پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۲

نقشه راه توسعه روابط ایران وروسیه امضا شد\افق همکاری ۴۰ میلیارددلاری

نقشه راه

مسکو - «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فن آوری و «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه، رئیسان ایرانی و روسی کمیسیون مشترک همکاری های دوکشور، ...


 امروز (پنجشنبه) نقشه راه توسعه روابط فیما بین را که براساس برآوردها ارزش اقتصادی آن می تواند بین 30 تا 40 میلیارد دلار باشد، امضا کردند.
به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، این توافق پس از سه روز مذاکرات فشرده و تمام وقت هیات 60 نفری کارشناسان و مسوولان دولتی و بخش خصوصی ایران به سرپرستی واعظی با همتایان روس در مسکو به دست آمد.
همچنین رئیسان ایرانی و روسی این کمیسیون چندین سند همکاری در عرصه های مختلف از جمله در حوزه انرژی، دریایی و بانکی امضا کردند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای این توافق گفت: مذاکرات بین هیات های روسی و ایرانی نتایج بسیار خوبی برای عملی کردن تاکیدهای رئیسان جمهوری دو کشور مبنی بر گسترش فراگیر روابط بین تهران و مسکو داشت و اکنون وظیفه مسئولان اجرایی و بخش خصوصی است که آن ها را عملیاتی کنند.
رئیس ایرانی این نشست اظهار کرد: افزایش گسترده همکاری ها به عنوان بخش های مورد توافق شامل دو زمان بندی کوتاه و میان مدت است که 30 تا 40 میلیارد دلار ازش اقتصادی دارد و باید برنامه های بلند مدت نیز تدوین و نهایی شود تا اطمینان کاملی برای سرمایه گذاران شکل گیرد.
وزیر ارتباطات ادامه داد: توافق صورت گرفته می تواند روابط دو کشور را متحول کند و بخش های دولتی نیز باید به صورت متقابل تلاش کنند تا قوانین دست و پاگیر یا بوروکراسی را کاهش دهند.
وی همچنین با اشاره به مذاکرات خود با مقامات مالی، نفتی و سیاسی روسیه تاکید کرد: دستاوردهای خوبی در گفت وگوها به دست آمده و بانک مرکزی روسیه برای توافق بانکی بزرگ با ایران آماده شده است.
واعظی گفت: دو طرف برای توافق های بیشتر نیز آمادگی دارند و در مورد مشارکت ایران در اوراسیا نیز مذاکره شده است هر چند عملی شدن آن دو تا سه سال زمان خواهد برد ولی این هدف محقق خواهد شد.
«الکساندر نوواک» وزیر انرژی و رئیس روسی این کمیسیون نیز در نشست پایانی هیات ایران و روسیه، گفت: تفاهم لازم و اساسی به دست آمده در مذاکرات، تقویت کننده همکاری های دو کشور است که از بیشترین تولید ناخالص ملی بین کشورهای ساحلی دریای خزر برخوردارند.
وی افزود: ایران و روسیه همزمان و همسطح با روابط بسیار مطلوب سیاسی و همگرایی منطقه ای در حال حرکت برای توسعه گسترده همکاری های اقتصادی هستند و توافق های صورت گرفته در نشست مسکو نیز برای رسیدن به همین هدف به دست آمده است.
نوواک با اشاره به اعلام آمادگی روسیه برای تحویل غلات به ایران گفت: مسکو آماده همکاری های بیشتر با تهران در حوزه های بانکی، دامپزشکی و کشاورزی و فناوری های پیشرفته به ویژه نانو است تا سطح کنونی ارزش روابط اقتصادی سالانه یک میلیارد و 600 میلیون دلاری افزایش یابد.
وزیر انرژی روسیه همچنین با اشاره به تصمیم روسیه برای جذب مشارکت ایران در اتحادیه اورآسیا، از برنامه سفر وزیر تجارت این کشور به تهران تا پایان سال 2015 برای عملیاتی کردن برنامه های توسعه روابط خبر داد.
وی در ادامه با گسترده خواندن برنامه پیشنهادی روسیه برای سرمایه گذاری و تجارت با ایران تا 40 میلیارد دلار اظهار کرد: فروش هواپیما و بالگرد همراه مشارکت در ساخت واگن های مسافری و باری، نوسازی ریلی و ایجاد واحدهای نیروگاه های هسته ای در بوشهر بخشی از طرح های روسیه برای ایران است.
رییس روسی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور همچنین توسعه همکارهای دو کشور در عرصه هواپیما سازی و ساخت کشتی را از دیگر بخش های قابل توجه در راهبرد افزایش روابط دو کشور بر شمرد و گفت: از نظر مسکو یکپارچه سازی شبکه برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان توجیه فنی دارد و منطقی است.
