همه‌ی خبرهای امروز
 • حبیب‌الله معلمی دیروز ۰۹:۲۳

  خاطره‌بازی با شور و شعرهای «حبیب‌الله معلمی»

  فردوسیِ روزگار جنگ

  این بار صدای اهل خانه هم درآمد که: «پدرجان... توی وضعیت دشواری که این روزها داریم، چرا نگرفتی...؟ پول شبهه‌دار که نیست... هدیه است... از شیر مادر حلال‌تر... اصلاً آدم هدیه امام(ره) را رد می‌کند مگر...؟»

 • کتاب درسی دیروز ۰۸:۴۷

  به ضرورت بازنگری و ارتقای کیفیت آموزشهای رسمی بیندیشیم

  «بازآرایی تشکیلاتی» در فرایند تألیف کتب درسی

  محمود مصدق

  نخستین دلیل برای تغییر، اصلاح یک فرایند و تلاش برای بهبود وضع موجود است، آن هم در عصری که انبوه داده‌ها و اطلاعات، انسان را احاطه کرده و تحلیل و تفسیر آن‌ها، ضرورتی اجتناب‌ناپذیراست. بویژه برای نسل حاضر که بیش از گذشته در پی یافتن پاسخی برای پرسش‌های خویش است.

 • گردشگری ۱۳۹۸-۰۴-۰۳ ۰۹:۰۱

  می‌توان سالانه ۶ تا ۷ میلیارد دلار درآمد ارزی داشت

  ایران قابلیت جذب ۵/۱ میلیون گردشگر سلامت را دارد

  اعظم طیرانی

  بیش از یک دهه از عمر گردشگری سلامت در ایران می‌گذرد اما این شاخه تخصصی از گردشگری که در سایر کشورهای منطقه مانند ترکیه‌، ارمنستان و هند سالانه سود قابل توجهی را نصیب دولت‌ها می‌کند و ارزآوری بالایی دارد، هنوز نتوانسته جایگاه خود را در ایران پیدا کند.

 • بقالی ۱۳۹۸-۰۴-۰۲ ۰۸:۴۶

  کارشناسان از اهمیت رعایت حقوق مشتری در جامعه می‌گویند

  انصاف در اصناف

  اعظم طیرانی

  این روزها صفحه اقتصادی روزنامه‌ها به‌ اندازه صفحه حوادث‌، هیجان‌انگیز، پرمخاطب و تلخ شده است. فرصت طلبان از هر فرصتی برای احتکار کالا، اختلاس، گران‌فروشی و ایجاد هرج‌ومرج در بازار استفاده می‌کنند.

 • خانم مربی ۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۰۹:۴۰

  کتاب «خانم مربی» (تاریخ شفاهی یک معلم پرورشی مشهدی) رونمایی شد

  روایت سبک تربیتی دهه ۶۰

  کتاب «خانم مربی» با موضوع سبک تربیتی دهه نخست انقلاب که روایتگر مجاهدت سربازان فرهنگی انقلاب اسلامی است با حضور مربیان پرورشی و پژوهشگران به همت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در مشهد رونمایی شد.

 • پزشکان  ۱۳۹۸-۰۳-۲۸ ۱۰:۰۲

  آیا ویروس رانتخواری به جان بازار پزشکی افتاده است؟

  شفاف‌سازی؛ راه مبارزه با فساد در واردات تجهیزات پزشکی

  محمود مصدق

  واردات دارو و تجهیزات پزشکی با ارز ترجیحی و فروش آن‌ها با نرخ آزاد بار دیگر خبرساز شده است. این بار صدای اعتراض از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بلند شده و دکتر محمدحسین قربانی، نایب رئیس این کمیسیون نسبت به رانتخواری در این حوزه هشدار داده و با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد، نیاز به شفافیت دارد و با لاپوشانی مشکلات حل نمی‌شود، از ورود جدی کمیسیون متبوعش به بحث یاد شده خبر می‌دهد و می‌گوید: بتازگی نامه‌ای به بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو ارسال کرده تا اسامی شرکت‌هایی که اقدام به تخلف در این زمینه کرده‌اند را اعلام کنند.

