پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۰

معاون وزیر جهاد کشاورزی :

طبیعت کشور بیشترین خسارت را در روز طبیعت می‌بیند

 طبیعت کشور بیشترین خسارت را در روز طبیعت می‌بیند

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر خلاف نامگذاری ۱۳ فروردین به نام روز طبیعت در این روز، طبیعت کشور بیشترین خسارت را می بیند و لازم است که تکریم و توجه به طبیعت در این روز بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم، خدا کرم جلالی اظهار کرد: یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در ایام عید در آماده باش کامل قرار دارد تا از عرصه ها و منابع طبیعی کشور مراقبت کند، اما در کنار آن از مردم خواسته می‌شود که هرگونه آسیب و تخریب منابع طبیعی را به شماره های 1504  این سازمان گزارش دهند.

وی افزود: بر خلاف نامگذاری 13 فروردین به نام روز طبیعت در این روز، طبیعت کشور بیشترین خسارت را می بیند و لازم است که تکریم و اهمیت به طبیعت در این روز بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها ادامه داد: اکثریت مردم درحفظ و نگهداری منابط طبیعی تلاش می‌کنند و باید اذعان داشت که در 10 تا 20 سال گذشته فرهنگ حفظ منابط طبیعی بسیار بالا رفته است اما  بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب این موضوع باید به معارف عمومی و فرهنگ عمومی تبدیل شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه در این روز مشاهده می‌شود که برخی اقدام به آتش زدن بوته‌ها یا کندن شاخه‌های سبز درختان و  آزار و اذیت طبیعت می‌کنند که امیدواریم که با همکاری رسانه‌های شاهد کمترین آسیب به طبیعت دراین  روز باشیم.

جلالی گفت: توجه به موضوع هوا، اکنون برای ما بسیار مهم شده است به طوری که این  موضوع را باید جزء چند نیاز مورد اهمیت مردم و در ردیف آب، غذا و  پوشاک قرار داد.

بارانی بودن 13 به‌در از میزان خسارت به طبیعت می‌کاهد

وی با بیان اینکه جنگل‌ها و مراتع نقش زیادی در حفظ آب و خاک دارد، اضافه کرد: جنگل‌ها و مراتع دریافت co2 داشته و اکسیژن تولید می‌کنند و در واقع خدمتگزار بشر هستند و با حفظ آنها باید از این نعمت خدادادی شکرگزاری کرد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور یاد آور شد: هر انسان به طور متوسط روزانه یک کیلوگرم غذا و  1.5 لیتر آب اما 11 لیتر هوا  مصرف می‌کنند به همین منظور باید توجه بیشتری به جنگل‌ها و مراتع کشور داشت.

وی با اشاره به صنعتی شدن و تاثرات آن بر منایع طبیعی تاکید کرد: تنها برای جبران  مصرف 30 لیتر بنزین توسط یک اتومبیل 4 هکتار جنگل مورد نیاز است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به مردم توصیه می‌شود که در روز طبیعت درحفظ پوشش گیاهی جنگل وارضی کشور کوشا باشند و از هر اقدامی که موجب ضرر زدن به طبیعت کشور می‌شود خودرداری کنند .

جلالی با بیان اینکه حتی ورود به عرصه‌های طبیعی و لگد کردن آنها، باعث آسیب خواهد شد افزود:  در روز طبیعت غالب مناطق کشور بارانی است که این امر بر کاهش خسارت به جنگل ها و مراتع کمک می‌کند. 

جلالی تاکید کرد: مردم در این روز، در روشن کردن آتش، احتیاط لازم را انجام دهند و از رها کردن زباله های خود به وِیژه مواد شیمیای و پلاستیکی در طبیعت خودداری کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.