نوواک همچنین بخش های انرژی، نفت و پتروشیمی را از دیگر بخش های مهم ارتقا دهنده سطح همکاری های بازرگانی و صنعتی با ایران برشمرد و گفت: شرکت های روسی در این زمینه از تجربیات خوبی برخوردارند و علاقه مند به توسعه همکاری ها هستند.
کارشناسان و اعضای هیات های دو کشور در طول سه روز مذاکرات، گفت وگوها در بخش های مختلف از جمله توسعه همکاری های انرژی، نفت، نیروگاهی، صنعتی، بازرگانی، علمی و فناوری، فرهنگی و گسترش فعالیت بخش خصوصی را دسته بندی و نتیجه گیری کردند که اجرای نقشه راه امضا شده، ارتقای روابط دو کشور را درپی دارد.
یکی از اهداف این توافق ها که در جریان برگزاری بزرگ ترین مذاکرات اقتصادی ایران و روسیه پس از چند دهه به دست آمد، گذر سریع از تاثیرات منفی رکود در روابط اقتصادی دو کشور است که قبل از آغاز بکار دولت یازدهم رخ داد.
«نوواک» رئیس روسی این نشست نیز برای گسترش تصمیم گیری های دو کشور در حوزه توافق ها، ماه گذشته در راس یک هیات 40 نفری اقتصادی و نفتی در سفر به تهران، مذاکرات گسترده ای را با واعظی و «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت ایران و دیگر مقام های اقتصادی ایران انجام داد.
با وجود اینکه ایران و روسیه دارای بالاترین و نزدیک ترین روابط سیاسی و همکاری های فرهنگی هستند، نبود شناخت متقابل از توانمندی های اقتصادی، صنعتی و نیازهای بازار هر کشور، سبب شده فقط بخش کوچکی از قابلیت های بازرگانی و روابط تجاری مورد بهره برداری قرار گیرد.
ایران و روسیه پایین ترین سطح روابط تجاری را پیش از آغاز کار دولت یازدهم در سال 1392 و با سقوط از چهار میلیارد دلار به کمی بیش از یک میلیارد دلار تجربه کردند.
دو کشور با راهبرد اتکا به یکدیگر برای تامین نیاز بازارهای داخلی، درصدد استفاده از مزیت ها و تولیدات در ایران و روسیه هستند تا همزمان با کاهش هزینه تمام شده به دلیل هم مرز بودن دو کشور، زمینه ارتباط بیشتر بخش های خصوصی را نیز فراهم کنند.
«مهدی سنایی» سفیر ایران در روسیه از روند رو به رشد مبادلات بازرگانی ایران و روسیه و قابلیت رسیدن به سطح 10 میلیارد دلار در سال خبر داده است.
به گفته وی، ارزش مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال 2014 با پنج درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به رقم یک میلیارد و 700 میلیون دلار نزدیک شد.
سفیر ایران در روسیه افزود: ظرفیت مبادلات تجاری دو کشور بسیار بیش از این است و همچنان که «ویکتور میلینیکوف» رئیس شورای تجاری روسیه - ایران اعلام کرد، اجرایی شدن توافق های اخیر با توجه به رفع تحریم های ایران، به راحتی می تواند رقم مبادلات را در سال های آینده به 10 میلیارد دلار افزایش دهد.
ایران و روسیه توافق های بزرگی را برای افزایش همکاری خود انجام داده اند و یکی از اصلی ترین موارد بین شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و شرکت «اتم استروی اکسپورت» برای احداث دو نیروگاه اتمی هر کدام با ظرفیت هزار مگاوات در بوشهراست که در سفر چندی پیش «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به مسکو امضا شد.
از سوی دیگر، گسترش هدفمند روابط اقتصادی ایران و روسیه با توجه به جایگاه ویژه این کشور در جامعه همسود متشکل از 11 جمهوری شوروی، می تواند دروازه ورود جمهوری اسلامی ایران به بازارهای منطقه و شکل دهنده روابط اقتصادی قوی و پایدار با همه کشورهای همسود باشد.
واعظی در سفر به مسکو با «الکساندر نواک» وزیر انرژی و رئیس روسی کمیسیون مشترک همکاری های دوکشور، «ایگور شووالف» معاون اول نخست وزیر و «الویرا نابی اولینا» رئیس کل بانک مرکزی روسیه در باره راه های گسترش همکاری ها و برنامه ریزی برای افزایش روابط بانکی و مالی مذاکره کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.