سه‌شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۴

دفاع تمام قد فائزه هاشمی از رئیس عرفان حلقه

فائزه هاشمی 

فائزه هاشمی گفت: من آن قدر اطلاعات درباره طاهری ندارم اما به نظرم حتی زندان هم برای وی نمی‌تواند قابل قبول باشد؛ چه برسد به اعدام.

به گزارش قدس انلاین به نقل از تسنیم، حامیان خارجی محمدعلی طاهری رئیس فرقه انحرافی عرفان حلقه در ادامه فضاسازی‌های خود، این بار سراغ فائزه هاشمی رفسنجانی رفتند تا با سوالاتی خاص نظر وی را درباره حکم اعدام طاهری جویا شوند.

فائزه هاشمی در پاسخ به این سوال که شما به عنوان یکی از فعالانی که همیشه در صحنه جامعه حضور داشتید، صدور حکم اعدام طاهری صرفاً به خاطر ابراز عقیده را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: در قانون اساسی ما داشتن و آزادی عقیده وجود دارد و این که کسی را به خاطر داشتن عقیده خاصی به اعدام محکوم کنیم، اصلاً قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: اوایل اعلام شد که سه نفر از علما حکم به ارتداد طاهری داده‌اند اما وقتی ادبیات این علما را در رسانه‌ها دیدم، این گونه برداشت کردم که گویا این علما تصوری اشتباهی از موضوع داشته‌اند و طبق استنباطی که داشتم، آن‌ها هم گفتند که منظورشان دکتر طاهری با این ویژگی‌ها نبوده است.

هاشمی با بیان این که از هر بُعدی که نگاه کنیم، چنین چیزی قابل قبول نیست، گفت: بعید است چنین چیزی مورد تأیید اسلام هم باشد و با توجه به عقلانیت و آموخته‌های ما، نمی‌تواند قابل قبول باشد. تفکرات طاهری ربطی به ارتداد ندارد و منکر چیزی هم نیست. البته من آن قدر اطلاعات درباره طاهری ندارم اما به نظرم حتی زندان هم برای وی نمی‌تواند قابل قبول باشد؛ چه برسد به اعدام. بخشی از حاکمیت که نمی‌دانم چه کسانی هستند از افرادی که مرید پیدا می‌کنند، می‌ترسند و اکثر کسانی هم که چنین مشکلی برایشان پیش می‌آید، مرید دارند در حالی که می‌توان این مریدان را هدایت کرد و آن‌ها را در مجموعه نظام دید.

وی با بیان این که مباحث طاهری اصلاً ربطی به مسائل امنیتی ندارد و تا جایی که شنیده‌ام صرفاً مباحث متافیزیکی است، در پاسخ به این سوال که به نظرتان تلاش‌های حقوق بشری و حقوقی قضایی تا در این زمینه تا چه اندازه اثربخش خواهد بود، گفت: نمی‌توانم پیش‌بینی کنم یا نظر بدهم اما این حرکت‌های مدنی باید هدایت شوند و در جاهای مختلف تأثیرگذار باشد که یکی از این جاها انتخابات مجلس است. مردم می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و افراد را با تفکرات خود به مجلس یا شوراها وارد کنند. اتاق بازرگانی، نظام مهندسی و شورایاری‌ها از دیگر نقاط می‌توانند باشند. این حضور جدی می‌تواند تعیین‌کننده باشد. اما اگر خودمان برای خودمان حرفی بزنیم اما در حاکمیت و قدرت نقشی نداشته باشیم، نمی‌تواند خیلی تعیین کننده و تأثیرگذار باشد. باید این جامعه مدنی را به سمت بخش‌های مختلف حاکمیت ببریم که مردم بتوانند آنجا تأثیرگذار باشند که نزدیک‌ترین آن‌ها انتخابات مجلس است. اگر مردم جدی وارد شوند هم به عنوان کاندیدا و هم به عنوان رأی دهنده، می‌توانیم مسیر را عوض کنیم و یک مجلس عاقل داشته باشیم تا بازوی دولت باشد و این‌ها کنار هم قرار بگیرند و به سمت اصلاح حرکت کنیم. جامعه مدنی علاوه بر تشکل‌ها و ان‌جی‌اوها باید در سایر بخش‌های حکومتی هم وارد شوند تا بتوانند تأثیرگذار باشند و منافع ملی را تأمین کنند.

فائزه هاشمی همچنین درباره تحلیل خود از وضعیت پیش‌روی آزادی بیان گفت: امیدوارم و فکر می‌کنم به سمت خوبی می‌رویم اما سرعت کند است. البته در حال هزینه دادن هستیم در حالی که نیاز به چنین هزینه‌دادن‌هایی نیست. حضور طاهری در زندان هم یکی از این هزینه‌دادن‌هاست که می‌توان از این زاویه به آن نگاه کرد.

این اظهارات فائزه هاشمی در حمایت از طاهری که بسیار شبیه اظهارنظر علیزاده طباطبایی وکیل طاهری است، در حالی است که اولاً علمای مدنظر مدعی اشتباه در ارائه فتوا نشده‌اند و از سوی دیگر دفتر آیت‌الله علوی‌گرگانی اظهارات وکیل طاهری در این زمینه را تکذیب کرده بود.

حجت‌الاسلام سیداحمد قاضوی مسئول دفتر آیت‌الله علوی‌گرگانی درباره اظهارات علیزاده طباطبایی گفت: این آقا به هیچ عنوان اصلاً نه دفتر آمده و نه تماس تلفنی داشته و این ادعا کذب محض است.

وی ادامه داد: ثانیاً این که، آیت‌الله علوی‌گرگانی با استناد به مطالب موجود در کتاب‌های طاهری و حتی فایل‌های صوتی که از طریق مسترهای این فرد به دستشان رسیده و جمع‌آوری شده است، نظر خود را اعلام کرده است.

