همه‌ی خبرهای امروز
 • مدارس دخترانه ۱۳۹۸-۰۷-۲۲ ۰۸:۵۵

  درباره معماری ایرانی و اسلامی و مَحرم سازی مدارس

  این مدارس مناسب دختران نیست

  محمود مصدق

  کارشناسان از افزایش مشکلات قامتی، چاقی و نداشتن تحرک در بین دختران دانش‌آموز می‌گویند.

 • سحر تبر ۱۳۹۸-۰۷-۱۷ ۰۸:۲۱

  کدام پزشک دختر ایرانی را به زامبی تبدیل کرده؟

  این جراحی غیر قانونی است

  اعظم طیرانی

  اشتیاق عروس مرده ایرانی، سحر تبر یا «زامبی» عنوانی که وب‌سایت‌های خارجی از آن برای معرفی‌اش به کار می‌برند، برای معروف شدن در اینستاگرام و خرید چندین هزار فالوور به هر دلیل، آثار روحی و روانی خود را بر فرهنگ و جامعه اصیلی که به حفظ ارزش‌ها و هنجارهای خود می‌اندیشد، خواهد گذاشت.

 • سالمند ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۰۹:۲۳

  قدس به مناسبت روز جهانی سالمندان گزارش می‌دهد

  سالمندی آری، پیری هرگز

  محبوبه علی‌پور

  روی نوشته‌ای که کنار زنگ در مرکز نگهداری سالمندان چسبانده‌اند ساعات ملاقات قید شده است. هفته‌ای دوبار و در واقع چهار ساعت دیدار در هفته! به نظر زمان کوتاهی است، اما در این فرصت نیز نمی‌توان مطمئن بود که سالمندان این مرکز عیادت‌کننده چندانی داشته باشند.

 • سنگ ۱۳۹۸-۰۷-۰۸ ۰۸:۳۷

  با روند فعلی به زودی خواهیم خواند

  مرثیه‌ای برای سنگ‌ نگاره‌ها

  بی‌شک همه ما بارها و بارها و در موقعیت‌های مختلف این جمله را شنیده‌ایم که «نیمه پر لیوان را ببینید» اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه و منطقی نگاه کنیم چاره‌ای جز دیدن نیمه خالی لیوان را هم نداریم و شاید بتوان گفت نیمه خالی می‌تواند انگیزه و تلنگر جدی برای بهبود شرایط داشته باشد.

 • پیری ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۰۱:۳۶

  تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند میشوند

  برای دوران پیری جمعیت آماده نیستیم

  محمود مصدق

   ایران هم مثل خیلی از کشورهای دنیا وارد مرحله نخست سالمندی جمعیت شده است به گونه‌ای که کارشناسان جمعیتی معتقدند اگر وضعیت باروری و افزایش روند جمعیتی با همین روال کنونی پیش رود در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده به کشوری با جمعیت متوسط سالمند به بالا تبدیل می‌شویم.

 • آزمون ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۰۹:۳۳

  یک انتقاد؛ یک پیشنهاد

  آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت یا آزمون زبان انگلیسی!؟

  اعظم طیرانی

  در آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های علوم پزشکی در سال‌های اخیر سقفی برای زبان تعیین نشده بود. به عنوان نمونه در سال‌های گذشته مهم نبود داوطلب چه درصدی از درس زبان را کسب کند، اما در حال حاضر علاوه بر اینکه کل آزمون کارشناسی ارشد سقف مشخص دارد برای نخستین بار سقفی در درس زبان تعیین شده است و داوطلب باید ۲۵ درصد کل نمره زبان را کسب کرده باشد.

 • درمان ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۰۶

  دبیر انجمن علمی اقتصاد سلامت ایران از توزیع نابرابر امکانات نظام سلامت می‌گوید

  عدالت در درمان قربانی تأخیر در نظام ارجاع

  اعظم طیرانی

  بسیاری از مراجعات به بیمارستان‌های کلانشهرها خارج از سیستم سطح‌بندی و بر اساس تشخیص بیماران و به دلیل نبود عدالت درمانی است.

 • لباس ورزشی ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ ۰۸:۵۰

  اداره کل ورزش و جوانان استان و علوم پزشکی مشهد به ماجرا ورود کنند

  گران‌فروشی یک میلیاردو ۴۰۰ میلیونی یک ورزش ناشناخته!

