شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۰

روحانی در دیدار رئیس مجلس سنا بلژیک:

نباید تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم کرد

نباید تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم کرد

رئیس‌جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده توسعه و تعمیق همکاری‌ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله بلژیک در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور روز شنبه در دیدار خانم «کریستین دوفرین» با تاکید بر نقش مجالس در توسعه و تعمیق روابط کشورها، اظهارداشت: ایران و بلژیک امکانات گسترده ای برای تقویت همکاری ها دارند که باید در فرصت پسابرجام، از این امکانات برای افزایش همکاریهای اقتصادی و تجاری بهره گرفت.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه «مانعی برای توسعه روابط اقتصادی تهران – بروکسل وجود ندارد»، گفت: دو کشور می‌توانند فعالیت های اقتصادی مشترکی را برای کل منطقه پایه‌ریزی کنند.

وی به حضور هیات های بزرگ تجاری جهان  و از جمله کشورهای اروپایی در تهران و انعقاد توافقات و تفاهمات گسترده با آنها اشاره کرد و اظهارداشت: تهران از حضور سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دولتی و بخش خصوصی بلژیک نیز برای همکاری در فضای پسابرجام ، استقبال می کند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به  نقش مثبت اتحادیه اروپا در توافق هسته‌ای اشاره و تصریح‌کرد:توافق هسته‌ای، آغاز و نه پایان راه است و پایه‌های آن تنها با اجرای به موقع و دقیق توافقات و تعهدات، مستحکم تر خواهد شد.

روحانی  با بیان اینکه «مجموعه مسایل جهانی نشان می دهد بدون همفکری ، رایزنی و هماهنگی کشورها نمی‌توانیم به اهداف مشترک دست یابیم»، اظهارداشت: این توافق همچنین نشان داد که می‌توان مسایل و مشکلات پیچیده جهانی را از طریق گفت و گو و مذاکره حل و فصل کرد و باید از این الگو و مدل، برای حل و فصل دیگر مشکلات منطقه و جهان استفاده کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه به موضوع تروریسم به عنوان یک معضل بزرگ جهانی پرداخت و با تبیین ریشه‌های آن اظهارداشت: در کنار ریشه‌های اقتصادی و فرهنگی تروریسم همانند فقر و جهل، تبعیض، ناامیدی جوانان از آینده و اعتراض آنان به دخالت های قدرت‌ها در کشورهایشان نیز از ریشه های اساسی تروریسم است.

وی با تاکید براینکه «توسعه نامتعادل و نابرابری در جهان عاملی برای اعتراض جوانان است»، تصریح کرد: یکی از ریشه‌های تروریسم ناامیدی است و اینکه عده ای احساس تبعیض می کنند و نظم و قوانین موجود را برای حل و فصل مشکلاتشان کارساز نمی دانند.

روحانی، حملات نظامی و بمباران را راه حل اساسی مبارزه با تروریسم ندانست و گفت: برای مبارزه با تروریسم باید از همه امکانات جهت رفع ریشه های این پدیده شوم استفاده کرد.

رئیس‌جمهور به برخورد دیرهنگام اتحادیه اروپا با پدیده تروریسم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سال هایی که تروریسم دامنگیر مردم افغانستان، عراق و سوریه شد،  اروپا تا حدی بی تفاوت ماند و زمانی وارد عرصه مبارزه با این پدیده شوم شد که شعله های آن به اروپا رسید.

روحانی تروریسم را یک خطر بزرگ برای همه جهان دانست و اظهارداشت: با تروریسم در هر جا و با هر شعاری باید مبارزه کرد و نباید تروریست ها را برای منافع کوتاه مدت، به تروریست های خوب و بد تقسیم کرد.

وی گفت: ما در سال های اولیه انقلاب اسلامی با تروریست هایی مواجه بودیم که مقام‌ها و مردم کشور ما را وحشیانه به شهادت رساندند و متاسفانه هم اکنون همین تروریست ها در اروپا آزادانه زندگی و فعالیت می کنند.

روحانی همچنین به مواردی از استفاده تروریست ها از مواد شیمیایی اشاره کرد و گفت: دستیابی تروریست ها به تسلیحات شیمیایی بسیار وحشتناک است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان حملات شیمیایی، این خطر را کاملا درک می کند، چرا که هزاران مصدومان شیمیایی ما همچنان از عوارض مصدومیت رنج می برند.

وی با بیان اینکه «باید از همه توان برای ریشه کن کردن تروریسم در سراسر جهان استفاده کنیم»، گفت: باید منابع درآمد و کانال های انتقال تسلیحات به تروریست ها را قطع و مسدود کنیم و اجازه ندهیم همچنان تروریست ها نفت و آثار باستانی عراق و سوریه را غارت و در بازارهای مشخص و به سادگی به فروش برسانند.

رئیس مجلس سنا بلژیک نیز در این دیدار تاکید کرد که «خواستار فصل جدیدی در روابط ایران و بلژیک هستیم و بروکسل آماده همکاری باتهران در همه حوزه های مورد علاقه است.»

خانم «کریستین دوفرین» با قدردانی از مواضع تهران در مبارزه با تروریسم و تاکید بر اینکه کشورش آماده بهره گیری از تجربیات ایران در این عرصه است ، گفت: ایران عامل ثبات در منطقه است و می تواند در روند مبارزه با تروریسم نقش مهمی ایفا کند و بروکسل در این ارتباط در کنار تهران است.

وی همچنین بار دیگر از روحانی برای سفر به بروکسل به طور رسمی دعوت کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.