چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴

دولت یازدهم رکورد زد؛

افزایش ۷۸ هزار میلیارد تومانی واردات از چین در دولت روحانی

 معاون رئیس جمهور چین روحانی

دولت قبل در هشت سال حدود ۶۰ هزار میلیاردتومان و دولت تدبیر فقط در چهار سال، ۱۳۸ هزار میلیاردتومان از چین کالا وارد کرده است.

به گزارش قدس آنلاین، دولتمردان تدبیر و امید از روز اولی که سرکار آمدند از واردات دولت قبل از چین انتقاد می کردند و مدعی بودند که تحقق توافق هسته ای و سپس تحقق برجام دریچه‌های جدیدی به روی تجارت خارجی ایران باز خواهد کرد. حسن روحانی روزی که برای ارائه گزارش ۱۰۰ روز عملکرد دولت تدبیر و امید به رسانه ملی آمده بود با این مضمون اعلام کرد که دولت قبل شغل ایجاد کرده اما این ایجاد شغل به جای اینکه هموطنان خود را سرکار بفرستد برای چینی ها شغل ایجاد کرده است!

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم در اظهار نظری مدعی شده که طی چند سال گذشته ۷۰۰ میلیارد دلار پول نفت ملت ایران  هزینه شد بدون آنکه میزان اشتغال و تولید در این کشور افزایش پیدا کند و تنها باعث گردید تا اشتغال در کشورهایی نظیر چین رونق پیدا کند.

اما حالا و با وجود گذشت حدود ۴ سال از این سخنان بررسی وضعیت واردات از چین طی دولتهای نهم و دهم و دولت یازدهم نتایجی را به دنبال دارد که هیچ سنخیتی با سخنان رئیس جمهور و معاون اولش ندارد. طبق آمار گمرک دولتهای نهم و دهم در مجموع هشت سال ۴۰ میلیارد دلار واردات از کشور چین انجام داده اند که این مقدار بیانگر واردات میانگین سالانه ۵ میلیارد دلار کالا از چین است. اما دولت تدبیر و امید در مدت سه سال اول فعالیت خود بیش از ۳۰ میلیارد دلار کالا از کشور چشم بادامی ها وارد ایران کرده که میانگین آن سالانه ۱۰ میلبارد دلار است. جالب اینجاست که گمرک هنوز آمار دقیق واردات از چین در سال ۹۵ را اعلام نکرده، که در این صورت ممکن بود این میانگین بازهم افزایش پیدا کند.

 اما با این وجود اگر بخواهیم محاسبه کنیم که این دو دولت چه مقدار خرج واردات از چین کرده اند به اعداد و ارقام جالبی می رسیم. اگر میزان واردات در دولت گذشته را با میانگین سالانه ۵ میلیارد دلار بین سالهای ۸۴ تا ۸۹ با دلار ۱۰۰۰ تومان و طی سالهای ۹۰ و ۹۱ با دلار ۳۰۰۰ تومان محاسبه کنیم به عدد ۶۰ هزار میلیارد تومان می رسیم.

این در حالی است که اگر میانگین واردات از چین در دولت یازدهم را با میانگین ۱۰ میلیارد دلار در نظر بگیریم و در سال ۹۲ با دلار ۳۰۰۰ تومان، ۹۳ با دلار ۳۳۰۰ تومان، در سال ۹۴ با دلار ۳۵۰۰ تومان و در نهایت در سال ۹۵ با دلار ۴۰۰۰ تومان در نظر بگیریم به عدد جالب توجه ۱۳۸۰۰۰ میلیارد تومان می رسیم که افزایش ۷۸ هزار میلیارد تومانی واردات از چین در دولت روحانی را دارد. با این حساب برعکس اظهارات رئیس جمهور و معاون اول وی، باید گفت دولت روحانی بیشتر از همه دولتهای بعد از انقلاب برای چینیها شغل درست کرده است.