چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۷

برانکو ایوانکوویچ:

هم داربی را می‌خواهم هم قهرمانی/ بهتر است ایران با کره جنوبی همگروه شود

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید هم پیروزی مقابل استقلال را می‌خواهم و هم قهرمانی در لیگ برتر.

برانکو ایوانکوویچ

به گزارش قدس آنلاین، برانکو ایوانکوویچ به سئوالات مختلف درباره پرسپولیس و تیم ملی پاسخ داده است:

* خیلی‌ها معتقدند که داربی فینال لیگ است و هر تیمی که ببازد از کورس قهرمانی هم به لحاظ روانی و هم امتیازی خارج می‌شود.

بازی بعدی ما با ملوان است و تمام تمرکز ما بر روی این بازی است اما داربی هم ارزش خودش را دارد که فکر می‌کنم تیم‌هایی که شانس زیادی برای قهرمانی دارند قرار است با هم بازی کنند و قطعا تیمی که ببازد تا حد زیادی شانس قهرمانی را از دست می‌دهد چون دیگر زمانی برای جبران وجود ندارد و داربی نقش تعیین کننده‌ای دارد و ما هم بی‌صبرانه منتظر این بازی هستیم. این بازی بزرگ‌ترین بخش لیگ است. مطمئن هستم اگر استادیوم 500 هزار نفر ظرفیت داشت پر می‌شد.

 

* هواداران عقیده دارند که قهرمان شدن و بردن داربی دو هدف جداگانه است و هر کدام شیرینی خاص خود دارد. بردن داربی چقدر برای شما مهم است؟

بردن داربی هدف من است و این بزرگ‌ترین رضایت را به من خواهد داد. اگر بتوانیم به هواداران هر دو شادی را هدیه بدهیم فکر نمی‌کنم هیچ کس بیشتر از من خوشحال شود.

 

* زمانی که شما سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بودید برخی به شما لقب مرد یخی داده بودند. ولی امسال این یخ شما ذوب شده و شما حتی با نشان دادن عدد 6 برای تیم حریف کری خواندید. در حال حاضر با توجه به اینکه بازی داربی نزدیک است قصد دارید برای استقلالی‌ها کری بخوانید؟

هدف اصلی ما اول بردن استقلال است تا با پیروزی مقابل این تیم راه برای قهرمانی باز شود. در دو داربی اخیر من سرمربی پرسپولیس بوده‌ام که یکی از آن‌ها را بردیم و دیگری به تساوی کشیده شد. خود شما هم دیدید که هواداران‌مان بعد از این داربی‌ها چقدر خوشحالی کردند.

 

* شما جزو معدود مربیانی هستید که همیشه و در همه حال از بازیکنان‌تان حمایت می‌کنید. به طور مثال وقتی بازیکنان شما بی‌دلیل کارت زرد یا قرمز می‌گیرند باز هم مورد حمایت شما قرار می‌گیرند. دلیل این همه حمایت چیست؟

این جرایمی که شما به آن اشاره کردید یا کارت زرد و قرمزهایی که بازیکنان می‌گیرند به دلایل مختلف است. وقتی بازیکن در حال بازی است و با ذوق و شوق در بازی تلاش می‌کند، گاهی چنین ا تفاقاتی رخ می‌دهد. من نمی‌توانم به بازیکنان خرده بگیرم زیرا آن‌ها تلاش‌شان را می‌کنند که تیم موفق شود اما اگر بازیکنی به خاطر رفتار غیر ورزشی یا بی‌ادبی کارت زرد یا قرمز بگیرد، باشگاه او را جریمه خواهد کرد. طبیعی است که نه من و نه باشگاه این موضوع را تحمل نمی‌کنیم. مثلا سوشا مکانی در دیدار مقابل سیاه جامگان با کارت قرمز داور مواجه شد. باید بگویم او به خاطر تیم این کارت قرمز را گرفت. من فکر می‌کنم دریافت هر کارتی برای دروازه‌بان یک تجربه محسوب می‌شود. طبیعی است که نمی‌شود در کسری از ثانیه همه چیز را کنترل کرد. من به عنوان بازیکن گذشته و مربی امروز این موضوع را درک می‌کنم. بازی ما کاملا هجومی است و به خاطر همین بازی هجومی امکان دارد که بازیکنان با جرایم شخصی مواجه شوند. گاهی بازیکنان کارت زرد و یا قرمز می‌گیرند که ما نمی‌توانیم آن را پیشگیری کنیم. اگر بازیکنی به خاطر بی‌ادبی یا کار غیر ورزشی کارت زرد یا قرمز بگیرد، هم از طرف من و هم از طرف باشگاه جریمه می‌شود. من همیشه از بازیکنانم حمایت می‌کنم زیرا آن‌ها بازیکنانم هستند. همیشه تلاش آن‌ها را می‌بینم و متوجه می‌شوم که چه زمانی با تمام وجود از خودشان مایه می‌گذارند. ما در دیدار مقابل سیاه جامگان با یک بازیکن کمتر بازی کردیم و نشان دادیم که با یک بازیکن کمتر هم می‌توان بازی را برد. با استحقاق، بهتر از حریف کار کردیم.

 

* خیلی خوب است که یک مدیر پیش از آنکه قرارداد یک مربی به پایان می‌رسد عملکردش را بررسی کرده و قراردادش را تمدید می‌کند. نظرتان درباره اینکه قراردادتان پیش از پایان فصل تمدید شد چیست؟

طاهری به عنوان یک مدیر رفتارش کاملا حرفه‌ای است. طبیعتا هر باشگاهی در تلاش است مسائل و مشکلاتش را زودتر از موعد حل کند و به فکر آینده خود باشد. دکتر طاهری هم تلاش و کار ما را دید و برای کار ما ارزش قائل شد و از من خواست که قراردادم را تمدید کنم. ما توافق کردیم و ظرف چند روز آینده هم طی مراسمی قرارداد امضا خواهد شد. خوب است که باشگاه به فکر تداوم همکاری است و من هم امیدوارم بتوانم عملکرد خوبی داشته باشم. این یک ضمانت برای کار من محسوب می‌شود و قدردان کار آقای طاهری خواهم بود. من از هواداران هم ممنونم که از من حمایت کردند و همین حمایت‌ها باعث شد که انگیزه‌ای داشته باشم که قراردادم را تمدید کنم.

 

 

* شما در طول فصل پیشنهادهای زیادی از باشگاه‌های مختلف و البته تیم ملی کرواسی داشتید. چه چیزی باعث شد که پیشنهادهای‌تان را فراموش کنید و مجددا با پرسپولیس تمدید کنید؟

بله من پیشنهادهای مختلفی داشتم که یکی از آن‌ها از تیم ملی کرواسی بود. اما دوست داشتم در باشگاه بزرگی چون پرسپولیس کار کنم؛ باشگاه بزرگی که هواداران پرشوری چون هواداران پرسپولیس دارد. من اولویت کارم حضور در بزرگ‌ترین باشگاه آسیا بود که هوادارانی دارد که به ارتش سرخ مشهورند. این هواداران تضمینی هستند که پرسپولیس بتواند به جایگاه واقعی خود برسند. خوشحالم که در تصمیمم برای تمدید قرارداد اشتباه نکردم.

* بعد از این انتظارتان از باشگاه پرسپولیس چه خواهد بود؟

ما انتظار داریم که کیفیت و امکانات بهبود پیدا کند اما می‌دانم برخی از مشکلات را نمی‌شود یک شبه حل کرد. همین که بهانه‌ای نیاوردم و به خاطر مشکلات مصاحبه نکردم، به این خاطر بود که می‌دیدم افراد با تمام وجودشان تلاش می‌کنند که مشکلات برطرف شود. تهران 12 میلیون جمعیت دارد اما زمین باکیفیتی برای تمرین ندارد. تهیه زمین مناسب یکی از وظایفی بود که باشگاه باید آن را انجام می‌داد که البته با در اختیار گرفتن ورزشگاه شهید کاظمی انجام شد. من هیچ وقت به دنبال بهانه نبودم و دوست نداشتم که بهانه‌جویی کنم زیرا مشکلات را می‌فهمم. امیدوارم از این به بعد هم با تلاش‌های آقای طاهری مشکلات پیش‌رو برطرف شود.

 

* شما هم در ایران و هم در عربستان زندگی کرده‌اید. ایران و عربستان با مناقشه‌ای مواجه شده‌اند که حاصل آن این شد که نمایندگان ایران و عربستان در کشور ثالث به مصاف هم بروند. به نظر شما آیا اتفاقی که رخ داده در شأن فوتبال ایران است و ادعای عربستانی‌ها حقیقت دارد که ایران کشور ناامنی است؟

بین ایران و عربستان تنش‌های مداومی وجود دارد که متاسفانه به ورزش هم منتقل شده است. در واقع همیشه ورزشکاران افرادی بودند که این اختلافات سیاسی را تنظیم می‌کردند. واقعا درک نمی‌کنم آن‌ها چرا نمی‌خواهند در ایران بازی کنند. من واقعا مشکلی در ایران نمی‌بینم. تمام تیم‌هایی هم که به ایران آمده‌اند را می‌شناسم. تیم‌هایی که از کشورهای عربی یا آسیای شرقی یا آسیای مرکزی به ایران آمده‌اند. اگر خاطرتان باشد زمانی که من سرمربی تیم ملی ایران بودم روابط ایران و عراق بسیار حساس بود و بعد از 8 سال جنگ اولین بار ما به بغداد سفر کردیم و در آنجا به مصاف عراق رفتیم. عراق هم به ایران آمد و بدون کوچک‌ترین مشکلی بازی کرد. این اتفاق در حالی رخ می‌داد که حساس‌ترین مقطع ممکن در ارتباط این دو کشور بود. عراق زمانی که به ایران آمد با آغوش گرم ایرانی‌ها مواجه شد و هیچ چیز کم نبود. برای من واقعا عجیب است که چرا آقای کفاشیان که نایب رییس AFC است، اصراری نکرد که ورزش، ورزش بماند.

 

* چند روز دیگر قرعه‌کشی مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه انجام خواهد شد. شما چند سال سرمربی تیم ملی ایران بودید و تجربه حضور در این مقطع را دارید. به اعتقاد شما ایران با چه تیم‌هایی هم‌گروه شود بهتر است؟

من فکر می‌کنم کره جنوبی و ژاپن عملا در حال افول هستند و افت کرده‌اند. البته معتقدم بهتر است ایران در گروه کره جنوبی باشد زیرا آن‌ها در حال سقوط هستند. من سرمربی کره جنوبی را قبول ندارم.

 

* به اعتقاد شما تیم ملی فوتبال ایران پتانسیل صعود به جام جهانی را دارد؟

سرمربی در یک تیم نقش خیلی مهمی دارد. کی‌روش 5 سال است که در فوتبال ایران فعالیت می‌کند و خیلی خوب وضعیت را می‌شناسد و شناخت خوبی هم از فوتبال آسیا به دست آورده است. او فردی است که سرمربی رئال مادرید و تیم ملی فوتبال پرتغال بوده و در باشگاه منچستریونایتد هم مربی بوده است. این به این معناست که او فاکتورهای لازم برای کسب نتیجه را دارد. پیش از این هم یک بار با ایران به جام جهانی صعود کرده است. مهم‌تر از همه این است که ایران فوتبالیست‌های خوبی دارد که آینده‌دار هستند. درست است که مثل دوره من که هاشمیان، علی کریمی، علی دایی و مهدی مهدوی‌کیا بودند ستاره‌ای در فوتبال ایران وجود ندارد اما به عنوان یک تیم، ایران پتانسیل بالایی دارد. من اطمینان و انتظار دارم که ایران با کی‌روش به جام جهانی صعود کند. من هم اینجا هستم که به کی‌روش کمک کنم. من باید بازیکنانم را آماده کنم تا در خدمت تیم ملی باشند. دوست دارم گلی که باعث صعود ایران به جام جهانی می‌شود را یک پرسپولیسی بزند اما مهم‌تر از آن برای من اهمیت دارد که تیم ملی به جام جهانی صعود می‌کند.

 

* شاید تیم ملی فوتبال ایران و کرواسی در چارچوب دیداری دوستانه به مصاف هم بروند. در صورت انجام این بازی شما طرفدار کدام تیم خواهید بود. آیا قلب‌تان دو نیمه خواهد داشت؟

من یک کروات هستم و از ابتدای تاسیس فدراسیون فوتبال کرواسی در این فدراسیون کار کرده‌ام. یعنی در حال حاضر بیش از 23 سال است که در فوتبال کرواسی هستم و در تمام رده‌ها کار کرده‌ام. شک نکنید که من هوادار کرواسی هستم. البته این دیدار دوستانه هم برایم جالب خواهد بود. البته زمانی که به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با کرواسی بازی کردیم هوادار ایران بودم.

نظر شما