همه‌ی خبرهای امروز
 • بحران آب ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۰۹:۴۷

  انتقال آب از عمان به نتیجه می‌رسد؟/یک میلیون نفر در سیستان و بلوچستان "آب" ندارند

  سیستان بلوچستان- هرچند سیستان و بلوچستان،خراسان‌های‌ رضوی، جنوبی و هرمزگان در تنش آبی شدیداند و تنها در سیستان و بلوچستان حداقل یک میلیون نفر دسترسی به شبکه ندارند اما به نظر می‌رسد انتقال آب از عمان به‌عنوان کارشناسی‌ترین راه‌حل بحران بی‌آبی فعلا به نتیجه نمی‌رسد.

 • ب ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۵:۴۱

  گشت و گذار در روستایی کوهپایه‌ای که با میوه‌های سرخش شناخته می‌شود/ باغ بهشت در دامنه هزار مسجد

  روزگاری نه چندان دور، این باغ‌های پر برکت، پشت‌قباله عروس‌ها هم می‌شده. پدر داماد، باغی را به عروس جوانش می‌بخشیده تا زودتر بله را بگوید. 

 • دارو ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۵:۰۷

  گزارش قدس آنلاین از تصمیمات غیرکارشناسی برای بیماران 

  وزارت بهداشت برای تأمین داروی بیماران خاص برنامه ندارد!

  اعظم طیرانی

  عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از بیماران، نیازمند مصرف داروهای روز بازار داروی دنیا هستند که وزارت بهداشت نسبت به واردات آن اقدام خواهد کرد. 

 • 0 ۱۳۹۷-۰۶-۲۲ ۱۴:۳۶

  روایتی از فعالیت متفاوت یک گروه خیریه که کارشان بازی‌کردن با کودکانِ بیمارِ بیمارستان‌هاست

  اینجا همه چیز داوطلبانه است

  عباسعلی سپاهی یونسی  

  این جا هر اتاقی که می‌رویم، بچه‌های سوخته هستند و باند و باند پیچی و صدای ناله‌ای و خاله‌هایی که همه تلاش آن‌ها آرام کردن بچه‌هاست.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۶-۱۹ ۱۶:۲۹

  نقد کارشناسان به نحوه ارائه خدمات حمل و نقل دانش‌آموزان

  سرویس‌های مدارس از استانداردهای ایمنی پایینی برخوردارند

  محبوبه علی‌پور

  دلیل اصلی کاستی‌های موجود در ارائه ایمن خدمات سرویس مدارس عدم اجرای دقیق قوانین مصوب دولت و شورای اسلامی شهر توسط مجریان این حوزه است

 • 00 ۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۵:۴۵

  روایت چند کار خیر که چهار روحانی دغدغه‌مند در زمینه محرومیت‌زدایی انجام می‌دهند

  حامد کمالی

  طلبه‌ها در سال‌های اخیر به لطف شبکه‌های اجتماعی کارشان این‌قدر گُل کرده که تصاویرشان با تیترهای متفاوتی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد، یکی‌شان کلیه‌اش را به کودکی اهدا می‌کند، یکی دیگر با این‌که مسئولیت مهمی دارد، مثل مردم زلزله زده در چادر زندگی می‌کند و....

 • ثبت نام مدارس ۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۱۸:۲۴

  قدس آنلاین بررسی کرد

  طرح جدید وزارت آموزش و پرورش برای مشارکت والدین ؛ طرح یا تاکتیک عبور از بحران؟!

  یکی از مهم‌ترین ارکان مدارس انجمن اولیا و مربیان است، اما به دلیل محدودیت‌هایی که از سوی وزارتخانه به مدارس تحمیل می‌شود، همچنان ناکارآمد باقی مانده است

 • 0 ۱۳۹۷-۰۶-۱۴ ۱۱:۴۰

  نگاهی به 4 موزه شاخص مردم شناسی کشور به بهانه روز ملی مردم‌شناسی

  حامد کمالی

  تقویم ایران پُر است از انواع و اقسام روزها و نام‌گذاری‌های مختلف که غیر از مذهبی‌هایش و برخی دیگر، تقریباً هیچ نام و نشانی از بقیه وجود ندارد و کسی هم از وجودشان اطلاع ندارد؛ مگر آن‌هایی که کار و علم و تخصصشان به آن روز خاص مرتبط است و باید حتماً گرامی‌اش بدارند.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۲:۲۶

  اینجا همه عاشق علی اصغر(ع) هستند

  روایتی از کارگاه مردمی دوخت لباس شیرخوارگان حسینی که در همسایگی بارگاه امام هشتم(ع) فعال است

  محمدحسین مروج کاشانی  

  اینجا کارگاه عشق است، یک کارگاه معمولی و عادی نیست. این پارچه‌های سبزرنگ حتی هنوز که دوخته نشده و برش نخورده‌اند، همین که به اسم حضرت علی اصغر(ع) شده‌اند، متبرک و مقدس‌اند.

