جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۵

امدادرسانی به ۱۴۰۰ سیل زده در لرستان

جزئیات تازه از خسارت سیل در استان لرستان/ روستاها در محاصره سیل و تخریب تاسیسات زیربنایی + تصاویر

طبد

بارش باران شدید در استان لرستان سبب طغیان رودخانه ها و محاصره روستاها در سیل شده است و تاسیسات زیرساختی در تعدادی زیادی از روستاها تخریب جدی شده است.

به گزارش قدس آنلاین وب ه نقل از تسنیم، بارش شدید باران در 48 ساعت گذشته در استان لرستان خسارات زیادی به بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی و زیربنایی شهرهای مختلف استان به ویژه مناطق روستایی وارد کرده است و تیم‌های امدادی همچنان مشغول امدادرسانی به مناطق آسیب دیده هستند و تیم‌های اجرایی نیز در حال جمع بندی خسارات وارده هستند که تاکنون میزان دقیق آن مشخص نشده است.
اما آخرین خبرها از وارد شدن خسارات زیادی در استان حکایت دارد.
ریزش دوباره کوه در آزادراه پل زال- خرم‌آباد/تلاش برای بازگشایی مسیر
سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: در حال حاضر محور پلدختر به خرم‌آباد به دلیل آب‌گرفتگی مسدود است.

وی افزود: آب‌گرفتگی محور پلدختر- خرم‌آباد در چند قسمت بوده که در حال حاضر آب در چند نقطه فروکش کرده ولی در نقاط دیگر آب‌گرفتگی وجود دارد.
رئیس پلیس‌راه استان لرستان بابیان اینکه در حال حاضر این محور مسدود است عنوان کرد: محور پلدختر به خرم‌آباد از ساعت هفت صبح امروز تاکنون مسدود است و نیروهای پلیس‌راه استان در محل قرار دارند و تا یک ساعت دیگر احتمال باز شدن این محور وجود ندارد.
وی بیان کرد: در کیلومتر35 آزادراه پل زال- خرم‌آباد کوه دچار ریزش شده که در حال حاضر عوامل آزادراه استان در حال بازگشایی مسیر هستند.
بازگشایی محور پلدختر- خرم‌آباد/ خسارت سنگین سیل به بخش کشاورزی
نورالدین درمنان فرماندار پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر، با اشاره به طغیان رودخانه کشکان براثر بارش شدید باران اظهار داشت: طغیان رودخانه سبب تا در دونقطه از جاده ترانزیتی به سمت پلدختر راه ارتباطی قطع شود که اکنون با فروکش کردن آب تردد حالت عادی پیداکرده است.
وی افزود: با مسدود شدن این مسیر تردد از سمت شمال به جنوب از طریق بزرگ‌راه پل زال انجام شد و اکنون نیز تردد در محور پلدختر- خرم‌آباد در حال تسهیل است.
فرماندار پلدختر عنوان کرد: سیلاب به بخش زیرساخت‌ها، بخش کشاورزی، معابر شهری و روستایی، تأسیسات آب روستایی و شهری و پل‌های ارتباطی خسارت زیادی وارد کرده است.
وی بیان کرد: شب گذشته برای جلوگیری از بروز اتفاق به مردم روستاهای حاشیه رودخانه هشدار داده شد تا منازل خود را تخلیه کنند که خوشبختانه خسارت جانی در این شهرستان نداشتیم.
درمنان با اشاره به اینکه دستگاه‌های خدمات رسان شهرستان پلدختر آماده خدمات‌رسانی هستند گفت: میزان خسارات سیلاب در این شهرستان پس برآورد دقیق اعلام می‌شود.
امداد رسانی به 1400 سیل‌زده در لرستان/اعزام 14 دستگاه آمبولانس به مناطق سیل‌زده
محمد دارایی با اشاره به امدادرسانی انجام‌شده این سازمان از روز گذشته تاکنون اظهار داشت: در جهت امدادرسانی به سیل‌زدگان استان، 86 نفر نجات‌گر در قالب 28 تیم عملیاتی به مناطق سیل زده اعزام‌شده است.
وی افزود: آسیب دیدگان سیلاب اخیر 1400 نفر در قالب 298 خانوار بوده که تاکنون به هزار و 259 نفر امدادرسانی شده است.
معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان لرستان با اشاره به اینکه تاکنون 16 مورد حادثه در راستای سیلاب اخیر در استان رخ‌داده عنوان کرد: تاکنون 64 نفر از آسیب دیدگان سیلاب اخیر توسط هلال‌احمر استان اسکان داده‌شده است.
وی بیان کرد: 14 دستگاه آمبولانس به مناطق سیل‌زده اعزام‌، شش نفر نیز مصدوم شده است که 3 نفر از آن‌ها انتقال داده‌شده است.
دارایی تصریح کرد: تاکنون 11 دستگاه موتورپمپ و لجن کش، یک مورد ست کوهستان، دو مورد ست سبک نجات، هفت‌دستگاه خودرو کمک سبک و یک دستگاه خودرو نجات تیپ یک و دو به مناطق سیل‌زده اعزام‌شده است.
آمادگی سپاه لرستان برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده/ سپاه با تمام تجهیزات آماده کمک‌رسانی است
سرهنگ علی حسین پازدار اظهار داشت: سردار کشکولی فرمانده سپاه استان لرستان به فرماندهان نواحی بسیج استان ابلاغ کرد تا 200 نیرو برای کمک‌رسانی به مناطق سیل استان در حالت آماده‌باش باشند.

