جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱

نیویورک‌تایمز:

دبیرکل جدید سازمان ملل هم خواستار توقف برنامه موشکی ایران شد/ لحن وی ملایم‌تر است

گوترش

نیویوک‌تایمز می‌گوید متن گزارش محرمانه دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت در خصوص پایبندی ایران به برجام را دیده و برآوردش این است که لحن آقای دبیرکل، نسبت به دبیرکل سابق، ملایم‌تر شده است.

     به گزارش «قدس آنلاین»،  آنطور که خبرنگاران نیویورک‌تایمز باخبر شده‌اند، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در اولین گزارش خود از میزان پایبندی ایران به قطعنامه ۲۲۳۱، لحنی متفاوت از دبیرکل قبلی این نهاد نسبت به برنامه موشکی ایران اتخاذ کرده است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، در حقیقت ضامن قانونی اجرای برجام است؛ بر اساس مفاد این قطعنامه، برنامه موشکی ایران الزامی برای توقف ندارد ولی «بان کی‌مون» دبیرکل قبلی سازمان ملل، مرداد ماه سال گذشته در گزارش خود از میزان پایبندی ایران به این قطعنامه، بحث موشکی را هم پیش کشیده بود و گفته بود «نگرانم که برنامه موشکی ایران، با روح سازنده‌ای که در برجام مشاهده می‌شود، همخوانی نداشته باشد.»

حالا اما دبیرکل جدید در اولین گزارش خود از میزان پایبندی ایران به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱، لحن ملایم‌تیر نسبت به بان کی‌مون اتخاذ کرده است؛ هنوز از جزئیات جمله‌بندی گزارش گوترش خبری در دست نیست و نیویورک‌تایمز که مدعی است یک نسخه از آن را دارد، از ملایم‌تر شدن لحن دبیرکل خبر می‌دهد.

نیویورک‌تایمز همچنین گفته که گوترش مانند دبیرکل قبلی، از ایران خواسته که آزمایش‌های موشکی را کنار بگذارد ولی در کنار این درخواست، نگرانی‌های پیشین را تکرار نکرده است.

«داریل کیم‌بال» مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحاتی که گویا وی هم از متن گزارش خبر دارد، گفته که تغییر لحن دبیرکل جدید بسیاری ظریف بوده است؛ کیم‌بال گفته که شاید گوترش لحن گزارش خود را با توجه به این واقعیت که اعمال تحریم‌های جدید، تأثیری بر برنامه موشکی ایرانیان ندارد، تنظیم کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.