 • بهزیستی ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ ۱۱:۱۰

  جای خالی نظارت مستمر بر عملکرد سازمان بهزیستی

  محبوبه علیپور

  می‌گویند قرار است نمایندگان مجلس طی روزهای آینده، طرح تحقیق و تفحص از سازمان بهزیستی را در دستور کار خود قرار دهند. این درحالی است که پیش از این نیز در دوره گذشته مجلس، زمزمه‌های تحقیق و تفحص نمایندگان خانه ملت شنیده شد، اما با انصراف متقاضیان به سرانجام نرسید. از همین رو بنابر صحبت‌های مددجویان و فعالان این حوزه، طرح مجدد تحقیق و تفحص از این مجموعه نمی‌تواند گره از مشکلات این گروه بگشاید.

 • مدارس دولتی ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ ۱۱:۰۷

  ساماندهی دریافتی ها از ابتدای مهرماه در سراسر کشور انجام می‌شود

  خرج مدارس دولتی از کیسه مردم

  مریم احمدی شیروان

  «حساب یکپارچه مدارس» طرحی است که اولین بار در دوره وزارت علی‌اصغر فانی، وزیر اسبق آموزش و پرورش با هدف نظارت، کنترل و شفافیت مالی حساب مدارس کشور در سال 1395 افتتاح و در مورد ابعاد مختلف آن صحبت‌ها و حرف و حدیث‌های زیادی زده شد. البته طرح آزمایشی آن از سال 1393 آغاز شده بود. طرح و حسابی یکپارچه که به گفته منتقدان زمینه‌ساز خداحافظی مدارس با کمک‌های نقدی اولیا بود.

 • تامین اجتماعی ۱۳۹۷-۰۵-۲۷ ۱۱:۱۰

  کارشناسان در گفت‌وگو با قدس عنوان کردند

  آینده صندوق تأمین اجتماعی در گرو عقلانیت دولت است

  اعظم طیرانی

  عده‌ای معتقدند با کنار رفتن علی ربیعی از وزارت کار، بیش از همه، وزیر بهداشت و درمان اظهار رضایت خواهد کرد. چه کسی است که از اختلافات شدید ربیعی و قاضی‌زاده هاشمی در چند سال اخیر بر سر منابع تأمین اجتماعی مطلع نباشد؟ حالا بحث برسر این است که سرانجام این مشکلات چه خواهد شد.

 • کنکور ۱۳۹۷-۰۵-۲۶ ۱۳:۵۷

  قدس راهکارهای مکمل سهمیه‌بندی دانشگاه‌ها و ضرورت اصلاح قانون فعلی را بررسی می‌کند

  سهمیه بندی دانشگاهی پیرو نیازهای واقعی جامعه باشد

  مریم احمدی شیروان

  ٢٦ دی ٩٥ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه ششم توسعه، اصلاحاتی را در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران ایجاد کردند که به موجب آن دولت، بنیاد شهید و امور ایثارگران مؤظف شدند، خدمات جدیدی را به جانبازان زیر ٢٥ درصد، همسران و فرزندان آنان، رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسران و فرزندان آنان ارائه دهند. از مهم‌ترین این خدمات می‌توان به ایجاد ظرفیت جدید در استخدام ارگان‌های اجرایی، خدمات شهری و ظرفیت در پذیرش انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد اشاره کرد.

 • نذر آب ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۲:۰۱

  همه باهم؛ برای رهایی از کابوس بی‌آبی

  کمپین نذر آب؛ پویشی برای مدیریت خردمندانه مصرف آب

  محبوبه علیپور

  طی روزهای اخیر شاهد طرح «کمپین نذر آب» از سوی جمعیت هلال احمر با محوریت هموطنانمان در استان سیستان و بلوچستان هستیم. حبیب درگاهی، سرپرست سازمان داوطلبان هلال احمر درخصوص اجرای این کمپین می‌گوید: براساس مشاهدات مسئولان و گزارش‌هایی که از منطقه به دست آمده، معلوم شد که مردم این استان در پی بحران خشکسالی از لحاظ معیشتی، سلامت و حتی اشتغال در تنگنا قرار دارند، بنابر این براساس وظایف ذاتی خود جمعیت هلال احمر درقالب برنامه‌های متنوعی به این عرصه ورود پیدا کرد.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۱:۵۷

