پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۳

الرساله‌نت بااشاره به مخالفت با سفروی به تهران

ایران به «محمود عباس» اجازه نداد از آب گل‌آلود ماهی بگیرد

محمود عباس

یگ وبگاه فلسطینی با اشاره به اظهارات حسین شیخ الاسلام دبیرکل کنفرانس حمایت از انتفاضه و قدس مجلس شورای اسلامی مبنی بر مخالفت ایران با سفر محمود عباس به تهران نوشت: ...

 ایران به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اجازه نداد از آب گل‌آلود ماهی بگیرد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در پی اما  و اگرهای سفر «محمود عباس» (ابومازن) رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به ایران، وبگاه خبری «الرساله» در گزارش خود باا اشاره به اظهارات حسین شیخ الاسلام معاون بین الملل رئیس مجلس شورای اسلامی و دبیرکل کنفرانس حمایت از انتفاضه و قدس نوشت: ایران این اجازه را به ابومازن نداد که از آب گل‌آلود ماهی بگیرد.

در این گزارش آمده است: در 3 دهه گذشته تشکیلات خودگردان به دنبال ایجاد رابطه با تهران نبوده بلکه از آن به عنوان موضوعی قابل بهره‌برداری در اختلافاتش با حماس استفاده کرده است و این علیرغم حمایت‌های مالی است که سازمان آزادیبخش فلسطین از اوایل انقلاب ایران از این کشور دریافت کرد.

الرساله افزود: تحلیلگران فلسطینی در اهداف عباس برای تقویت رابطه با ایران شک کردند، موضوعی که درست پس از نزدیکی حماس با عربستان رخ داد و این اقدام عباس را تلاشی برای سوءاستفاده از اختلافات ایرانی-عربستانی توصیف کردند تا شاید بتواند اینگونه ایران را به سمت عدم تقویت روابطش با حماس سوق دهد.

این وبگاه فلسطینی تصریح کرد: محمود عباس قصد داشت از آنچه که به اعتقاد وی اختلافات میان حماس و ایران به خاطر مسائل منطقه‌ای بود، ‌بهره‌برداری کند این علی‌رغم موضع معتدل حماس در مسائل سیاسی مرتبط با جمهوری اسلامی مانند یمن است. اما تشکیلات خودگردان از عملیات نظامی علیه حوثی‌ها حمایت کرد.

الرساله افزود: اینگونه شد که رهبران فتح با کوبیدن بر طبل ادعای اختلافات ایران و حماس و در تلاشی برای ماهیگیری از آب گل‌آلود، بر آن شدند که بر تقویت روابط خود با ایران تاکید کنند اما «حسین شیخ الاسلام» مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی  ایران تاکید کرد که ایران درخواست محمود عباس برای سفر به تهران را رد کرده است.

شیخ‌الاسلام در گفت‌وگویی با وبگاه خبری الرساله فلسطین اعلام کرد تهران درخواست رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را برای سفر به ایران رد کرده است. وی افزود اینکه رهبران سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» اعلام کردند سفرعباس در ماه اکتبر خواهد بود و تماس‌ها برای اتمام مقدمات این سفر ادامه دارد، صحت ندارد.

شیخ‌الاسلام سه‌شنبه هفته جاری تصریح کرد: آنها بیشتر از یک بار خواستار سفر به ایران بودند و ما تا این لحظه نپذیرفته‌ایم، آنها اخیرا درخواست خود را تکرار کردند و ما پاسخ مثبت نداده‌ایم.

وی افزود: ایران مُصِر به ادامه حمایت از خط مقاومت و اعضای مقاومت است و هیچ طرفی در جهان نخواهد توانست دوستی میان تهران و مقاومت که حماس در مقدمه آن قرار دارد را از بین ببرد؛ روابط ما با حماس استراتژیک است.

شیخ‌الاسلام در ادامه وجود هرگونه اختلافی با حماس را تکذیب کرد و گفت: طرفین (ایران و حماس) اختلافات درباره سوریه را کنار گذاشته‌اند و ما از هر سفر رهبران حماس استقبال می‌کنیم. (زمان) سفر هیأت حماس به تهران مشخص نیست و مقدمات لازم برای آن انجام نشده اما در هر حال از آن استقبال می‌کنیم.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.