طبیعت

کل اخبار:99

 • عکاس طبیعت ۱۳۹۹-۰۷-۲۳ ۱۲:۲۲

  با داوود ظریف که پنج سال به دنبال عکاسی از پلنگ رفت

  گاهی مرگ را جلو چشمم دیدم

  عباسعلی سپاهی یونسی

  برنامه‌ام را از سال ۸۸ و از منطقه ارس سیستان یا همان هزارمسجد شروع کردم. منطقه‌ای با ۱۵۰ هزار هکتار. در این ناحیه شروع کردیم به شناسایی و ردزنی پلنگ.

 • زباله ۱۳۹۹-۰۷-۲۲ ۱۱:۱۷

  باید تا می‌توانیم بگوییم

  عباسعلی سپاهی یونسی

  فیلمی دیدم از گیر کردن سر روباهی بینوا در ظرفی که از بخت خوش وقتی در کوه با زندگی‌اش خداحافظی می‌کرد، سرراه چند دوستدار طبیعت قرار گرفت و آن‌ها با تلاش و کوشش، حیوان بینوا را نجات دادند تا با سرعت بسیار بسیار زیاد به سمت طبیعت بدود، چرا که زندگی دوباره یافته بود.

 • «کال جنی» طبس ۱۳۹۹-۰۷-۰۶ ۱۴:۴۶

  احمد فیاض

  «کال جنی» طبس

  کال جنی دره‌ای بسیار قدیمی که در نزد بومیان به دره جن‌ها معروف است در شهر طبس جای گرفته ‌است که با دره‌ها و فرسایش‌هایش، زیبا و گاه وهم‌انگیز است. این مکان یکی از جاذبه های گردشگری کمترشناخته شده و بکر ایران است و در ۳۵ کیلومتری شمال شهرستان طبس و در اطراف روستای ازمیغان قراردارد. کال جنی؛ دارای بافت طبیعی و دیواره‌های بلند است که بر اثر جاری شدن سیلاب‌ها و فرسایش به وجود آمده‌اند. تونل ها و حفره هایی‌ که در دیواره‌های این دره قرار دارند به دوران گذشته باز می‌گردند. کال جنی طبس در سال ۱۳۹۶به شماره ۳۵۰ در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

 • خاله فیروزه ۱۳۹۹-۰۵-۲۸ ۱۱:۲۳

  گفت‌وگو با الهه نوبخت، تهیه‌کننده فیلم «دلبند» که جایزه جهانی زنان بیروت را از آن خود کرد

  خدا ، طبیعت و «خاله فیروزه»

  زهره کهندل

   مستند سینمایی «دلبند» را می‌توان جزو پرافتخارترین مستندهای سینمایی ایران در یک دهه اخیر برشمرد. این مستند به کارگردانی «یاسر طالبی» و تهیه‌کنندگی «الهه نوبخت» در آخرین فصل دروی جوایز سینمایی خود توانست جایزه بهترین فیلم مستند را از جشنواره زنان بیروت برای تهیه‌کننده جوانش بدست بیاورد.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۵-۱۹ ۰۳:۱۰

  حکایت امروز

  هوای طبیعت را داشته باشیم

  عباسعلی سپاهی یونسی

  پس از مدت‌ها، خودمان را رسانده بودیم کنار رودخانه‌ای که در ادامه به روستای زیبای «امرودک» می‌رسید. هرچه در مسیر رسیدن تا روستا می‌دیدیم، حضور فراوان آدم‌ها بود که بیشتر دسته‌جمعی به طبیعت آمده بودند. برای همین گشتیم تا جایی خلوت پیدا کردیم، جایی که تا ۱۰۰ متری آن از کسی خبری نبود. پس با خیال آسوده نشستیم تا ساعتی از طبیعت لذت ببریم.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۰۱:۴۸

  حکایت امروز

  از آن چه داریم لذت ببریم

  عباسعلی سپاهی یونسی

  صدای زنگوله گوسفندها از دامنه کوه ریخته است توی دره، لابه‌لای سنگ‌ها و علف‌ها و چوپانی آن بالا دارد با داد و بیداد گله را برمی‌گرداند تا بیش از آن بالا نروند. پایین اما چهار سگ گردن کلف به سرعت به سمت ما می‌آیند و پارس می‌کنند. ک

 • زنگ«زمین پاک» ۱۳۹۹-۰۲-۰۲ ۰۹:۴۷

  تجمعات روز زمین پاک برگزار نمی شود/ تأکید به استفاده از مواد ضد عفونی کننده سازگار با محیط زیست

  مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همزمان با روز زمین پاک درارتباط با ویژه برنامه های گرامیداشت این روز جهانی اظهار داشت: با توجه به شرایط انتشار ویروس خطرناک کرونا و اولویت سلامت مردم، به تمامی واحدهای تابعه در خراسان رضوی، پرهیز از تجمعاتی که به مناسبت روز زمین پاک و با موضوع پاکسازی، جشن زمین پاک، همایش و... با حضور طبیعت دوستان، همه ساله در سراسر استان برگزار می شود، ابلاغ شده است.

