پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۵

عراقچی: از برجام توقع نبوده که اقتصاد ایران را شکوفا کند

عراقچی

معاون وزیر امور خارجه ایران طی سخنرانی در جشنوراه کارآفرینان گفت که از برجام توقع نبوده که اقتصاد ایران را شکوفا کند و تولید و فروش نفت را بالا ببرد.

به گزارش قدس آنلاین، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در نشست هفتمین جشنواره کارآفرینان که امروز پنجشنبه در سالن همایشهای صدا و سیما برگزار شد در خصوص برجام گفت:برجام از این جهت به رشد و بلوغ سیاسی جامعه کمک کرده، همین که مهمترین بحث امنیت ملی کشور به بحث و بررسی گذاشته شد قدم بزرگی است که رشد و شکوفایی برای فهم سیاسی را به جامعه داد که نشانگر فضای باز سیاسی است.

وی افزود: برجام چهره و موقعیت جمهوری اسلامی را تغییر داد، ما پیش از برجام از سوی سازمان ملل به عنوان تهدید جامعه جهانی شناخته میشدیم. برجام چهره ایران را از کشور حامی تروریسم و مداخله گر به جایی رساند که قطعنامه جدید شورای امنیت یک دگرگونی اساسی ایجاد کرده و ایران را به عنوان یک بازیگر خردمند پذیرفته که در سوریه نقش ایران را به همراه روسیه و ترکیه مثبت ارزیابی میکند.

رییس ستاد اجرای برجام با بیان اینکه تصویر نامطلوب علیه ایران تغییر یافته و برنامه هسته ای ایران مورد پذیرش قرار گرفته و به کشورها توصیه شده که در حوزه های صلح امیز با ایران همکاری داشته باشند، اظهار داشت: برنامه هسته ای جمهوری اسلامی از دیگر حوزه های برجام است که باید به ان توجه کرد.

وی صالحی را دانشمند واقعی هسته ای خواند و گفت: برنامه هسته ای ما نه تنها نقصانی نداشته بلکه با قوت به کار خود ادامه میدهد .

عراقچی در خصوص تاثیر تحریمها و برجام بر اقتصاد ایران گفت: در حوزه هسته ای این انتظار از برجام بوده که تمامی تحریمها به دلیل برنامه هسته ای ما برداشته شود. برجام باید این موانع را از سر راه اقتصاد ایران بر میداشته و من قاطعانه میگویم که تمامی موانع برداشته شده و هیچ نهادی نیست که بگوید در این حوزه تحریمها برداشته نشده است. از برجام توقع نبوده که اقتصاد ایران را شکوفا کند و تولید و فروش نفت را بالا ببرد.

وی ادامه داد: در این راستا برجام باید باید مانع خرید هواپیما برای ایران را بر میداشته که برداشته است. اینکه کم خریده یا از کجا خریده یا چرا خریده به سیاستهای دولت ارتباط دارد و نه به برجام ، برجام باید مانع فروش نفت را بر میداشت که برداشته است. این نتیجه عملکرد وزارت نفت است که چطور فروخته و به نظرم وزارت نفت در این راستا خوب عمل کرده است.

معاون وزیر خارجه با اشاره به سه حوزه اصلی فلج کننده تحریمها که نفت و گاز، انرژی و حمل و نقل و بانکی را شامل میشد، گفت: در حوزه انرژی مشکلی وجود ندارد و وضعیت تقریبا به حالت عادی بازگشته است. وزارت نفت در این راستا کاری شبیه معجزه کرده است.

عراقچی افزود: اینکه پول نفت به کشور بازنمیگردد یک حرف خنده دار است و کشور نمیتوانست بدون بازگشت پول آن بگردد. رییس جمهور رشد اقتصادی کشور را بالای ٧ درصد خواند که نشانگر این است که پول حاصل از فروش نفت به کشور بازگشته است.

وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل مانند حوزه اول هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد و کشتیرانی و نفتکش ما به صورت عادی فعالیت دارد، اظهار داشت: کشتی های ما بیمه نمیشد و از پرچم محروم بود که همه آنها بازگشته است. مهمترین مشکل ما در این حوزه پوشش بیمه بود که همه انها را ممنوع کرده بودند و الان بازگشته است.

معاون وزیر خارجه الامه داد : امروز کشتیرانی ایران به همه بنادر بجز آمریکا و اسراییل دسترسی دارند.

ظریف در خصوص حوزه بانکی گفت: در این حوزه عادی نشده اما دلیل آن مسائل غیر برجامی است که باعث شده تبادلات بانکی ما به حالت عادی بازنگردد. موانع بانکی همه برداشته شده و پولها همه قابل دسترسی است. اینکه به حالت باز نگشته ایم به معنی بن بست نیست.

وی ادامه داد: اولین مشکل غیر برجامی تحریمهای اولیه آمریکاست که بعد از ماجرای گروگانگیری در ایران شکل گرفت. تحریمهای ثانویه مربوط به فعالیتهای هسته ایران است.

معاون وزیر خارجه گفت: اتباع امریکایی طبق تحریمهای اولیه اجازه مراوده با ایران را ندارند و تنها تحریمهای هسته ای برداشته نشده است. ما تنها در موضوع هسته ای مذاکره کردیم و توافق شد .

عراقچی گفت: این تحریمها مشکلاتی ایجاد کرده که مهمترین آنها عدم استفاده از سیستم مالی امریکاست و چون بسیاری از کشورها با این سیستم کار میکنند با ما مشکل پیدا کرده اند که البته با سیستمهای دیگر مالی مثل یورو میتوان کار کرد.

وی با اشاره به تعریف ارز برخی کشورها به دلار گفت: این تبدیل ارز برخی مشکلات را ایجاد میکند اما راههای دیگری را میتوان یافت. مثلا ما در مراوده با کره جنوبی همان پول دریافتی را در کره به یورو تبدیل میکنیم و دریافت میکنیم. امروز همه شرکتهایی که با آنها کار میکنیم راههای تبادل ارز را یافته و قانونی دنبال میکنند که بویینگ و ایرباس اینگونه هستند.

ادامه دارد...

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.