سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶

خراسان جنوبی با ۶هزار قنات رتبه نخست قنوات در کشور را دارد

عکس قنات 

بیرجند- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: خراسان‌جنوبی با بیش از ۶ هزار قنات در سطح کشور، رتبه نخست تعدد قنوات را به خود اختصاص داده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، حسن رمضانی، اظهارکرد: با توجه به خشکسالی‌های چند ساله اخیر و قهرآسمان، آب در اکثر قنوات استان همچنان در حال جوشش از دل زمین است.

وی افزود: دکتر محمد برشان کارشناس، پژوهشگر و نویسنده در خصوص اهمیت آب و تمدن کهن قنات‌های ایران تحقیقات وسیعی انجام داده و معتقد است قنوات عجایب باورنکردنی در دنیای مدرن امروزه هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی ادامه داد: قنات یکی از ابتکارات ایرانیان برای مبارزه با کمبود آب و تامین کشاورزی خصوصاً در مناطق خشک و نیمه خشک است. با توجه به منابع متعدد علمی و پژوهش‌های انجام گرفته مشخص می‌شود که قنات از جنبه‌های گوناگونی مورد توجه بوده و کاربردهای فراوانی دارد.

رمضانی تصریح کرد: عمده‌ کاربردهای گوناگون انواع قنات در ایران، تأمین آب شرب انسان و دام‌ها و مصارف کشت و کار است که حیات و بقای انسان بدان وابسته است.

وی با اشاره به اینکه در بیشتر نقاط ایران به قنات‌ها عنوان نر و ماده اطلاق می شود و هر کدام مشخصات مخصوص به خود را دارند، اضافه کرد: آب نر پرقدرت وپرفشار است، از لحاظ آشامیدن سنگین، گل‌آلود و دارای املاح است ولی قنات ماده آبی سبک دارد، در مسیری که می‌رود گیاه می‌روید، با آرامش حرکت می‌کند، املاح خیلی کمی دارد و برای آبیاری مناسب است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی اظهارکرد: در واقع قناتی که ماده باشد در طول سال با وجود بارندگی یا کمبود آب همیشه به صورت یکسان آب دارد.

وی بیان کرد: قنات همیشه موجب اشتغال‌زایی بوده و به رونق اقتصادی منطقه وتوسعه پایدارآن کمک می‌کند و یکی از مهمترین مواریث فرهنگی باز مانده از گذشتگان تلقی می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.