قاضوی خاطرنشان کرد: این مطلب هم که فتوای آیت‌الله علوی‌گرگانی تغییر کرده است، صحت ندارد و اصلاً تغییر نکرده است؛ در سایت هم اعلام شده که آیت‌الله علوی‌گرگانی همچنان بر نظر قبلی خودشان و چه بسا با قوت‌ بیشتر هستند.

مسئول دفتر آیت‌الله علوی‌گرگانی افزود: تعجب دیگر این است که چرا علیزاده‌طباطبایی بحث را درباره ارتداد مطرح می‌کنند، در حالی که دادگاه حکمش را درباره افساد فی‌‌الارض داده است. تعجب می‌کنم چرا این فرافکنی‌ها صورت می‌گیرد. این موضوع اصلاً ربطی به فتوای مراجع ندارد. افساد فی‌الارض یک بحث است و ارتداد بحثی دیگر. دادگاه حکمش را براساس افساد فی الارض صادر کرده است، نه ارتداد. در حقیقت این وکیل محترم می‌خواهد جایگاه مرجعیت را زیر سوال ببرد؛ با یک رسانه بیگانه مغرض مصاحبه می‌کند و اینچنین نظر دروغی را ابراز می‌کند.

همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله مکارم شیرازی در مطالب گوناگون به طور کاملاً مشخص و با ذکر نام، اقدام به تبیین مواضع و آسیب‌شناسی عرفان حلقه پرداخته است.

نکته قابل تأمل دیگر درباره اظهارات فائزه هاشمی درباره عملکرد و محکومیت محمدعلی طاهری است که یک جا مدعی می‌شود طاهری به خاطر اظهارنظر و بیان عقیده خاص محکوم به ارتداد و اعدام شده است و جای دیگر می‌گوید مباحث طاهری هیچ مسئله امنیتی ندارد و صرفاً مسائل متافیزیکی است؛ البته تمام این استدلال‌ها و حمایت‌های فائزه هاشمی از رئیس فرقه انحرافی عرفان حلقه، در حالی صورت می‌گیرد که خودش اذعان می‌کند که من آنقدر اطلاعاتی از طاهری ندارم.

برچسب‌ها

نظرات

 • رضا ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۸:۳۷
  3 0
  خانم هاشمی به اندازه خودت نظر بده یا از آقاجون سوال کن، دیگر هر کاری که کردی بخاطر آقاجون چشم پوشی کردن، حداقل در مسائل فقهی و دینی نظر نده و با مسائل سیاسی قاطی نکن تو برو با موج سواری عشق حالت را بکن...!!!
 • جاسم ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۸:۴۹
  3 0
  این گروه صد در صد از گروههای انحرافی و خبیث است .
 • سیاح ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۸:۵۷
  1 0
  کسی که از جرم مجرم خبر ندارد اظهار نظر کند ۰۰۰ زیادی زده !
 • مژگان ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۹:۱۳
  0 2
  ازادی عقیده ازادی در انتخاب دین و مسلک انسان عاقل خود انتخابگر است به خاطر همین است انسانی که زاده میشود دارای دین و مسلک نیست و این یعنی انتخاب کن نه برایت انتخاب کنند .
 • crackdown4us@gmail.com ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۹:۲۰
  3 0
  باز این خودشو نخود آش کرد آخه تو که خودت میگی من اطلاعاتی درباره این فرد ندارم پس چرا به خودت اجازه میدی از ایشون دفاع کنی شما اول برو در مورد عرفان حلقه تحقیق کن ببین تهش کجاست بعد بیا دفاع کن....
 • بینام ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۹:۲۲
  2 0
  کسی که اطلاع از چیزی ندارد نباید صحبتی هم داشته باشد.
 • علی ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۹:۵۰
  1 0
  سرکارخانم وقتی با گفته خودت طاهری خوب نمی شناسی پس چطور حمایت می کندومی گویی بخشی ازحاکمیت از مرید گزفتن وی ترس دارد برو تحقیق کن و بدون دلیل و منطق اظهار نظر نکن والا به تو خواهند گفت که برحسب میل و خواسته هایت و جایگاه خانوادگی ات هر گزافه ای را برا کلان جلوه دادن خود می گویی و این خد گنده گویی ها به تو نیانده و در قد وقواره و دانش تو نیست
 • خلیل قاسمی ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۹:۵۸
  2 0
  بسمه تعالی: بگو خوب اگر اطلاعی از اقدامات و افکار طاهری نداری پس چرا در امری باین مهمی نظر میدهی و ابروی نداشنه خود را بیشتر میبری؟پس بشین سر جات حرفی همنزن.
 • عباس ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۱۰:۱۰
  0 2
  با با ول کنیید ادعای خدایی یا پیغمبری و امامت نکرده برداشت دیگری از دین دارد خلاف که نکرده به خاطر عقیده کسیرا نکشیداگر به خدا وروز جزا ایمان دارید
 • پارسا ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۱۲:۲۲
  1 0
  نظر فائزه هاشمی برای مردم ایران فاقد ارزش واعتبار است و ویجایگاهی ندارد که راجع به موضوعی خورد فرمایش کند ذر زیادی زده
 • جوادي ۱۳۹۴/۰۷/۲۹ - ۱۴:۴۴
  0 0
  كيست كه فائزه هاشمي را نشناسد و نداند كه داراي چه افكار منحرفي است . اين كه چيزي نيست وقتي خودش مي گويد كه در زندان همنشين منافقين بوده تو خود حديث مفصل يخوان از اين مجمل . بيرون از زندان هم با همان افراد مراوده مي كند ديگر .... خلايق هر چه لايق

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.