پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۲

به امامت آیت‌الله خاتمی

نماز عید سعید قربان در دانشگاه تهران اقامه شد

نماز عید

نماز عید سعید قربان به امامت آیت‌الله خاتمی در دانشگاه تهران اقامه شد.

 
به گزارش قدس آنلاین ، نماز عید سعید قربان به امامت آیت‌الله خاتمی در دانشگاه تهران اقامه شد.

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه نخست نماز عید سعید قربان با بیان اینکه این عید یاداور مناسک و رفتار حضرت ابراهیم خلیل رحمان است، گفت: نام این پیامبر بزرگ 69 بار در 25 سوره قران کریم آمده است.
به گزارش صدا و سیما، خطیب نماز عید سعید قربان که در دانشگاه تهران در حال برگزاری است ،افزود: این پیامبر به 18 خصلت ستوده شده است، قران او را حق گرا می داند، موقن، عبد صالح و دارای قلب سلیم می داند.
وی گفت: صدیق بودن از جمله ویژگی هایی است که قران برای این پیامبر بزرگ ذکر می کند، 6 بار در قران صدیق و صدیقین ذکر شده است، یک بار خطاب درباریان مصر به حضرت یوسف و 5 بار دیگر که یک بار از صدیقین تجلیل شده است، صدیقین درکنار انبیاء نشسته اند و یک بار به توصیف صدیقین پرداخته است.
خاتمی افزود:‌ سه شخصیت در قران به عنوان صدیق و صدیقه شناخته شدند و در روایات ما حضرت صدیقه طاهره به عنوان صدیقه معرفی شده است، یکی از پیامبران حضرت ابراهیم خلیل رحمان، یکی حضرت ادریس دومین پیامبر بعد از حضرت ادم و قبل از حضرت نوح است.
خطیب نماز عید سعید قربان گفت: از دیگر افرادی که کلمه صدیق برای ایشان امده است حضرت مریم است و با مراجعه به روایات متعدد برای حضرت فاطمه (س) نیز صفت صدیق عنوان شده است.
آیت الله سید احمد خاتمی با طرح سوالی درباره اینکه صدیق چه کسی است افزود: صدیق مبالغه در صدق است و دو گونه آدم داریم یکی صادق و یکی کاذب،‌ صدیق کسی است که هم را ست می گوید و هم صادقانه رفتار می کند.
وی گفت: لذا علامه مجلسی با اتکا به روایات متعدد عصمت حضرت فاطمه (س) را بیان کرده است.
خطیب نماز عید سعید قربان افزود: مومن کسی است که هم صادق باشد و هم رفتار صادقانه و مومنانه داشته باشد.
سید احمد خاتمی گفت: مسلمان به بیان حضرت رسول (ص)کسی است که به فکر مسلمان و گرفتاری های مسلمانان دیگر باشد، اینکه انسان شعار بدهد و در عرصه رفتاری به ان عمل نکند نشانه مسلمانی نیست.
وی با اشاره به داستان تلاش حضرت ابراهیم برای قربانی کردن حضرت اسماعیل گفت: خداوند در سن پیری فرزندی به حضرت ابراهیم داد و دستور داد آنها (مادر و فرزند) را از سرزمین بابل به سرزمین مکه ببرد، در 10 سال حضور آنها در سرزمین مکه خدا می داند به انها چه گذشت، که تنها داستان کمبود اب و جوشیدن چشمه زمزم یکی از انها بود.
سید احمد خاتمی افزود: حضرت ابراهیم بعد از 10 سال مامور به دیدن خانواده خود شد اما خداوند برای اینکه او خلیل بماند فرمان داد که فرزند خود را ذبح کند،‌ اسماعیل به پدرش گفت دستور خداوند را اجرا کن و این حرکت منجر به پاداشی از سوی خداوند شد.
خطیب نماز عید سعید قربان در ادامه گفت: شما ملت در هشت سال دفاع مقدس صداقت در ایمان خود را نشان دادید.
آیت الله سید احمد خاتمی با تجلیل از خانواده های معظم شهدا افزود: شما از ابراهیم خلیل الله الگو گرفتید و این الگو همچنان باقی است.
وی گفت: این ملت صادق است ، این ملت پای جمهوری اسلامی و پای نظام خود ایستاده است و هر شیطانی که بخواهد کمترین تعرضی به این نظام داشته باشد سیلی محکمی از این ملت خواهد خورد.
در این مراسم باشکوه جمع کثیری از نمازگزاران تهران و مسئولان بلندپایه کشوری و لشکری حضور داشتند.

***

به گزارش فارس آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب موقت تهران در آغاز خطبه دوم نماز عید سعید قربان در دانشگاه تهران اقامه شد ضمن تبریک عید سعید قربان و عید سعید غدیر،‌عید غدیر خم را عید الله اکبر و عید علی‌(ع) نامید و اظهار داشت: ما یاد و خاطره شهدا از جمله شهید هاشمی‌نژاد،‌شهید فکوری،‌شهید کلاهدوز  و شهید جهان‌آرا را گرامی می داریم.

آیت الله خاتمی با اشاره به فضای معنوی کشور در برگزاری دعای عرفه در روز گذشته ادامه داد: ما در هفته پیش رو میلاد امام هادی(ع) را خواهیم داشت؛‌ همچنین یاد و خاطره فقیه مجاهد آیت‌آلله خزعلی را گرامی‌میداریم و ایشان حقیقتاً آیتی درعشق به خدا بود.

خطیب موقت تهران به ذکر خاطره‌ای از آیت‌الله خزعلی پرداخت و یادآور شد. ایشان تعریف می‌کرد که در زمانی که در کما بوده الطاف الهی در حق ایشان از زمان کودکی تا تبعید به ایشان گفته شده بود؛ ایشان می‌گفت من یک دوره مطالعه کتاب‌های الغدیر را نذر کرده‌ام و این مرد فضائل و کرامات زیادی را از جمله تبری و تولی داشت.

