یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۳

میراث نیما یوشیج ظرفیت جهانی شدن دارد

نیما یوشیج

مدیرکل میراث‌فرهنگی مازندران با اشاره به سالروز تولد نیما یوشیج تأکید کرد که آثار این شاعر ایرانی ظرفیت جهانی شدن دارد.

به گزارش قدس آنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران، دلاور بزرگ‌نیا مدیرکل میراث‌فرهنگی مازندران گفت: روستای یوش در سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار ملی ثبت ‌شده که شش اثر ثبتی و چهار اثر واجد ارزش تاریخی در این روستا وجود دارد.

او افزود: موزه نیما، از بناهای به جامانده از دوره قاجاریه بوده و به سال ۲۰۷ هجری قمری ازسوی جد پدری نیما، علی‌خان ناظم الایاله ساخته ‌شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: ابعاد و مقیاس خانه نیما گویای سطح اجتماعی و اقتصادی و خانواده اوست و عکس‌ها و تصاویر از لحظه‌ لحظه زندگی او، پیوندش با طبیعت پیرامون، ابزار و وسایل شخصی نیما، کتاب‌هایش، مجلات و یادداشت‌ها نیز سهمی در بازگویی آرای و عقاید اجتماعی و حتی سیاسی‌اش دارد.

او با تأکید بر اینکه زندگی و تفکرات نیما یوشیج دارای ابعاد پنهانی است که هنوز شناخته نشده است، خاطرنشان کرد: این موضوع می‌طلبد پژوهشگران در این زمینه کارهای بیشتری را انجام دهند.  آثار نیما یوشیج، پدر سبک جدید شعر نو ظرفیت جهانی شدن دارد.

بزرگ‌نیا ادامه داد: گردشگران ادبی علاقه‌مند به زبان پارسی و فرهنگ و عرفان ایرانی‌اسلامی از سراسر جهان به یوش سفر و از خانه و موزه نیما دیدن می‌کنند.  همچنین تاکنون اشعار زیادی از نیما به زبان‌های روسی، انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی، آلمانی و ترکی ترجمه شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.