وی با اشاره به اینکه تمام امکانات سپاه برای کمک رسانی اماده است افزود: سپاه استان لرستان برای کمک‌رسانی به مناطق مختلف سیل‌زده استان با تمام تجهیزات آماده کمک‌رسانی است که در صورت لزوم نیروهای بسیج به مناطق اعزام می‌شوند.
15 روستای شهرستان سلسله در محاصره سیلاب
عباس ملکشاهی اظهار داشت: در حال حاضر حدود 15 روستای شهرستان سلسله در محاصره سیلاب و آب‌گرفتگی قرار گرفته که امدادرسانی به این روستاها انجام‌ می‌شود.
وی افزود: حدود پنج اکیپ به مناطق سیل‌زده اعزام‌شده و تاکنون اقداماتی در زمینهٔ تخلیه آب منازل این روستاها انجام‌شده است.
رئیس جمعیت هلال‌احمر سلسله عنوان کرد: تاکنون تخلیه آب حدود 30 منزل مسکونی در روستاهایی که دچار سیلاب شده‌اند انجام شده ولی به دلیل شدت بارندگی نتوانستیم اسکان سیل‌زدگان را داشته باشیم.
وی بیان کرد: نیروها و امکانات لازم ستاد بحران جهت بازگشایی راه‌های ارتباطی مسدود شده در حال فعالیت است
خسارت 70 میلیارد تومانی سیلاب به شهرستان دلفان/ روستاها همچنان در محاصره سیلاب
جعفر طولانی اظهار داشت: دلفان شب گذشته به‌دلیل شدت باران دچار بحران شد به‌ طوری‌که طغیان تمام رودخانه‌های این شهرستان خسارت بسیار سنگینی به حوزه شهری و روستای کرد.