وی تصریح کرد: زمانی که مقام معظم رهبری به عنوان رهبر انقلاب انتخاب شدند ایشان با اینکه 15 سال از رهبر انقلاب بزرگتر بودند اما می‌گفت من روزهای اول مقید بودم کنار ایشان قرار بگیرم تا همه بدانند که ایشان مورد تأیید روحانیت قرار دارند.

آیت الله خاتمی با اشاره به بازگشایی مدارس،‌دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه،‌پاییز را بهار تعلیم و تربیت دانست و افزود: باید محیط آموزشی ما محیط علم و تقوا و فضائل الهی باشد نه اینکه محیط علمی به باشگاه سیاسی احزاب و محل یارگیری احزاب تبدیل شده و سیاست زده شود.

خطیب موقت تهران تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: دانشگاه باید سیاسی باشد اما سیاست زدگی هرگز و اگر دانشگاه ما سیاست زده شود علم و دین به انزوا می‌رود؛ ما انقلاب کردیم که نهادهای آموزشی ما گل بپرورند.

*ستون فقرات برجام «لغو» تحریم هاست

آیت الله خاتمی با اشاره به بی‌حرمتی رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی تصریح کرد: ما در هفته گذشته شاهد رفتار توهین آمیز به مسجدالاقصی و حضور نظامیان گستاخ این رژیم جلاد و غاصب در این مسجد بودیم که بسیار زشت است اما هیچ فریادی از جهان اسلام برنمی‌خیزد.

خطیب موقت تهران با بیان اینکه دشمنان داعش را ایجاد کردند تا مسلمانان را به جان یکدیگر بیندازند گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب مدام می‌گویند وحدت جهان اسلام باید حفظ شود برای این است که این حوادث اتفاق نیفتد و امیدواریم گوش شنوایی پیدا شود.

وی با اشاره به مسئله برجام و لزوم تأکید بر برخی از نکات اظهار داشت: روح مسئله برجام و آنچه ستون فقرات است،‌لغو تمام تحریم‌های ظالمانه دشمن است که اگر این مهم تحقق یافت مورد تأیید قاطبه ملت خواهد بود اما اگر اینگونه نشود کار بایسته در شأن ملت ایران صورت نگرفته است.

آیت الله خاتمی مسئله مهمتر از برجام را مسئله بعد از برجام عنوان کرد و افزود: آمریکا می‌خواهد تلقی کند که یخ‌‌های رابطه آب شده است در حالی که چنین نیست و ما 180 درجه با آمریکا اختلاف داریم.

خطیب موقت تهران با بیان اینکه آمریکا دشمن جهان اسلام است به ذکر مثال‌هایی در این زمینه پرداخت و گفت: آمریکا به خاطر حمایت از رژیم جلاد و غاصب صهیونیستی و حیات دادن به گروهک‌های تروریستی از جمله داعش و حمایت از جنایات یمن،‌بحرین و سوریه دشمن جهان اسلام است.

وی افزود: طراحی آمریکا برای ایران این است که بعد از تحریم‌های هسته‌ای به دنبال تحریم‌های حقوق بشری برود و هدف آنها دین ماست.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه رمز نفرت مردم ایران از برائت آمریکا،‌برائت از مشرکین است تأکید کرد: برائت فقط مربوط به سرزمین منا نیست و هر مسلمانی باید از مشرکین برائت بجوید.

خطیب موقت تهران با تأکید بر مسئله هوشیاری پس از برجام گفت: باید مراقب بود که آمریکا از روزنه برجام نفوذ اقتصادی،‌ سیاسی و بدتر از اینها فرهنگی به کشورمان نداشته باشد.

وی ضمن تشکر از زحمات تیم ویژه برجام در مجلس خاطر نشان کرد: قانون این اختیار را به آنها داده است و رهبری نیز گفتند نمی‌شود مجلس را به حساب نیاورد لذا کسانی که در این حوزه مجلس را می‌کوبند ضد نظر قانون اساسی و ولی فقیه عمل می‌کنند.

آیت ‌الله خاتمی با یادآوری این مسئله که ما دلمان از آمریکا از 28 مرداد سال 32 تا امروز  1394 خون است تصریح کرد« آمریکا لحظه‌ای از توطئه علیه ملت ایران کوتاهی نکرده است واین راز ماندگاری شعار مرگ بر آمریکا است.

خطیب موقت تهران در خطبه‌ اول نماز عید سعید قربان با اشاره به فلسفه عید قربان و مناسک حج اظهار داشت: نام حضرت ابراهیم 69 بار و در 25 سوره قرآن آمده و ایشان به 18 خصلت ستوده شده است.

وی با اشاره به داستان به دنیا آمدن حضرت اسماعیل و هجرت آنها به مکه یادآور شد: پس از بازگشت حضرت ابراهیم به مکه خداوند از ایشان خواست که فرزند خود را ذبح کند و امتحان خوبی پس داد و به تعبیر عارفی فدیناه بذبح عظیم  امام حسین (ع) است.

آیت آلله خاتمی با اشاره به ویژگی‌های صدیقین اظهار داشت: در 8 سال دفاع مقدس ملت ایران صداقت در ایمان خود را نشان دادند.

خطیب موقت تهران با اشاره به دیدار جانبازان دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب افزود: صداقت،‌بصیرت و نشاط این جانبازان ستودنی است و این ملت صادق است و پای جمهوری اسلامی و نظام خود ایستاده و هر شیطانی که بخواهد تعرضی به این نظام داشته باشد سیلی محکمی از این ملت خواهد خورد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.