یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۱

استاد فرشچیان :

روایت «آدم و حوا» را نگارگری می‌کنم/ پایان طراحی ضریح حضرت عبدالعظیم

محمود فرشچیان استاد هنر نگارگری ایران از ساخت ضریح عبدالعظیم حسنی (ع) با حضور هنرمندان اصفهانی و همچنین خلق دو تابلو جدید با موضوع «هدایت» و «داستان آدم و حوا» خبر داد.

فرشچیان
 
 
به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، محمود فرشچیان هنرمند پیشکسوت نگارگری ایران  درباره پروژه ساخت ضریح حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) گفت: مرحله طراحی آن را به پایان رسانده‌ام و قرار است با حضور استادکاران و هنرمندان اصفهانی کار ساخت آن آغاز شود.

این هنرمند نگارگر با بیان این که این ضریح یکی از شاهکارهای هنر دینی ایران خواهد بود، افزود: خوشنویسی این ضریح را نیز استاد موحد از استادان به‌نام خوشنویسی کشور بر عهده دارند.

فرشچیان که پیش از این طراحی ضریح امام حسین (ع) را نیز به انجام رسانده است درباره تداوم برنامه هایش در زمینه طراحی ضریح ائمه توضیح داد: اگر برای طراحی ضریح ائمه و اماکن متبرکه دیگر به من مراجعه شود، با جان و دل به صورت افتخاری و بدون دریافت هیچ وجهی می پذیرم و انجام خواهم داد.

این پیشکسوت هنر نگارگری ایران در ادامه درباره تازه ترین آثار نگارگری خود بیان کرد: اخیراً تابلو «معراج» را به آستان مقدس امام رضا (ع) اهدا کرده ام و به تازگی هم کار روی دو تابلو را شروع کرده ام که موضوع یکی از آنها «هدایت» است و دیگری درباره موضوع رانده شدن حضرت آدم از بهشت و خوردن میوه ممنوعه است.

خالق تابلو «ظهر عاشورا» با بیان این که برای خلق تابلو رانده شدن آدم از بهشت مطالعات بسیاری را انجام داده است، ادامه داد: طراحی این تابلو کار بسیار دشواری بود و پیش از آن مطالعات بسیاری در متون مذهبی در ادیان مختلف داشتم. به طور مثال من دوستانی در میان موبدان زرتشتی دارم که با آنها گفتگو کردم، تورات عهد عتیق و عهد جدید را مطالعه کردم و حتی اعتقادات بودایی ها را در این زمینه بررسی کردم، همه آنها بر این اعتقاد هستند که شیطان میوه ممنوعه را به دست حضرت حوا می‌دهد و حضرت حوا آن را به حضرت آدم می خوراند.

فرشچیان با اشاره به آن چه در دین اسلام دراین باره وجود دارد یادآور شد: تنها دین بزرگی که معتقد است حضرت آدم و حوا در این اتفاق شریک هستند، دین مبین اسلام است که امتیازی برای زن یا مرد قائل نشده و هر دو را برابر هم دیده است.

این استاد نگارگری ایران از اهدای آثارش به آستان قدس رضوی خبر داد و تصریح کرد: من از کودکی از ارادتمندان حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) بوده ام و آثارم را با وجود قیمت بسیار بالایی که برای خرید آن پیشنهاد می کنند، به آستان قدس رضوی اهدا می کنم چون هیچ احتیاجی به فروش آثارم ندارم.

نظرات مخاطبان 0 1

 • ۱۳۹۴-۰۴-۱۸ ۱۶:۰۶مهتاب 0 0

  به فرشچیان افتخارمیکنم منم در حال طراحی نگاره شب قدر هستم
  
  
                

نظر شما