چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات

صدور ویزا برای ۲۰ هزار خادم و اعزام ۲۲۰۰ کامیون در اربعین۹۵/متبرع بودن ۷۰ درصد کارگران ایرانی در عراق

عرب

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه در مجموع ۷۰ درصد نیروهای خدماتی و کارگری ستاد عتبات عالیات در عراق تبرعی هستند گفت: کارگران متخصص جهت اعزام به عتبات باید به دفاتر استانی ستاد عتبات عالیات مراجعه کنند.

 به گزارش «قدس آنلاین»،  رجبعلی عرب درباره اقدامات معاونت آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: عملیات پشتیبانی و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات و تمامی کارهای اجرایی در این راستا توسط این معاونت صورت می‌گیرد.

وی افزود: هماهنگی مرزها و تأمین کالاهای پروژه‌ها و همچنین ارتباط درون‌سازمانی ستاد عتبات عالیات با داخل و خارج از ایران توسط معاونت آماد و اعزام انجام می‌شود. برای مثال هماهنگی با وزارتخانه‌های داخلی عراق نظیر وزیر مالیه، گمرک و در برخی زمینه‌ها وزارت صحه بخشی از این اقدامات است.

تامین کالاهای پروژه‌های عتبات در عراق توسط معاونت آماد 

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: تمامی ارتباطات درون‌سازمانی ستاد عتبات عالیات نظیر هماهنگی با نیروی انتظامی، وزارت کشور و گمرک جمهوری اسلامی ایران و هر آنچه در صورت صدور مجوزها در مرزهای کشور ما نقش دارند برعهده معاونت آماد و اعزام ستاد عتبات است. ضمن اینکه تأمین عمده کالاهای پروژه‌های ساخت و ساز در عتبات عالیات نیز برعهده این معاونت است.

وی با بیان اینکه تأمین کالاهای پروژه به ۳ سبک انجام می‌شود، تصریح کرد: سبک اول براساس اعلام نیازمندی پروژه‌ها است، سبک دوم هم براساس نذورات اهدا شده از سوی مردم جهت استفاده در پروژه‌های ساخت و ساز مانند اهدای فرش است، سبک سوم هم درخواست برخی اقلام از سوی عتبه‌ها مانند گل‌آرایی برخی مراسم‌ها است.

عرب با بیان اینکه کار صفی ستاد عتبات عالیات در ایام اربعین توسط معاونت آماد و اعزام انجام می‌شود، گفت:‌ انتقال اجناس و کالاها به مرزها و هماهنگی با گمرک و نیروی انتظامی و بازارچه‌های مرزی و موکب‌داران ایرانی و گفت‌وگو با طرف عراقی بخشی از این اقدامات است.

بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد خروجی‌های اربعین از ایران به عراق با هماهنگی ستاد عتبات 

وی تصریح کرد: ۸۰ تا ۱۰۰ درصد خروجی‌های اجناس، کالا و نیرو از ایران در ایام اربعین با مجوز و هماهنگی معاونت آماد و اعزام ستاد عتبات عالیات صورت گرفته بود. اما برخی اقدامات هم در خصوص اعزام خودروهای آتش‌نشانی، آمبولانس، استقرار بیمارستان‌های صحرایی و حضور خودروهای عمومی مانند اتوبوس و خودروهای سازمانی از طریق ستاد عتبات صورت گرفته بود.

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان کرد: هماهنگی موارد مذکور در ایام اربعین بسیار سخت بود چرا که ترتیبات اداری خاصی از سوی طرف عراقی وجود ندارد ولی با این حال آنها از ما لیست نیرو، کالا و خودروهای ورودی به کشورشان را می‌خواستند که عملاً به دلیل مردمی بودن تمامی اقدامات راهپیمایی اربعین این موضوع امکان‌پذیر نبود چرا که به هیچ‌وجه حجم کالا و نیرو مشخص نبود.

ستاد عتبات عالیات امین ایران و عراق 

عرب گفت: با تعامل صورت گرفته با رئیس گمرک عراق بسیاری از موضوعات فیصله پیدا کرد چرا که وی ستاد عتبات عالیات را به عنوان امین بین ۲ کشور معرفی و اعلام کرده بود که آن چیزی که قصد ورود به عراق در ایام اربعین دارد تنها با نامه رسمی ستاد عتبات عالیات ایران را داشت و این سربرگ برای ۲ طرف اتمام حجت به حساب می‌آمد. ضمن اینکه مسئولیت تمامی موارد هم متوجه ستاد عتبات عالیات بود.