وی افزود: سیلاب خسارت زیادی به زیرساخت، ابنیه‌های شهری و روستایی، تأسیسات مخابراتی، برق، آب، پل‌ها، مزارع کشاورزی، راه‌های مواصلاتی و اموال مردم وارد کرده است.
فرماندار دلفان با اشاره به اینکه هنوز هم بسیاری از روستاهای شهرستان دلفان در محاصره سیلاب قرار دارند بیان کرد: در حال حاضر بخشی از مسیرها با امکانان دولتی و خصوصی بازگشایی‌شده اما با توجه به قطع شدن خطوط مخابراتی و فرستنده صداوسیما اطلاع دقیقی از وضعیت سایر روستاها در دست نیست.
وی عنوان کرد: بسیاری از پل‌های سطح شهر و جاده‌های موصلاتی تخریب و به‌ شدت آسیب‌دیده‌اند به‌ طوری‌که بخشی از دیواره ساحلی رودخانه اصلی شهر نیز ریزش کرد که در صورت ادامه بارندگی به‌طور یقین با مشکل جدی مواجه می‌شویم.
طولابی بابیان اینکه آب‌گرفتگی سبب  تخریب برخی از منازل سطح روستاها شده است، گفت: خوشبختانه تاکنون خسارت جانی گزارش نشده و در حال حاضر تمام امکانات دولتی و خصوصی برای مهار آب‌گرفتگی به کار گرفته‌شده است.
وی با اشاره به اینکه هنوز اطلاع دقیقی از روستاهای دوردست شهرستان در دست نداریم اظهار داشت: با توجه به قطع بودن راه‌های ارتباطی اکنون برای مطلع شدن از آخرین وضعیت روستاها نیرو به‌صورت میدانی اعزام‌شده که هم اکنون نیز راه ارتباطی روستاهای بخش کاکاوند و حوزه میربگ جنوبی قطع و با مشکل جدی مواجه‌اند.

فرماندار دلفان برآورد اولیه خسارت سیلاب به شهرستان دلفان را حدود 70 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: میزان این خسارت به‌ طور یقین افزایش پیدا می‌کند چراکه برای برآورد دقیق نیازمند کار میدانی و کارشناسی دقیق هستیم.
وی با بیان اینکه شب گذشته برای جلوگیری از خسارت جدی، به مردم مناطق آسیب‌پذیر اطلاع‌رسانی انجام شد، عنوان کرد: اکنون نیازمند کمک و پشتیبانی ستاد حوادث استان هستیم چون با توجه به حجم بالای خسارت امکانات شهرستان محدود است و جوابگو نیست.پ
50 روستای کوهدشت در محاصره سیلاب/ تلاش برای رفع انسداد محورهای روستایی ادامه دارد

احسان جهانیان  با اشاره به آخرین خسارات ناشی از سیلاب شبانه‌روز گذشته در این شهرستان اظهار داشت: با شدت گرفتن بارش‌های دیروز و ایجاد سیل در مناطق عشایری بخش مرکزی، از مناطق آسیب‌دیده بازدید به‌عمل‌آمده و از بخشداران مرکزی خواسته شد نسبت به اعلام خسارات وارده اقدام کنند.

وی با اشاره به خسارات وارده به محورهای تردد در این منطقه عنوان کرد: به مقدار 30‌کیلومتر آسفالت و شانه جاده خسارت‌دیده است و همچنین تعداد 11 دهنه پل و 5 آب‌نما بین 70 تا 100 درصد آسیب جدی دیده‌اند‌.
سرپرست فرمانداری کوهدشت بابیان اینکه در حال حاضر راه ارتباطی 50 روستای بخش مرکزی این شهرستان در اثر جاری شدن سیلاب قطع شده است، افزود: گروهی متشکل از دستگاه‌های خدماتی از جمله راه و شهرسازی تشکیل و به‌منطقه اعزام‌شده که انتظار می‌رود راه ارتباطی 28 روستای بخش مرکزی کوهدشت تا عصر امروز برقرار شود.
وی خاطرنشان کرد: با وقوع سیلاب برق چند روستا قطع شد که با اعزام نیروهای امدادی به منطقه تلاش برای برقراری برق این روستاها ادامه دارد.
جهانیان تصریح کرد: تمهیدات لازم به‌منظور رفع مشکلات و خدمات‌رسانی به مناطق آسیب‌دیده‌ اندیشیده شده که در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات اقدام خواهد شد.
وی بیان کرد: با توجه به‌شدت بارش‌ها در چند روز گذشته و تداوم آن تا امشب به همه دستگاه‌های اجرایی اعلام آمادگی شده که آمادگی لازم برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی را داشته باشند.
آبگرفتگی منازل مسکونی شهر خرم‌آباد بر اثر سیلاب/احتمال اعزام بالگرد به مناطق سیل‌زده
محمد دارایی، با بیان اینکه بر اثر بارش شدید باران منازل مسکونی میدان امام در شهر خرم‌آباد دچار آب‌گرفتگی شدید شده است، اظهار داشت: هم‌اکنون نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر، نیروهای آتش‌نشانی و شرکت آب و فاضلاب استان مشغول تخلیه آب از منازل مردم هستند.