  مشهدی‌ها و زائران در این فصل لذت پیاده‌روی در یک رودخانه زیبا را از دست ندهند

  شمخال، دره بهشتی

  عباسعلی سپاهی یونسی

  دره شمخال از مناطقی است که اگر نمی‌توانید چند بار آن را ببینید، لااقل یک بار هم که شده، حتماً شال و کلاه کنید و به دیدن این دره بسیار زیبا و پر از چشم‌انداز بروید تا برای یکی دو روز هم که شده، همه چیز را فراموش کنید و تنها و تنها از آن همه زیبایی لذت ببرید.

 • اشتغال روستا ۱۳۹۷-۰۵-۲۳ ۱۱:۵۶

  شیوه های قدیمی اعطای وام و ساختن کارخانه مشکلی را حل نمی‌کند

  اشتغال روستایی، قربانی نشناختن فرصت‌های روستا

  مریم احمدی شیروان

  افزایش جمعیت،ناکافی بودن منابع تولیدی برای اشتغال در نواحی روستایی و همچنین شکست سیاست‌های برنامه‌ریزی و توسعه روستایی در چند دهه اخیر برای اشتغال روستاییان سبب شده بیکاری آن‌ها افزایش پیدا کند. در حالی‌که اگر از قابلیت‌های گردشگری روستایی، کشاورزی و دامداری روستاها استفاده شود، بسیاری از این مشکلات رنگ می‌بازد.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۶

  ایران؛ پنجمین کشور مصرف کننده پلاستیک در دنیا

  مریم احمدی شیروان

  از اواسط قرن بیستم میلادی با اختراع محصولی به نام «پلاستیک» دریچه‌ای جدید بر رفاه، امنیت و سلامت مردمان دنیا گشوده شد.  محصولی که تولید آن از همان زمان به صورت پیوسته ادامه دارد و گفته می‌شود بیش از 9 میلیارد تن از انواع آن در کره زمین تولید و مصرف شده است. به گفته دکتر رضا باقری، عضو انجمن ملی پلاستیک ایران سالانه در کل دنیا حدود 320 میلیون تن پلاستیک مصرف می‌شود که سهم کشور ما از این مقدار حدود 3 میلیون تن است

 • هیچکاک ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۵:۴۵

  نگاهی به آرای شهید آوینی در اهمیت سینمای قصه‌گو به بهانه تولد خالق «سرگیجه»

  «هیچکاک»  علیه  «تارکوفسکی»

  معین اصغری

  شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید تاکنون به اندازه‌ای که درباره آلفرد هیچکاک کتاب و مقاله نوشته شده درباره هیچ فیلمساز دیگری نوشته نشده است.  هیچکاک که از ۱۹۲۲ کارش را با نوشتن گفت‌وگوهای فیلمنامه و طراحی صحنه، در ۲۳ سالگی و در استودیوهای فیلمسازی در بریتانیا آغاز کرد، پس از هجرت به هالیوود، تا زمان مرگ هفتاد فیلم ساخت. کارگردانی که مورد توجه اساتید و منتقدان و اهالی سینما تا به امروز است.

 • دارو ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۳:۰۵

  چالش‌های پیش روی صنعت دارویی کشور

  از ادعای تعطیلی کارخانه به دلیل کمبود پوکه آمپول تا احتکار دارو

  جواد صبوحی

  جامعه:وقتی بحران و کمبودهای بیش از ۳۰۰ قلم دارو در سال‌های ۹۰ و ۹۱ جان مردم و بیماران را به لب رساند و زمینه را برای کاسبی دلالان حوزه دارو و تجهیزات پزشکی فراهم ساخت، کار به استعفا و به تعبیری دیگر «برکناری» دکتر وحید دستجردی از وزارت بهداشت کشیده شد، اما باز هم تب بحران مدیریت در بازار دارو براحتی پایین نیامد.

 • معاونت پرورشی ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۲:۳۲

  شائبه حذف معاونت پرورشی از مدارس کشور

  کسی حاضر به قبول سنگر پرمسئولیت پرورشی نیست!

