصادی!

  سید کمیل طیبی اقتصاددان

  متخصص بازرگانی و تجــاری بودن الزام اصلــی رایزن اقتصــادی اســت؛ رایزنی حرفه‌ای نامیده میشــود کــه علاوه بر تخصص و مهارت کامل در حوزه بازرگانی و تجاری، آگاهی نسبی به بازارهای جهانی و تقاضای متفاوت کشورهای هدف داشته باشــد.

 • داوود غفارزادگان ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۱۲:۳۹

  یادداشت

  ادبیات، ادبیات است

  داوود غفارزادگان/ داستان نویس

  به گمان من بدترین اتفاق در حوزه ادبیات جنگ وقتی افتاد که خاطره نویسی مطول، زرد، مدیر پسند و حتی گاه غیرمستند سفارشی را در مقابل داستان و رمان جنگ قرار دادند.

 • جواد منصوری ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۰۸:۱۶

  یادداشت/

  « مذاکره برای مذاکره» راهبرد جهانی آمریکا

  جواد منصوری، سفیر سابق ایران در چین

  هنوز تنور دور تازه مذاکرات کارشناسی میان آمریکا و کره شمالی گرم نشده بود که روز گذشته مقامات پیونگ یانگ از توقف این گفت‌وگوها خبر دادند.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۰۸:۵۱

  یادداشت/

  نیازمند غفلتیم!

  علی‌محمد مؤدب

   پایان کودکی شــاید آغاز ورود «ملال» به زندگی آدمیزاد باشــد. عمل بدون انگیزه‌های شــاد کودکانه ملال‌آور است و شادی کودکی، حاصل شنا کردن در اقیانوس نادانسته‌هاست.

 • امیرحسین کاکایی ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۱۸:۲۴

  یادداشت

  توقف تولید پراید در وضعیت فعلی، ممکن نیست

  امیر حسین کاکایی

 • حسن هانی‌زاده ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۱۷:۰۲

  پارادوکس مواضع ریاض و چالش خروج از بحران یمن

  حسن هانی‌زاده

  عربستان سعودی پس از یک ماه شانتاژ و فضاسازی علیه ایران، قطر را به دست داشتن در حمله پهپادی علیه تاسیسات نفتی آرامکو، شرکت نفت این کشور متهم کرد.

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۸:۴۲

  یادداشت/

  ابرقدرت اربعین

  سینا واحد

  تک ســتاره تابناک جهان بشریت، ابر ستاره آسمان آرزوهای انسان‌های پاک سرشت، در حال طلوع است! «ابرقدرت اربعین» بی هیچ تردیدی، اولین قدمش را در مرکز خاورمیانه نوین حسینی بر زمین زجر کشیده و ستمدیده خواهد گذاشــت.

 • حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۷:۵۴

  یادداشت/

  جریان‌هایی از جملــه اربعین، معنویت جهادی را گسترش می‌دهند

  حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی

  ابتدا باید تعریف درستی از معنویت ارائه دهیم. معنویت در زبان فارسی از «مینو» گرفته شــده و هر آن چیزی است که در برابر ظاهر قرار دارد؛ بنابراین در برداشت اول، معنویت به معنای وسیع کلمه مدنظر است.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۷:۴۶

  یادداشت/

  عراق بیدار است

  مسعود بصیری

  هفته گذشته درفضای مجازی فیلمی به دستم رسید که متعلق به مردم هند بود. در این ویدئوی کوتاه، مردم هنــد به زیارت جایی می‌رفتندکه معتقــد بودنــد در این مکان مرد مقدســی از مســلمانان به نام «حســین» حاجات مردم را برآورده می کند.

 • ابوالفضل ظهره‌وند ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ ۰۹:۲۴

  یادداشت

  غفلتی بزرگ در انتخابات افغانستان

  ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در افغانستان

   در حالی که هنوز ۱۷ روز (۲۷ مهر) تا اعلام رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده «محمد اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» دو نامزد اصلی رقابت ساز ناکوک اختلاف را کوک کرده و در اقدامی که می‌تواند زمینه آشــوب در جامعه چند پاره افغانستان را فراهم کند، خود را پیروز زودهنگام انتخابات خواندند.

 • دکتر بالسینی ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۱۶:۲۰

  یادداشت

  چرا دولت به دنبال سیاست حبس آماری رفته است؟

  دکتر اصغر بالسینی اقتصاد دان و استاد دانشگاه

  بعد از پشت سر گذاشتن شرایط بسیار سخت اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷ که پیش بینی آن براساس مدل های اقتصادی آسان بود؛ رفته رفته مشکلات اقتصادی کشور رو به کاهش است

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۰۸:۵۶

  آن روزها

  صدای پرقدرت

  سینا واحد

  کدامین چشم در روزهای پیش از محرم، منتظر ظهور «محرّمی» بود که قدرتمندترین صدای قدسی جهان معاصر شود؟ کدامین گوش می‌توانست صدای بریده شدن رگ‌ها را صدای اول و آخر یک سرزمین بزرگ تصور کند؟ و کدامین چشم بود که بتواند در اعماق فرهنگ یک سرزمین بنشیند و به زیبایی تاریخی کلمه «حسین» خیره شود؟