معاون امداد و نجات استان لرستان از امدادرسانی به مردم سیلاب‌زده استان لرستان اشاره کرد و گفت: از روز گذشته تاکنون نیروهای جمعیت هلال‌احمر به مردم روستاهای کوهدشت، سلسله، دلفان و بخش‌های مختلف شهرستان خرم‌آباد مانند کاکا شرف و سپیددشت امدادرسانی کرده‌اند.
وی تصریح کرد: با توجه به عدم دسترسی به برخی از روستاهای استان، درصورت مساعد بودن هوا بالگرد جمعیت هلال احمر به این مناطق اعزام می‌شود.
سیلاب 300 میلیون ریال خسارت به شبکه برق پلدختر وارد کرد/برق 7 روستا قطع است
فخرالدین پناهنده رئیس اداره برق شهرستان پلدختر اظهار داشت: براثر سیلاب در شهرستان پلدختر در حال حاضر برق هفت روستای منطقه جنوب غربی این شهرستان قطع‌شده است.
وی افزود: براثر طغیان رودخانه کشکان شش تیر برق کنده و با سیلاب حمل شده ‌و دو تابلوی برق روستای چم مهر به زیرآب رفته است.

رئیس اداره برق شهرستان پلدختر عنوان کرد: برق هشت روستای منطقه کرکی بخش مرکزی دهستان قطع و تابلوی برق 20 روستا در بخش مرکزی و معمولان نیز به زیرآب رفته است.
وی بیان کرد: سیلاب بیش از 300 میلیون ریال به دستگاه‌های فشار متوسط و تیرهای برق این شهرستان خسارت وارد کرده است.
پناهنده تصریح کرد: تیم‌های اداره برق به روستاهایی که برق آن‌ها قطع‌شده است فرستاده و تلاش می‌شود برق این مناطق به‌ صورت موقت وصل شود.
سیلاب محور پلدختر- خرم‌آباد را مسدود کرد
صفر عبدالوند فرمانده نیروی انتظامی پلدختر  اظهار داشت: جاده پلدختر -خرم‌آباد به دلیل طغیان رودخانه کشکان در تونل معمولان بسته شد.

وی با اشاره به اینکه این مسیر از 4 صبح تاکنون مسدود شده است افزود: بسته شدن این جاده سبب شده تا وسایل سبک و سنگینی در این محور بمانند.
فرمانده نیروی انتظامی پلدختر عنوان کرد: رانندگان می‌توانند از محورهای جایگزین خرم‌آباد- کوه دشت- پلدختر یا از محور آزادراه پل زال – خرم‌آباد تردد کنند.
وی با بیان اینکه مسدود شدن این مسیر در اثر سیل تلفات جانی نداشته است بیان کرد: به رانندگان توصیه می‌شود که با وسایل و تجهیزات کامل در این محورها عبور کنند.
مدارس شهرستان دلفان در تمام مقاطع تحصیلی تعطیل است
جعفر طولابی فرماندار شهرستان دلفان  اظهار داشت:  مدارس شهرستان دلفان در شیفت صبح و در تمام مقاطع تحصیلی تعطیل هستند و باراش شدید باران در بخش‌های روستایی و شهر دلفان همچنان در حال بارش است و سبب جاری شدن سیلاب شده است.

طولابی با اشاره به اینکه سیلاب راه ارتباطی 10 روستا در دهستان میربگ جنوبی را قطع کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر تنها این محور خاکی که در مسیر دره و آبراهه قرار دارد مسدود شده، اما تردد در مابقی راه‌های شهرستان برقرار است.
فرماندار دلفان عنوان کرد: با توجه به حجم بارندگی  به ابنیه شهری نیز خساراتی وارد شده که میزان خسارت آن پس از پایان بارندگی برآورد می‌شود.
وی آبگرفتی مزارع کشاورزی شهرستان دلفان را حدود سه هزار هکتار اعلام کرد و گفت: به جاده‌های بین مزارع، کانال‌های آب بر، قنوات و سدهای سنتی ذخیره آب کشاورزی نیز خساراتی وارد  شده است.
طولابی تصریح کرد: درمجموع برآورد تقریبی خسارت بخش کشاورزی تا این لحظه حدود 25 تا 30 میلیارد تومان برآورد شده که با پایان بارندگی میزان دقیق بخش‌های مختلف برآورد و به ستاد بحران استان اعلام می‌شود.