  اعظم طیرانی

  جامعه:انتشار شایعه حذف و یا تضعیف معاونت پرورشی از چارت مدارس در فضای مجازی بویژه در هفته های اخیر آنقدر جدی گرفته شد که به واکنش‌های متعددی انجامید .به‌گونه ای که کانون تربیت اسلامی با انتشار بیانیه ای از کاهش نیروی مربی پرورشی مدارس با شاخص هر ۵۰۰ نفر دانش‌ آموز یک مربی پرورشی و نگرانی‌های خود گفت و آن را مغایر با سند تحول بنیادین و آیین‌نامه اجرایی احیای معاونت پرورشی دانست.این در حالی است که مسؤولان آموزش و پرورش با تکذیب این ادعا به برنامه های خود برای پررنگ تر کردن حضور معاونت های پرورشی اشاره می‌کنند.

 • غرق شدن ۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۱۱:۴۶

  کدام نهاد در قبال مرگ دو دانش‌آموز یزدی مسؤول است

  هیچکس مسئولیت این اتفاق را قبول نمی‌کند!

  جامعه: دو دانش‌آموز یزدی که همراه تیم مدرسه فوتبال خود برای یک اردوی تفریحی راهی گرجستان شده بودند به‌طرز مرموزی در تفلیس جان باختند.این خبر تلخ بویژه آنکه وقتی اولیای دو دانش‌آموز قربانی در مصاحبه‌های خود ادعا کرده‌اند که انگیزه سودجویی بویژه استفاده از ارز دولتی مربیان و مدیران را وسوسه کرده که چنین سفری را ترتیب دهند نیاز به بررسی بیشتری از سوی مسؤولان قضایی کشور دارد.

 • آزمون ۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۱۱:۴۵

  قدس برای رفع نابسامانی در پذیرش مدارس نمونه دولتی پیشنهاد می‌دهد

  حذف ملاک های غیر علمی با برگزاری آزمون استاندارد دوم

  در بهمن ۱۳۹۶، با استناد به دلایلی نظیر استرس آزمون ورودی و آسیب‌های مترتب بر جداسازی دانش‌آموزان مستعد، حذف مدارس استعدادهای درخشان و نمونه‌دولتی در مقطع متوسطه اول در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید، اما به دلیل مخالفت‌های بسیار بویژه مخالفت شورای عالی انقلاب فرهنگی، حذف مدارس استعدادهای درخشان از مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش خارج شد.

 • دانش بنیان ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۰:۴۲

  نقدی بر ورود دولت به سرمایه گذاری در شرکت های دانش محور

  تفکر «خصولتی سازی» آفت شرکت‌های دانش بنیان

  محبوبه علی پور

  امروزه بنابر آمار موجود بیش از۳۵۶۶ شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند که حکایت از تلاش انکارناپذیر فعالان این حوزه دارد چنانکه بنابر اعتقاد متولیان این عرصه تنها طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶ شاهد رشد ۹۲ درصدی ایجاد این شرکت‌ها بودیم اما هنوز هم بسیار راه نرفته‌ای پیش روی ماست چرا که براساس چشم انداز برنامه ۲۰ ساله کشور یعنی تا پایان سال ۱۴۰۴، مقرر شده که بیش از ۵۰ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال شوند.

 • دارو ۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۱:۳۱

  مسئولان حوزه دارو می‌گویند

  دولت بدهی‌اش را پرداخت نکند، دارو تولید نمی‌کنیم

   اعظم طیرانی

  از اواخر مهرماه سال گذشته، اخبار متعددی درخصوص بدهی دولت به تولید کنندگان دارو منتشر شد و چندی پیش نیز رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی با انتقاد از بدهی ۴۰۰۰ میلیارد تومانی دولت به تولید کنندگان دارو گفت اگر دولت بدهی‌ها را پرداخت نکند، تولیدی وجود نخواهد داشت.

 • همراهی ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۰:۲۹

  گزارش قدس از وضعیت همراهان بیماران شهرستانی در کلانشهرهای کشور

  همراهی بیمار؛ رنج بی پناهی و تب غربت

  اعظم طیرانی

  برای درک وضعیت نامناسبی که همراهان بیمار در برخی از بیمارستان‌های کلانشهرها با آن مواجهند، تلاش زیادی لازم نیست. در ۵۰ قَدمی بیمارستان، به سراغ یکی از این همراهان که روی جدول کنار خیابان نشسته است، می‌رویم. او از صدای خِس خِس نفس‌های پر درد فرزندش که مدتی است در بیمارستان بستری شده می‌گوید، اما باید از پدری نوشت که علاوه بر تحمل آلام بیماری فرزند و آوارگی خانواده اش، شب‌ها تا صبح در حوالی بیمارستان قدم می‌زند و دیدن بی قراری کودکانش از هُرم گرمای مرداد ماه بر چین و چروک‌های صورتش می‌افزاید.