وی افزود: ظرفیت سیستم اداری عراق به دلیل دستی بودن تمامی اقدامات محدود بود ضمن اینکه بسترسازی لازم برای پذیرایی از این حجم بالا هم صورت نگرفته بود اما با این حال ما با تعامل صورت گرفته با طرف عراقی توانستیم ساعت کار را از ۸ ساعت در روز در ایام اربعین به ۱۸ ساعت برسانیم تا مشکلات رفع شود.

فعالیت ۲۱ ساعته کارمندان ستاد عتبات در ایام اربعین

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: کارمندان ستاد بازسازی عتبات عالیات هم در ایام اربعین به دلیل حجم بالای اقدامات و فعالیت‌هایشان تنها ۳ ساعت را در طول شبانه روز فرصت استراحت داشتند.

عرب خاطرنشان کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات در زمینه صدور ویزای خادمین هم با رشد ۵ برابری نسبت به سال گذشته کارنامه خوبی را از خود برجای گذاشت چرا که سال جاری ۲۰ هزار ویزای خادمین صادر شد در حالی که سال گذشته این رقم بین ۳ تا ۴ هزار ویزا بود.

وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای سال آینده اربعین از هم‌اکنون گفت: باید حداقل ۲۰ روز مانده به زمان اربعین سال آینده تمامی اقدامات پشتیبانی تمام شده باشد به طوری که تعداد نیرو، حجم کالا و خادمین مشخص باشد تا فعالیت‌های لازم از روزهای قبل از آن آغاز شود و به ترافیک عبور و مرور زائرین برخورد نداشته باشیم. چرا که برخی از مشکلات اربعین سال جاری به دلیل یکی بودن مسیر کالاهای عبوری و تردد زائرین به مشکلات زیادی برخورد کرده بودیم.

لزوم ورود مسئولین به مسئله اربعین سال آینده

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: به دلیل حجم کار راهپیمایی اربعین که موضوعی ملی و اعتقادی به حساب می‌آید باید یک سری از مسئولین کشور با درک لازم و ضرورت اهمیت راهپیمایی عظیم این روز شخصاً وارد گود اجرایی شوند نه اینکه کارمند غیر توجیه و رده پایین گمرک حین اجرای کار و در دقایق پایانی اعلام کند که قدرت اجرایی تصمیم‌گیری در برخی امور را ندارد. در حالی که گمرک در این ایام وظایف مهمی را بر دوش دارد.

عرب اظهار داشت: باید در جلسات برنامه‌ریزی دستگاه‌های متولی و اصلی، تصمیمات مقتضی را اخذ کرده باشند تا دقیقه ۹۰ معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات برای ترخیص خودروی حامل باری که ۶ ساعت در گمرک ایران متوقف مانده بود شخصاً وارد نشود.

وی با انتقاد معطلی زیاد در گمرکات گفت: برخی اجناس و بارها به دلیل عدم وجود هماهنگی در ایام اربعین توقف بیجا در گمرک داشتند که دود آن به چشم زائر رفته و منجر به آن می‌شود که خدمات به زائر دیرتر برسد.

اعزام ۱۳۰۰ چشمه سرویس بهداشتی و دوش حمام به عراق در ایام اربعین

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به ارسال حجم بالای از اجناس و کالا به عراق در ایام اربعین تصریح کرد: در آن ایام بیش از ۲۲۰۰ کامیون حامل کالا در تناژ مختلف، بیش از ۵۰۰ هزار پتو، ۱۰۰۰ چشمه سرویس بهداشتی، ۳۰۰ دوش حمام و همچنین قریب به ۱۰۰ دستگاه نانوایی و مقادیر بسیار زیادی گوشت قرمز، مرغ، برنج و حبوبات به عراق ارسال شده بود. ضمن اینکه به دلیل بعد مسافتی طولانی بین ایران و عراق مقادیر گوشت قرمز، مرغ و برخی اقلام دیگر هم از عراق خریداری شده بود.

عرب در همین راستا افزود: مقادیر زیادی پتو، سرویس بهداشتی و حمام هم از اربعین سال‌ قبل به صورت ثابت و سیار در کشور عراق دپو شده بود که از آنها هم استفاده کردیم.

