دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰

حداد عادل در همایش پیش‌دبستانی زیربنای عدالت آموزشی پایدار:

سیاست آموزش و پرورش عدم سرمایه‌گذاری در پیش‌دبستانی است

حداد عادل

حداد عادل با بیان اینکه بهترین راه‌حل مشکل دوزبانگی، تقویت و توسعه آموزش پیش‌دبستانی است، گفت: سیاست آموزش و پرورش، عدم سرمایه‌گذاری در پیش‌دبستانی بوده و معتقد است که بخش خصوصی باید آن را اداره کند.

به گزارش «قدس آنلاین» به نقل از فارس، همایش پیش‌دبستانی زیربنای عدالت آموزشی پایدار امروز با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و  ادبیات زبان فارسی، واعظ مهدوی معاون علمی ـ آموزشی سازمان برنامه و بودجه، مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد.

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و  ادبیات زبان فارسی اظهار داشت: عدالت آرمان انقلاب بوده و هست.

وی ادامه داد: در هر کاری، اگر مشکلی داشته باشیم، ممکن است عذری بر آن داشته باشیم، ‌ اما هیچ عذری نداریم که به کسی ظلم کنیم.

حداد عادل افزود: بهترین راه تأمین عدالت، عدالت آموزشی است و عدالت آموزشی یک رفاه مستمر ایجاد می‌کند.

رئیس فرهنگستان زبان و  ادبیات زبان فارسی با بیان اینکه با عدالت آموزشی، افراد را آماده می‌کنیم تا یک عمر روی پای خود بایستند، گفت: دوزبانگی در کشور، یک واقعیت است، باید آن را شناخت و عالمانه برای آن تدبیر کرد.

وی یادآور شد: در بسیاری از کشورها، دوزبانگی وجود دارد و این موضوع از طریق دولت، آموزش و پرورش و فرهنگستان زبان و ادب فارسی مورد توجه قرار دارد که اگر این موضوع مورد توجه ما قرار نگیرد، قطعاً مورد توجه دشمنان و بدخواهان قرار می‌گیرد و آنها از آن سوء استفاده می‌کنند.

حداد عادل با تأکید بر اینکه اگر برای دوزبانگی چاره‌ای نشود و دانش‌آموزان به زبان رسمی آموزش مسلط نشوند، این موضوع روی یک درس اثر نمی‌گذارد، تصریح کرد: ضعف داشتن در زبان علمی به معنای ضعف در همه درس‌هاست.

رئیس فرهنگستان زبان و  ادبیات زبان فارسی با اشاره به اینکه ضعف زبان به معنای ضعف کامل آموزش است، گفت: بهترین راه برای حل مشکل دوزبانگی تقویت و توسعه آموزش پیش‌دبستانی است و این نزدیک‌ترین و سریع‌ترین راه است.

وی با اشاره به سیاست زبان در کشور متذکر شد: بر طبق اصل ۱۵ قانون اساسی خط و زبان رسمی کشور فارسی است؛ ضمن اینکه اعتقاد داریم باید به همه زبان‌های مادری و محلی توجه کرد و هیچ‌کدام نباید جای دیگری را تنگ کند.

حداد عادل با تأکید بر اینکه زبان فارسی عامل پیوند و همبستگی ما هست، خاطرنشان کرد:‌ این زبان، زبانی است که تفاهم ملی را برای ملت ما ممکن می‌کند و با زبان فارسی است که می‌توانیم در یک زمان، همه ایرانیان را مطلع کنیم.

رئیس فرهنگستان زبان و  ادبیات زبان فارسی افزود: سیاست نظام جمهوری اسلامی این است که همه زبان‌ها و گویش‌ها حفظ شود و در این خصوص بعد از انقلاب، مانعی وجود نداشته است و حتی به زبان محلی، انتشارات، کتاب و روزنامه داشته‌ایم، در حالی‌که قبل از انقلاب این جرم بود.

وی با اشاره به سیاست صدا و سیما در پخش برنامه به زبان محلی، یادآور شد: همان‌طور که به زیست‌بوم کشور معتقد هستیم، اعتقاد داریم باید به زیست‌بوم اجتماعی کشور ازجمله زبان‌ها نیز توجه شده و آنها حفظ شوند.

حداد عادل با بیان اینکه تأکید بر حفظ زبان فارسی به معنای دشمنی با زبان‌های محلی نیست، متذکر شد: در ۲۰ سال گذشته تلاش کردیم اطلس گویش‌های استان فارس را تدوین کنیم که این اطلس را منتشر کرده‌ایم و برنامه ما این است تا برای همه استان‌ها این طرح را اجرا کنیم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات زبان فارسی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اجرای درس زبان محلی و بومی در دانشگاه را به بررسی این موضوع توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی منوط کرده است، عنوان کرد: کسانی که به مسئله پیش‌دبستانی برای حل مشکل دوزبانه اهتمام دارند، جهاد ملی می‌کنند.

وی بیان داشت: در بودجه سال ۹۵، پنجاه میلیارد تومان به موضوع پیش‌دبستانی در مناطق محروم اختصاص داده شده است، ضمن اینکه جمع‌بندی ما و آموزش و پرورش این بوده است تا به این وسیله، دانش‌آموزان به صورت رایگان به پیش‌دبستانی وارد شوند و به‌صورت یکسان زبان فارسی با شیب ملایمی آموزش داده شود تا پس از ورود به مدرسه، این موضوع حل شود.

حداد عادل با تأکید بر اینکه سیاست آموزش و پرورش، عدم سرمایه‌گذاری در پیش‌دبستانی است، گفت:‌ آموزش و پرورش در این خصوص سرمایه‌گذاری نمی‌کند و معتقد است بخش خصوصی باید آن را اداره کند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات زبان فارسی با تأکید بر اینکه باید با ۵۰ میلیارد تومان بودجه در روستاهای محروم و مناطق دوزبانه، پیش‌دبستانی ایجاد کنیم، افزود: از این میزان بودجه، تاکنون ۱۵ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

وی یادآور شد: درد را درست تشخیص داده‌ایم، درمان را پیدا کرده‌ایم اما این بیماری با توجه، برنامه‌ریزی و احساس نگرانی دائم است که برطرف می‌شود و فرهنگستان زبان آماده همکاری با آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در این خصوص است.