جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۸

حجه الاسلام و المسلمین خاتمی:

مسئولان اجازه نقد عالمانه FATF را بدهند/ سعودیها خائن‌الحرمین شریفین هستند

139303100851136862872824.jpg

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: مسئولان قبل از تصیم نهایی اجازه نقد و بررسی عالمانه FATF را بدهند. سعودیها خائن‌الحرمین شریفین هستند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، آیت الله سید احمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران، اظهار کرد: عیب جویی، درنده جویی روانی است.گاهی درنده جویی فیزیکی و گاهی نیز روانی است.

وی با بیان اینکه درست است که اسم عیب جویی را بیماری روانی بگذاریم، گفت: قابل توجه است این بیماری مسری است و باید از هم نشینی با این افراد پرهیز کرد.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: این مسئله را نباید تنها در حوزه فردی دید بلکه در حوزه خانواده نیز موثر است اگر قرار باشد جناحهای جامعه در پی پیدا کردن نقطه ضعفی از یکدیگر باشند یک بیماری روانی است.

خاتمی تاکید کرد:کسانی که با پیدا کردن عیب به دنبال خراب کردن مردم هستند بدانند خداوند انها را زمین خواهد زد.امیدواریم روز به روز جامعه اسلامی به سبک جامعه اسلامی دینی پیش رود.

وی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر خم گفت: در روز عید سعید قربان این نکته را گفتم که ما تقریب و غدیر را با یکدیگر پیش می‌بریم و امام راحل فرمودند غدیر یک روز نیست بلکه غدیر باید همیشه باشد و این روز روز تجلی بیعت با امامت است و ولایت فقیه ما قطره‌ای از دریای ناپیدای کرامتانه ولایت است.

خاتمی افزود: هیچ روزی از سال نیست که به اندازه عید غدیر امامان ما امتشان را دعوت به شادی کرده باشند و بسیار سفارش شده که در روز عید غدیر فقط شادی صادر شود و توصیه شده که بر محمد و آل محمد فراوان صلوات فرستاده شود.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد از مردم این انتظار و توقع را داریم که همانطوری که عرفه امسال را با شکوه‌تر از سالهای گذشته برگزار کردند غدیر امسال را نیز باشکوه برتر از سالهای گذشته داشته باشند.

وی در ادامه سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله خزعلی عضو فقید مجلس خبرگان و رئیس بنیاد بین‌المللی غدیر گفت: بنده در روزهای پایانی عمر پربرکت ایشان به عیادت وی رفتم و ایشان مکررا ذکر یا علی بر لب داشت و سراسر جان ایشان مملو از عشق مولا علی بود.

خاتمی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: این هفته، هفته به یادماندنی برای ملت ما و سند افتخار ابدی برای آنهاست. امتحان سختی بود اما آفرین به مردم که درست از عهده این امتحان برآمدید و پیش خدا و امام زمان (عج)‌ سربلند شدید.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: 8 سال دفاع مقدس تمام شد اما فرهنگ جهاد و عشق به خدا تمام شدنی نیست. این فرهنگ است که 37 سال دشمنان را پشت مرزها نگه داشته و نگه خواهد داشت.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی 96 - 95 نیز گفت: کشور با دنیای امید به استقبال سال تحصیلی جدید می‌رود و جشن عاطفه‌ها گامی در این راستاست و آغاز سال تحصیلی بهار است.

خاتمی در ادامه سخنان خود در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران به موضوع FATF اشاره کرد و گفت: در این رابطه گفتنیهای زیادی گفته شده است اما گفتنی که بنده می‌گویم از جنش گفتنیهای موجود نیست. درست است جای تصمیم در این عرصه شورای عالی امنیت ملی است نه نماز جمعه، اما نماز جمعه جای روشنگری است.

امام جمعه موقت تهران افزود: آن طرف دنیای اسلام حادثه‌ای اتفاق افتاد به خطیب نماز جمعه می‌گویند شما آن را تحلیل کنید اما حادثه‌ای به این مهمی در نماز جمعه گفته نشود؟ بنده دارم می‌بینم که اگر این روند پیش رود روزی می‌گویند که شما اصلا در خطبه‌های نماز جمعه وارد تحلیلی سیاسی نشوید!

وی ادامه داد: نماز جمعه، نماز عبادی سیاسی است باید در این عرصه ورود کرد. بله قطعا تصمیم با تریبون نماز جمعه نیست . اصل 153 قانون اساسی می‌گوید هرگونه قراردادی که موجب سلطه بیگانگان بر منابع طبیعی، اقتصادی،‌ فرهنگی، نظامی و ... می‌شود ممنوع است.

خاتمی تصریح کرد: درست است که تصمیم‌گیرنده در این عرصه شورای عالی امنیت ملی است ولی قبل از اینکه به مرحله نهایی برسد مسئولان اجازه نقد و بررسی عالمانه را بدهند در این بررسیهای نقد عالمانه ابعادی از این مسئله روشن می‌شود که مسئولان را در این عرصه کمک خواهد کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: باید از سیاسی کردن این مسئله پرهیز کرد. متاسفانه هر مسئله‌ای که در این کشور در سطح کلان اتفاق می‌افتد بلافاصله به خود رنگ سیاسی می‌گیرد اما این مسئله فوق مسائل سیاسی است.

وی افزود: موافقان و مخالفان نظرات خود را به صورت منطقی اعلام کنند، ورود جنجالی به این مسئله کار را خراب می‌کند. حکم نهایی در این عرصه با شورای عالی امنیت ملی است ولی این شورا به دو نکته اساسی توجه کند اول استقلال کشور بسیار مهم است اگر دیدند این قرارداد به استقلال کشور لطمه می‌زند آن را قاطعانه رد کنند.