 • گدایی ۱۳۹۸-۰۳-۲۶ ۰۸:۵۶

  سهم دانشگاه در حل مسائل اجتماعی چقدر است؟

  تحقیقاتی که در جامعه محقق نمی شود

  «وظیفه مهم دانشگاه‌ها در قبال جامعه «مواجهه با مسائل اجتماعی و تلاش برای یافتن راه‌حل‌های آن» است. دانشگاه نباید از مسائل مردم و جامعه جدا و منزوی باشد؛ بنابراین استادان و جامعه دانشگاهیان با ایجاد ساز و کار مناسب بکوشند دانشگاه را درگیر مسائل اجتماعی کنند، البته دستگاه‌های مختلف نیز وظیفه دارند از دانشگاه‌ها کمک و راهنمایی بخواهند».

 • افتتاح بخش‌های جدید بیمارستان رضوی ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۰۹:۱۳

  کالبد شکافی هیئت امنایی شدن بیمارستان‌ها

  ارتقای کیفیت یا تجاری‌سازی سلامت

  10سال پیش وقتی موضوع هیئت امنایی شدن بیمارستان‌ها به میان آمد فعالان حوزه بهداشت و درمان استقبال قابل ‌توجهی از آن کردند به‌ طوری که در همان سال نخست قرار شد بیش از 50 بیمارستان با هدف ایجاد مجموعه‌ای از مراکز نمونه درمانی به دست هیئت امنا سپرده شود، اما به مرور شور مدیریتی برای متقاضیان یکباره فروکش کرد و بتدریج موضوعی که حتی به قانون هم تبدیل شده بود به دست فراموشی سپرده شد.

 • عیدانه اهدای خون ۱۳۹۸-۰۳-۲۳ ۰۹:۳۲

  سخنگوی سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با قدس:

  اهدای خون در ایران آگاهانه و مسئولانه است

  محمود مصدق

  از اهدای خون به عنوان اهدای زندگی یاد می‌شود. این یعنی خونی که من و شما اهدا می‌کنیم فرصت زندگی دوباره به شخص دیگری می‌دهد؛ شخصی که ممکن است، دوست، همکار و یا یکی از نزدیکان ما باشد.

 • محمد خزائلی ۱۳۹۸-۰۳-۲۲ ۰۸:۵۹

  گزارش از شخص

  نابغه‌ای که دلش روشن بود

  دکتر«محمد خزائلی» را چقدر می‌شناسید؟

  اگر فکر می‌کنید برای باز و بینا شدن «چشمِ دل» فقط کافی است «چشمِ سر» را ببندیم تا بلافاصله دلمان به نوری غیبی روشن شود، سخت در اشتباهید.

 • زائرسرا ۱۳۹۸-۰۳-۲۲ ۰۸:۳۴

  مدیرعامل مؤسسه موقوفه خدمات زائر رضوی در گفت‌وگو با قدس تشریح کرد

  چطور می‌توانیم در زائرشهر و زائرسرای رضوی اقامت کنیم؟

  از زیارت که برمی‌گردند تازه می‌فهمد چقدر خسته است. دختر کوچکش تمام طول راه را نق زده بود. پسر بزرگش هم که تاب و تحمل هوای اتوبوس را ندارد. مادرش هم دست کمی از او ندارد.

 • مدیر اشرافی ۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۰۱:۰۸

  اسلام، مخالف سرمایه نیست اما با اسراف و تجمل گرایی کنار نمی آید

  اشرافیت مدیران؛ موریانه درخت اعتماد جامعه

   اعظم طیرانی

  از جامعه‌ای که رسانه‌ها در آن شهروندان را به ساده زیستی دعوت می‌کنند انتظار آن است که دولتمردان، حاکمان و وابستگان آن‌ها نیز از تجمل و اشرافی‌گری بپرهیزند. انتشار تصاویری از مظاهر اشرافی‌گری آقازاده‌ها در فضای مجازی، روح اعتماد را در کالبد جامعه مکدر کرده و از میان می‌برد.

