دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۲

حمل آلات موسیقی و شمایل توسط هیئت‌های عزاداری ممنوع

قدس آنلاین- تبریز: فرمانده نیروی انتظامی بناب گفت: حمل هرگونه اشیاء از قبیل آلات موسیقی، قمه و شمایل توسط هیئت‌های عزاداری ممنوع است و امیدواریم مسئولان هیئت‌های عزاداری به این نکات توجه کرده و همکاری لازم را با مسئولان نیروی انتظامی به عمل آورند.

عزاداری

به گزارش قدس آنلاین از تبریز، رمضان الهوردیان ظهر امروز در نشست مشترک هیئت امنای مساجد، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و مسئولان هیئت‌های مذهبی شهرستان بناب، با بیان اینکه موادمخدر امروز به عنوان بزرگ‌ترین آسیب جوانان کشور را تهدید می‌کند؛ اظهار داشت: علما و روحانیون باید از ظرفیت تجمعات ماه محرم برای آگاه‌سازی جوانان و خانواده‌ها استفاده کنند و مردم را از خطرات این بلای خانمان‌سوز مطلع کنند.

 

وی با بیان اینکه دشمن درصدد ترویج خرافات در عزاداری‌های محرم است؛ افزود: حمل هرگونه اشیاء از قبیل آلات موسیقی، قمه و شمایل توسط هیئت‌های عزاداری ممنوع است و امیدواریم مسئولان هیئت‌های عزاداری به این نکات توجه کرده و همکاری لازم را با مسئولان نیروی انتظامی به عمل آورند.

وی برپایی مراسم‌ شبیه‌خوانی را یادآور شد و تأکید کرد عده‌ای تلاش می‌کنند تا در این آیین‌ها رفتارهای وهن‌آلود را توسعه و ترویج دهند که باید مراقب آنها بود.

لزوم ریشه‌یابی برای جلوگیری از بدعت‌ها در عزاداری‌ها حسینی(ع)

رئیس اداره تبلیغات اسلامی بناب با اشاره به لزوم ریشه‌یابی و فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از بدعت‌ها در عزاداری‌ها حسینی(ع) گفت: باید از تحریف دین در عزاداری‌ها جلوگیری شود، چون انگیزه و هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح و احیای سنت نبوی و از بین بردن بدعت‌های وارد شده در دین بود.

حجت‌‌الاسلام رسول یگانه افزود: موارد قابل اجرا توسط هیئت‌های عزاداری در جلسه شئونات فرهنگی شهرستان مطرح و مورد تصویب قرار گرفته و تمام مسئولان شهرستان و مسئولان دستجات عزاداری و مداحان عزیز ملزم به اجرای آن هستند.

170 مسجد در بناب/ وجود 30 روحانی در مساجد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بناب هم در این نشست اظهار داشت: شهرستان بناب دارای 170 مسجد است که هم اکنون در 30 مسجد روحانی وجود دارد.

راحلی افزود: با توجه به عدم داشتن اعتبار لازم برای مساجد، هیئت امنای مساجد مبلغی از پول‌های جمع‌آوری شده بابت احسان و نذورات را صرف ایاب و ذهاب روحانی مسجد کنند.

وی با انتقاد از عملکرد برخی هیئت امنای مساجد تصریح کرد: هیئت امنای مساجد صرفاً برای ماه‌های محرم و رمضان نیست و همیشه باید سعی کنند مساجد را آماده نگه دارند و حضور آنها در مساجد باید پر رنگ باشد.

مردم شهرستان بناب همچون سایر شهرهای دیگر کشورمان از هم اکنون آماده برگزاری مراسم ایام محرم شده و ضمن تزئین خیابان‌ها و محلات شهر با پارچه نوشته های مشکی در رثای شهدای گرانقدر کربلا و برافراشتن پرچمهای عزا و ماتم شهادت حضرت سیدالشهداء(ع) و اولاد و اصحاب گرامی ایشان، مساجد محلات را نیز سیاه‌پوش کرده و هر مغرب بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء نوای حزن‌انگیز عزاداران حسینی(ع) از هر کوی و برزن به گوش می‌رسد و دستجات مختلف عزاداری با حرکت در مسیرهای تعیین شده اعلام ماتم و عزای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می‌کنند.