دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۵

یک نتیجه خوب از یک رفتار خوب؛

تبریک عارف به لاریجانی، بدون ادعای تقلب، جرزنی و خودزنی

تبریک عارف به لاریجانی، بدون ادعای تقلب، جرزنی و خودزنی

جای بسی خوشحالی و امیدواری است. برای اولین بار است که کسی منتسب به اصلاح طلبان، پس از شکست در انتخابات، بدون هیچگونه بهانه و جرزنی و خودزنی، نه تنها رقیب را به تقلب متهم نکرد بلکه پس از شکست به رقیب خود تبریک هم گفت و او را در آغوش گرفت! می توان گفت این تبریک عارف میتواند نقطه عطفی در مناسبات سیاسی اصلاح طلبان با مردم و رقبای سیاسی آنان در کشور باشد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از جهان، انتخاب هیأت رئیسه موقت مجلس در روز گذشته، یک پیام عملی خیلی خوب و مثبت داشت.

محمدرضا عارف، منتخب مردم تهران، پس از آنکه در رقابت با علی لاریجانی بر سر کرسی ریاست موقت مجلس، نتوانست پیروز شود، اتفاق شایسته ای را رقم زد.

درست در لحظه ای که هاشم‌زائی رئیس سِنی مجلس، نام علی لاریجانی را به عنوان پیروز انتخابات اعلام کرد، عارف به سمت رئیس مجلس رفت و با به آغوش کشیدن وی این پیروزی را به او تبریک گفت.

وی حتی در گفت و گو با خبرنگاران و در پاسخ به این سؤال که آیا برای انتخابات ریاست مجلس نامزد خواهید شد یا خیر گفت: ما الان رئیس داریم و دیگر نیازی به نامزدی بنده نیست.

هرچند می توان تحلیل سیاسی بر این سخن عارف نگاشت که تلاش داشته سرپوشی بر شکست جریان اصلاحات در مجلس بگذارد، اما از جنبه اخلاقی و حفظ وحدت به نفع مردم باید از این اظهار نظر استقبال کرد.

به عکس این رفتار مثبت،‌ برخی چهره های اصلاح طلب بر طبق عادات گذشته خود، بر صورت دوستان و هم لیستی های خود چنگ زدند و خاطره تلخ انتخاب شهردار تهران و ماجرای هجمه سنگین به الهه راستگو، عضو اصلاح طلب شورای شهر را تا حدی زنده کردند اما نکته حائز اهمیت این بود که حجم این اتفاقات تلخ به شدت کمتر از دوره های دیگر بود.

جای بسی خوشحالی و امیدواری است. برای اولین بار است که کسی منتسب به  اصلاح طلبان، پس از شکست در انتخابات، بدون هیچگونه بهانه و جرزنی و خودزنی، نه تنها رقیب را به تقلب متهم نکرد بلکه پس از شکست به رقیب خود تبریک هم گفت و او را در آغوش گرفت!

می توان گفت این تبریک عارف میتواند نقطه عطفی در مناسبات سیاسی اصلاح طلبان با مردم و رقبای سیاسی آنان در کشور باشد.

اصلاح طلبان این بار پس از شکست،  نه مدعی "تقلب" در انتخابات هیئت رئیسه شدند و نه خاطره تلخی از رفتارهای خشونت بار نظیر آنچه در سال 88 اتفاق افتاد را بر جای گذاشتند.

جامعه سیاسی اصلاحات این بار نه تنها شکست را پذیرفت و عملا دریافت که دارای اکثریت مطلق حتی در مجلس دهم هم نیست، بلکه تبریک چهره شاخص این جریان به رقیب خود نشان داد، در سپهر سیاست ایران نسل جدیدی از اصلاحات متولد شده که در تلاش است به بلوغ سیاسی و اجتماعی برسد و ظرفیتش را در برابر "نَه"ی دموکراتیک بالا ببرد.

این رفتار اصلاح طلبان در دومین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی می تواند نویدی باشد برای تغییرات اساسی در جریان اصلاحات در نوع تعاملات سیاسی خود با مردم و نیز تولد یک مجلسی عاری از دعواهای سیاسی و جناحی. مجلسی که با کمترین جنحال سیاسی فقط و فقط به مشکلات مردم و مصالح نظام می اندیشد و لاغیر.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.