شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸

بیانیه «کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم» به مناسبت هفته پژوهش

هفته پژوهش و فناوری

کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم به مناسبت هفته پژوهش و فناوری بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش قدس آنلاین، کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم به مناسبت هفته پژوهش و فناوری بیانیه ای صادر کرد.

به نام خدا

ما دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع دکتری دانشگاه های سراسر کشور در آستانه روز پژوهش و با هدف بزرگداشت و کرامت پژوهش و پژوهش گری و به دنبال آن کرامت جامعه پژوهشگر به خصوص قشر از یادرفته و مغفول دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع دکتری به عنوان پیش قراولان صحنه علمی کشور، بر خود واجب می دانیم تا بار دیگر از تریبون رسانه و با آرامش و در چارچوب حرکتی کاملا مدنی خواسته های خود را مطرح و بند بند آنان را پیگیری نمائیم.
متاسفانه پس از گذشت قریب به ۷ ماه از آغاز کمپین و پس از اقداماتی نظیر همراه نمودن بیش از نیمی از نمایندگان مجلس، تمامی مسئولین در نهاد های ذی ربط و خیل عظیمی از جامعه دانشگاهی، هنوز حتی کوچکترین خواسته ما در حوزه های آموزشی، پژوهشی، رفاهی و اشتغال تامین نشده و این حرکت مدنی را با نوعی کج اندیشی یا بدخواهی نادیده گرفته اند.
از آغاز کمیپن هدف اصلی ما طرح موضوع، بررسی ابعاد راه حل و همچنین درگیر نمودن تمامی ذی نفعان در فرایند تصمیم گیری و سیاست گذاری نظام آموزش عالی با هدف اتخاذ راه حل های بهینه جهت برون رفت از مشکلات تحصیلات تکمیلی به خصوص در مقطع دکتری بود که به زعم اکثر کارشناسان این اقدامات تاثیر شگرفی بر کلان نظام آموزشی پایه، آموزش عالی و مسائلی همچون اشتغال قشر جوان و تحصیل کرده خواهند گذاشت.
در جریان این مذاکرات و جلسات تخصصی (بیش از ۲۵۰ جلسه با مسئولین مملکتی) تقریبا تمامی مسئولین و ذی نفعان ضمن پذیرفتن مشکل موجود و استقبال از آشتی همگانی و تجمیع نهادی بر ضرورت بازنگری سیاست های موجود و تدوین راه حلی برای بهبود شرایط تاکید ورزیدند. به رغم این مذاکرات زمانی که اقدامات چه سیاست گذاری ها و چه طرح های مالی و اجرایی بایستی به منصه ظهور رسد، متاسفانه در برنامه های جاری هیچ نشانه ای از صحبت های پیشین به چشم نمی خورد و این گونه به نظر می رسد که بدنه نهاد های منقول هیچ قصد و نیتی واقعی برای حل مشکلات آموزشی و پژوهشی کشور در حساس ترین مقطع تحصیلات تکمیلی ندارند و سیاست های خود اظهار غلط پیشین کماکان به رویه خود جاریست.
متاسفانه و بازهم متاسفانه و به رغم تلاش های شبانه روزی اعضای کمپین و ضمن یادآوری بحران هایی که گریبان گیر جامعه جوان، تحصیلکرده و خوش فکر ایران اسلامی عزیزمان است. هیچ مساعدتی از نهاد های تصمیم گیر در موارد سیاست گذاری و اجرایی گزارش نشده است.
 توجه به چالش های گریبان گیر جوانان نخبه همچون: بحران های هویت، اشتغال، سرخوردگی، مالی، خروج جریان آموزشی و پژوهشی از مسیر تعریف شده و حرکت به سمت ناکجا آباد و پرداختن به نخبه ترین افراد جامعه ایران که منافع ملی و همگانی برای تمامی شهروندان این مملکت دارد مگر خواسته زیادی است که تا این حد مسئولین امر بدان بی توجهی می نمایند.
دانشجوی دکتری امروز به جای پرداختن به مساله پژوهش، سعی بر خروج و برون رفت از مشکلات جاری و زنده ماندن می کند و این امر در کجای قاموس پژوهش و پژوهشگری پسندیده است؟
ما دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع دکتری وزارت علوم، بار دیگر و این بار برای آخرین بار در قالب درخواست مدنی و کاملا قانونی خواسته های خود را مطرح و از مسئولین امر تقاضای پیگیری مجدانه داریم. ما اعضای کمپین این حق را بر خود واجب و لازم می دانیم تا درصورت نادیده گرفتن حقوق دانشجویان و فارغ التحصیلان، در چارچوب قوانین و مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی برای حصول نتیجه امتناع نورزیم.
«کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم»
۲۵ آذر ۱۳۹۶

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.