شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۷

نخستین سمینار صنعت چاپ دیجیتال در نمایشگاه کتاب تبریز

چمیده فر

قدس آنلاین- تبریز: نخستین سمینار صنعت چاپ دیجیتال در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز برگزار شد.

به گزارش قدس آنلاین از تبریز، محمد حسن چمیده فر، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در نخستین سمینار صنعت چاپ دیجیتال که در کنار چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز برگزار شد، با بیان اینکه تبریز پیشینه ای غنی در حوزه چاپ و نشر دارد، اظهار داشت: مستندات تاریخی ما را به این باور رسانده اند که اولین مکانی که در ایران صنعت چاپ در آن آغاز شد شهر تبریز است و این شهر همچون سایر عرصه‌ها در عرصه چاپ نیز از ظرفیت غنی و پیشینه‌ی قدرتمندی برخوردار است و با تکیه بر این ظرفیت می‌تواند خود را با فناوری‌های روز همراه نماید .

وی صنعت چاپ را در تمام ادوار دارای جایگاهی ویژه و اثرگذار عنوان کرد و ادامه داد: این یک واقعیت تاریخی است که تبریز مهد صنعت چاپ در ایران است و اولین دستگاه های صنعت چاپ و آموزش دیدگان حرفه ای در صنعت چاپ از تبریز بوده اند، اما امروز تبریز کمی از غافله چاپ و صنعت چاپ عقب مانده و این امر نیاز به آسیب شناسی دارند .

وی افزود: این افتخاری است که در تاریخ به نام تبریز رقم خورده است اما علاوه بر شیرینی های تاریخی باید به واقعیت های اجتماعی فعلی نیز توجه داشته باشیم و به بررسی این موضوع بپردازیم که در حالت فعلی در چه شرایطی قرار داریم.

چمیده فر اضافه کرد: اکثر واحدهای چاپی متعلق به بخش خصوصی هستند اما صدور مجوز فعالیت و نظارت برآنها بر عهده دولت می باشد و دولت به دلیل خیلی از مشکلات موجود توان حمایت مالی از ایشان را ندارد .

وی افزود: تشکیل هر شرکتی حتی در قالب ان جی او و مؤسسات، کمک شایانی در پیشرفت این صنعت خواهد کرد .

چمیده فر با بیان اینکه امروز نیازمند صنعت چاپ دیجیتال هستیم، افزود: گسترش شبکه های اجتماعی و فضای مجازی یک فرصت برای صنعت دیجیتال است وکشور های دیگر از این فرصت که برخی آن را تهدید می دانند بهره کافی را می برند .

در ادامه این سمینار فعالان حوزه چاپ به تبیین مسائل و مشکلات و راهکارهای این حوزه پرداختند.

براساس این گزارش چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز از بیست و ششم مهر تا یکم آبان ماه جاری از ساعت 10 صبح الی 20 در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برپاست.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.