دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵

تصمیم قابل دفاع سرمربی؛

گزارشی از اخراج دو بازیکن پرسپولیس و نقش کریم باقری/ برانکو دیر دست به کار شد!

رامین رضاییان

تیم فوتبال پرسپولیس در حالی در آستانه بازی با الوحده امارات در آسیا با اخراج دو بازیکن دچار شوک شده است که تصمیم برانکو ایوانکوویچ قابل دفاع است.

به گزارش قدس آنلاین، در تمرین روز گذشته تیم فوتبال پرسپولیس و در حالی که شاگردان برانکو آخرین تمرین خود در دبی را برگزار می‌کردند بین رامین رضائیان و علی علیپور دو بازیکن این تیم درگیری لفظی شدیدی رخ داد که در نهایت این درگیری و ادامه آن منجر به کنار گذاشتن آنها از لیست پرسپولیس برای بازی با الوحده امارات و بازگشت سریع‌تر از موعد آنها به تهران شد.

این درگیری دقیقاً مقابل چشمان برانکو ایوانکوویچ و کریم باقری صورت گرفت و حتی فریاد مربی ایرانی پرسپولیس بر سر این دو بازیکن باعث نشد تا رامین رضائیان الفاظی که علیه هم‌تیمی جوان خود به کار می‌برد را متوقف کند و اینجا همان لحظه‌ای بود که برانکو تصمیم نهایی‌اش را در خصوص علیپور و رضائیان گرفت تا این ریسک را به جان بخرد و بدون این دو بازیکن به مصاف الوحده امارات برود. پس برانکو تلاش کرد تا نظم و انضباط را در تیمش حفظ کند هرچند که به نظر می‌رسد سرمربی پرسپولیس کمی دیر یاد این برخورد افتاد. 

همه چیز از بازی ذوب‌آهن و پرسپولیس در جام حذفی آغاز شد؛ آن جا که رضاییان به بهانه دل درد همراه تیم به اصفهان نرفت و به جای آن راهی شمال کشور شد تا بعد از باخت سرخپوشان در این دیدار، مصاحبه‌های تند علیه او آغاز شود. شاید برانکو همان زمانی که رامین رضائیان از فصل گذشته در درگیری‌های متعددی که با امید عالیشاه و مهرداد کفشگری در تمرینات داشت چنین برخوردی را با این بازیکن انجام می‌داد کار به اینجا نمی رسید؛ همان طور که پیام صادقیان و فرناندو گابریل را به دلیل همین بی‌انضباطی‌ها از تیمش کنار گذاشت و با اینکه انتقادهای فراوانی را به جان خرید اما اجازه نداد بی‌نظمی به تیمش رخنه کند.

رضائیان پیش از شروع فصل در یک اقدام غیر حرفه‌ای همراه با مهدی طارمی قصد پیوستن به تیم ترکیه‌ای را داشت بعد از عذرخواهی‌های اینترنتی و اشک‌هایی که مقابل دوربین موبایلش ریخت و همچنین به دلیل برخی فشارها مجدداً به پرسپولیس بازگشت. این بازیکن در ادامه، رفتارهایی در تمرینات و اردوها از خود نشان داد که حالا برانکو را مجاب کرده یک بار دیگر با تکیه بر اصول اخلاقی خود قید بازیکن بی‌انضباط را بزند و باید دید که سرمربی کروات سرخ‌پوشان اخراج رضائیان و حتی علیپور را راهکاری موقت انتخاب کرده یا اینکه این دو بازیکن همان راهی را می‌روند که برانکو پیش از این پیش‌روی صادقیان و گابریل قرار داده بود.