وی بابیان اینکه تاکنون مشکل حادی در این شهرستان نداشته‌ایم، گفت:  از ابتدای شروع بارندگی جلسه ستاد بحران در شهرستان دلفان تشکیل شد و اکنون نیز اعضای ستاد بحران تا پایان بارندگی در آماده‌باش کامل هستند.
بارش باران که از چند روز پیش در شهرستان دلفان آغاز شده است سبب طغیان رودخانه شهر نورآباد شده است و برخی از مناطق شهر نورآباد که در معرض سیلاب قرار گرفته اند تخلیه شده است.
قطع شدن راه ارتباطی تعدادی از روستاهای بخش مرکزی پلدختر
کریم میرزایی بخشدار مرکزی پلدختر با اشاره به وضعیت روستاهای پلدختر و میزان بارش باران در این شهرستان اظهار داشت: بارش شدید باران در شهرستان پلدخترهمچنان ادامه دارد  به طوری که میزان  بارش‌تا ساعت 20 امشب در پلدختر 135 میلی‌متر بوده است.
وی با اشاره به طغیان رودخانه کشکان افزود: به دلیل بارش شدید باران این رودخانه طغیان کرده است که برای روستاها و خانه‌های حاشیه آن خطر دارد و خسارات زیادی وارد کرده است.
بخشدار مرکزی پلدختر گفت: جاری شدن سیلاب در روستاهای بخش مرکزی خسارات زیادی به بخش کشاورزی این منطقه وارد کرده است که هنوز میزان دقیق آن مشخص نیست.

وی با اشاره به احتمال آب گرفتگی برخی روستاها بیان کرد:بر اثر طغیان رودخانه کشکان و شدت باران، روستاهای بابازید، چم محمد علی، خرسدر علیا، و پران پرویز در خطر آب گرفتگی هستند که به این روستاها هشدارهای لازم داده شده است.
میرزایی با اشاره به قطعی برق و نبود راه ارتباطی در برخی روستاهای پلدختر عنوان کرد: راه دسترسی منطقه کرکی تخریب و برق این منطقه قطع است و راه روستاهای چالکل و پران پرویز بر اثر بارندگی تخریب شده است.
بخشدار مرکزی پلدختر افزود:  ستاد مدیریت بحران شهرستان پلدختر و تیم های امداد در حالت آماده باش کامل بوده و مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.
آماده‌باش دستگاه‌های اجرایی و امدادی لرستان
رضا آریایی  در مورد میزان خسارات سیل در استان لرستان بر اثر بارش باران شدید اظهار داشت: باراش شدید باران در شب و روز گذشته در تمام نقاط استان جاری بوده و به علت طغیان رودخانه ها در برخی نقاط خساراتی نیز وارد کرده است.

وی در مورد میزان خسارات افزود: میزان خسارات ناشی از سیلاب معلوم نیست و هنوز جمع بندی در این مورد نشده است.
مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان گفت: متوسط بارندگی در استان تا این لحظه حدود 90 میلی متر بوده و تمام دستگاه‌ها در حالت آماده باش کامل هستند تا از خطرات احتمالی ممانعت کنند.
وی در مورد ادامه دار بودن باران ها تا ظهر فردا بیان کرد: اکنون بارش در خیلی از نقاط استان همچنان ادامه دارد و تنها در شهرستان کوهدشت بارش باران متوقف شده است.
آریایی با اشاره به طغیان رودخانه کشکان اظهار داشت: شدت و تداوم بارندگی، طغیان رودخانه کشکان و تعدادی از مسیل‌ها و آبراهه‌های اصلی و فرعی را به همراه داشته است و در مورد شهر معمولان نیز به خاطر موقعیت جغرافیایی این شهر نگرانی خاصی وجود ندارد.
وی در مورد خروج قطار از ریل در مسیر لرستان بیان کرد: خروج قطار در مسیر راه‌آهن لرستان و محور شمال به جنوب را مسدود کرده است؛ این قطار محلی بوده و از نوع مسافربری دورود به اندیمشک از ریل خارج شده و سبب انسداد مسیر شده است.

