شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲

بلومبرگ خبر داد

درخواست دولت ترامپ از آژانس برای دسترسی به اطلاعات محرمانه ایران

آمانو و نیکی هیلی

منابع دیپلماتیک می‌گویند دولت آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته اطلاعات طبقه‌بندی‌شده ایران را در اختیار واشنگتن قرار بدهد.

به گزارش قدس آنلاین، دیپلمات‌های آگاه می‌گویند دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار افشای اطلاعات‌محرمانه جمع‌آوری شده از ایران شده است.

این دیپلمات‌ها که به شرط عدم افشای نام با بلومبرگ گفت‌وگو کرده‌اند می‌گویند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با این درخواست مخالفت کرده است.

بلومبرگ اشاره‌ای به اینکه دولت ترامپ خواستار دسترسی به چه اطلاعاتی شده نکرده است.

رسانه آمریکایی در بخش دیگری از این گزارش به اختلافات مقام‌های دولت ترامپ درباره سیاست آمریکا در قبال برجام اشاره کرده و نوشته است: «یکی از ناامیدی‌های طرفداران (برجام) زمانی است که آنها صرف آموزش به مقام‌های آمریکایی درباره آنچه که این توافق انجام می‌دهد و آنچه انجام نمی‌دهد، کرده‌اند. »

سه دیپلمات ارشد که در ارتباط نزدیک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند می‌گویند مقام‌های این نهاد بین‌المللی مجبور بوده‌اند در ماه‌های گذشته، مفاهیم پایه‌ای این توافق را به صورت گام به گام به همتایان آمریکایی خودشان توضیح بدهند.

مطابق این گزارش، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس مجبور بوده برای اعضای دولت ترامپ توضیح دهد که وظیفه راستی‌آزمایی و نظارت آژانس مواردی همچون حمایت ایران از حزب‌الله یا فعالیت‌های این کشور در منطقه را شامل نمی‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.