البته این انتقاد هم به برانکو وارد است که چرا زودتر از اینها با بازیکنان بی‌انضباط برخورد نکرد. هرچند که صدرنشینی پرسپولیس در لیگ برتر باعث شده تا برخی بی‌انضباطی‌های بازیکنان و مشکلات مدیریتی در پس نتایج خوب سرخ‌پوشان پنهان شود و در این بین اگر رسانه‌ای هم قصد افشاگری‌های این مسائل را داشت متهم به حاشیه‌سازی برای صدرنشین لیگ برتر می‌شد اما حالا برانکو قدم محکمی را برداشته تا نه تنها به این دو بازیکن بلکه به سایر بازیکنان تیمش هم نشان دهد حتی بازی مهمی همچون دیدار با الوحده نمی‌تواند باعث شود او پا روی اصول خود گذاشته از بی‌انضباطی‌ها و رفتار آماتورگونه چشم‌پوشی کند. شاید بهتر بود همان زمان هایی که رضاییان بعد از تعویض هایش انواع و اقسام رفتارها و غرولندها را زیر لب انجام می‌داد برانکو با او برخورد می کرد تا کار به اینجا نرسد. البته فقط این مسائل برای تیم برانکو حاشیه درست نکرده است؛ فشارهایی بیرونی هم دشمن دیگری برای تیم برانکو در راه قهرمانی است. بیانیه های متعدد و فیسبوکی کی‌روش؛ شایعه عدم دعوت از ملی پوشان پرسپولیس به تیم ملی، شائبه کم کاری برخی از بازیکنان، موارد حاشیه‌ای و ... همگی مواردی است که برای به حاشیه رفتن یک تیم کفایت می‌کند.  

شاید کریم باقری که نشان داده حضورش در پرسپولیس بسیار مؤثر است حالا به روزهایی فکر می‌کند که هم‌بازی بزرگانی همچون علی دایی آقای گل جهان، حمید استیلی زننده گل قرن جام جهانی، علی کریمی جادوگر فوتبال آسیا، مهدی مهدوی‌کیا یکی از بازیکنان تاریخ فوتبال هامبورگ، وحید هاشمیان از با اخلاق‌ترین فوتبالیست‌های ایرانی و مهاجم تیمی مثل بایرن مونیخ و... بوده اما هیچ‌گاه چنین رفتارهای غیر حرفه‌ای از این بازیکنان بزرگ ندید. این موارد را در کنار این بگذارید که متاسفانه از درون تیم خبر می رسد برخی از بازیکنان باندهایی برای خود به راه انداخته اند و با بازیکنان جدید یا جوان رفتار مناسبی ندارند. این موضوع هم از جمله مواردی است که تا حد زیادی از چشم ها دور مانده است. این بازیکنان تلاش می کنند تا بازیکنان جدید و جوان را با خود همسو کنند تا بهتر به اهداف خود دست پیدا کنند.  

یک موضوع را هم ما رسانه‌ها باید بپذیریم؛ این شاید اشتباه رسانه‌ها مبنی بر بها دادن بیش از اندازه به بازیکنانی است که نشان داده‌اند ظرفیت «بزرگی» ندارند و در روزهایی که می‌دانند چشم میلیون‌ها هوادار به عملکرد آنهاست دست به اقدامات بچه‌گانه می‌زنند. هرچند که نهایت عذرخواهی چنین بازیکنانی انتشار یک متن عذرخواهی در اینستاگرام است تا با نشان دادن عدد ۶ بخواهند ثابت کنند بازیکنان متعصبی هستند! هرچند که باید تعصب را از پیشکسوتانی یاد بگیرند که در روزهای بی‌پولی پرسپولیس پای این تیم ماندند و برخی از آنها سال‌هاست که از این باشگاه طلب دارند اما مثل بازیکنان امروزی نیستند تا پرداختی‌شان کمی به تأخیر می‌افتد اعتصاب کرده و تمرین نکنند و بعد با چند مصاحبه فرمایشی و به قصد ماله کشیدن بر رفتارشان عنوان کنند که برای موفقیت این تیم تلاش می‌کنند هرچند که هواداران در عالم واقعیت چیز دیگری می‌بینند. 

در هر حال آقای برانکو! برخوردت خوب هر چند دیر بود!

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.