 • کویر ریگ جن ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۶:۴۸

  مرموزترین واسرارآمیزترین نقاط گردشگری  ایران کجاست؟

  سفر با طعم وحشت

  حامد کمالی

  همیشه لازم نیست برای تجربه‌های وحشتناک، پای فیلم‌های ترسناک بنشینید گاهی اوقات با سفرکردن به نقاطی که پُر از داستان‌ها و افسانه‌های عجیب و غریبی است که مردم این منطقه‌ها سینه به سینه آن‌ها را حفظ و برای هم تعریف کرده‌اند و با شنیدن آن‌ها و سفر به این مکان‌های دیدنی، می‌توان چنین چیزی را تجربه کرد. لازم هم نیست دلار و یوروی بی‌زبان را خرج کرد و به کشورهای دیگر رفت. در همین ایران خودمان کم از این دست مکان‌ها نداریم که فرنگی‌ها برایش سر و دست می‌شکنند، اما خومان حتی اسمش را هم نشنیده‌ایم.

 • سودجویی اقتصادی ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۰:۴۴

  منفعت طلبی به دلیل نگرانی و ترس از آینده

  سودجویی‌های اقتصادی، امنیت و توسعه جامعه را نشانه رفته است

  محبوبه علی پور

  دکتر ابراهیم رزاقی، اقتصاددان می‌گوید: بنابر فلسفه زندگی سرمایه داری« فردی عاقل است که به دنبال کسب حداکثری ثروت، سود و لذت باشد » حال آنکه مطابق بنیادهای حقوقی و قانونی کشور همانند قانون اساسی چنین تفکری رد شده و بر ارجحیت منافع جمعی تأکید می‌شود. این در حالی است که طی دهه‌های اخیر، شاهد رشد تفکر سرمایه داری درجامعه هستیم به طوری که امروزه گروهی از افراد جامعه حتی در میان مدیران و مسئولان هستند که به شیوه‌های غیر عادی و غیر متعارف ثروت اندوخته‌اند و حال جزو طبقات اشراف به حساب می‌آیند.

 • معلم ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۰:۳۴

  ۸هزارمیلیاردتومان بودجه برای اجرای یک طرح جنجالی

  رتبه بندی و معادله افزایش حقوق معلمان

  جواد صبوحی

  «حقوق فرهنگیان با رتبه‌بندی۵۰ درصد افزایش نمی‌یابد.»وزیر آموزش و پرورش چندی پیش با این اظهار نظر خود، آب پاکی را بر روی دست بسیاری از فرهنگیان که اصلاح و بهبود وضعیت حقوقی خویش را به اجرای نظام رتبه بندی گره زده بودند ریخت.بطحائی در این اظهار نظر گفت: در نظام رتبه‌بندی؛ کسانی که شایستگی بیشتری دارند از مزایای بالاتری برخوردار خواهند شد و افرادی که شایستگی کمتری دارند از مزایای کمتری برخوردار می‌شوند اما متأسفانه همکاران فرهنگی بنده تصور می‌کنند در رتبه‌بندی یک مرتبه حقوق آن ها ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند که به هیچ عنوان چنین چیزی نخواهد  بود.

 • صالی ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۱:۰۹

  سید صالح موسوی، راوی مستند «شهری در آسمان» و از مدافعان خرمشهر این روزها دربیمارستان بستری است 

  درباره صالی... 

  هنوز شمارشمان تمام نشده بود، ناگهان صدایی آمد و دیدم که روی هوا هستم. اشهدم را خواندم و با سر خوردم به یک نخل خرما. تانکی که می‌خواستیم بزنیمش ما را دیده و مستقیم به سمت کیوسک شلیک کرده بود.

 • سیدمهدی صدرالساداتی ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۱:۰۵

  آیا «مهدی صدرالساداتی» به افشاگری‌هایش ادامه می‌دهد

  طلبه اینستاگرام، اشرافی‌گری و دیگران

  مجید تربت زاده

  شاید خیلی هم پدیده غریبی نباشد... «صدرالساداتی» را می‌گویم که این روزها به تعبیر بعضی‌ها، نسخه آپدیت شده « آخوندهای رسانه ای» است و با «استوری» و « لایو» هایش، فضای مجازی و حقیقی را ترکانده است! پدیده طلبه‌ها و روحانیانی که خوب متوجه شدند، در کنار منبر و موعظه‌های سنتی، به منبرهای امروزی و رسانه‌ای محتاجند تا موعظه هایشان را، آن طور که باید، به گوش و چشم جوانان قرن 21 برسانند، حرف امروز نیست.