 • لباس سفیدطبیعت بر تنِ مشهد ۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۴:۱۶

  سیدحمیدهاشمی

  لباس سفیدطبیعت بر تنِ مشهد

  لباس سفید طبیعت، مشهد راسفیدپوش کرد

 •  مدرسه طبیعت ۱۳۹۸-۰۵-۳۰ ۱۰:۳۴

  مدارس غیر طبیعی!

 • طبیعت دماوند ۱۳۹۸-۰۵-۰۸ ۱۴:۳۸

  روز سیاه درختان

  آتش سهل‌انگاری در دامن طبیعت خراسان رضوی

  در طبیعت خراسان رضوی باران جان آفرین خیلی زود جایش را به شعله های سوزان داد؛ شعله هایی که علاوه بر طبیعت دل هزاران طبیعت دوست را نیز سوزاند.

 • زباله ۱۳۹۸-۰۴-۲۴ ۱۰:۳۳

  با طبیعت مهربان باشیم

  مهدی کاهانی مقدم

 • دشت دریاسر تنکابن؛ اعجاز جمیل خدا در طبیعت ایران ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۲۰:۴۶

  احمد فیاض

  طبیعت زیبای دشت دریاسر تنکابن

  دشت دریاسر یکی از مناطق طبیعی خاص ایران است که امکان تماشای دشت پر از گل، جنگل های انبوه و قله های پوشیده از برف را یکجا برای شما در ارتفاعات دوهزار تنکابن فراهم می کند. این دشت در فصل بهار میزبان گل های زرد می شود و زیبایی آن به حدی است که عنوان بهشت اردیبهشت ایران را به خود اختصاص داده است.

 • پروانه میهمان مشهد ۱۳۹۸-۰۲-۲۸ ۲۲:۴۶

  فریبا عامل بردبار

  پروانه میهمان مشهد

  مشهد این روزها میزبان مهمانان زیبا و کوچکی است. از اواخر هفته گذشته، تعداد خیلی زیادی پروانه در سطح شهر به پرواز درآمده اند و حس و حال خوبی را برای شهروندان رقم زده اند.

 • 1 ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۴:۱۸

  اخبار دانش و فناوری قدس آنلاین ۶

  ماه ممکن است بعد از همه سیارات نابود شود +فیلم

  میلاد شکری

  مقاله جدیدی در زمین شناسی طبیعت، در مورد برخی یافته ها بحث می‌کند که می تواند نشان دهد که ماه در واقع کاملا یک سیاره ای که آنچنان هم فکر می کنیم شناخته شده نیست.

 • دریاچه بزنگان ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ ۱۴:۱۷

  جان بخشی به طبیعت خراسان رضوی؛ وجه دیگر بارشهای سیل زا

  بارندگیهای امسال اگرچه با وقوع سیل ناخوشیهایی را در استانهای مختلف و نیز خراسان رضوی رقم زد اما وجه دیگر این بارشها جان گرفتن و احیاء مناطق طبیعی و زیستگاههای گونه های مختلف جانوری است که در پی 18 سال خشکسالی متوالی در استان با مشکلات فراوانی دست به گریبان بودند.

 • شمشماد ۱۳۹۸-۰۱-۲۶ ۱۶:۱۲

  رویاهای برباد رفته

  رقیه توسلی

  به عنوان یک شمالی قلبم دارد می ایستد از رؤیت جنگل های هیرکانی در حال انقراض... واگویه می کنم مگر شمشاد گرانبها، سبزپوش چهارفصل نبود؟ چه به سرش آمد؟

 • نجار ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۱۵:۳۱

  رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

  نباید با طبیعت بجنگیم/ پل‌ها را براساس دِبی جیب‌مان ساختیم نه دبی رودخانه

  اسماعیل نجار گفت: ما خیلی طبیعت را دست‌کاری کرده‌ایم؛ پل‌هایی را که ساخته‌ایم براساس دبی جیب‌مان بوده نه دبی رودخانه.

 • مازیار آل داوود ۱۳۹۷-۱۲-۱۰ ۱۶:۵۷

  رو در رو با «سید مازیار آل‌ داوود» که 20 سال پیش قید زندگی در تهران را زد تا گردشگری روستایی ایران را راه بیندازد

  کارآفرین کویر

  نبی‌دوست - سپاهی/شوریدگی ظاهر، هیبت و درشتی جثه، بمی طنین صدا و...؛ بسیاری از آنچه لازم است تا آدم یک شخصیت بخصوص به نظر برسد. «مازیار آل داوود» همه این‌ها را دارد. او را این سال‌ها «مرد کویر» می‌خوانند؛ آدمی که اگر دمخورش بشوی، گاهی او را بازمانده‌ای از قرن هفتم و هشتم هجری می‌یابی، پایبند به سنت‌های اصیل ایرانی، گاهی اما آدمی از سال‌های آینده، با نگاهی که انگار همه چیز در آینده برایش خوشایند است. مازیار 20 سال پیش از این، رخت شهرنشینی‌اش را در روستای پدری‌اش پهن کرد تا بشود یک روستایی اصیل. شاید هم بیشتر؛ روستایی‌ای که کشاورزی می‌کند و چوپانی، شترداری و دامداری و خلاصه همه آنچه از او یک تولید کننده می‌سازد، البته به اضافه حقی که این سال‌ها بر گردن گردشگری روستایی کشور داشته تا حالا «پدر بومگردی ایران» لقب بگیرد. همه این‌ها بهانه‌های خوبی است؛ بهانه‌هایی برای اینکه گازش را بگیریم و خودمان را برسانیم به گرمه و بنشینیم روبه‌روی او، روی پشت‌ بام خانه‌اش، رو به نخلستان و کوهستانی که حد نهایی روستای پدری اوست و بشنویم ماجرای این 20 سال را.

 • طبیعت زیبای پارک جنگلی توسکا چشمه در مازندران ۱۳۹۷-۱۱-۲۴ ۲۲:۴۱

  رضا نادرمنش

  طبیعت زیبای پارک جنگلی توسکا چشمه در مازندران

  پارک جنگلی توسکا چشمه یکی از بکرترین جاذبه طبیعی شرق مازندران بوده که ییلاقی دلنواز با دمای زیرصفر درجه را حتی در تابستان برای گردشگران تجربه می‌کند. این روزها همزمان با بارش برف در این منطقه، طبیعتی زیبا و جذاب را میتوان مشاهده کرد.

 • باغ وحش ۱۳۹۷-۱۱-۱۹ ۱۵:۲۱

  شال و کلاه تا جنگل های استوایی

  رقیه توسلی

  شال و کلاه می کنیم سمت باغ وحش.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۱۸:۰۵

  فصل پاییز از دریچه دوربین عکاسی

  حمید میرقلی خانی طهرانی - موضوع عکاسی، طبیعت پاییزی روستای سنج در دهستان شبرغان بخش چندار ساوجبلاغ است که در 67 کیلومتری غرب استان تهران واقع شده است، گوجه سبز(برغانی) این روستا شهره است.

 • مدرسه طبیعت ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۰۹:۵۸

  مجوز معتبر داریم/بی‌دلیل پلمب شده‌ایم

  یک عضو مدرسه طبیعت «کاوی‌کنج» مشهد با اشاره به پلمب این مدرسه گفت: مجوز لازم را داریم و بر اساس سخنان وزیر آموزش‌وپرورش، مسئولان استانی بی‌دلیل مدرسه ما را پلمب کرده‌اند.

 • زندگی در میان ابر و مه ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۷:۳۰

  طبیعت سحرآمیز جواهرده رامسر

  زندگی در میان ابر و مه / گزارش تصویری

  احمد فیاض - روستای جواهرده رامسر و مسیر منتهی به آن، با طبیعتی دلفریب و آب و هوایی خنک و دلپذیر، هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. این روستا مکانی است که ابرها در اکثر اوقات سال شما را در آغوش می گیرند و با شما به حرکت در می آیند.