  عقیل رحمانی

  دو باشگاه مدعی ارائه خدمات ورزشی در مشهد که با استفاده از وارد کردن شوک برقی به بدن متقاضیان لاغری در ۱۰ جلسه از آن‌ها یک میلیارد و ۴۴۵ میلیون تومان اضافه دریافت کردند، توسط معاونت بازرسی سازمان صمت استان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

 • نسخه نویسی پزشکان ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۸:۰۳

  دست‌اندرکاران نسخه‌نویسی الکترونیک از مزایا و چالش‌های اجرای این طرح می‌گویند

  آخرین نسخه برای درمان نسخه‌های بدخط پزشکان

   محمود مصدق

  سال گذشته علی فاطمی، نایب رئیس وقت انجمن داروسازان ایران اعلام کرده بود: «سالانه حدود ۴۵ هزار نفر از ایرانی‌ها قربانی دستخط بد پزشکان شده، داروی اشتباهی به آن‌ها داده می‌شود و از این تعداد ۳ هزار نفر به دلیل خطاها و عوارض دارویی جان خود را از دست می‌دهند».

 • مسعود سليمانى ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۰۹:۱۴

  روایت قدس از بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی، دکتر«مسعود سلیمانی» در آمریکا

  نخبه دزدی به سبک یانکی ها

  مجید تربت زاده

  اجازه دهید تصور کنیم یک دانشمند آمریکایی که بر حسب اتفاق یکی از 100 دانشمند بزرگ دنیا هم هست، با دعوت یک مؤسسه تحقیقاتیِ ایرانی، به کشورمان سفر کرده، اما به محض پیاده شدن از هواپیما، بدون هیچ دلیل مشخصی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بدترین زندان کشور منتقل شده است.

 • پوستر زمین خواری ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۱۲:۳۴

  نگاهی به پدیده زمین‌خواری در سالهای اخیر

  سیری‌ناپذیر!

  مجید تربت‌زاده

  اینکه دقیقاً از چه زمانی و توسط چه کسی، خوردنِ زمین مُد شد را کسی درست نمی‌داند. فقط این را می‌دانیم که وقتی قرار به زمین خوردن باشد، با چندمعنای متفاوت روبه‌روییم.

 • چادر مسافرتی ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۱۰:۵۹

  قدس از حال و روز همراهان بیماران در تابستان داغ می‌گوید

  اینجا «VIP » نیست!

  محمود مصدق

  سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سال گذشته از پیش‌بینی ایجاد همراه‌سرا در کنار بیمارستان‌های تخصصی و فوق‌تخصصی و کاهش هزینه‌های جانبی خبر داده بود، با وجود این اما مشاهده‌های گزارشگر ما نشان می‌دهد که اتفاق خاصی در این حوزه نیفتاده است.

 • مالیات‌ پزشکان ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۰۸:۳۵

  کارشناسان در گفت و گو با قدس تأکید کردند

  راه دشوار افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی

  محمود مصدق

  همان اندازه که تهران و سایر کلانشهرهای ایران با تراکم پزشک مواجه هستند همان قدر سایر شهرستان‌ها به ویژه مناطق محروم کشور از کمبود پزشک رنج می‌برند.

 • اوقات فراغت فرزندان ۱۳۹۸-۰۵-۰۶ ۱۰:۰۹

  سهم آموزش و پرورش تنها ۱۰درصد

  سایه پر رنگ نهادهای خصوصی در پر کردن اوقات فراغت

   محمودمصدق

  به باور کارشناسان، اوقات فراغت جوانان به مثابه شمشیری دو لبه است که اگر به طور اصولی و با برنامه‌ریزی صحیح همراه باشد نه تنها راهگشاست، بلکه زندگی با برنامه، منسجم و هدفدار را پیش روی افراد قرار می‌دهد در غیر این صورت ممکن است زمینه‌های بروز آسیب‌های اجتماعی را فراهم آورد.

 • تخت جمشید ۱۳۹۸-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۸

  کارشناسان از ضرورت ارتقای این سازمان می‌گویند

  رهایی از اقتصاد نفتی با تشکیل میراث فرهنگی

  اعظم طیرانی

  ارتقای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه موضوعی است که سال ۹۲ با امضای ۱۵۰ نماینده خانه ملت کلید خورد و از سال ۹۶ همچنان با جدیت بیشتری از سوی نمایندگان مجلس دنبال می‌شود.

 • تقسیط مهریه ۱۳۹۸-۰۵-۰۳ ۰۸:۵۲

  بررسی آثار محدود شدن مهریه‌ها در خانه ملت

  ضمانت اجرایی شروط ضمن عقد بیش از مقدار مهریه است

   اعظم طیرانی

  ازدواج تنها یک پیوند عاطفی و اخلاقی میان دو انسان نیست. زوجین پس از ثبت رسمی ازدواج، وارد توافقی دوجانبه می‌شوند که معمولاً نظام قانونی هر کشور برای آن چارچوب مشخصی تعریف کرده‌است.

 • هوای پاک ۱۳۹۸-۰۴-۳۱ ۰۸:۰۴

  استفاده از فناوریهای نوین در زلزله وسیل کارگشاست

  فراموشی هوشمندسازی شهرها

  اعظم طیرانی

  توسعه شهرها از یک سو و لزوم مواجهه با مخاطرات طبیعی از سوی دیگر، ضرورتی را با عنوان هوشمندسازی شهرها اجتناب‌ناپذیر ساخته است.