 • استارت‌آپ اسنپ و  تپسی ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۰۸:۵۶

  ماجرای برخورد راننده تاکسی اینترنتی با دختر بی‌حجاب چه بود؟

  اسنپ گیت

  «اسنپ» این بار نه برای ‌درگیری‌اش با اتحادیه تاکسیرانی حاشیه‌ساز شده است و نه برای پایین آوردن ‌شیشه‌های دفترش توسط راننده‌های تاکسی‌های سنتی در شهرهای مختلف!

 • کاروان " زیر سایه خورشید " ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۰۸:۴۰

  برگزاری نخستین جلسه توجیهی خدام اعزامی به جشن‎های «زیرسایه خورشید»

  سفیران حضرت رضا(ع) پا در رکاب کردند

  جشن ‏های مردمی زیرسایه خورشید حالا پس از 12 سال برگزاری متوالی به اصلی‌ترین برنامه دهه کرامت تبدیل شده است.

 • تامین اجتماعی ۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۰۱:۳۶

  ضرورت اصلاح قانون ساختار جامع تأمین اجتماعی

  دولت، کارفرمای تأمین اجتماعی شده است!

  محمود مصدق

   انتقادها نسبت به حاکمیت هرچه بیشتر دولت‌ها بر سازمان تأمین اجتماعی رو به افزایش است و کمتر روزی است که فعالان کارگری و نمایندگان کارفرمایان نسبت به این موضوع انتقاد نکنند.

 • شبکه امام رضا ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۲۲:۲۵

  گذری بر فعالیت‌های شبانه‌روزی شبکه امام رضا(ع) در ماه مبارک رمضان

  ارسال معارف تابناک رضوی برای میلیونها چشم مشتاق

  امسال سفره‌های اکرام بارگاه منور رضوی جمع شد تا بسیاری از سیل‌زدگان از سفره رمضان متنعم شوند اما سفره‌ای گسترده شد به پهنای این کره خاکی. بسیاری بر سفره رمضان بارگاه منور رضوی نشستند، صبح‌شان را با تلاوت قرآن کریم شروع کردند، ظهرشان را و غروبشان را نیز با عطر قرآن متبرک کردند.

 • عصر جدید ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۰۱:۵۳

  چرا «عصر جدید» با وجود کپی‌کاری، پربیننده شده است؟

  مردم انتخاب دیگری ندارند

  زهره کهندل

  برنامه «عصر جدید» به قسمت‌های پایانی خود نزدیک می‌شود. برنامه‌ای که در نبود برنامه‌های سرگرم‌کننده در تلویزیون به یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌ها بدل شده است و این امر، نشان از نیاز مخاطب به سرگرمی ‌دارد. برنامه «عصر جدید» در نخستین روزهای پخش، به دلیل کپی‌برداری از یک برنامه مشابه خارجی، مخاطبان و منتقدان را به معادل‌سازی و مقایسه با برنامه «امریکن گات تلنت» واداشت.

 • بیت اللهی ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۰۱:۱۰

  رئیس پژوهشکده ساختمان و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

  مقاوم سازی ساختمان ها، قانون می‌خواهد

  محمودمصدق

  ساختمان‌های ناایمن و بافت‌های فرسوده یکی از چالش‌های اساسی کشور در دهه‌های اخیر بوده است. چالشی که با توجه به فراوانی وقوع حوادث و بلایای طبیعی بویژه زلزله در ایران، ضرورت رفع آن دوصد چندان می‌شود. بر همین اساس دولت‌ها طبق برنامه‌های توسعه کشور مکلف بوده‌اند تا هر ساله بخشی از این بافت‌های فرسوده و ساختمان‌های ناایمن را نوسازی و مقاوم سازی کنند.

 • تامین اجتماعی ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۰۱:۰۱

  پس از هک شدن سایت تأمین اجتماعی انتقادها از این سازمان قوت گرفت

  از کار انداختن تولید با «حق بیمه قرارداد»!