 • افغانستان ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۰۱:۴۴

  یادداشت/

  افغانستان و فرصت‌های از دست رفته

  میراحمد رضا مشرف / کارشناس مسائل افغانستان

  چند سال پیش هنگامیکه طالبان دوباره در افغانستان سر برآوردند و اوضاع این کشــور دوباره رو به نا امنی و خشونت گذاشت، «استفن هارپر» نخست وزیر وقت کانادا عبارتی در مورد افغانستان به کار برد: «ما نمیتوانیم شورش را از بین ببریم. با توجه به آنچه که من از تاریخ افغانستان می‌دانم این کشور همیشه با نوعی شورش ابدی دست به گریبان بوده است.»

 • مهدی فضائلی ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۱۰:۳۳

  یادداشت

  راز تلاش نفوذی‌ها برای حذف نام شهیدان

  مهدی فضائلی/معاون رسانه ای دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

   آخرین روزهای سی و نهمین سالگرد هفته دفاع مقدس را سپری می کنیم.هفته دفاع مقدس تمام میشود اما دفاع مقدس همچنان ادامه دارد!

 • سعد الله زارعي ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۰۸:۵۶

  یادداشت/

  حرکت خاورمیانه در راستای هم‌افزایی دولت‌ها

  سعدالله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه

  منطقه مــا بر خلاف سیاســت آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها که در دهه‌های گذشته مبنی بر تفرقه و چند دســتگی و تجزیه و آشــوب و رقابت و جنگ و درگیر کردن ملت‌ها با یکدیگر در پیش گرفتند، خوشبختانه به سمت یکپارچه سازی می‌رود و در واقع ملتها و دولت‌های منطقه آرام آرام به سمت وضعیت متفاهم و هم افزا حرکت می‌کنند.

 • مهدی خان علی ۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۰:۱۳

  یادداشت/

  نظارت دائمی هسته‌ای برضد منافع ملی ایران است

  مهدی خانعلیزاده پژوهشگر روابط بین‌الملل

   کریســتین امانپور در توییتی مدعی شده که ظریف درباره گفت‌ وگوی آقای روحانی با ترامپ گفته اســت به شرط برداشتن تحریم‌ها توسط ترامــپ و در ازای نظارت دائمی بین‌المللی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران! اتفاق خواهد افتاد، هنوز این ادعا از سوی مقامات تأیید نشده که آیا واقعــاً آقای ظریف چنین حرفی را به خانم امانپور زده یا نزده؟ و احتمال زیادی هم وجود دارد که جعلی باشد.

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۵۴

  یادداشت/

  باشکوه‌ترین محرم تاریخ

  سینا واحد

  محرم امسال، بی‌تردید تاریخی‌ترین محرم تاریخ بشر و نیز تاریخی‌ترین محرم ایران‌زمین بود. حضور عظیم مردم سیاه‌پوش و شرکت حداکثری جوانان در مراسم و عزاداری‌ها و سینه‌زنی‌ها، آنچنان شگفت‌انگیز و چشم‌نواز بود که اعجاب صاحبان تجربه و اندیشه را کاملاً برانگیخت و آنان را در برابر این پرسش قرار داد که چه شده است؟

 • محمد محسن فایضی ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۱۱

  یادداشت/

  طرح جدید «آشتی ملی» فلسطینی‌ها به کجا ختم می‌شود؟

  محمد محسن فایضی، تحلیلگر مسائل فلسطین

  در چند روز گذشته اخبار امیدوارکننده‌ای از فلسطین و تلاش گروه‌های مقاومت برای حل اختلافات و تشــکیل دولت وحدت ملی به گوش میرسد.

 • مهدی فضائلی ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۱۳:۰۷

  یادداشت

  اعترافات دشمن

  مهدی فضائلی

  در لابه لای اخبار و رویدادهای پرشتاب گاهی نکات مهمی هست که آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرند و بسادگی و با سرعت از کنار آنها عبور می‌کنیم.لذا لازم است گاهی درنگ کنیم و به این نکات با دقت بیشتری توجه نماییم.

 • اکران ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۱۲:۰۲

  نگاهی به فیلم های در حال اکران

  از درام خوش ساخت برادران محمودی تا سطحی‌نگری در «مردی بدون سایه»

  جبار آذین

  از فیلم‌های تازه‌ای که در حال اکران است، دو فیلم خوب و شش فیلم متوسط بر پرده سینماها در حال نمایش است که از بین این آثار می‌توان شاهد درام تأثیرگذاری در « شکستن همزمان بیست استخوان» بود.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  امروز زنگ پیشرفت دوباره به صدا درمی آید

  جواد صبوحی

  امروز پس از گذشت ۹ ماه باز هم یک بار دیگر خیابان‌های کشور با حضور بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز برای تمامی خانواده‌ها یا خاطره می‌شود و یا تجدید خاطره.