خاتمی ادامه داد: ما با دشمنانی طرف حساب هستیم که بدعهدی جزء ذات آنهاست. ما شاهد بودیم که آنها در برجام با ما چه کردند ما به همه قراردادهایی که مربوط به آنها بود عمل کردیم اما آنها به وعده‌ها و قولهای خود عمل نکردند. با توجه به این دو نکته در رابطه با این قرارداد تصمیم‌گیری شود.

امام جمعه موقت تهران به ضرورت آمار و آمارهای واقع‌بینانه برای تصمیم‌گیری در امور کشور اشاره کرد و گفت: رهبری در دیدار اخیر خود با مسئولان آمار تاکید فرمودند و انشاءالله مردم ما نیز همراهی می‌کنند که آمارهای دقیق و درستی ارائه شود تا در پی آن تصمیم‌گیریها نیز دقیق باشد.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند دستکاری در آمارها گناه کبیره است. ایشان فرمودند گناه است چون تدلیس است، تدلیس به معنای اخفاء و کتمان واقعیتهاست و زیربنای آن نیز کلک زدن است اما کبیره است زیرا فساد آن گسترده است. آمار غلط سرانجام سر از تصمیمات غلط در می‌آورد و این به کشور آسیب می‌زند هیچ مصلحتی در این کشور بالاتر از صداقت و شفافیت و با مردم روراست بودن نیست زیرا این مردم صاحب این انقلاب هستند و حق آنهاست که آنچه که مربوط به خودشان و به مصلحت است را بدانند.

خاتمی در بخش دیگری از خطبه‌های دوم نماز جمعه تهران به رژیم آل سعود و دولت عربستان اشاره کرد و گفت: گویاترین و جامع‌ترین حرفها فرمایشات رهبری در مورد دولت عربستان است.

امام جمعه موقت تهران افزود: آنها در تریبونهای خود بدترین اهانتها را به ملت ایران و احیاگران اسلام ناب محمدی (ص)‌ دارند، سزاوارترین جایی که باید به ارجیف آنها پاسخ داد خطبه جمعه تهران است.

وی ادامه داد: آنچه که بر عربستان حاکم است مکتب وهابیت است در عربستان از کلاس اول به کودکانشان می‌آموزند که فلان فرقه کافر هستند و باید سر بریده شوند و خون آنها هدر است و این موضوع تا دبیرستان و دانشگاه ادامه دارد و مغز آنها را به کلی شستشو می‌دهند. این تفکر است که تکفیرپرور است.

خاتمی خاطر نشان کرد: در روز عید سعید قربان داعش در شرق سوریه سر 19 جوان سوری را برید. ریشه این جنایات نشات گرفته از تفکر مکتب سخیف وهابیگری است.

امام جمعه موقت تهران افزود: خوشبختانه اخیرا نشستی در چچن برگزار شده است که علمای اهل سنت و الازهر به صراحت اعلام کردند که وهابیت از اسلام بیگانه است و هیچ ربطی به اسلام ندارد.

وی ادامه داد:‌ آل سعود در سال 1157 قمری بر سر کار آمد یعنی 280 سال قبل و نزدیک به 3 قرن است که آل سعود فقط با وحشیگری، آدم‌کشی و غارتگری راه خود را پیش برده است. آنچه را که امروز در یمن می‌بینید برای سه قرن آل سعود به عنوان یک تابلو مشاهده کنید این جماعت اصلشان بر غارتگری و آدمکشی است.

خاتمی تصریح کرد: برای آنها منطق و استدلال اگر در موردی مجبور بشوند یک استثناست. دولت سعودی‌، دولت ضد بشر، ضد حقوق بشر، ضد قرآن و اسلام است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: دولت آل سعود با رژیم صهیونیستی دوست است. در گذشته این موضوع را کتمان می‌کردند اما امروز شاهدیم که آنها علنی با یکدیگر ارتباط دارند. دشمنی آنها با اسلام بسیار روشن و آشکار است. آنها در جنگ 33 روز لبنان در جنگهای غزه، پشت صحنه کمک به صهیونیستها بودند.

وی با تاکید بر اینکه سعودیها خائن‌الحرمین شریفین هستند گفت: امیدواریم جهان اسلام به همین زودی جشن سقوط آل سعود را بگیرد.

خاتمی در بخش پایانی خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران به آتش‌بس در سوریه اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر گامی که مقابل خونریزی در سوریه گرفته شود استقبال خواهد کرد و آنچنان که نظام ما در آتش‌بس اخیر سوریه استقبال کرد ولی آمریکا و نوچه‌های آن که تکفیریها هستند بارها این آتش‌بس را نقض کردند و آنها آتش‌بس را برای تجدیدقوای خود می‌خواهند.

وی تاکید کرد: دنیا بداند تا دست آمریکا در سوریه باز است سوریه روز آرام و آرامش را نخواهد دید و تنها راه این است این جنایتکارانی که تکفیریها را تغذیه می‌کنند و حضورشان در سوریه اشغالگرانه است  و بی‌اجازه دولت قانونی سوریه آمده‌اند، دولت جمهوری اسلامی ایران با اجازه دولت سوریه به کمک مستشاری خود می‌پردازد اما آنها بدون اجازه این دولت جولان می‌دهند و این مشکل تا زمانی که آمریکا در این کشور است حل نخواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.