وی از مسئولین و متولیان امر خواست توجه جدی نسبت به بحث اسکان، تأمین سرویس بهداشتی و حمام در سال‌های آینده داشته و این اولویت و ضرورت را به ویژه در شهر کربلا مورد اهتمام جدی قرار دهند.

عراقی‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری ایران برای توسعه خدمات در اربعین هستند 

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطرنشان کرد: طرف عراقی در زمینه تأمین غذا و پذیرایی توانایی بالایی دارد اما در زمینه تأمین سرویس بهداشتی و حمام نیاز به کمک و سرمایه‌گذاری بیشتری از سوی ایرانی‌ها است.

عرب از مسئولین خواست از هم‌اکنون به فکر برگزاری راهپیمایی اربعین در فصل تابستان باشند تا فضای اسکان زائرین برای آن ایام مهیا و بستر لازم فراهم باشد که در این زمینه‌ می‌توان امکان ثابت استانی و شهرستانی را ساخت تا از حمل‌ونقل کالاها در ایام اربعین جلوگیری شده و انرژی زیادی در این بین تلف نشود. همچنین می‌توان با مدیریت لازم به صورت چند منظوره از آنها در ایام غیرپیک و غیراربعین استفاده کرد.

وی در مورد تأمین مصالح پروژه‌ها در اعتاب مقدسه از ایران گفت: سیاست ستاد عتبات عالیات در مورد تأمین مصالح و لوازم پروژه‌های در اعتاب مقدسه واردات تمامی آنها از ایران است که این سیاست در سخت‌ترین شرایط هم اجرا شده است.

تهیه گچ از سمنان و آجر از اصفهان برای پروژه‌های توسعه‌ای عتبات

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: معاونت آماد و اعزام در تمامی استان‌های ایران دفاتری دارد که آنها کلیه درخواست‌ها و نیازمندی‌های پروژه‌ها را جمع‌آوری کرده و به ستاد مرکزی اعلام می‌کنند. برای مثال چه مقدار گچ در چه ایامی مورد نیاز است.

عرب در همین راستا تصریح کرد: تمامی گچ‌های مورد نیاز پروژه‌های اعتاب مقدسه از استان سمنان تأمین می‌شود زیرا فقط گچ این استان است که در آزمایشات مختلف صورت گرفته در پروژه‌های عمرانی عتبات عالیات در عراق سربلند بیرون آمده است.

وی افزود: آجرهای مورد نیاز پروژه‌های اعتاب مقدسه هم از استان اصفهان تأمین می‌شود ضمن اینکه برخی اجناس هم که تخصصی است با رایزنی‌های صورت گرفته با کارشناسان مختلف و گرفتن تخفیف مناسب از فروشندگان و تأمین‌کنندگان ایرانی خریداری می‌شود.

در پروژه‌های عتبات عالیات فقط از محصولات ایرانی استفاده می‌کنیم

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: در تمامی پروژه‌های عمرانی ستاد عتبات عالیات در عراق کالای ایرانی استفاد شده ضمن اینکه با این کار توانستیم حمایت لازم را از کارخانه‌های تولیدکننده داخلی کشورمان به عمل آوریم. همچنین با توجه به کیفیت بالای اجناس ایرانی که طرف عراقی و مشاوران آنها به انواع مختلف کیفیت این اجناس را بارها آزمایش کرده‌اند با خیال راحت از این اجناس استفاده می‌کنیم.  

عرب تصریح کرد:‌ برحسب نیاز پروژه‌ها به کارگر و اعلام این نیازمندی به ستاد عتبات عالیات و اعلام فراخوان ما به دفاتر استانی، کارگران متخصص به صورت تبرعی یک ماهه در عراق فعالیت عمرانی خود را انجام می‌دهند به طوری که با همین نیروهای تبرعی توانستیم سنگ‌فرش پروژه صحن حضرت زهرا را در نجف انجام دهیم. ضمن اینکه در مجموع ۷۰ درصد نیروهای خدماتی و کارگری ستاد عتبات عالیات در عراق تبرعی هستند.

وی افزود: کارگران متخصصی که قصد حضور در پروژه‌های عمرانی ستاد عتبات عالیات در عراق را دارند باید در ابتدا به دفاتر استانی ستاد عتبات عالیات مراجعه و ضمن اعلام تخصص و مهارت لازم به مسئولان امر فرم‌های مربوطه را تکمیل کنند.

