یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵

در جلسه هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان کرمان تصویب شد:

همایش بزرگداشت ناظم الاطبای کرمانی سال آینده برگزار می شود

جلسه هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان کرمان

کرمان - در جلسه هیات امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان که به ریاست استاندار کرمان تشکیل شد، اعضا ضمن تاکید بر اهمیت بزرگداشت مفاخر و نام آوران دیار کریمان با برگزاری همایش بزرگداشت ناظم الاطبای کرمانی ادیب و طبیب قرن سیزدهم هجری در سال ٩٧ موافقت شد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد کرمان، علیرضا رزم حسینی، استاندار  کرمان  با اشاره به جایگاه ممتاز استان ، در ثبت آثار فرهنگی در یونسکو، از استان کرمان با پیشینه تمدنی قوی یاد کرد و گفت: مردم این دیار  همواره در ساحت علم و دانش و اندیشه کوشیده و خاک این مرزوبوم عالمان بسیاری پرورش داده است.

 محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز  با اشاره به  فعالیت کمیته علمی انجمن مفاخر در سال گذشته و جایگاه و اهداف آن از چاپ کتابهای مفاخر کرمان که در یک بسته ٢٨ عددی و باکیفیت مطلوب خبر داد .

در ادامه جلسه ، با نظر اعضا و با توجه به اهمیت بزرگداشت ناظم الاطبای کرمانی؛ ضمن موافقت با برگزاری این همایش  مقرر شد مستند علمی دوزبانه حداکثر ١٠ تا١٥ دقیقه در این زمینه تهیه شده و تأکید شد از رسانه ها و فضای مجازی در زمینه معرفی این شخصیت نیز استفاده شود.

قربانی، معاون اجرایی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور نیز  برای  چاپ کتاب ناظم الاطبا، توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور  اعلام آمادگی کرد .

در خصوص روز ملی خواجوی کرمانی نیز مقرر شد برنامه خاص و ملی همزمان با زادروز این شاعر ملی و نام آور در سال آینده با مسئولیت مرکز کرمان شناسی برگزار شود.

برگزاری برنامه خاص و ملی تحت عنوان بزرگداشت خواجو همزمان با روز ملی خواجو در سال آینده با مسئولیت کرمانشناسی از دیگرمصوبات این جلسه بود وباچاپ و انتشار کتاب زندگینامه مفاخر کرمان موافقت و در خصوص آرامستان هنرمندان مقرر شد بازسازی وانجام امور عمرانی توسط شهرداری کرمان انجام شود.

همچنین در خصوص تشخیص موارد واجد شرایط تدفین هنرمندان هم، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف شد با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و مشارکت انجمن های تخصصی نسبت به تدوین آیین نامه و انجام مراحل اداری اقدام نماید.

در این جلسه حجت الاسلام دعایی، هوشنگ مرادی کرمانی، محمدعلی گلابزاده پژوهشگر تاریخ به عنوان اعضای حقیقی انجمن دیدگاه های خود را ارائه کردند.