     

آریایی با بیان اینکه  این قطارساعت 18 به دلیل بارندگی بی سابقه و ریزش کوه در محل حد فاصل ایستگاه کشور و تنگ هفت از ریل خارج شد، تصریح کرد: خوشبختانه این حادثه هیچ‌گونه خسارت جانی نداشته است.
مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان عنوان کرد: تلاش برای بازگشایی مسیر همچنان ادامه دارد ولی با توجه به شدت بارندگی، امیدواریم هر چه سریعتر این مهم انجام شود ولی شاید بازگشایی تا صبح نیز ادامه داشته باشد.
شهر معمولان در لرستان در محاصره سیل قرار گرفت
مسعود شاکرمی شهردار معمولان اظهار داشت:  بر اثر طغیان رودخانه کشکان در شهر معمولان وضعیت خوبی حاکم نیست و شهر در محاصره سیل قرار دارد که در صورت ادامه روند بارندگی تا یکی، دو ساعت دیگر پل ماشین‌روی جنب تونل معمولان تخریب می‌شود.
وی افزود: بخش غربی شهر معمولان به‌دلیل نداشتن دیواره ساحلی هرلحظه امکان فرورفتن به زیر آب می‌رود که در این راستا مأموران شهرداری با بلندگو به مردم هشدار دادند که منازل خود را ترک کنند و به محل‌ها و جاهای مطمئن پناه ببرند.

شهردار معمولان بیان کرد: تمام نیروهای شهرداری معمولان از ابتدای ساعات اولیه صبح برای مهار سیلاب احتمالی به حالت آماده‌باش کامل قرار دارند و هشدارهای لازم را به مردم داده‌اند.
وی عنوان کرد: تمام تلاش نیروهای شهرداری معمولان در واحدهای مختلف با موضوع سیل، جلوگیری و مقابله با بروز پدیده سیلاب است.
طغیان رودخانه کشکان لرستان بر اثر باران شدید
رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان، در مورد بارندگی‌های امروز لرستان اظهار داشت: میزان  بارش‌ها در استان لرستان تا ساعت 20 امشب در پلدختر 135 میلی‌متر، خرم‌آباد 111 میلی‌متر، رومشکان 107 میلی‌متر، سپید‌دشت 95 میلی‌متر، بروجرد 86 ملی‌متر و نورآباد 81 میلی‌متر بوده است.

وی افزود: میزان بارش در  ایمان‌آباد در شرق خرم‌آباد 78 میلی‌متر، دورود 74 میلی‌متر، الشتر 72 ملی متر، ازنا 58 میلی‌متر کوهدشت 51 میلی‌متر، سیلاخور 51 میلی‌مترو الیگودرز 40 میلی‌متر بوده است.
مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان با اشاره به متوسط بارندگی در استان گفت: متوسط بارندگی در استان لرستان 80 میلی‌متر بوده ‌و شدت بارش‌ها تا ظهر فردا ادمه دارد.
آریایی عنوان کرد: شدت و تداوم بارندگی، طغیان رودخانه کشکان و تعدادی از مسیل‌ها و آبراهه‌های اصلی و فرعی را به همراه داشته است.
وی افزود: به علت خروج قطار محلی از خط، محور راه آهن نیز مسدود شده است که جراحاتی نداشته است.