  هک شدن سایت تأمین اجتماعی و به‌دنبال آن، انشار نامه‌ای درباره بدهی تأمین اجتماعی، دوباره مسائل این سازمان را بر سر زبان‌ها انداخت.

 • دیدار تیم ملی والیبال ایران و ایتالیا ۱۳۹۸-۰۳-۰۹ ۰۱:۳۲

  ایران – ایتالیا فردا در لیگ ملت‌ها به مصاف هم می‌روند

  نبرد با ارتش‌های ترمیم شده

  بلند قامتان کشورمان از فردا در مسیر تازه‌ای قرار می‌گیرند که می‌تواند منتهی به ظهور و بروز نسلی جدید در والیبالی باشد که اکنون دنیا روی آن حساب ویژه‌ای می‌کند.

 • کد رهگیری سیگار ۱۳۹۸-۰۳-۰۹ ۰۱:۲۱

  عزم جدی برای اجرای قانون کنترل و مبارزه با دخانیات دیده نمیشود

  سالانه 2 میلیارد دلار دود می شود

  روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیری روز جهانی بدون تنباکو، عنوانی است برای ۳۱ ماه می تا ضمن جلب توجه مردم نسبت به شیوع گسترده پیامدهای منفی تنباکو بر سلامت انسان، مصرف کنندگان دخانیات را حداقل برای ترک مصرف 24 ساعته این مواد تهییج و ترغیب کنند.

 • دانش آموزان نیازمند ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۰۳:۵۴

  نقدی برحذف 70 درصد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در حوزههای عدالت آموزشی و امور پرورشی

  «سند تحول» ناقص و سلیقه ای اجرا نشود

  رشد و توسعه یک کشور به پرورش انسان‌های آگاه و برخوردار از مسئولیت بستگی دارد چیزی که در ادبیات توسعه به عنوان توسعه انسانی مطرح است؛ بنابراین نقش نهادهای آموزشی همچون آموزش و پرورش در ساختن انسان‌های آگاه و پویا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 • مقاومت ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۳:۱۰

  پایه‌های مقاومت اجتماعی را در جامعه تقویت کنیم

  مقاومت و پایداری اجتماعی جزیی از ارزش‌های اساسی و فرهنگ ملت ایران است. این فرهنگ همزمان با تاریخ ایران شکل گرفته و همواره الهام بخش ایرانیان در مسیر آموزه‌های انسانی و الهی بوده است. هشت سال دفاع مقدس و جانانه در مقابل رژیم بحث عراق و حامیانش، تنها نمونه کوچکی برای اثبات این موضوع است. همین مؤلفه دلیل محکمی است تا طراحان تحریم‌های سنگین اقتصادی به هدف خود که همان به زانودرآوردن ملت ایران است، دست نیابند. در چنین شرایطی جامعه به تحکیم پایداری اجتماعی و انسجام بیش از گذشته نیاز دارد. چگونه می‌توان پایه‌های مقاومت اجتماعی را در جامعه تقویت کرد؟

 • پرچم ایران ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۰۱:۴۱

  تاریخ را ورق بزنید؛ بر مقاومت ایرانیان در برابر دشمنان صحه میگذارید

  مقاومـت در خـون ماست

  مقاومت و پایداری اجتماعی جزیی از ارزش‌های اساسی و فرهنگ ملت ایران است. این فرهنگ همزمان با تاریخ ایران شکل گرفته و همواره الهام بخش ایرانیان در مسیر آموزه‌های انسانی و الهی بوده است. هشت سال دفاع مقدس و جانانه در مقابل رژیم بحث عراق و حامیانش، تنها نمونه کوچکی برای اثبات این موضوع است.

 • زندانی ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۰:۵۱

  خانواده زندانی بیشتر از خود او در معرض آسیب های اجتماعی است

  حمایت از خانواده زندانیان «ردیف بودجه» می خواهد

  مجازات زندان اگر چه به عنوان یک راهکار برای اصلاح، درمان، پیشگیری و رعایت عدالت در جامعه در مواجهه با قانون‌ شکنان و مجرمان پذیرفته شده، اما به طور حتم اگر فرد زندانی دارای خانواده باشد، خانواده وی را نه تنها به دلیل نبود سرپرست، بلکه به دلیل نگاه منفی جامعه و در بسیاری از موارد قضاوت‌های ناعادلانه در ردیف قربانیان آسیب‌های اجتماعی قرار می‌دهند.