 • محمدرضا مرندی ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ ۰۷:۴۸

  یادداشت/

  روحیه جهادی؛ فریادرس مردم

  دکتر محمدرضا مرندی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

   در آستانه هفته دفاع مقدس، باید همواره به این سؤال فکر کرد که عامل موفقیت ایران در دفاع هشت ساله چه بود؟ برای پاسخ به تحولات چند سال اخیر در منطقه باید به موارد پیش رو توجه کرد.

 • حمید حاج اسماعیلی ۱۳۹۸-۰۶-۳۰ ۰۹:۰۵

  یادداشت/

  چرا تشخیص خط فقر چالش برانگیز است؟

  حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار و فعال کارگری

  سه برابر شدن شــکاف بین شاخص فقر و حقوق کارگران و عدم توجه دولت و مسئولان به این موضوع، ناشی از آن است که دولت‌مردان تعیین موضوع مهمی چون شــاخص فقر را به صورت رســمی مورد بی مهری قرار داده و به مشکلات معیشــتی گروه‌ها و دهک‌های ضعیف به خصوص کارگران بی‌اعتنایی می‌کنند.

 • سعدالله زارعی ۱۳۹۸-۰۶-۳۰ ۰۸:۴۰

  یادداشت

  تحولات منطقه، نشانه شکست فشار حداکثری آمریکا

  سعداالله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه

   واقعیت تحولات منطقه حاکی از شکســت آمریــکا در فتنه انگیــزی و تفرقــه بیــن کشورهاست.

 • دکتر محمدعلی مهتدی ۱۳۹۸-۰۶-۲۸ ۰۸:۲۸

  یادداشت/

  پشت پرده دستگیری اعضای حماس در عربستان چیست؟

  محمد علی مهتدی/ تحلیلگر مسائل بین الملل

  هنــوز مدت زمان زیادی از اعلام بازداشــت «محمد الخضری» از رهبران حماس نمی‌گذرد که روز گذشته نیز برخی منابع فلسطینی از دستگیری «ابوعبیده الآغا» دیگر عضو این جنبش در عربســتان و توسط حکام سعودی خبر دادند.

 • حجت الاسلام نظافت ۱۳۹۸-۰۶-۲۸ ۰۸:۰۱

  یادداشت/

  دعوت به «تولید ثروت» باید با تشویق به «انفاق» و «ساده‌زیستی» همراه شود

  حجت‌الاسلام محمدجواد نظافت یزدی

  تلاش برای معیشت مؤمنانه برآمده از این بخش زیارت عاشوراست که «اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیایَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ» یعنی خداوندا زندگی‌ام را همچون زندگی محمد و اهل‌بیت او قرار بده.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۰

  آقای وزیر!

   فردا دیر است همین امروز شفاف باشید

  جواد صبوحی

  ۲۳  تیرماه امســال، سیدحسین نقوی حسینی، ســخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در گفت وگو با یک خبرگزاری داخلی با اشاره به جزئیاتی از جلسه این فراکسیون با سعید نمکی، وزیر بهداشت گفته بود: «نمکی در این جلسه به وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی اشاره کرده و گفته است که نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی را کجا هزینه کردند و چطور این هزینه انجام شده است».

 • محمد مرندی تحلیلگر مسائل آمریکا ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۷:۴۶

  یادداشت/

  مقاومت؛ کلید اقتدار و افتخار

  دکتر محمد مرندی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

  اصــولاً مقاومــت در اســلام با قیــام امام حسین(ع) شــروع و شناخته می‌شود و این قیام است که سرآغاز همه قیام‌های شیعی در کل تاریخ اسلام قرار می‌گیرد؛ به گونه‌ای که شهید مطهری بیان می‌کند: «تمام قیام‌هایی که در جهان اســلام تاکنون اتفاق افتاده یا شــیعی بوده یا متأثر از شــیعه»؛ که آن‌هم ویژگی اصلی‌اش مقاومت و عدالت پذیریاش و مبارزه با ستمگران است.

 • عبدالباري عطوان ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۰۹:۰۸

  یادداشت/

  حالا چه کسی آرامکو را می‌خرد؟

  عبدالباری عطوان / نویسنده و تحلیلگر عرب

   اینکــه آتش‌نشــانی عربســتان بتواند آتش‌سوزی‌های بی‌ســابقه را که نتیجه حمله ۱۰ پهپاد به پالایش‌گاه‌های بزرگ نفت در میادین بقیق و خریص بود، مهار کند، مسئله پیشبینی شده‌ای است، اما سؤال‌های بزرگتری که مطرح می‌شود عبارت از چگونگی رســیدن این پهپادها بــه اهداف خود و هدف قرار دادن دقیق آن در منطقه‌ای اســت که باید یکی از امن‌ترین مناطق برای عربســتان باشد؛ چراکه عامل ایجاد درآمد برای این کشور است.