دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۰

مسعود نیلی مطرح کرد:

رفتار سوداگرانه از زندگی مردم حذف شده است/راه‌حل‌های کوتاه‌مدت دیگر جواب نمی‌دهد

مسعود نیلی

مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر شکل‌گیری وفاق اقتصادی پس از برجام عنوان کرد: اکنون در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که باید بتوانیم یک تصویر میان‌مدت مشترکی داشته باشیم و راه حل‌های کوتاه مدت دیگر جواب نمی‌دهد.

به گزارش قدس آنلاين به نقل از اقتصادنیوز، مسعود نیلی در گفت‌و‌گویی درباره شرایط حال حاضر اقتصادی کشور گفت: ما اکنون در شرایطی سیاستگذاری می‌کنیم که به این توجه نداریم که تصمیم مردم، تصمیم همراستا با بهبود اوضاع اقتصادی کشور است. در حالی که در دوران تحریم شدید، مردم تصمیم‌شان همراستا با بهبود وضعیت اقتصادی کشور نبود.‌ بنابراین ثبات اقتصادی که درست از زمان انتخاب رئیس جمهوری و استقرار دولت و پشت‌سر آن ثبات اقتصاد کلانی که در کشور ما برقرار شد، وابسته به این سه رأس مثلث است و تنها یک جزء آن مذاکرات و توافق هسته‌ای است. این اثرات غیر‌مستقیم برجام است که شاید از اثرات مستقیم آن مهم‌تر باشد.

وی در این گفت‌وگو که در ویژه‌نامه روزنامه ایران برای هفته دولت منتشر شده است، اضافه کرد: تغییر مهمی که اکنون مشاهده می‌شود و حداقل در اقتصاد ما از سال‌های پیش تا نیمه دوم سال 92 به این طرف، این است که رفتار سوداگرانه از زندگی مردم حذف شده است. مثلاً تقریباً پنج سال است که قیمت مسکن ثابت است و الان کسی به این جمع‌بندی نرسیده که در مسکن سرمایه‌گذاری سوداگرانه کند. امروز روی سکه و ارز سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. امروز گزینه برتر برای مردم با فاصله زیادی نسبت به هر گزینه دیگر سپرده‌گذاری در بانک است. این چیزی بوده که حساب و کتاب دو دو تا چهار تا بوده که مردم انجام داده‌اند، پس رفتار سوداگرانه در این بازارها مشاهده نمی‌کنید.

در همین حال مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با بیان توضیحاتی درباره تاثیر منفی اختلافات در زمینه بهره‌برداری از آثار اقتصادی برجام، بر شکل‌گیری گفتمان وفاق اقتصادی در دوره پس از برجام تاکید کرد و در این مورد توضیح داد: ما در اواخر نیمه اول سال 95 در جایی قرار گرفته‌ایم که دیگر صحبت راجع به اتخاذ برنامه‌های کوتاه‌مدت سه ماهه یا شش ماهه خیلی قابل قبول نیست. در سیاست‌های خروج غیر‌تورمی از رکود گفتیم که این یک چارچوب سیاستگذاری دو ساله است برای سال 93 و 94. البته آن موقع هم ما اصلاً به این فکر نمی‌کردیم که قیمت نفت ممکن است این همه کاهش پیدا کند ولی بالاخره چارچوبی شد که توانست هم سال 93 را سر و سامان دهد و هم با شوک بزرگ قیمت نفت سال 94 شرایطی را برای اقتصاد ما رقم بزند که عملکرد قابل دفاعی داشته باشد.

وی تصریح کرد: بنابراین اقتصادی که از نظر نحوه اداره بسیار شبیه ونزوئلا بود، در مقایسه با عملکرد ونزوئلا اصلاً قابل مقایسه نیست. ونزوئلا امروز از هم پاشیده است. پیش‌بینی تورمش امسال 480 درصد است، سال بعد می‌گویند 1600 درصد و این یعنی یک اقتصاد از هم پاشیده. از نظر رشد اقتصادی هم امارات را در نظر بگیرید که صادر‌کننده نفت است ولی اقتصاد متنوعی دارد یا عربستان که دارای اقتصاد متنوع نیست، ولی صندوق ثروت ملی‌اش حدود 900 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد. با این حال رشد اقتصادی عربستان نسبت به سال 2014 یک‌سوم شد، رشد اقتصادی امارات یک‌دوم شد در حالی که ما با اینکه سال گذشته رشد اقتصادی‌مان نزدیک به صفر بود، اما توانستیم از افتادن دوباره در رکود جلوگیری کنیم، روند نزولی تورم ما ادامه پیدا کرد، بازار ارز ما به هم نریخت در حالی که قاعدتاً باید اینجور می‌شد. این به این خاطر است که مردم و سیستم اقتصادی منضبط شده‌اند و ارزیابی‌ مردم این است که دولت می‌تواند اقتصاد را مدیریت کند و جلو ببرد.

نیلی همچنین عنوان کرد: اکنون در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که باید بتوانیم یک تصویر میان‌مدت مشترکی داشته باشیم و راه حل‌های کوتاه مدت دیگر جواب نمی‌دهد. از اینجا به بعد مردم نگاه می‌کنند ببینند بعد از این چه می‌شود. اگر ببینند ما به دعواهای خودمان برگشتیم و نمی‌توانیم چیزی را پیش ببریم، محاسبه مثبت آنها هم عوض می‌شود. بنابراین نکته مهم همان توافق داخلی است. ما باید راجع به نحوه حل موضوعات اصلی که مربوط به خودمان هم می‌شود و کاری به بیرون ندارد توافق کنیم. مشکلات ما مربوط به آب، محیط زیست، بازنشستگی، بودجه دولت و بیکاری می‌شود، اینها مشکلات روزمره کشور ماست که با آن مواجه هستیم. بدون استثنا تمام این مشکلات مربوط به خودمان است و کسی این مشکلات را به ما تحمیل نکرده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.