سه‌شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۰

رایزن بازرگانی ایران در اندونزی؛

رشد 25 درصدی صادرات غیرنفتی ایران به اندونزی

 ایران و اندونزی

حجم تجارت غیر نفتی ایران و اندونزی در 4 ماهه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 25 درصد افزایش یافت.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  انور کمری رایزن بازرگانی ایران در اندونزی اعلام کرد: صادرات کالاهای غیرنفتی به اندونزی در چهارماهه ابتدای سال 95 به 27 میلیون دلار رسید که در مقایسه با 21.5 میلیون دلار دوره مشابه پارسال 25 درصد رشد داشته است.
انور کمری  افزود: در این دوره زمانی محصولاتی مانند سنگ گچ، گوگرد و وازلین گرید دارویی از جلمه مهمترین اقلام صادراتی هستند که از رشد مناسبی برخوردار بودند.
وی افزود: قیر نفت که همواره در صدر اقلام صادراتی کشورمان به اندونزی بوده با وجود اینکه از نظر وزنی 50 درصد نسبت به چهار ماهه ابتدای سال قبل افزایش داشته است اما از نظر ارزشی هفت درصد کاهش نشان می‌دهد که دلیل عمده آن کاهش قیمت قیر در بازارهای جهانی است.
کمری اظهار داشت: در بین سایر کالاهای صادراتی به اندونزی، خرما نیز که همیشه در بالای فهرست اقلام صادراتی به اندونزی بوده است در این دوره از نظر وزنی 32.5 درصد و از لحاظ ارزشی 36 درصد کاهش داشته است.
رایزن بازرگانی ایران دلیل عمده کاهش صادرات خرما به اندونزی را وضع مقررات جدید بر واردات محصولات غذایی با منشا گیاهی توسط اندونزی دانست و گفت: آنها واردات را منوط به تایید آزمایشگاه‌های مورد تایید نهاد غذا و دارو اندونزیایی می‌کنند.
وی گفت: به دلیل تاخیر سازمان غذا و دارو در معرفی آزمایشگاه‌های مورد تایید، صادرات خرما به اندونزی به طور چشمگیری کاهش یافته است.
کمری ادامه داد:در همین مدت واردات کالا از اندونزی از 30 میلیون دلار به 38میلیون دلار رسیده که 25درصد رشد داشته است.
وی گفت: مهمترین اقلام وارداتی کشورمان از اندونزی در این مدت خمیر چوب شیمیایی، برخی انواع کاغذ و مقوا، روغن پالم، الیاف مصنوعی غیر یکسره، قهوه، تیوپ، اسید پالمتیک و MDF بوده است.
رایزن ایران در اندونزی افزود: در مجموع حجم روابط تجاری دو کشور از 51.5 میلیون دلار در چهار ماهه ابتدای پارسال به 65 میلیون دلار در دوره مشابه سال جاری رسیده است که 26 درصد رشد داشته است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.