یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۳

رحمانی‌فضلی در جمع خبرنگاران:

لایحه جامع انتخابات به سال 96 نمی‌رسد/ شورای نگهبان مجوز انجام الکترونیکی تشخیص هویت در انتخابات را داده است

 عبدالرضا رحمانی فضلی

وزیر کشور گفت: شورای نگهبان مجوز انجام الکترونیکی تشخیص هویت در انتخابات را به ما داده و با این روش 97 درصد کار انتخابات به جز اخذ و شمارش آرا به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از فارس،عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور بعد از ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر که در وزارت کشور برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جلسه امروز همراه با اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در 12استان بود.

وی افزود: در این جلسه به دنبال طرح فوق‌العاده مقابله با مواد مخدر 2 موضوع مورد بحث واقع شد.موضوع اول جمع‌آوری معتادان متجاهر و دوم جمع‌آوری خرده‌فروشان. 

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه این طرح از 6 ماه قبل در تهران اجرا شد، گفت: بنا داریم این طرح را از 20 اسفند تا آخر خرداد سال آینده در 12 استان عملیاتی کنیم. با شناسایی که در 12 استان صورت گرفته حدود 40 هزار معتاد متجاهر وجود دارد که بنا داریم در مرحله اول 25 تا 30 هزار معتاد متجاهر را جمع‌آوری کنیم.

وزیر کشور افزود: بنای ما بر این است که هم بحث درمان هم بحث صیانت و هم بحث توانمند کردن این معتادین متجاهر در دستور کار باشد. بر همین اساس قرار شد این 12 استان الگو برنامه خود را تا آخر هفته به ما اعلام کنند تا پس از تصویب برنامه و تهیه منابع لازم،‌از 20 اسفند اجرای برنامه را شروع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در خیلی از استان‌ها در خصوص مراکز ماده 16 با کمبود مواجه هستیم. بنای ما بر این نیست که این مراکز را خودمان بسازیم. چرا که هزینه آن بالا است. باید از ساختمان‌های موجود استفاده شود همچنین می‌شود از ظرفیت ماده 15 استفاده شود.

رحمانی‌فضلی پیرامون لایحه جامع انتخابات گفت: ما لایحه جامع را در گذشته آماده کرده بودیم و یک بار آن را به دولت ارائه داده بودیم اما با توجه به اینکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث سیاست‌های کلی مطرح بود، دولت موضوع را به وزارت کشور ارجاع داد که آن سیاست‌های کلی تعیین شود که دیگر ما 2 بار این کار را انجام نداده باشیم و منتظر بودیم آن سیاست‌های کلی ابلاغ شود.

وی افزود: بعداز آنکه ابلاغ شد ظرف یک ماه برنامه‌ای که قبلا تهیه کرده بودیم را بازنگری کردیم و با سیاست‌ها انطباق دادیم و به دولت فرستادیم.

وزیر کشور در ادامه گفت: در حال حاضر این موضوع در کمیسیون سیاسی امنیتی دولت در دست بررسی است. 120 ماده آن تصویب شده و 30تا 40 ماده دیگر باقی مانده است.

رحمانی‌فضلی در همین خصوص گفت: فکر نمی‌کنم با روندی که پیش می‌رود و با نوبتی که لوایح در دولت دارند بتوانیم این را برای امسال عملیاتی کنیم. البته آن را حتما به مجلس تقدیم خواهیم کرد ولی با روند کار در مجلس که تا عید مشغول بودجه هستند و بعد از عید هم که وارد انتخابات می‌شویم، لایحه نخواهد رسید.

وی افزود: حال اینکه آیا دولت لایحه‌ای‌ می‌دهد؟ خیر دولت لایحه‌ای برای اینکار و اصلاح نخواهد داد اما اگر مجلس بخواهد طرحی برای اصلاح بدهد ما با آنها هماهنگ خواهیم بود تا نظرات دولت را اعمال کنیم. 

وزیر کشور پیرامون برگزاری انتخابات سال 96 به صورت الکترونیکی گفت: (در خصوص انتخابات شوراها) ما آمادگی داریم و با مجلس نیز هماهنگ شدیم و حدود 14 -15 هزار شعبه را بتوانیم به صورت الکترونیکی برگزار کنیم اما برای ریاست جمهوری و یا کل کشور به دلیل اینکه مذاکراتی که ظرف یک سال پس از برگزاری انتخابات مجلس با شورای نگهبان داشتیم، در حوزه‌های نرم‌افزاری و امنیتی نظرات مختلفی بود.

رحمانی‌فضلی در همین خصوص گفت: اخیرا با کارشناسان و حکم‌های شورای نگهبان که 3 دستگاه را مشخص کرده بودند که آنها نرم‌افزار را تائید کنند، دوستان ما رفتند و تائیدیه را گرفتند اما در حال حاضر سفارش دادن دستگاه‌ها و آوردن آن زمان زیادی می‌برد.

وی در پایان گفت: بر همین اساس ما در ریاست جمهوری نمی‌توانیم در اخذ و شمارش آرا به صورت الکترونیکی انتخابات را برگزار کنیم البته شورای نگهبان به ما اجازه داده تشخیص هویت را به صورت الکترونیکی داشته باشیم و ما حتما این کار را خواهیم کرد. با این روش بیش از 97 درصد کار را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.