 • مالیات‌ پزشکان ۱۳۹۸-۰۴-۲۰ ۱۰:۵۸

  عضو هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد سالمت ایران از فعالیت غیرقانونی پزشکان دولتی در بخش خصوصی انتقاد کرد

  ِ پزشکان خصولتی !

   اعظم طیرانی

  چندی پیش عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی پزشکان شاغل بخش دولتی برخلاف قانون، همزمان در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند، گفته بود؛ طبق آمارها سرانه پزشک عمومی در ایران ۱۱ پزشک به ازای هر ۱۰هزار نفر بوده که حدود یک سوم استانداردهای جهانی است.

 • بمب گذاری در حرم امام رضا ۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۰۹:۴۶

  نگاهی به رخداد بمب‌گذاری در حرم مطهر رضوی

  واقعه بعدازظهرعاشورا

  مجید تربت زاده

  یکی، دو ساعتی بود که شور و شِین مراسم ظهر عاشورا فروکش کرده بود و عزاداران داشتند آماده می‌شدند تا اندوه ‌سترگشان را گره بزنند به شب و مراسم شام غریبان. ‌خیلی‌ها هم آمده بودند نزدیک ضریح تا عاشقیشان را تازه کنند.

 • پزشکان  ۱۳۹۸-۰۳-۲۸ ۱۰:۰۲

  آیا ویروس رانتخواری به جان بازار پزشکی افتاده است؟

  شفاف‌سازی؛ راه مبارزه با فساد در واردات تجهیزات پزشکی

  محمود مصدق

  واردات دارو و تجهیزات پزشکی با ارز ترجیحی و فروش آن‌ها با نرخ آزاد بار دیگر خبرساز شده است. این بار صدای اعتراض از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بلند شده و دکتر محمدحسین قربانی، نایب رئیس این کمیسیون نسبت به رانتخواری در این حوزه هشدار داده و با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد، نیاز به شفافیت دارد و با لاپوشانی مشکلات حل نمی‌شود، از ورود جدی کمیسیون متبوعش به بحث یاد شده خبر می‌دهد و می‌گوید: بتازگی نامه‌ای به بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو ارسال کرده تا اسامی شرکت‌هایی که اقدام به تخلف در این زمینه کرده‌اند را اعلام کنند.

 • عصر جدید ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۰۱:۵۳

  چرا «عصر جدید» با وجود کپی‌کاری، پربیننده شده است؟

  مردم انتخاب دیگری ندارند

  زهره کهندل

  برنامه «عصر جدید» به قسمت‌های پایانی خود نزدیک می‌شود. برنامه‌ای که در نبود برنامه‌های سرگرم‌کننده در تلویزیون به یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌ها بدل شده است و این امر، نشان از نیاز مخاطب به سرگرمی ‌دارد. برنامه «عصر جدید» در نخستین روزهای پخش، به دلیل کپی‌برداری از یک برنامه مشابه خارجی، مخاطبان و منتقدان را به معادل‌سازی و مقایسه با برنامه «امریکن گات تلنت» واداشت.

 • مقاومت ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۳:۱۰

  پایه‌های مقاومت اجتماعی را در جامعه تقویت کنیم

  مقاومت و پایداری اجتماعی جزیی از ارزش‌های اساسی و فرهنگ ملت ایران است. این فرهنگ همزمان با تاریخ ایران شکل گرفته و همواره الهام بخش ایرانیان در مسیر آموزه‌های انسانی و الهی بوده است. هشت سال دفاع مقدس و جانانه در مقابل رژیم بحث عراق و حامیانش، تنها نمونه کوچکی برای اثبات این موضوع است. همین مؤلفه دلیل محکمی است تا طراحان تحریم‌های سنگین اقتصادی به هدف خود که همان به زانودرآوردن ملت ایران است، دست نیابند. در چنین شرایطی جامعه به تحکیم پایداری اجتماعی و انسجام بیش از گذشته نیاز دارد. چگونه می‌توان پایه‌های مقاومت اجتماعی را در جامعه تقویت کرد؟

 • 1 - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۵:۵۶

  اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت و گو با «قدس آنلاین» تأکید کردند

  خدمات بیمه‌ای درمان ناباروری، راهی برای نجات از سونامی پیری جمعیت

  مینا افرازه

  «قدس آنلاین» با دو تن از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درخصوص اقدامات و برنامه‌هایی که کمیسیون بهداشت می‌تواند با همکاری نهادهای مربوطه همچون تأمین اجتماعی و مراکز بیمه‌ای برای مقابله با ناباروری و درمان زوجین نابارور داشته باشد، مصاحبه داشته که در ادامه می‌خوانید.