 • دشت های شقایق جاده قوچان به درگز ۱۳۹۷-۰۳-۲۱ ۱۴:۱۷

  دشت های شقایق جاده قوچان به درگز / گزارش تصویری

  فرامرز عامل بردبار - هر ساله اگرباران این رحمت عظیم الهی فرود آید در اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه شاهد دشت های بسیار زیبای شقایق حد فاصل جاده قوچان به درگز هستیم . این دشتهای قرمز که از انبوه گلهای شقایق به این رنگ مشاهده میشود معمولا از کیلومتر 35 جاده قوچان به درگز شروع و کیلومترها ادامه دارد . هر چه به اواخر خرداد نزدیک میشویم از تعداد گلها کاسته میشود ، این گلهای عاشق عمری بسیار کوتاه دارند .

 • جهانگرد ۱۳۹۷-۰۳-۱۲ ۱۴:۲۲

  زندگی المثنی ندارد !

  نشسته ام جایی میهمانی که کسی تلویزیون را می زند و ناگهان مرد کوله بر دوشی که هشت سال است بی توقف قاره ها را می چرخد، ظاهر می شود.

 • دره بنفش ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۵:۴۰

  " ارغوان دره " طرقبه

  دره بنفش / گزارش تصویری

  فرامرز عامل بردبار - رویشگاه طبیعی درختچه‌های با ساق و برگ و گل و شکوفه ارغوانی رنگ در « ارغوان دره طرقبه» میباشد . «ارغوان دره» در فاصله چهار کیلومتری «طرقبه» (از شهرستانهای استان خراسان رضوی و همجوار مشهد میباشد) و در مسیر «طرقدر» به روستای «کلاته آهن» قرار دارد. اهالی طرقبه از شاخه‌های منعطف ارغوان، سبدهایی در رنگ و شکلهای مختلف می‌بافند. اسم این صنعت دستی، «سبدبافی» یا «ارغوان بافی» است و هنر دیرینه طرقبه‌ای‌هاست. درخت ارغوان را بیشتر به عنوان گیاه زینتی می‌کارند. ارغوان درختی گلدار است که بیشتر به صورت درختچه می‌باشد اما ارتفاع آن گاهی به ۱۲ متر نیز می‌رسد. برگ‌های ارغوان به شکل قلب، بدون کرک و دارای کناره‌های صاف است. گل‌های این درخت در اوایل بهار در گروه‌های ۳ تا ۶ تایی روی شاخه‌ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ‌ها پدید می‌آیند و چون تعداد آن‌ها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می‌دهد. گل گیاه ارغوان خوراکی است و مزه‌ای ترش دارد از این رو در برخی کشورها، گل ارغوان را به همراه سالاد مصرف می‌کنند یا در برخی از غذاها به عنوان چاشنی استفاده می‌کنند. ارغوان در خاک‌های آهکی پرقوت بهتر رشد می‌کند، در برابر خشکی بسیار مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد. ویژگی مهم ارغوان این است که این درخت هر کجا که آب کم و خاک نامطلوب است، سبز می‌شود و محیط زیست منطقه را حیات دوباره می‌بخشد.

 • زباله ۱۳۹۷-۰۲-۲۵ ۰۹:۲۱

  فرهنگ مان را بِروبیم

  به ساعت نگاه می کنم. ده دقیقه که به آن اضافه شود، سه ساعتی خواهد شد که در معیّت جنگل ایم. جنگلِ پُرهیاهویی که طبق روال همه تعطیلات، بسیار طالب دارد.

 • طبیعتی بکر و زیبا در استان خوزستان ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۰

  طبیعتی بکر و زیبا در استان خوزستان / گزارش تصویری

  محمد علی بهوندی - روستای چغاسرخک از توابع شهرستان باغملک ، استان زرخیز و پهناور خوزستان می باشد این روستا تقریبا در شرق شهرستان باغملک و در جنوب شرقی از مرکز استان واقع شده است . طبیعت بکر و زیبای حومه این روستا دیدنی است .

 • دریاچه اوان ۱۳۹۷-۰۱-۰۹ ۱۸:۲۵

  نوروز را در طبیعت بهاری قزوین بگذرانید

  قزوین_ اگر در نوروز به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا و ماندگار هستید، به شهر قزوین سفر کنید و نوروز را در آن تجربه کنید.

 • زباله ۱۳۹۶-۱۲-۲۶ ۰۹:۳۹

  سفر به زباله... !

  رودربایستی و آموزش، بس است...! روی سخن با زباله ریزهاست... با آنان که دست به پرتاب شان مَلَس است... در خیابان، ساحل، کوه، جنگل، بیابان...