 • زبان فارسی ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۱۶:۲۳

  در مورد دلایل علمی فرسایش زبان فارسی چه می‌دانید؟

  «فارسی» در غل و زنجیر

  در یکی دو روزی که گذشت و پس از سخنان رهبر انقلاب درباره «فرسایش زبان» ‌خیلی‌ها از کم‌کاری صداوسیما و دیگران در این ماجرا نوشتند. خیلی‌ها هم از اهالی موسیقی و ترانه‌سرایان گلایه کردند. حالا بگذارید چند سطری هم ما بنویسیم. اینکه زبان فارسی رو به فرسایش است، درست.

 • دانش آموز افغانی ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۰۱:۰۶

  برای رفع مشکلات تحصیلی اتباع خارجی در ایران تلاش کنیم

  تحصیل 450 هزار دانش‌آموز افغانستانی در 28 هزار مدرسه کشور

  در دو سال گذشته ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی در مدرسه‌های دولتی با چالش مواجه شده بود. ماجرا از جایی شروع شد که در طرحی موسوم به «طرح فرمان» مشخص شده بود کودکان افغانستانی چه آن‌ها که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آن‌ها که مدارک حضور قانونی ندارند باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند اما گرفتن شهریه‌های بالا و تبعیض بین دانش‌آموزان اتباع خارجی و ایرانی طرح را به حاشیه برده و بی‌توجهی به آن را به همراه داشت.

 • اسراف ۱۳۹۸-۰۳-۰۱ ۱۱:۱۴

  ۱۹۵ هزار میلیارد تومان مواد غذایی را در سال گذشته دور ریختیم! خبر

  آگاهی بخشی عمومی؛ راهکار مقابله با اسراف

  غذاها کامل خورده نمی‌شوند. به قول معروف نیم خور می‌شوند و باقیمانده آن‌ها نیز عمدتاً سر از سطل‌های زباله در می‌آورد.

 • اتاق عمل ۱۳۹۸-۰۲-۳۱ ۱۵:۵۷

  گزارش قدس از اهدای عضو یک دختر مرگ مغزی به 3 بیمار نیازمند

  مهسا، بسان ماه نور امید بخشید

  اعظم طیرانی

  شاید دور از واقعیت نباشد که گفته‌اند اگر دختر داشته باشی وقتی مادرت فوت شود، گَرد یتیمی کمرنگ‌تر بر چهره‌ات خواهد نشست. دختر یعنی مادری کردن برای پدر و مونس و همدم بودن برای مادر است. مونسی که همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. حرف‌های مگویی که شاید هیچ وقت به کسی نگفته باشد. همدمی که همیشه از خواسته‌ها، آرزوها، دوست داشتن‌ها و حتی پرسش‌های ذهنش پیش از هر کسی به مادر می‌گوید و رازهایش را با او در میان می‌گذارد.

 • کپر ۱۳۹۸-۰۲-۳۰ ۰۹:۴۳

  گفت‌وگو با «یدالله مبارکی»، جوانی که آستین بالا زد و برای روستایش کتابخانه‌ای متفاوت راه انداخت

  کپری که کتابخانه شد

  عباسعلی سپاهی یونسی

  انجام بعضی از کارها بیشتر از اینکه نیازمند پول و سرمایه باشد، نیازمند ابتکار، نوآوری، همت، علاقه و پشتکار است. کاری که «یدالله مبارکی» در زادگاهش روستای «چاه‌گمشاد» انجام داد، از این جنس است. او نخستین فردی بود که از این روستا به دانشگاه راه پیدا کرد؛ کسی که در کودکی طعم محرومیت را چشیده و این موجب شده است خودش را در مقابل بچه‌های روستایشان مسئول ببیند و برای آن‌ها کتابخانه کپری بسازد.