دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۶

عضو شورای عالی کار مطرح کرد

طرح پیشنهاد افزایش ۱۰ درصدی دستمزد کارگران از سوی دولت

کارگران

عضو شورای عالی کار از پیشنهاد دولتی‌ها برای افزایش دستمزد سال ۹۶ کارگران در محدوده ۱۰ درصد خبر داد و گفت: نمایندگان کارگری به دنبال توقف کاهش قدرت خرید کارگران بوده و به دنبال راهکاری برای دستیابی به سبد معیشت هستند.

به گزارش قدس آنلاین، روز گذشته نشست دولت با شرکای اجتماعی پیرامون تعیین دستمزد سال ۹۶ کارگران بدون حصول نتیجه خاصی درباره میزان افزایش به کار خود پایان داد.  

براساس این گزارش، موضوع سبد معیشت کارگری و راهکارهای دستیابی به آن، مهم‌ترین محور نشست شورای عالی کار بود.  

در این باره علی خدایی، عضو شورای عالی کار با اشاره به لزوم یافتن راهکاری برای رسیدن به سبد معیشت کارگران که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده، گفت: یکی از مهم‌ترین پیشنهادات ما در شورای عالی کار، یافتن راهکاری برای توقف کاهش قدرت خرید کارگران در جامعه است.  

وی افزود: کارگران در سال‌های گذشته قدرت خریدشان را به شدت از دست داده‌اند و دستمزد فعلی کفاف حتی یک‌سوم هزینه‌های تأمین معیشت را نمی‌دهد.  

خدایی با بیان اینکه دولت در نشست شورای عالی کار تلویحاً در محدوده ۱۰ درصد افزایش دستمزد برای سال آینده صحبت کرده است، گفت: به نظر می رسد کارفرمایان نزدیک به پیشنهاد دولت، راهکارهایی را ارائه دهند.  

وی گفت: ما معتقدیم که باید عقب‌ماندگی‌های دستمزد در یک فرایند منطقی به طور سالانه مورد اجماع همه شرکای اجتماعی قرار گیرد.  

این نماینده کارگری، نشست بعدی شورای عالی کار را روز سه‌شنبه یعنی ۲۴ اسفندماه اعلام کرد و گفت:‌ در این نشست، نمایندگان دولت حاضر خواهند شد.  

منبع: خبرگزاری فارس