 

خروج قطار از ریل در لرستان/ محور شمال به جنوب مسدود شد
ماشاءالله نعمتی فرماندار دورود با بیان اینکه مسیر راه‌آهن سراسری شمال به جنوب به‌دلیل خروج واگن از ریل مسدود شد، اظهار داشت: عصر امروز قطار محلی مسافربری که از سمت دورود به اندیمشک در حال حرکت بود حدفاصل ایستگاه کشور و تنگ‌هفت از ریل خارج شد.
وی با اشاره به اینکه این حادثه خسارت جانی نداشته است، افزود: علت وقوع آن بارش شدید باران و ریزش کوه بوده است.
فرماندار دورود با اعلام اینکه هم‌اکنون این خط مسدود شده است، عنوان کرد: مدیرکل راه‌آهن استان لرستان برای نظارت بر بازگشایی این خط به محل اعزام‌ شده است.

خسارت شدید سیلاب در استان لرستان
رضا آریایی امشب در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز در استان لرستان شاهد وقوع سیلاب بودیم که خسارات زیادی به راه‌ها، ابنیه، پل‌ها، واحدهای مسکونی شهری و روستایی، معابر شهری و مغازه‌های مردم وارد شد، اظهار داشت: در جلسه ستاد بحران استان مقرر شد فرماندارهای لرستان تا روز دوشنبه سی‌ام فروردین ماه جمع‌بندی کاملی از میزان خسارت‌های وارده داشته باشند.
مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان با بیان اینکه در بخش‌های مختلف درگیر سیلاب و امداد‌رسانی هستیم و اکنون امکان برآورد خسارت وجود ندارد، بیان کرد: پس از جمع‌بندی میزان خسارات سیلاب در استان لرستان، گزارش آن توسط استاندار برای تأمین به وزارت کشور ارسال می‌شود.

سیلاب راه ارتباطی 10 روستای شهرستان دلفان را قطع کرد/خسارت 30 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی
جعفر طولابی اظهار داشت: بارش شدید باران در شهرستان دلفان سبب خسارت‌هایی در حوزه شهری و روستایی شده است.
وی با اشاره به اینکه سیلاب راه ارتباطی 10 روستا در دهستان میربگ جنوبی را قطع کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر تنها این محور خاکی که در مسیر دره و آبراهه قرار دارد مسدود شده، اما تردد در مابقی راه‌های شهرستان برقرار است.
فرماندار دلفان عنوان کرد: با توجه به حجم بارندگی  به ابنیه شهری نیز خساراتی وارد شده که میزان خسارت آن پس از پایان بارندگی برآورد می‌شود.
وی آبگرفتی مزارع کشاورزی شهرستان دلفان را حدود سه هزار هکتار اعلام کرد و گفت: به جاده‌های بین مزارع، کانال‌های آب بر، قنوات و سدهای سنتی ذخیره آب کشاورزی نیز خساراتی وارد  شده است.

طولابی تصریح کرد: درمجموع برآورد تقریبی خسارت بخش کشاورزی تا این لحظه حدود 25 تا 30 میلیارد تومان برآورد شده که با پایان بارندگی میزان دقیق بخش‌های مختلف برآورد و به ستاد بحران استان اعلام می‌شود.
وی بابیان اینکه تاکنون مشکل حادی در این شهرستان نداشته‌ایم، گفت:  از ابتدای شروع بارندگی جلسه ستاد بحران در شهرستان دلفان تشکیل شد و اکنون نیز اعضای ستاد بحران تا پایان بارندگی در آماده‌باش کامل هستند.
۱۲۸میلی‌متر بارندگی در ایستگاه هواشناسی"شول‌آباد" استان لرستان ثبت شد
رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران لرستان اظهار داشت: میزان بارش‌های سامانه اخیر تا صبح امروز در شهرستان سلسله 62 میلی‌متر، ریمله در شمال خرم‌آباد 62 میلی‌متر، بروجرد 61 میلی‌متر، دورود 50 میلی‌متر، ایمان آباد خرم‌آباد 47 میلی‌متر، ازنا 42 میلی‌متر، الیگودرز 32 میلی‌متر و سیلاخور 30 میلی‌متر بوده است.