ویزای نیروهای کارگری ستاد عتبات عالیات یک ماه و ویزای مهندسین ۶ ماهه 

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه بانک اطلاعات بسیاری خوبی از کارگران متخصص و نیروهای خدماتی متبرع در استان‌ها جمع‌آوری شده است، گفت:‌ از اطلاعات این بانک در زمان‌های مقتضی استفاده می‌شود به طوری که برای مثال در هنگام احتیاج به استفاده از کارگران سنگ‌کار به افراد متخصص و مهار این بانک مراجعه می‌شود.

عرب با بیان اینکه ویزای نیروهای کاری ستاد عتبات عالیات یک ماه و ویزای مهندسین ۶ ماهه است، خاطرنشان کرد: عمده نیروهای مرتبط با ستاد عتبات عالیات در سامرا، کاظمین، کربلا و نجف متبرع یک ماهه هستند.

وی درباره مرمت و بازسازی حرم مطهر حضرت زینب (س) در صورت که توسط ستاد عتبات عالیات صورت می‌گیرد، افزود:‌ پروژه‌های عمرانی حرم مطهر حضرت زینب در سوریه برعهده ستاد عتبات عالیات خوزستان گذاشته شده و این استان معین این پروژه معرفی شده است ضمن اینکه ترمیم‌های لازم در این حرم انجام شده و امکانات مورد نیاز و نیروهای انسانی لازم که همگی آنها ایرانی هستند به این پروژه اعزام شده است.

خدمات ۲۴ ساعته نیروهای کارگری متبرع به پروژه‌های عتبات 

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: همه نیروهای متبرع ستاد عتبات عالیات ایرانی بوده و به صورت ۲۴ ساعته در اختیار ستاد عتبات عالیات در عراق هستند در حالی که یک کارگر عراقی فقط ۸ ساعت می‌تواند در اختیار پروژه باشد.

عرب از خیرین و ناظرین خواست تا از اهدای برخی اجناس و کالاها که جنبه خدماتی دارند به دلیل اشباع شدن امکان زیارتی از آن اجناس خوددداری کرده و قبل از اینکه نذر خود را انجام دهند به دفاتر عتبات عالیات مراجعه و اطلاعات لازم در این خصوص را کسب کنند سپس نذور خود را به مبالغ نقدی تبدیل کرده تا ستاد عتبات عالیات بتواند با مدیریت هزینه‌کرد آن پروژه‌ها را پیش ببرد.

وی همچنین از خیرین و ناظرین خواست از تحمیل هزینه‌های زیاد به حرم‌ها به دلیل دپوی اجناس فراوانی مانند فرش و تابلو جلوگیری کرده و برای ارسال مصالح ساختمانی به پروژه‌های عتبات هم با دفاتر استانی هماهنگی لازم را به عمل آورده تا از ارسال مصالح غیرنیاز به پروژه‌ها جلوگیری شود.

هر کارگر متبرع ۲۸ روز کار می‌کند و ۲ روز زیارت دوره‌ای می‌رود 

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: فعالیت ستاد عتبات عالیات ۲۴ ساعته است و روز تعطیلی در این ستاد وجود ندارد. چرا که پروژه‌ها روز اداری و غیراداری نمی‌شناسد و در تمامی ایام و روزهای سال مرزهای ۲ کشور فعال هستند. لذا ستاد عتبات عالیات همواره باید به خط باشد.

عرب درباره تعداد روزهای فعالیت کارگران متبرع در عراق گفت:‌ به کارگران متبرع ۲۸ روز یک ماه را کار کرده و ۲ روز آخر به زیارت دوره‌ای می‌روند.

وی با بیان اینکه کار در عراق سخت و محل اقامت نیروهای متبرع، کارگری است از آنها خواست تا استنباط حضور در هتل‌های عراق را نداشته باشند.

معاون آماد و اعزام ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه به خوبی می‌دانیم که همه نیروهای خدماتی شور حسینی دارند اما از آنها انتظار داریم که در ابتدای امر به مهارت و تخصص بالای اعلامی در فرم‌های تکمیل شده یقین پیدا کرده و سپس به صورت تمام و کمال خود را در اختیار ائمه، اهل بیت و پروژه‌ها قرار دهند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس