یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۱

دولت موظف به بیمه کردن افراد شاغل در کارگاه صنایع دستی است

سید محمد عبادی

بیرجند- نماینده مردم بیرجند، خوسف و در میان در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق مصوبه مجلس دولت موظف به بیمه کردن افراد شاغل در کارگاه صنایع دستی است.

به گزارش قدس آنلاین، حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی ظهر یکشنبه در جمع اعضای هسته جهادی و شورای اندیشه‌ورز روستاهای دهستان قهستان اظهار داشت: در خراسان‌جنوبی محرومان بسیاری هستند که نیازمند کمک هستند.

وی ادامه داد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان خراسان جنوبی در بحث آموزش، سلامت، اشتغال و تولید، زیرساخت و عمران و تعلیم و تربیت کارهای خوبی انجام داده و در واقع برنامه جامع خوبی قرارگاه دارد.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای برنامه‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی نیاز به مساعدت و کمک مردم، خواص و دولت دارد، افزود: اشتغال مهم‌ترین موضوع کشور است و تا تولید وجود نداشته باشد اشتغال نیز ایجاد نمی‌شود.

عبادی با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیاری برای اشتغال وجود دارد که باید فرهنگ‌سازی شود، تصریح کرد: روستایی که آب برای خوردن ندارد و کشاورزی در روستا تعطیل شده است می‌تواند شغل دیگری را جایگزین کشاورزی کند، اما بحث آموزش و فرهنگ‌سازی در روستاها پایین است.

وی ادامه داد: دستگاه خاصی که متولی امورات روستاهای استان باشد وجود ندارد و هر دستگاه اجرایی امور یک روستا را دارد، به همین دلیل نیز تمرکز روی مباحث روستاییان وجود ندارد.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم وجود یک متولی برای روستاهای استان خراسان جنوبی یک مشکل است، خاطرنشان کرد: صنایع دستی و فرش می‌تواند اشتغال بالایی را ایجاد کند و اگر در صنایع دستی تمرکز شود بازدهی آن سریع خواهد بود و نیاز به تسهیلات خاص و بروکراسی اداری ندارد.

عبادی اظهار کرد: حوله‌بافی و توبافی صنایع دستی منحصر به فرد در استان است و برای اینکه صنایع دستی رونق بگیرد نیاز به فرهنگ‌سازی است.

وی با بیان اینکه صنایع دستی در استان خراسان جنوبی می‌تواند راهگشا باشد، افزود: در مجلس فراکسیون فرش و صنایع دستی تشکیل شده است و طرحی به نام حمایت از قالی‌بافان و صنایع دستی را به مجلس دادیم و این طرح در مجلس تصویب شد و براساس این مصوبه دولت موظف است کسانی که در کارگاه صنایع دستی فعالیت دارند را بیمه کند، بنابراین از جهت قانونی زمینه ایجاد اشتغال در صنایع دستی و فرش وجود دارد.

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین مجلس مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال در روستاها با اولویت مناطق محروم را تصویب کرد.

عبادی عنوان کرد: تسهیلاتی که دولت می‌دهد باید منجر به اشتغال شود و نباید این تسهیلات سبب مقروض شدن فردی نشود.

وی در پایان با بیان اینکه فکر تجاری در استان خراسان جنوبی ضعیف است و تنها تولید می‌کنیم و تجارت نمی‌توانیم انجام دهیم، افزود: قرارگاه پیشرفت و آبادانی می‌تواند در بحث اشتغال تحول ایجاد کند.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.