وی افزود: بیشترین میزان بارندگی سامانه اخیر در شول‌آباد 128 میلی‌متر، پلدختر 96 میلی‌متر، سپیددشت 81 میلی‌متر، خرم‌آباد 75 میلی‌متر و رومشکان 70 میلی‌متر بوده است.
مدیرکل مدیریت بحران لرستان عنوان کرد: بارش‌های استان تا فردا شب ادامه دارد و تمهیدات لازم جهت آماده‌باش کامل همه دستگاه‌های امدادی برای مقابله با سیلاب در دستور کار قرار گرفته است.
راه ارتباطی 8 روستای دوره چگنی بر اثر سیلاب مسدود شد
قدرت‌الله ترابی‌نژاد  اظهار داشت: بارندگی در شهرستان دوره چگنی شدید است و مسیل‌ها و معابر این شهرستان دچار آب‌گرفتگی شده است.

وی با بیان اینکه به علت بارندگی شدید رودخانه‌ها طغیان کرده و خسارت‌هایی واردشده است افزود: پل‌های موقت این شهرستان تخریب و ارتباط تعدادی از روستاها قطع‌ شده است که در حال حاضر بارندگی اجازه باز شدن راه‌ها را نمی‌دهد.
فرماندار دوره چگنی عنوان کرد: در حال حاضر راه ارتباطی هشت روستای بخش شاهیوند مسدود شده که امکانات جهت بازگشایی راه‌ها به مناطق منتقل‌ شده اما بارندگی شدید اجازه بازگشایی نمی‌دهد.
وی بیان کرد: در مسیرهایی که پل‌ها تخریب‌ شده سطح آب بالا است و امکان بازگشایی وجود ندارد که باید بارندگی تمام و سطح آب پایین بیاید تا عملیات بازگشایی مسیرها انجام شود.
بارش باران مدارس استان لرستان را تعطیل کرد
گودرز کریمی فر  مدیر کل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به اینکه مدارس مقطع ابتدایی شش شهر استان لرستان به دلیل بارندگی شدید تعطیل شده است اظهار داشت: مدارس نوبت صبح شهرهای خرم‌آباد، دروه چگنی، بیرانشهر، معمولان، زاغه و ویسیان تعطیل شد.

وی افزود: با توجه به اینکه بارندگی‌های استان سبب آب‌گرفتگی در معابر برخی شهرستان‌ها شده است بنابراین مدارس ابتدایی نوبت صبح تعطیل اما تمام مدارس نوبت بعدازظهر در سطح استان لرستان برقرار  است.
با توجه به اعلام هواشناسی استان بارندگی‌های استان به‌ صورت متناوب و رگبارهای تند و سیل‌آسا تا فردا شب ادامه دارد که آماده‌باش کامل دستگاه‌های اجرایی امدادی استان  برای مقابله با سیلاب داده‌ شده است.
بارندگی‌ها در استان لرستان ادامه دارد/آماده‌باش دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با سیلاب
رضا آریایی اظهار داشت: میزان بارش‌های سامانه اخیر در ریمله در شمال خرم‌آباد 50 میلی‌متر، دلفان 49 میلی‌متر، سلسله 48 میلی‌متر، دورود 40 میلی‌متر، ازنا 37 میلی‌متر، ایمان آباد در شرق خرم‌آباد 35 میلی‌متر، کوهدشت 32 میلی‌متر، الیگودرز 30 میلی‌متر و در سیلاخور 22 میلی‌متر  بوده است.
وی افزود: بیشترین میزان بارندگی در سپیددشت با 75  میلی‌متر، پلدختر 66 میلی‌متر، خرم‌آباد 58 میلی‌متر، بروجرد 54 میلی‌متر و رومشکان  52 میلی‌متر بوده است.
مدیرکل بحران استان لرستان عنوان کرد: بارندگی‌های استان به‌ صورت متناوب و گاهی به شکل رگبارهای تند و سیل‌آسا تا فردا شب ادامه دارد.
وی بیان کرد: اطلاع‌رسانی به اعضای شورای مدیریت بحران شهرستان جهت آماده‌باش کامل در همه دستگاه‌های اجرایی امدادی برای مقابله با سیلاب در دستور کار قرار گیرد.